نویسنده: فائزه اسفرورینی

سلامت پوست

درمان جوش های صورت ، درمان جای جوش و یا پیشگیری از جوش زدن مطالب مورد بحث ما در این مقاله خواهد بود.همانطور که در مقاله پیشین آشنایی با علل به وجود آمدن جوش ها  گفتیم آکنه Vulgaris نام علمی فرم شایع آکنه این مشکلی جهانی است  که میتوان گفت تقرببا تمام مردم دنیا در سراسر زمین گاها برهه ای از زندگیشان و یا حتی همه عمر را درگیرش بوده اند. علت  بروز این التهابات و یا اصطلاحا جوش ها مسدود شدن غدد چربی زیر پوست با نام غدد سبابه است که معمولا به دلیل ورآمدن پوست،انسداد مواد مشابه و یا گرد و غبار نشسته روی منافذ صورت ایجاد میشود.غدد سباسه، غددی با مسئول تولید و ترشح چربی در پوست هستند.

چطور از شر لکه های پوستی خود خلاص شویم؟

درمان جوش صورت / علت بروز جوش و آکنه ها

درمان جوش های صورت

درمان جوش های صورت

بیشتر مواقع این نوع از جوش های رایج معمولا در بیشتر مواقع در زمان بلوغ که توام با تغییرات هورمونیست شکل میگیرد. این اختلالات بمرور باعث بروز برخی از  بهم ریختگیهای مرتبط با  کار غدد سبابه میشود به طوریکه ترشح چربی در آنها به صورت غیر معمولی افزایش پیدا کند و همین باعث بروز آکنه ها خواهد شد. به همین جهت است که معمولا بروز این قبیل جوش ها در نوجوانان بیشتر از سایرین اتفاق میفتد.هنگامی که حفره های این غدد چربی مسدود شوند، چربی قادر به خارج شدن از پوست نخواهد بود و در زیر منافذ پوست  گیر میفتد و همین باعث می شود که پوست، قرمز و متورم شود. در نتیجه، حفره های این غدد پاک سازی نمیشوند، در حالی که قبلا به علت جریان منظم خروج چربی از غدد سباسه، تمیز میشدند.رفته رفته این امر باعث می شود که این منافذ در معرض عفونت های میکروبی قرار گرفته  و وضعیت را به چرخه ای وخیم تبدیل میکند که هربار بیشتر و شدیدتر خواهد شد.

چرا جوش میزنیم؟

این منافذ به صورت نقاطی قرمز رنگ، متورم و دردناک روی پوست ظهور پیدا خواهند کرد. موجب خارش میشوند و  بر روی پوست ظاهر می شوند که پوست را زشت کرده و در هنگام بهبودی لکه های تاریک بر روی آن بجا می گذارند. به این وضعیت ناگوار آکنه میگویند.

سرکه سیب

ابتدا صورتتان را از هرگونه مواد آرایشی خوب پاک کنید سپس توسط یک حوله صورتتان را خشک کنید. حالا برای استفاده از خواص این ماده میتوانید محلولی متشکل از سرکه سیب و آب به نسبت هی یک به سه ترکیب کنید. سپس تکه ای پنبه را درون مخلوط خیسانده و سپس روی قسمت های آسیب دیده پوست خود بمالید 10 تا 15 دقیقه بعد شستشو دهید و بعد تونر مناسب پوستتان را استفاده کنید.

برای گرفتن نتیجه مطلوب از این درمان باید اینکار را 2 تا 3 بار در روز تکرار کنید.

دارچین و عسل

مخلوطی از یک قاشق چای خوری پودر دارچین و 2 قاشق غذاخوری عسل را خوب هم بزنید تا یکدست شود.سپس آن را روی صورتتان اعمال کرده و بعد از 15 دقیقه با آب آبکشی کنید و توسط یک حوله نرم سطح پوستتان را خشک کنید. این درمان را هم میتوانید به صورت 2 تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

استفاده از مکعب های یخی

یخ برای درمان التهاب و افزایش گردش خون در زیر پوست بسیار موثر است میتوانید قال های یخی کوچک بسازید سپس آن را درون پارچه ای ضخیم و یا حوله بپیچیده و روی جوش ها و مناطق ملتهب صورتتان بکشید.بهتر است برای گرفتن نتیجه اینکار را روزی دو الی سه بار انجام دهید.

خمیر دندان

توسط تکه ای پنبه مقداری از خمیر دندان روی قسمت ملتهب و بیرون زده پوستتان بمالید و بعد از گذشت نیم ساعت بشوئید.

فقط عسل

خواص عسل به سبب داشتن خاصیت ضد باکتریایی خود میتواند به سرعت میکروب های سطح پوست را از بین ببرد. این نوع از ماسک را هم مانند ماسک های دیگر با استفاده از پنبه اعمال کنید.

استفاده از روغن درخت چای

درمان جوش های صورت

شما می توانید مقداری از روغن درخت چای را با مقداری روغن نارگیل به نسبت های برابر خوب ترکیب کرده و آن را روی صورت، بینی و چانه تان اعمال کنید و بعد از 20 تا 30 دقیقه با آب ولرم شستشو دهید.

علت جوش های هر نقطه از صورت ما چیست؟

همچنین آلوئه ورا میتواند جایگزین روغن نارگیل باشد:

به جای روغن نارگیل یک قاشق غذاخوری از ژل آلوئه ورا را با چند قطره روغن درخت چای ترکیب کرده و سپس آن را روی جوش های صورتتان بمالید و بعد از 20 دقیقه آبکشی کنید.

اخطار: روغن درخت چای میتواند برای پوست های حساس مضر باشد. قبل از استفاده باید تست کنید.

استفاده از آب لیمو

روش اول: فقط آب لیمو

پس از آنکه خوب صورتتان را پاک کننده های ملایم و آب شستید نصفه یک لیموی تازه رابگیری کنید و سپس توسط یک پنبه تمیز روی پوست خود اعمال کرده و بعد از 10 الی 15 دقیقه با آب سرد شستشو دهید.

این کار را میتوانید دوبار در روز انجام دهید البته درصورتی که پوستی چرب داشته باشید اگر مبتلا به خشکی پوست هستید انجام دادن هرروز و یک روز درمیان این درمان کفایت میکند. 

روش دوم: مخلوط آبلیمو و گلاب

گلاب، دارای انواع ویژگی های ضد باکتری است و میتواند حکم یک تونر پوستی را داشته باشد، این ماده خاصیت اسیدی آبلیمو را خنثی میکند بنابراین مانند روش های قبل صورتتان را شسته، خشک کنید. آبلیمو و گلاب را به نسبت های مساوی ترکیب کنید و روی قسمت های آسیب دیده پوستتان اعمال کنید. بگذارید مواد حدود 20 دقیقه روی صورتتان باقی بماند و سپس آبکشی کنید. بهت راست این درمان دوبار در روز انجام شود.

درمان جوش های صورت

 هشدار: آبلیمو را به داخل و یا اطراف چشم نزنید.

اصلا پس از استفاده از آبلیمو در معرض آفتاب قرار نگیرید و یا از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.

برخی افراد نسبت به خاصیت های اسیدی آبلیمو حساسیت دارند بهتر است قبل از اعمال روی کل صورتتا نروی قسمتی از پوست خود امتحان کنید.

درمان  جوش صورت به صورت فوری

استفاده از ماسک گوجه فرنگی

روش اول : تنها  گوجه فرنگی

یک عدد گوجه فرنگی کوچک را رنده کرده و آنرا روی پوستتان اعمال کنید . پس از 15 دقیقه با آب سرد بشوئید سپس تمیز کننده  ای ملایم و پد نرم را روی صورتتان بکشید تا تمیز و خشک بشود. از این درمان میتوانیدبه صوتر روزانه تا زمانیکه روند درماندتان کامل شود استفاده کنید.

همچنین میتوانید برگه های نازک گوجه فرنگی را روی صورتتان قرار دهید.

درمان جوش های صورت

 روش دوم: مخلوط گوجه فرنگی، آب لیمو و جوی دو سر

جو دو سر قابلیت سم زدایی دارد و مواد سمی که باعث آکنه می شوند را از بین خواهد برد ،آب لیمو نیز دارای خاصیت ضد عفونی کنندگی است.نصف فنجان دو سر را به همراه یک قاشق غذاخوری آب لیمو و گوجه فرنگی درون مخلوط کن ریخته با یکدیگر میکس کنید.

ماسک حاصل شده را روی پوستت تمیزتان اعمال کرده و 20 دقیقه ای را منتظر بمانید. میتوانید در صورت داشتن پوست چرب هرروز و در غیر اینصورت به صورت یک روز درمیان از این ماسک استفاده کنید.

 نکته : نعنا میتواند در جهت کاهش لتهابات پوستی در این ماسک موثر باشد.

 روش سوم: ماسک ترکیبی از گوجه فرنگی، روغن درخت چای و روغن جوجوبا

نصف یک گوجه فرنگی کامل را له کنید و سپس 5 قطره روغن درخت چای و 1 قاشق چایخوری روغن جوجوبا را به آن اضافه کنید.ترکیب را روی پوستتان اعمال کرده و پس از 15 دقیقه با آب گرم بشوئید، 

 روش چهارم :ماسک گوجه فرنگی و آووکادو

ابتدا صورتتان را بااستفاده از یک ظرف پر از آبجوش و پتو بخور بدهید. پس از تمیز شدن و با ز شدن منافذ پوستی میتوانید از ترکیب آووکادو و گوجه فرنگی روی پوستتان به مدت 30 دقیقه بهره ببرید و خواص بینظیر آن را شاهد باشید.بخو را میتوانید هرروز  و حتی روزی چندبار تکرار کنید.

درمان جوش های صورت با ماسک های خانگی

بخور

خود بخورآب به تنهایی هم میتواند برای پوست شما بسیار مفید باشد اما زمانی که از گل میخک، گل سرخ، محمدی و یا بابونه دررو نآب جوشی که برای بخور استفاده میکنید بهره ببرید میتوانید تاثیرات مثبت این عمل را چند برابر کنید.

سیر

مقداری سیر را پوست کنده و رنده کنید به آن نصف لیوان آب گرم اضافه کرده و توسط پنبه به سطح پوستتان بمالید. سیر میتواند موجب بروز حساسیت و یا شدیدتر شدن التهابات باشد در صورتیکه پوستی حساس دارید از این روش اجتناب کنید.

ماسک جوش شیرین

روش اول:

2 جوش شیرین و آب به تنهایی میتوانند خمیر معجزه آسا برای شفافیت پوست شما درست کنند. پس از ترکیب انها را با استفاده از پنبه روی پوستتان بمالید پس از گذشت 10 الی 15 دقیقه میتوانید صورتتان را با آب ولرم رو به خنکی شستشو دهید. حتما بعد از شستن مخلوط صورتتان را با استفاده از کرم های مرطوب کننده بپوشانید.

 روش دوم:جوش شیرین و آبلیمو 

همانطور که گفته شد آبلیمو دارای خواص آنتی باکتریایی بینظیر است و همین موضوع باعث از بین بردن سریع باکتری ها میشود اما ترکیب آن با جوش شیرین که آن هم لایه برداری قوی است به پوست های چرب بیشتر توصیه میشود. برای تهیه این ماسک، جوش شیرین و آب و آبلیمو را به نسبت دو و یک ترکیب کنید و سپس آن را روی پوست تمیزتان اعمال کنید و بعد از 15 دقیقه با آب ولرم شستشو دهید و بعد، از یک مرطوب کننده استفاده کنید.

 روش سوم:جوش شیرین و روغن نارگیل 

روغن نارگیل هم در از بین بردن ترشحات بیش از اندازه پوست موثر است.

در ظرفی مقداری روغن نارگیل و جوش شیرین را با یکدیگر ترکیب کرده تا خمیری شل بدست بیاید و سپس با استفاده از یک پنبه روی پوست و مناطق ملتهب بمالید و به آرامی ماساژ دهید و بعد از چند دقیقه با آب ولرم شستشو داده و پوستتا نرا مرطوب کنید.

این درمان را 2 تا 3 بار در هفته انجام دهید.

علاوه بر بر عناصری که برای اثر بخشی بهتر در کنار جوش شیرین گفته شد مواردی از قبیل روغن زیتون، آسپرین، شیر و غیره.. نیز میتوانند با این ماده ترکیب شوند.

پاپایا

آب پاپایا را گرفته و آ نرا با پنبه به صورتتان بمالید. همچنین میتوانید برای افزایش خاصیت سم زدایی مقداری عسل را به آن اضافه کرده و آن را روی پوستتان اعمال کنید و با آب بشویید و اجازه دهید تا خشک شود.

خیار

خیار منبعی غنی از ویتامین A و C و E و پتاسیم است، همچنین می تواند باعث نرمی و خنک شدن پوست شود. یک تا دو عدد خیار تازه را خورد کرده، سپس آن را روی صورت گذاشته و پس از 30 دقیقه با آب ولرم بشوئید.

همچنین رنده شده خیار هم یمتوانددر پاکسازی منافذ پوست ، آبرسانی و از بین ردند جوش های صورتتان بسیار موثر باشد.

 نعناع

نعناع میتواند یک راه حل مفید برای بستن منافذ و کاهش چربی سطح پوست شما باشد.تنها نیاز است تا به سادگی 2 قاشق غذاخوری نعناع تازه را به خوبی خورد کرده و با مقداری برابر ماست ترکیب کنید و سپس روی پوستتان اعمال کنید میتوانید پس از گذشت 10 دقیقه آن را شستشو دهید.

برای درمان و رفع جوش صورت چه کنیم؟

اکیناسه

این گیاه به صورتی سنتی از قدیم تر ها برای کمک به روند بهبودی زخم استفاده می شده است.همچنین برای جلوگیری از ابتلا به آنفولانزا و سرماخوردگی مفید بوده و با خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی که داراست در جهت  درمان آکنه موثر است.

شستشوی روزانه با چای این گیاه میتواند تاثیرات مطلوبی برای از درمان جوش های صورت شما داشته باشد.

استفاده از آسپرین

آسپرین حاوی مقادیر زیادی از اسید سالیسیلیک است که برای درمان جوش های صورت و آکنه  بسیار موثر خواهد بود.استفاده از آسپرین،  موجب قطع شدن فعالیت جوش ها و خشک شدن عفونت در آن ها میشود که در نهایت منتهی به رفع جای جوش و آکنه خواهد شد.

به موجب اینکار می توانید، 4 عدد قرص آسپرین را در دو قاشق غذاخوری آب حل کرده، سپس ماسک را روی پوست آسیب دیده تان اعمال کنید و بعد از 15 تا 20 دقیقه آبکشی کنید.

 بابونه

روش اول:

کاسه ای بزرگ پر از آب داغ جوشیده کنیدو تعدادی چای کیسه ای بابونه در آن بی اندازید. سپس حوله ای به سرتان بیاندازی تا هوای گرم وعصاره بابونه در زیر حوله و یا  پتو محبوس شود و به خوبی از این رایحه استشمام کنید.

اینکا رنه تنها برای صورت و سم زدایی آن مفید است بلکه در جهت تامین سلامت بدنتان هم موثر خواهد بود.

روش دوم :بابونه و عسل

مقداری از بابونه خشک شده و عسل ارگانیک را با یک قاشق چای خوری آب لیمو و یک عدد سفیده تخم مرغ مخلوط کنید.البته ابتدا بابونه را در آب بجوشانیدو اجازه دهید تا خوب نرم شود و سپس آب آن را گرفته و باقی عناصر را با هم ترکیب کنید.

ماسک را روی پوست اعمال کرده و پس از 15 دقیقه بشوئید. این ماسک را میتوانید هفته ای یک الی دوبار انجام دهید.

 روش سوم: استفاده از بابونه و نعنا

یک قاشق غذاخوری گل های بابونه را خورد کرده و سپس با یک عدد زرده تخم مرغ و یک قاشق غذاخوری نعنا میکس کنید.حالا آن را روی پوست خود اعمال کرده و پس از بیست دقیقه بشوئید.

 روش چهارم:بابونه و آب آلوئه ورا

گل نرم شده بابونه را با دو قاشق چای خوری خاک رس و یک قاشق چای خوری آب آلوئه ورا و عسل ترکیب کرده و سپس آن را روی پوستتان اعمال کنید و بعد از 15 دقیقه با آب سرد به خوبی شستشو دهید یا می توانید یک فنجان چای بابونه را هر روز بنوشید.این محلول تاثیر خیلی خوبی برای سیستم ایمنی و اعصاب شما دارد.

جوش صورت را با مواد طبیعی درمان کنید

درمان جوش های صورت با آلوئه ورا

روش اول:فقط آلوئه ورا

باتمیز کننده ای ملایم صورتتان را شسته و سپس هرشب قبل خواب صورتتان را ژل خارج کرده از برگ آلوئه ورا ماساژ داده و صبح روز بعد بشوئید.

 روش دوم:عصاره آلوئه ورا

برگ های آلوئه ورا را درون آب جوش ریخته و آن را به مدت 15 دقیقه بجوشانید. بگذارید تا محلول سرد شود و پس از آن صورتتامن را روزی دوبار با این محلول شستشو دهید

 پرهیز از غذاهای اسیدی

یکی از راه های موثر در درمان جوش های صورت داشتن رژیم غذایی سلامت و متعادل است که در آن از غذاهایی که چرب و مضر هستند اجتناب شده باشد. بنابراین ابتدا برای داشتن بدنی سلامت که به موجب آن از آسیب های پوستی هم در امان خواهید بود بهترین راه داشتن رژیم تغدیه ای مناسب و تغذیه از سبزیجات و پروتئین هاست.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری