نویسنده: خسرو یزدانی

سلامت پوست

یکی از آزار دهنده ترین عارضه هایی که میتواند برای کودکان پیش بیایید اگزمای نوزدان است.چرا که این مورد علاوه بر تاثیر در زیبایی نوزاد و نگرانی از بابت ماندن جای لکه ها در سنین بالاتر وی همراه با سوزش و خاراش خواهد بود که یقیننا برای هیچ یک از والدین رضایتبخش نیست. این مورد زمانی دردناکتر میشود که نوزاد قصد خاراندن پوستش را داشته باشد و به دلایل آسیب رسانی بیشتر مانع از او شویم. در این شرایط بهترین و اولین قدم ها در بهبود شرایط برای اگزمای نوزادان حفظ آرامش اوست. با روش های مختلف باید سعی در آرام کردن و ایجاد  آرامش و امنیت برای او بکنید همچنین با روش های مختلفی که در ادامه به خدمتتان خواهیم رسانید سعی کنید تا از میزان التهاب، سوزش و خارش در آن ها بکاهید.

 

آیا اگزمای نوزدان شایع است؟

معمولا اگزما در هشتاد درصد از نوزادان بروز پیدا میکند چرا که پوست حساس نوزاد بعد از مدتی طولانی که درون کیسه ای از آب که حکم محافظ را برای پوستش داشته وقتیکه به یکباره در هوای خشک بیرون قرار میگرد نسبت به خشکی هوا و ریز گردها و آلودگی های آن واکنش نشان میدهد. همین موضوع سبب آن میشود که نوزاد دچار اگزمای پوستی شود.راه های شناخت و علل ابتلا به اگزمای پوستی را به طور مفصل تر در مقالات قبلی موبویار خدمت شما عزیزان عرض کرده ایم.  اگزمای نوزادان بسیار شایع است که میزان حاد بودن آن بسته به میزان حساسیت و واکنش صورت نوزادان متفاوت است. زمان شروع به اگزما در نوزدان اغلب در سنین ۲ ماهگیست.علایم ابتلا به این بیماری پوستی گاه ممکن است ملایم و قابل چشم پوشی باشد و گاها شدید و همراه با خارش زیاد که سبب آزار و اذیت نوزاد خواهد شد.

نباید فراموش کنیم که یکی از عمده دلایل ابتلا به اگزما دلایل ارثی و ژنتیکیست فرزندان ما همانطور که رنگ‌ چشم،مو،میزان قد و خیلی موارد دیگر را از ما با ارث میبرند . داشتن سابقه حساسیت پوستی مانند اگزما نیز‌ممکن است که از ما به آنها به ارث برسد.

اگر شما و یا نزدیکانتان دچار‌ علایم حساسیت های پوستی و یا اگزما باشید به احتمال قریب‌ به یقینن فرزندان شما نیز‌ دچار این حساسیت خواهند شد.لذا باید با علایم اگزما در نوزادان؛راه های درمان و جلوگیری از آن آشنا باشید.

 

اگزمای نوزادان

۹ علامتی که نشان دهنده اگزما نوزادان است

۱.خشک شدن پوست

۲.پوست نازک

۳.قرمز و ملتهب شدن پوست

۴.زبر شدن پوست

۵.ترک خوردگی‌پوست

۶.خارش و سوزش پوست

۸.پوسته پوسته شدن

۹.تکه های به شکل دایرهایی قرمز‌ و کمرنگ روی سطح پوستتان

 

برای شستشو ی لباس کودکانتان، از پودر یا صابون های لباسشویی.نرم کنندهای لباس استفاده کنید.

همچنین برای مصارف خود کودک دستمال های مرطوب ملایم دستمال کاغذی و شامپو و کرم های بدون بو و ملایم استفاده کنید.

برخی از‌ مواردی که بالاتر‌ تحت عنوان نشانه های‌ اگزمای نوزادان ارائه دادیم ممکن است بر حسب حساسیت کودک به به مسایل دیگر‌ مثلا حساسیت به پوشک و یا کرم نرم کننده و روغنی که برای او استفاده میکنید باشد.

لذا هیچوقت خودتان قبل از مراجعه به پزشکی حاذق و متخصص برای‌ کودک خود ابتلا به اگزما را قطعی نکنید. تشخیص این مورد و به دنبال آن ارائه راه درمان حتما باید به عهده پزشک باشد.چرا که این مورد انواع مختلفی خواهد داشت و یقیننا درمان های آن هم متفاوت خواهد بود.

 

اگزمای نوزادان

 

نکاتی مهم راجع به اگزمای نوزادان

اگزما که در برخی شرایط درماتیت اتوپیک نامیده میشود شامل التهاب‌ مزمن لایه ی بیرونی پوست میشود.

در این بخش از‌ مجموعه مقالات موبویار در مورد اگزما ۷ نکته اساسی در اینباره را خواهیم گفت.باماهمراه باشید.

۱.ازمواد محرک دوری کنید.

در بیماری اگزمای پوست خیلی راحت تحریک میشود و لذا تنها راه درمان و یا بهتر‌ بگوئیم پیشگیر‌ی از آن دور ماندن از عوامل تحریک کننده است.

عوامل تحریک کننده و موجب ابتلا به اگزمای نوزادان و کودکان عبارتند از:

آب و هوای خشک

بدن حیوانات و پوست انها.پشم و پر...

قارچ ها و کپک ها،گرده گیاهان و گردو خاک

صابون و مواد شوینده ی تند و قوی

گرم شدن هوا و عرق کردن بدن

 

برای‌ جلوگیری از ابتلا به اگزمای پوستی که میتواند در فصول گرما بسیار‌ آزاردهنده باشد توصیه میکنیم:

۲.از‌مواد معطری که عطرشان تحریک کننده و یا غیر‌ استاندارد است پرهیز‌ کنید.

گاها برخورد این مواد معطر که دارای بوهای تند و حساسیت زا هستند با پوست کودک میتواند سبب ایجاد حساسیت برای پوست لطیف و حساسش شده و در نهایت حتی به اگزما منجر شود.مواد معطری مثل صابون؛کرم های بچه و موادی از این قبیل.

لذا برای کودکانتان از پودرو صابونهای لباسشویی،نرم کننده،دستمال مرطوب های ملایم و کرم بچه های بدون بو استفاده کنید.

 

اگزمای نوزادان

۳. پوست کودکتان را مرطوب نگاه دارید.

جلوگیری از‌ خشکی پوست و آبرسانی کافی به آن‌ یکی‌ از عوامل مهم در درمان بیماران‌ مبتلا اگزماست.

شما حداقل میتوانید ۲ تا ۳ در روز پوست کودک را با یک کرم‌ بچه بدون بو و کم آلرژی  مرطوب کنید این مورد و نرم کردن آن سبب میشود که دزمان اگزما روند بهبودی پیدا کند.

همچنین میتوانید از‌ پماد های روغنی مخصوص کودکان نیز استفاده کنید.این‌ پماد ها خیلی بهتر از‌ لوسیون ها رطوبت پوست حفط میکنند.

در رابطه با لوسیون و یا گرم مرطوب کننده متناسب با نوع حساسیت و یا اگزمای نوزادان بهتر است از‌ یک پزشک متخصص کمک بگیرید.

 

۴.از داروها و پماد های مخصوص اگزما استفاده کنید.

پماد های حاوی هیدروکورتیزن میتوانند سبب کاهش خارش و التهاب در اگزمای پوستی شوند. استفاده از برخی کرم های کورتونی نیز‌ برای کودکان مبتلا به اگزما مفید هستند ولی فراموش نکنید بدون تجویز‌ پزشک از هیج دارو و پمادی استفاده نکنید.

همچنین پماد های هیدروکورتیزونی را نباید بیش از یک هفته برای کودکان استفاده کرد.

 

۵.از آنتی هیستامین ها استفاده کنید.

اگر میبینید خارش کودکتان شدید شده میتوانید با نظر پزشک مقداری آنتی هسیستامین های خوراکی که ضد حساسیت و آلرژی هستند استفاده کنید.

 

۶.پوست و بدن کودکتان را خنک نگاه دارید.

استفاده از آب داغ موجب‌ از دست رفتن چربی طبیعی پوست که بعنوان محافظ از آن استفاده میشود را از بین‌ میبرد.

لذا بهتر آنست که بدن کودکتان را با آب گرم بشوئید و سریعا بعد از آن بدنش را پماد مخصوص کودک چرب کنید.

در ضمن از شستن زود به زود بدن او اجتناب کنید.

 

اگزمای نوزادان

۷.برنامه غذایی ثابتی برایش درنظر‌ بگیرید.

گاها ممکن است برخی از مواد غذایی موجب حساسیت و التهاب شود. در این مورد هم توجه داشته باشید که بدون نسخه و تجویز آن هرگز خودتان امکان تغییر در رویه غذایی کودک را نخواهید داشت.

در کل میتوانیم بگوییم در صورت مشاهده هرگونه علائم‌ غیرطبیعی در پوست کودک خودتان اقدام‌ به تجویز دارو و درمان نکنید و حتما قبل از هرکاری به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید تا اطمینان پیدا کنید اصلا کودکتان دچار اگزما شده است یاخیر. در صورت ابتلا به اگزما پزشک تمام مواردی که ملزم به رعایت آنها هستید به همان دارو و درمانهای مورد نیاز با نوع اگزمای کودک بشما خواهد گفت.

 

جمع بندی

بالاتر مقاله ای تحت عنوان چند روش جهت درمان اگزمای نوزادان خدمتتان ارائه شد. در این مقاله ابتدا به علائم و نشانه های این بیماری پرداختیم و اینکه دقت لازم را داشته باشید  تا هر نوع حساسیت و التهاب زود گذر پوستی را به اگزمای نوزدان نسبت ندهید. دوم بلافاصله بعد از مشاهده نشانه ها اقدام به مراجعه به پزشک متخصص و درمان وی بکنید. چرا که این بیماری در صورتی که در همان روزهای نخست درمان نشود ممکن است حادتر شده و شرایط را برای بیمار که کودکی ضعیف است وخیم کند. در ادامه به چند روش از سرد کردن و آرام کردن اعصاب روان خود و کودکتان پرداختیم، این که به طریق مختلف سعی کنید فکرش را از عارضه ای که دچار آن شده دور کنید تا آرامش بیشتری پیدا کند و کمتر اقدام به خاراندن منطقه اگزما بکند. در نهایت چند راه کار جهت آشنایی با این نشانه ها و شرایطی درمانی خدمتتان ارائه شد که میتواند جهت پیشگیری و یا کنترل نسبی بیماری تا زمان مراجعت به پزشک برایتان سودمند باشد اما چه در این مقاله و چه در مقالات قبلی که راجع اگزمای پوستی، و اگزمای دور چشم خدمتتان ارائه کردیم توصیه اکید داشته ایم که در صورت مواجه با نشانه های اگزما خصوصا در حوالی چشم و یا صورت حتما به پزشکی معتبر و حاذق مراجعه بفرمائید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری