نویسنده: رزا عابدی

رشد و توسعه فردی

متاسفانه با افزایش دغدغه ها و فشار های روحی روی انسان اینروزها تعدا مبتلایان به حملات پانیک رو به افزایش است. درمان حملات پانیک بدون داروهای شیمیایی میتواند بهترین گزینه درمانی برای افرادی که در دام این بیماری افتاده اند باشد. 

پانیک چیست و چرا به آن دچار میشویم؟

درمان حملات پانیک بدون داروهای شیمیایی

در ابتدا برای درمان حملات پانیک، نیاز است تا فرد در قبال این حملات واکنش‌هایی از جمله نگرانی دائم درباره وقوع مجدد حملات یا نگرانی درباره عواقب حملات، فرار از فعالیت‌هایی که ممکن است سبب بروز مجدد حملات باشند و یا مشارکت در رفتارهای مرتبط با امنیت، مانند به‌ همراه داشتن تلفن همراه و یا دارو را از خود بروز دهند. گاهی نگرانی راجع به عواقب حملات شامل ترس از حمله قلبی مرگبار یا بیهوش شدن جلوی دیگران است. 

 

درمان حملات پانیک بدون دارو

نشانه‌های حمله پانیک را میتوان شامل موارد زیر دانست: تعریق، لرزیدن، تنگی نفس، تهوع، تپش قلب، درد یا ناراحتی در قفسه سینه، احساس خفگی، ترس از مردن یا دیوانه ‌شدن یا انجام دادن بی‌اختیار کاری، احساس سردی یا گرگرفتگی،دگرسان ‌بینی محیط یا دگرسان‌ بینی خود، بی‌حسی، سرگیجه یا غش.

و اما موقعیت‌های رایجی که معمولا باعث بروز حملات پانیک می‌شوند، عبارتند هستند از: انتظار  ماندن درصف، رفتن به مکان‌های شلوغ مانند فروشگاه‌ها یا سالن‌های سینما و تئاتر، تنها ماندن یا سفر با اتوبوس، قطار یا ماشین.

علل شایع ابتلا به پانیک چیست؟

حملات پانیک چند نوع دارند؟

حمله پانیک یا اختلال وحشت‌زدگی را معمولا نوعی از ترس های اکتسابی به موجب احساسات بدنی مانند ضربان قلب، سرگیجه و یا تهوع، خصوصا برخی احساسات که با برانگیختگی همراه میشوند تصویر میکنند. به‌عبارت دیگرزمانی که اشخاص دچار حملات پانیم میشوندنسبت به احساسات بدنیشانحساسترشده و از هر حالت جزئی بدنی ممکن است احساس خطر کنند. بنابراین دور ازذهن نیست افراد مبتلا به پانیک بعد ازمدتی درگیر اضطرابات درونی نیز خواهند شد.

برخی رویدادهای استرس‌زای زندگی از قبیل ورود به شغل جدید یا از دست دادن اعضای خانواده، به همراه آسیب‌ پذیری‌های بیولوژیکی و روانی دست به دست هم داده و واکنش ترس احساسی یا حمله وحشت‌زدگی را را در فرد تحریک میکنند. 

درمان حملات پانیک بدون دارو

چه عاملی باعث مداومت حملات پانیک میشود؟

تمام مفاهیم کلی که در بالا گفته شد، امکان دارد در تعیین این ‌که آیا فرد پس از وقوع حمله، دچار «بیم اضطراب» درباره تجربه حملات آینده می‌شود یا نه، موثر باشند. جدا ازآسیب‌پذیری‌های کلی در تجربه وحشت‌ زدگی و اضطراب گاها آسیب‌پذیری‌های خاصی هم وجود دارند که به شکل‌گیری حملات وحشت‌زدگی کمک می‌کنند. 

اضطراب  راجع به حملات وحشت‌زدگی یا پانیک آتی با ترس از حس‌های بدنی (نکنه ضربان قلب بالا باعث غض من شود) فرد دچار ترس از این مضوع است که نکند دچار وحشت و به دنبال آن بهم ریختگی حس های درونی و بدنی شود در این زمان، افکار اتوماتیک مانند فاجعه‌سازی (مثلا در صورتیکه دچار حمله و غش شوم آبرویم خواهد رفت) و احتمال بیش از حد (مثال: در صورت بیرون رفتن ممکن است دچار حمله پانیک بشوم) افزایش اضطراب فرد و در نتیجه احساس‌های بدنی او مانند ضربان قلب و سرگیجه میشود. افزایش احساس‌های بدنی، باعث تقویت افکار اتوماتیک میشود و فرد رفته رفته درستیِ باورهای خود اطمینان بیشتری پیدا می‌کند و در نتیجه، افکار تقویت شده وی اضطراب درونی او را هر لحظه بیشتر میکنند. این دوره بقدر ادامه پیدا میکند تا مجدد باعث بروز حمله پانیک شود. همراه شدن احساس‌های بدنی با حمله، موجب پیشی شرطی شدم فرد و در نتیجه حساسیت بیش از اندازه‌ای نسبت به احساس‌های بدنیش میشود . این احساس‌های بدنی در همه افراد گاهاً به ‌وجود می‌آید و پس از مدتی از بین میروند، اما برای فرد دارای اختلال پانیک معنای شروع یک حمله است که این امر باعث آن می‌شود که فرد مجدداً در دوری که بالاتر ذکر شد بیفتد.

اینچنین اضطرابی در مورد حس‌های بدنی، بیشترین نقش در ادامه اختلال وحشت‌زدگی (پانیک) بازی می‌کند. حس‌ها می‌توانند ناشی از موادشیمیایی مثل کافئین، فعالیت جسمانی،تحریک کننده محیطی ترسناک، و تصاویر یا افکار اضطرابب باشند. زمانیکه حس‌های بدنی، مورد توجّه فرد مبتلا به اختلال وحشت قرار بگیرند، موجب ترس وی میشوند. در نهایت این ترس، حس‌های بدنی را تشدید میکند و منجر به افزایش آن میشود و در نهایت این جریان خود تداوم بخش به یک تحول و وحشت زدگی تمام عیار منتهی میشود که حملات مجدد پانیک را درپی خواهد داشت.این موضوعا و تکرار مداوم این چرخه ایجادترس و اضطراب و در نهایت بروز حملات ترس ها درونی فرد و انزوا طلبی و گوشه گیری را در وی روزبه روز تقویت کرده و بیماری در او شیوع بیشتری پیدا میکند.

برای شرطی شدن افرد مستعد به پانیک، گاهی تنها یکبار همراه شدن احساس‌های بدنی با حمله پانیک کافی میباشد و پس از آن، عوامل دیگری چون ایمنی‌جویی و اجتناب که در ادامه توضیح داده می‌شود، باعث تداوم اختلال وحشت (پانیک) می‌شود.

کسانیکه مبتلا به پانیک هستند اغلب نمیدانند که حملات پانیک میتواند به شیوه ای توسط حس های بدنی و با محرکات درونی و بیرونی ایجاد شود. بنابراین آنها احساس میکنند که حملات وحشتزدگی غالبا به صورتی غیر منتظره و غیر قابل پیش بینی اتفاق خواهند افتاد. چون نمیتوانند نشانه و علائم حملات را پس از آغاز کنترل کنند به صورت کلی بروز حملات را غیر قابل کنترل پیش بینی میکنند. اینکه تصور کنید حملات شما غیر قابل پیش بینی و کنترل هستند میتواند باعث افزایش سطح اضطراب مزمن شود. به موجب آن افزایش سطوح اضطراب از طریق افزایش فرکانس یا شدت بیشتر حس‌های بدنی مرتبط با اضطراب و همینطور بیشتر کردن توجّه فرد به حس‌های بدنی‌اش، احتمال حملات وحشت‌زدگی یا حملات پانیک پانیک آتی را بیشتر میکند.

گاها برخی مشکلات فیزیولوژیکی از دلایل اصلی بروزحملات پانیک میشود که باید درجهت رفعشان اقدام کرد. از جمله این عوامل :

۱.  کمی قند خون

پائین بود میزان قند خون از طریق بروز نشانه هایی مانند : با ایجاد نشانه‌هایی مانند عرق کردن، داشتن احساس ضعف، تپش قلب، سرگیجه و غش و لرز، حملات وحشت را بروز پیدا میکند. طبق توصیه محققین بری جبران این ضعف بدنی میتوانید وعده های غذایی خود را افزایش بدهید. 

۲. پُرکاری و کم‌کاری تیروئید

 پُرکاربود تیروئید افراد موجب ایجاد تنگی نفس، بی‌قراری، تپش قلب و لرز و تعریق می‌شود که شباهت زیادی به نشانه‌های بدنی حمله وحشت دارد. بنابراین این موضوع تداعی کننده حمله وحشت شده و فرد را در مسیری که بالاتر گفته شد می‌اندازد به این ترتیب فرد مدام منتظر حمله پانیک و نگران از رخداد آن خواهد بود.همچنین کم‌کاری تیروئید هم موجب کاهش غلظت کلسیم و بالا رفتن غلظت فسفات در پلاسمای خون شده که در موارد شدید، فرد دچار حالاتی شبیه حمله پانیک خواهد شد.

۳. نشانگان کوشینگ

این مورد حاصل افزایش میزان کورتیزول خون است که در نهایت به افسردگی و اضطراب منتهی می‌شود.

۴. نفس نفس زدن

نوع نفس کشیدن فرد مد نظر است مثلا آسم در کودکان موجب مقطع و بریده نفس کشیدنشان میشود.

۵. مسمومیت کافئین

کافئین از مواردیست که مصرف زیاد آ نباعث افزایش استرس و اضطراب خواهد شد.

شما میتوانید با کنترل استرس توسط چند فعالیت و یا خوراکی روزانه کنترل حملات عصبی را تا زمان بهبودی کامل به دست بگیرید.

یوگا، نوشتن، مدیتیشن، ورزش، نقاشی یا هر فعالیتی که به کم کردن استرستان کمک کنند، می تواند در این لیست باشد.

خواب کافی

داشتن خواب با کیفیت و کافی یکی از بهترین درمانهای استرس است. حدود 7 تا 8 ساعت در شبانه روز میتواند ایده آل باشد.

درمان پانیک با گیاهان دارویی

تاثیربابونه در درمان حملات پانیک:

۲ قاشق چایخوزی گل بابونه را در یک فنجان آب داغ مخلوط کرده و بگذارید حدود ۱۰ دقیقه ای بماند. سپس صاف کرده و به صورتی منطم برای بهبود علائم حمله پانیک به صورت طبیعی ان را بنوشید.همچنین شما میتوانید بابونه را زنجبیل ، نعناع و یا اسطوخودوس ترکیب کرده و چای های آرام بخشی  جهت رفع استرس و حملات پانیک درست کنید.

چای رز و درمان حملات پانیک :

یکی از درمان مفید در بخش درمان پانیک با گیاهان دارویی استفاده از گلبرگ های خشک گل رز تازه ،بعنوان چای و اضافه کردن آنها به آب جوش است. منتظر بمانید برای 5 تا 10 دقیقه بماند تا گلبرگ ها تیره شوند. میتوانید این محلول را در زمانی که استس دارید و یابعد از حملات بنوشید.

درمان حملات پانیک سنبل الطیب:

2ریشه سنبل الطیب خرد شده هم میتواند درمان موثری برای جلوگیری از حملات پانیک باشد این ریشه را را در آب سرد در مدت 10 ساعت بخیسانید. در طول روز مصرف کنید.

همچنین خوردن 400-900 میلی گرم عصاره سنبل الطیب چند ساعت قبل از خواب نیز توصیه شده است.

مقابله با حملات پانیک با جینسینگ :

5-8 تکه باریک  جینسینگ را در پ 3 فنجان آب ریخته و آنها را 15 دقیقه با حرارت کم دم بگذارید. زمانی که دم کشید مقداری عسل را اضافه کرده و زمانی که سرد شد بنوشید. روزی 1-3 فنجان از این چای میل کنید. به طور جایگزین، همچنین می توانید از مکمل جینسینگ برای جلوگیری از حملات پانیک هم بهره ببرید. با این حال، بهتر است دوزمناسب را از پزشکتان جویا شوید.

توجه: مصرف جیسینگ برای کسانی که داروهای فشار خون مصرف میکنند توصیه نمیشود.

درمان حملات پانیک بدون دارو

درمان اختلال هراس عصبی با جینسنگ

درمان حملات پانیک با چای سبز :

2 قطره عصاره چای سبز را به حدود 1 فنجان آب داغ اضافه کرده و درب فنجان را خوب بپوشانید. پس از پوشش فنجان، اجازه بدهید به مدت 5 دم بکشد. سپس صافش کرده و کمی عسل و آب لیمو هم اضافه کنید. این نوشیدنی رارا 2 تا 3 بار در روز 15 بنوشید.

درمان حملات پانیک بدون دارو

چای سبز برای آرامش و جلوگیری از حملات پانیک

رازیانه

از میان داروهای گیاهی رازیانه را موثرترین درمان برای حملات پانیک دانست.رازیانه با خواص دیورتیک، ضد درد و ضد اسپاسمودی هیچ تاثیر ثانویه ندارد و در جهت رفع حملات پانیک موثر است. بوی روغن اسانس رازیانه، اثرش را اعصاب شما تحمیل می کند و به شما کمک می کند تا آرام شوید.همچنین میتوانید دمکرده اینگیاه را نیز بنوشید.

تاثیر روغن شاهدانه در درمان حملات پانیک:

شاهدانه جزو گیاهانیست که خاصیت انرژی زا و ضد افسردگی دارد. میتواناز این گیاه در درمان بسیاری از اختلالات روانی استفاده کرد. روغن این گیاه اثر بیشتری داشته و استفاده حداقلی از آ نمیتواند کیفیت خواب شما را تضمین کند

البته در نظر داشته باشید بهتر است میزا ن دوز مصرفی را پزشک مشخص کند.

تاثیرشیر بادام در درمان حملات پانیک :

طبق مراحل زیر پیش بروید:

10-12 بادام را در آب خیسانده و بگذارید یک شب بماند. صبح روز بعد له کرده و خمیر به دست آمده را در یک لیوان شیر گاور جوشیده شده حل کنید. پساز ده دقیقه یک قاشق عسل اضافه کرده و قبل از خواب بخورید. 

درمان حملات پانیک بدون دارو

درمان حملات پانیک با شیر بادام

دوش آب گرم :

دوش آب گرم همواره یک یا راه حل هاییست که برای درمان خیل یاز بیماری های روانی و عضلانی توصیه میشود. آب گرم تاثیر بسیار مثبتی در روند آرام کردن اعصاب شما دارد و بدنتان را در مواجه ا استرس آماده و قویتر میکند همچنین باعث میشود تا شبها خواب کافی و راحتری داشته باشید.

بهتراست در کنار آب گرم از مقداری روغن مورد علاقه خود مانند روغن اسطوخدوس و یا بابونه هم درون آب به صورت چند قطره و برای معطر کردن فضا استفاده کنید.

اضافه کردن چند قطره روغن حامل مانند روغن نارگیل یا روغن جوجوبا را هم فراموش نکنید.

آب را هم بزنید تا روغن ها در آن حل شوند و سپس برای حداقل 20 دقیقه در آن بمانید.

این روند را هر وقت که احساس تنش کردید انجام دهید.

رفتار درمانی :

این درمان میتواند مهمترین بخش درمان شما باشد. برای گرفت بهتر مشاوره درمان  می توانید به دیدن یک متخصص بهداشت روان متخصص در درمان CBT بروید. درمانگر در جهت شناسایی افکار بی اثر به شما کمک میکند که باعث استرس و اضطراب بیهوده در شما میشوند و واکنش هایی غیر معمول را در پی دارند.

 • باور کنید که تنها نیستید

 • خواب خوب و کافی داشته باشید.

 • در زمان حمله فرار نکنید.

در صورتی که شما در مکان خاصی مانند فروشگاه موا غذایی بودید و احساس حملات پانیک را داشتید امکاندارد که بخواهید سریعا از آنجا فرار کنید که همین موضوع میتواند شرایط را وخیم تر کند بمانیدو سعی کنید علائم هایتان را کنترل کنید به مغزتان بگوئید که هیچ خطری در فروشگاه نیست. در صورتیکه اقدام به فرار کنید ممکن است مغز احساس خطر بیشتری کرده و فشار وارده به قلب شما بیشتر باشد

درمان حملات پانیک بدون دارو

خطر حمله قلبی با دویدن در افراد مبتلا به حمله پانیک

ماساژ برای  درمان حملات پانیک :

ماساژ هم یکی از بهترین درمان های پانیک میباشد روغن مورد نظر تان را گرم کرده و برای ماساژ گردن، شانه ها، پشت و پایین پایتان بکار ببرید.

درمان حملات پانیک با پذیرفتن:

یکی از بهترین روش های درمان پذیرفتن  عواقب بعد از حملات است. معمولا پس از شروع حمله ترس بیشتر افراد مبتلا بیشتر خواهد شد و این در نهایت موجب میشود که از به وجود آمدن حمله بعدی هراس بیشتری داشته باشید  

ورزش مداوم برای درمان حملات پانیک:

ورزش کردن همواره برای جلوگیری از هر نوع بیماری توصیه شده است. از آنجا که حملات پانیک به کارکرد قلب و عروق مرتبط است، مانند فشار خون بالا یا کمبود اکسیژن، سلامتی قلب و عروق، می تواند تاثیر حملات پانیک را تا حد زیادی کاهش دهد. ورزش سبب ترشح ماده ای به نام اندروفین و در نهایت خلق و خویی بهتر خواهد شد.

تمرینات آرامش عضلات برای درمان حملات پانیک

بکار گیری تمرینات روزانه به شما کمک میکند تا به صورت مداوم با استرس و اضطراب روزانه خود مقابله کنید و به مراتب در طولانی مدت این احساس را از میان ببرید. 

برای آرام شدن ماهیچه ها ، نفس  های بلند بکشید و بدنتان را آرام کنید.

خودتان را کش دهید و سپس گروه عضلانی خود را شل کنید.

ابتدا میتوانید با دست و بازوی سمت راست خود شروع کنید، دست راستتان را دست دیگرتان گرفته و بکشید تا آرام شود. این کار را با دست راست، دست چپ، صورت، فک، گردن، شانه، سینه، باسن، پا راست، پا و پای چپ خود هم انجام دهید.

چند توصیه در درمان حملات پانیک بدون دارو

 • مرتبا فعالیت های بدنی داشته باشید.

 • سعی در تغییرشیوه زندگی و رفع مواردی که باعث استرستان میشود بکنید. 

 • با سرگرمی ها و تفریحا تمورد علاقه خود مشغول شوید. 

 • داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل میتواند کمک چشم گیری در روند بهبودتان داشته باشد. 

 • خوش بین باقی بمانید

 • روزانه 8 ساعت خواب داشته باشید.

 • تمرین نفس کشیدن عمیق را هرروز ، حتی روزها بدون استرس انجام دهید.

 • مصرف بی از اندازه کافئین و شکر را محدود کنید.

 • افکار فاجعه بار را از ذهن و قلبتا نبیرون کندو مثبت اندیش باشید.

 • از مصرف داروهای غیر قانونی، مواد مخدر، قرص های توهم زا و سیگار کشیدن به شدت اجتناب کنید.

 • خوردن صبحانه را فراموش نکنید.

 

 

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری