نویسنده: فهمیمه رحیمی

سلامت پوست

در واقع برای درمان تیرگی‌چشم تا کنون درمان قطعی به ثبت نرسیده است. و همچنین تبلیغاتی که برای روش prp جهت درمان تیرگی‌چشم انجام میشود هم از لحاظ علمی فعلا تائید شده نیست.

درمان تیرگی دور چشم به صورت علمی

طبق گفته یکی از متخصصان پوست مبنی براینکه علل سیاهی دور چشم گاه به عوامل ژنتیکی مرتبط است یادآور شد که تبلیغاتی که برای روش prp جهت درمان تیرگی دور چشم صورت میگرد فعلا به لحاظ علنی به اثبات نرسیده است.

طبق گفته همین متخصص : در بیشتر مواقع کبودی زیر چشم ارثی است و اکثر مراجعه کنندگان چنین مواردی را در دیگر اعضای خانواده خود نیز داشته اند.اما یکی دیگر از دلایل بروز آن میتواند آلرژی ها باشد‌معمولا در اکثر کسانی که آلرژی فصلی دارند و یا آلرژیک هستند این سیاهی چشم بیشتر دیده میشود.

درمان تیرگی دور چشم

درمان تیرگی دور چشم

وی همچنین اضافه کرد در مبتلایان با کم کاری تیروئید هم میتوان نشانه های تیرگی دور چشم را مشاهده کرد همچنین کم خونی و مواردی از این قبیل از علت های مهم و بسیار تاثر گذار در بروز و یا شدت تیرگی دور چشم افراد هستند.

همچنین گاها کم خونی را میتوان یکی دیگر از دلایل ابتلا به به تیرگی دور چشم دانست. ناگفته نماند که معمولا این مشکل در دوران پریود خانم ها شدت میگیرد و خستگی و بیخوابی خصوصا در این زمان مزید بر علت آن خواهد بود.

تیرگی دور چشم به دو صورت نمود پیدا میکند:

یک نوع آن به صورت رنگدانه در عمق پوست مشاهده میشود و شیوع آن بیشتر در افرادیست که تیرگی دور چشم آنها دلایل ارثی دارد و یا پوست های سبزه ای دارند. نوع دیگر این عارضه را میتوان به دلیل بروز اختلال در گردش خون اطراف چشم دانست. در واقع احتقان و راکد بودن گردش خون دور چشم میتواند موجب تشدید این تیرگی ها شود. در حدی که امروز عمل لیزردرمانی روی افرادی که به دلایل رنگدانه ای دچار تیرگی هستند نسبت به کسانی که دچار احتقان تیرگی هستند جواب داده است.»

 درمان تیرگی دور چشم قطعی است؟

در پاسخ این سوال میتوانیم بگوئیم که خیر!درمان تیرگی دور چشم هیچ راه تضمینی و قطعی ندارد. راه هایدرمانی تنها میتوانند از شدت گرفتن این بیمای پیشگیری کنند و یا باعث بهبود نسبی در ان ناحیه بشوند.

برای مثال یکی از راه های درمانی توصیه شده استفاده از کرم های گیاهی ضد سیاهی دور چشم است که در اکثریت موارد حاوی مقادیری از کافئین است و در نهایت موجب بهبود گردش خون دور چشم می شود و برای افرادی که به موجب راکد بودن گردش خون دور چشم دچار تیرگی شده اند میتواند موثر واقع شود.

البته همانطور که در ابتدا گفتیم درمان قطعی نه تنها با این کرم ها بلکه با هیچ روش دیگری میسر نخواهد بود و این کرم ها قادر هستند تا 30 درصد از تیری را پوشش و یا درمان کنند.راه دیگری که میتوان به آن اشاره کرد استفاده از روش های مخفی سازی موقت به کمک کانسیلر ها و موارد آرایشییت که سازگار با پوست و پلک شما باشد و در نهایت میتوانیم به روش زیبایی لیزردرمانی برای اینمورد اشاره کنیم که البته با تجویز پزشک و در صورت ضرورت انجام میشود. 

درمان تیرگی دور چشم

درمان تیرگی دور چشم

هرچند که درحال حاضر تبلیغات گسترده ای مبنی بر تاثیر روش prp برای برطرف کردن سیاهی دور چشم میشود اما در واقعیت باید گفت، که تاثیر این روش درمانی برای از بین بردن تیرگی های دور چشم به اثبات نرسیده است. همچنین تاثیرات اندک این روش در مقایسه با ریسک و هزینه های گراف آن خیلی انتخاب منطقی بنظر نمیرسد. 

متاسفانه درانواع سایت ها هم برای این روش تبلیغات گسترده ای انجام شده است و جالب است بدانید این روش بیشتر توسط پزشکان عمومی انجام می گیرد ونه متخصصین پوست و مو که خود نمیتواند شان دهنده این باشد که این روش هنوز مبنای علمی قوی ندارد.»

در نهایت طبق توضیحات که متخصص پوست و مو دراینباره دادند البته تاثیر روش prp برای درمان تیرگی دور چشم میتواند بیشتر از سایر موارد از جمله جوانسازی و رشد مو است اما در مجموع این روش بیش از 30 درصد موجب بهبود تیرگی پوست نمی شود.

تاثیر کرم های رفع سیاهی چشم چقدر است؟

معمولا اینروزها با انواع و اقسام تبلیغات در باب معرفی انواع کرم‌ها روبرو هستیم که همگی مدعی هستند میتوانند در مدت زمان بسیار کوتاهی تمام آثار تیرگی و لک چشم را برطرف کنند اما از همینجا به شما میگوئیم که به این دست تبلیغات اعتماد نکنیداین نوع کرمها حتی ممکن است که در روزهای نخست بتوانند تاثیرات مطلوبی برای شما داشته باشند اما هرگز به طور کامل موجب از بین رفتن تیرگی و پف چشم شما نخواهند شد. همچنین در خرید و استفاده از انواع کرم ها باید خیلی مراقب باشید چرا که پوست چشم به سبب نازک و حساس بودن مستعد آسیب های بیشتری است. بنابراین خیلی از این قبیل کرم ها نه تنها فایده چندانی برای درمان ندارند بلکه میتوانند موجب آسیب رساندن به پلک و چشم هایتان بشوند.

به گفته پزشکان میزان عمق حدقه‌های چشم که با استخوان‌های گونه و پیشانی در ارتباط هستند سبب می‌شود تا نور تابیده شده به صورت به طریق مختلفی منعکس شود. به همین دلیل برخی افراد گزارش داده اند که به رغم  داشتن خواب با کیفیت و کافی  در زمان کودکی اما بازهم زیر چشمانی تیره دارند.

طبق گفته پزشکان بهترین درمان برای از بین بردن هاله های تیره ای که در اطراف چشم وجود دارد همین درمان هاس ساده و خانگی است که با کم ملاحظه و دقت میتواند بهترین نتایج درمانی را برای ما به دنبال داشته باشد. در زیر به چند مورد از موارد تاثیر گذار در رفع تیرگی چشم اشاره میکنیم:

خواب منظم

درمان تیرگی دور چشم

درمان تیرگی دور چشم

یکی از دلایل اولیه و البته مهمترین دلایل برای ایجاد هاله های تیره رنگ اطراف چشم نبود خواب کافی و یا با کیفیت است. به همین منظور پزشکان همواره به افراد توصیه می‌کنند هنگام شب زود بخوابند و 30 دقیقه پیش از خوابیدن نیز تمامی لوازم الکترونیکی را از مکان خوابشان دور کنند. همچنین توصیه میشود تا با روش های مختلفی سعی کنید پیش از خواب ذهنتا نرا آرام کنید خوابیدن با ذهن مشوش و آشفته میتواند تاثیرات بدی روی پوست و سلامت بدن شما بگذارد.

عدم مصرف شکر

شاید برایتان جالب باشد بدانید که مصرف شکر بیش از اندازه میتواند رابطه ای مستقیم با ایجاد هاله های تیره رنگ اطراف چشم شما داشته باشد. چرا که پزشکان معتقدند رژیم غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها و کاهش مصرف شکر فرآوری شده موجب کاهش التهابات میشود و یکی از اثرات کاهش التهاب در بدن رفع حلقه سیاه زیر چشم خواهد بود.

مشورت با متخصص آلرژی

یکی دیگر از مسائل موثر بر ایجاد تیرگی دور چشم بروز انواع آلرژی در افراد مختلف است. زمانی که بدن شما با موادیآلرژی زا روبرو میشود ملتهب شده و اولین قسمتی که نسبت به این موضوع واکنش نشان میدهد و نمایانگر التهابات درون یمشا میشود چشمهای شما و پوست نازک پلکهایتان است.

استفاده از عینک آفتابی

استفاده مکر و بیش از اندازه از عینک های آفتابی میتواند موجب تضعیف کلاژن موجود در رگ‌های خونی شده و در نتیجه رگ‌های خونی دچار پارگی کند. به این ترتیب خون بیشتری وارد بافت‌ها می‌شود و این وضعیت در نهایت به تیره شدن پوست زیر چشم منتهی خواهد شد.

مصرف چای

چای دارای موادی به نام تانن است که  تاتن موجود در چای سیاه موجب کاهش انبساط رگ‌های خونی میشود. همچنین ترکیب‌های موجود در چای سبز حاوی آنتی اکسیدانها هستند که به ترمیم سلول‌های آسیب‌دیده یاری میرسانند و این دو فاکتور در کاهش تیرگی زیر چشم موثر خواهند بود.

استفاده از ماسک شیر

شیر یک ماده مغذی و مفید است که علاوه بر تامین مواد مورد نیاز پلکها و آبرسانی به آنها میتوانئد موجب تسکین و آرامش چشم ها شده و در نهایت پوست این نواحی را روشنتر کند.استفاده از ماسک شیر در واقع یکی از طبیعی‌ترین روش‌های درمان تیرگی پوست زیر چشم است. پزشکان همواره به افراد توصیه می‌کنند مقداری شیر را روی پوست مالیده و پس از چند دقیقه آن را با آب ولرم شست و شو دهند.

مرطوب کردن پوست

طبق تحقیقا تبه عمل آمده و گزارشاتی که از متخصصین در این زمینه به ثبت رسیده است استفاده از مرطوب کننده‌های ملایم که حاوی روغن‌های طبیعی و مفید هستند می‌تواند در مرطوب نگه داشتن آن و حفظ سلامت پوست موثر واقع شود.

سیاهی دورچشم

ناگفته نماند که درمان این سیاهی ها در طب سنتی میتواند بسیار تاثیرگذارتر واقع شود. معمولا این طب دلایل زیادی از جمله عوامل درونی و بیرونی را برای ایجاد تیرگی دورچشم میشمارد. به عنوا نمثال یکی از مهمترین عللی که در این طب برای ایجاد تیگری دور چشم ازآن یاد شده است خستگی، کار زیاد تنظیم نبودن ساعت خوا بو خوردن غذاست. به همنی جهت ممکن است در صورت مراجعه برای درمان شما ماسک و یا پمادهای موضعی تجویز نشود. گاه ممکن است با یک نسخه تاکیدی بر اینکه شما باید برای درمان این موضوع ساعات خوابتان را تنظیم کنید شما به نتیجه مورد نظرتان برسید و گاهی هم نیاز است که به توصیه های پزشک و مواردی که برای شما تجویز میکنند به دقت عمل کنید. گاهی برخی نارسایی های کبدی و کلیوی ممکن است باعث بروز این عارضه ها بشوند بنابراین پزشک در جلسات اول بیماری را رشه یابی کرده و سعی میکند با درمان داخلی شما برای همیشه مشکل سیاهی چشمتان را از بین ببرد و یا کمک کند تا مشکلات داخلی شما منجر آسیب زدن به سایر قسمت هایبدنتان نشوند این پروسه هرچند مانند استفاده از کرم های جادویی و گرانی قسمت بازار تاثیرات آنی ندارد و حتی ممکن است نیاز به صبر کردن سالیانه داشته باشید اما به شما اطمینان  میدهم درمان از این روش میتواند بسیار خطرناک باشد.

بنابراین بسیاری از درمانگران طب سنتی   با توجه به بروز مشکل در شما سعی میکنند تمام بدن را بررسی کنند و به این ترتیب شما متحمل زمان و پروسه طولانی تری برای درمان میشوید که البته این یک فرایند مفید برای برگشت سلامتی شما و همچنین پایداری اثرات درمان خواهد بود.

با وجود این برخی نسخه‌ها و شیوه‌های درمانی عمومی و بدون خطری هستند که معمولا برای همه افرادی که از تیرگی دور چشم خود آزرده اند تجویز میشوند در ادامه این مبحث شما را با برخی از انها آشنا میکنیم:  

استفاده از بادام و لیموترش كمك می‌كند

یکی از راه های درمانی مفید برای از بین بردن تیرگی ها در تمام بخش های بدن استفاه از لیموترش است. شما میتوانید با افزایش گردش خون در ناحیه زیر پلکه ا باعث از میان رفتن تیرگی های این ناحیه بشوید.این منظور تنها نیازمند آن هستید تا ناحیه اطراف چشم و عضلات آن را به كمك مقداری روغن بادام تلخ كه با اندكی آب لیموترش تازه مخلوط شده باشد، خوب ماساژ بدهید. ماساژ این قمسمت با این ترکیب گفته شده به صورت مکرر مثلا هر شب پیش از خواب علاوه بر آن‌كه به بهبود گردش خون در عضلات اطراف چشم شما یاری میرساند میتواند موجب بهبود تیرگی‌ها و سیاهی اطراف چشم شده و آن را تعدیل كند.

از چشم هایتان مراقبت کنید

ماسک گلاب و خیار یکی از نسخه های سلامتی برای رسیدن به آرامش و کاهش التهابات در ناحیه چشم شماست.زمانی که فکری آسوده تر داشته باشید و ماهیچه های اطراف چشمتان استراحت کافی داشته باشند یقینن بدانید که تیرگی های دور چشمی شما هم کاهش خواهد یافت.

 برای تهیه این ماسك كافی است؛ یك خیار را با پوست یا بدون پوست رنده كرده و و مواد به دسته آمده را در دو الی سه قاسق گلاب خیس کنید. سپس  میتوانید این تركیب را روی پلك‌ها، اطراف چشم و گودی چشمهایتان بگذارید و به مدت یک ربع ساعت منتظر بمانید. نكته مهم در استفاده از این ماسک آن است كه اولا خیار را که پوستش هم در ماسک ریخته میشود خوب بشویید و همچنین دقت داشته باشید كه پلك‌هایتان کاملا بسته باشند تا آب این ماسك وارد چشم‌هایتان نشود. پس از گذشت یک ربع ساعت میتوانید ین ماسك را با دستمال مرطوب از روی چشم‌های تمیز کنید و سپس صورت‌تان را با آب نسبتا خنك آبکشی نمایید.

درمان تیرگی دور چشم با گلاب درمانگر

گلاب ماده ایست که استفاده از ان همواره برای سرزندگی و بخشیدن طروات و شادابی به پوست توصیه میشود. یكی از ساده‌ترین و البته كاربردی‌ترین نسخه‌های خانگی برای رفع پف زیر چشم استفاده از یك دستمال نخی تمیز و آغشته كردن آن به گلاب است. سپس میتوانید این دستمال را روی صورت‌تان بکشید، به‌ طوری كه چشم‌ها و ناحیه زیر آن را به‌خوبی پوشش دهد. برای جلوگیری از خشک شدن دستمال هر چند دقیقه یك‌بار به كمك اسپری، مقداری گلاب روی دستمال بپاشید. در صورتی که حداقل به مدت یک هفته از این روش استفاده کنید یقیننا میتوانید تاثیرات فوق العاده آن را در درمان و یا پیشگیری از ابتلا به تیرگی چشم ها ببینید.همچنین در طول هفته از مصرف بیش از اندازه نمک خودداری کنید. نمک علاوه بر اینکه موجب افزایش وزن و فشار خون در شما میشود با عث ایجاد ترکو چروک روی پوست شده و در ایجاد پف زیر چشم بسیار موثر است كنید.

تاثیر نعنا در رفع تیرگی زیر چشم

میتوانید به مکم چند عدد برگ نعنا کمپرسی خنک درست کرده و از آن استفاده کنید. به گفته بسیرا از درمانگران حاذق استفاده از دمکرده نعنا به صورت دمنوش و یا کمپرس کردن آبی که درآن نعناع جوشانیده شده است میتواند در درمان تیرگی دور چشم موثر واقع شود. بهترین روش برای تهیه این عصاره به این ترتیب است كه 2 تا 3 قاشق از برگ‌های نعنا را درون 2‌لیوان آب ریخته،روی حرارت كم قرار میدهیم تا جوش بیاید. حالا عصاره به‌دست آمده را صاف كرده و منتظر میمانیم تا خنک شود. در این مرحله دستمالی تمیز و نخی را در عصاره نعنا میخیسانیم و آن را روی چشم‌ها میاندازیم سپس درشرایطی كه امكان آن بود، بگذارید تمام شب روی صورت‌تان باقی بماند.

برای از رفع تیرگی دور چشم علاوه بر استفاده از راهکارهای ارائه شده چند توصیه ی قید شده مهم در این باب را هم رعایت کنید: 

  • حتما حداقل 8 ساعت در طول شبانه روز بخوابید. کمبود خواب و یا خواب بی کیفیت مهمترین عامل مهم در بروز تیرگی اطراف چشم میباشد.

  • حتما میزان مصرف سبزی‌ها به خصوص سبزی‌های سبز رنگ مثل اسفناج، جعفری و كاهو را در برنامه غذایی خودتان افزایش بدهید به طوری که روزانه مقادیر زیادی از آن را استفاده کنید.

  • یکی از مطالب مهم دیگر در درمان و یا پیشگیری از ای عارضه و البته بسیرای دیگر از عارضه و مشکلات پوستی نوشیدن مقدار کافی آب است. خوردن مقادیر كافی آب علاوه بر حفظ رطوبت بدن به تسكین تیرگی دور چشم كمك می‌كند.

  • میوه‌هایی مانند انار و موز را در برنامه روزانه خود بگنجانید که از جمله بهترین خوراكی‌ها برای رفع كبودی دور چشم به شمار میروند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری