نویسنده: مبینا احمدی

سلامت پوست

شاید شما هم با این عارضه آزاردهنده روبرو شده باشید که درست در زمان های مهم که قصد رفتن به میهمانی و یا یک کنفرانس مهم را دارید متوجه میشوید که پف چشم هایتان طبیعی نیست. ین موضوع میتواند دلایل مختلفی داشته باشد و البته غالبا میزان و شدت آن بسته به این که شما در چه ساعتی از روز پف چشمتان را مورد بررسی قرار میدهید و یا خوراک چند روز اخیر، میزان خستگی، خابالودگی و استرستان متغیر است. درزیر به بررسی دلایل بروز و روش های درمان پف زیر چشم پرداخته ایم که امیدواریم برای شما عزیزان مثمر ثمر واقع شود.

روش های درمان پف زیر چشم 

چگونه اگزمای دور چشم را درمان کنیم؟

درمان پف زیر چشم

درمان پف زیر چشم

همانطور که میدانید بهترین راه برای درمان یک بیماری و یا یک عارضه این است که در قدم اول آ نرا ریشه یابی کنید خیلی از عارضه و بیماری هایی که برای ما اتفاق میفتند در واقع حاصل یک فرایند غلط در روند زندگی ما هستند. درمان پف زیر چشم هم از همین اصول پیروی میکند. مثلا خوردن مداوم یک ماده غذایی در طول روز برای مدت طولانی که بدنمان به آن واکنش نشان میدهد و ما متوجه آن نمیشویم و یا عاداتی غلط از قبیل دیر به رخت خوا برفتن و یا دیر بیدار شدن. عارضه پف کردن غیر طبیعی چشم هم  از این قاعده مستثنی نیست . علاوه بر دلایلی مهمی از جمله داشتن تیروئید، کم کاری و پرکاری آن و یا بیماری های داخلی دیگر که ممکن است شما را ملزم به مراجعه به پزشک بکند بالای نود درصد این عارضه به علت کیفیت پائین خواب، استفاده مداو ماز چشم ها بدون محافظ، استرس بهم ریختگی برنامه غذایی و بالا رفتن سطح سموم بدن ایحاد میشود.

  •  بنابراین بهترین راه برای شروع روند درمان این است که از شدت گرفتن بیماری جلوگیری کنید. 

  • سعی کنید حتما در ساعات اولیه شب اقدام به خوردن شام بکنید. زیاد خوردن میتواند باعث تشدید پف اطراف چشم شما شود.

  • از دود و دخانیات به شدت پرهیز کنید چرا که باعث بهم ریختگی تودهای چربی مفید زیر پوست شل شدن افتادگی آنها میشوند که در نهایت منجر به پف آلود به نظر رسدین پوست صورت شما میشود.

  • حتما از استرس بدور باشید و تمرینات ریلکسیشن و یوگا را را جهت تمدد اعصابتان انجام بدهید.

  • همانطور که احتمالا حس کرده اید معمولا افرادی که مبتل ابه این عارضه میشوند احساس میکنند گه چشمانشان خسته است و دید سختی دارند در اینصورت نیاز است که شما به چشم پزشک مراجعه کنید گاهی تلاش های بی وقفه شما برای بهتر دیدن میتواند ماهیچه های اطراف چشمتان را با آسیب روبرو کند.

  • در زمان استفاده از گوشی موبایل هیچ وقت در فضای تاریک و نور زیاد گوشی نمانید و همچنین سعی کنید حداکثر فاصله با تلفن همراهتان را حفظ کنید.

  • در زمان استفاده از کامپیوتر و لپ تاپ درصورتی که چشمان حساس و یا ضعیفی دارید حتما از عینکی که پزشک برایتان تجویز میکند استفاده کنید. 

حتی در صورتی که پس از مراجعت متوجه شدید که ضعف دید شما به علت ضعیف بودن چشمانتان نیست و احتمالا ناشی از خستگی است خودتان از پزشک مربوطه درخواست کنید تا عینکی مناسب کار با کامپیوتر و یا مطالعه برایتان بنویسد.سعی میکنیم در مقالات دیگر بیشتر و مفصل تر راجع به روش های پیشگیری از ابتلا به پف چشم و عوامل پدید آورنده آن صحبت کنیم اینبار با روش های رفع تیره گی دور چشم در خدمتان هستیم.

اگر شما هم از پف زیر چشم خود آزرده اید و احساس خستگی و پیری میکنید این مقاله مناسب برای شماست.

جایگزین انواع جراحی های زیبایی در خانه

روش های درمان پف زیر چشم 

خیار: 

خیار همواره برای شادابی و شفافیت پوست توصیه شده است که پوست اطراف چشم هم از این قاعده مستثنی نیست. همچنین خیار میتواند به ریلکسیشن و رفع خستگی چشمان شما هم کمک کند. برای این منظور دوبرش از خیار روی چشمهایتان قرار دهید و در آرامش دراز بکشید. بگذارید تا تکه ها برای مدت ۲۵ دقیقه روی چشم‌هایتان بماند. خواهید دید که خنکی خیار به شما احساس طروات و لذت بخشی میدهد. این موضع میتواند به آرامش ذهنی شما و در نهایت کاهش التهابات ناشی از آشفتگی روانی و یا استرس شما منجر شود. خیار دارای خاصیت های ضد التهاب است که در این مورد بسیار توصیه شده است.

درمان پف زیر چشم

درمان پف زیر چشم

سیب‌زمینی: 

سیب زمینی معمولا یک ماده اثر گذار در ماسک های مرتبط با عارضه های پلک چشم میدانند. این ماده علاوه بر خواصی که به سبب نشاسته موجود در خود برای رفع تیرگی دارد میتواند برای درمان پف زیر چشم هم بسیار موثر واقع شود. سیب‌زمینی خام را (بعد از اینکه چند دقیقه‌ای آن را در یخچال خنک کردید) دو تکه کرده و بعد چشم‌هایتان را بسته و هر تکه را روی یکی از چشم‌هایتان قرار دهید. سیب زمینی ها باید نواحی پف کرده چشمتان را هم در بربگیرند. در همان حالت دراز بکشید و سعی کنید آرامش داشته باشید. پس از گذشت حدود ۲۰-۱۵ میتوانید سیب زمینی ها را برداشته و اثرات آن را مشاهده کنید. همچنین در برخی مو.ارد پیشنهاد میشود که برای اثرگذاری بهتر سیب زمین ها را رنده کرده و پوره آن را روی چشم ها قرار بدهید. همچنین استفاه از آب سیب زمین یو اسپری کردن روزانه آن روی صورت میتواند اثرات شگفت انگیزی در درمان تیرگی های پوستی شما داشته باشد.

 شیر:

در صورتی که احساس میکنید پف‌کردگی زیر چشم‌هایتان بسیار زیاد است و تقریبا به صورت مداوم با این مشکل روبرو هستید میتوانید استفاده از شیر را برای همیشه در دستورکارتان قرار بدهید. دو تکه پنبه را در شیر خیسانده و روی پلک‌هایتان بگذارید. در آرامش سعی کنید که ۳۰-۲۰ دقیقه بدون دست زدن به پنبه ها منتظر بمانید. شیر به موجب وجود املاح و مواد مغذی که دارد همچنین خاصیت روشن کنندگی خود میتواند برای درمان پف زیر چشم  و تیرگی چشمها بسیرا موثر واقع شود. همچنین همانطور که گفتیم استرس و خستگی چشم یکی از علل مهم بروز پف کردگی چشمهاست که شیر میتواند یک تسکین دهنده بسیار خوب برای به آرامش رساندن چشم ها و رفع خستگی آنها باشد . تکرار مکرر این کا در هرروز خصوصا صبحها میتواند آب مورد نیاز پوست در ناحیه پلک را هم تامین کند.

روغن ویتامین E : 

ویتامین E یکی از ویتامین های بسیار موثر در درمان عارضه های چشم، خستگی ، کم نوری و کم سویی آنهایست همچنین میتواند در رفع پف زیر چشم هم مفید و موثر واقع شود برای اینکار کافیست تا در یک کاسه مقداری آب خنک ریخته و چند قطره روغن ویتامین E را به آب اضافه کرده و تا حل شدن خوب ویتامین ها در آب محلول را هم بزنید. سپی  دو تکه پنبه را در این مخلوط خیسانده و برای ۲۰ دقیقه روی چشم‌هایتان بگذارید. این درجهت برطرف کردن تورم دور چشم‌هایتان موثر واقع میشود. البته لازم به ذکر است که مقدا رآب موجود نباید به قدری باشد که قطرا تروغن در آن گم بشوند و تاثیر مناسبی نداشته باشند.

چای‌کیسه‌ای خنک

در صورت یکه عجله داشتید میتوانید از از دو عدد چای کیسه‌ای کمک بگیرید. دو عدد چای کیسه‌ای را برداشته و در آب خنک بخیسانید سپس مدتی آنها را در یخچال قرار بدهید. پس از خنک شدن میتوانید آنها را به مدت ۳۰ الی ۲۵ دقیقه روی چشمانتان بگذارید. دراز بکشید و کمی استراحت کنید.پس از گذشت زمان میتوانید چشمها و صورتتان را با آن خنک آبکشی کنید.

آب یخ و قاشق

درمان پف زیر چشم

درمان پف زیر چشم

این روش را میتوان یکی از ساده ترین روش ها برای زمانی که عجله دارید و ابزرا خاصی هم دردسترس ندارید دانست.  پف زیر چشم‌ها را می‌توانید با کمک یک لیوان آب یخ و دو قاشق استیل کم کنید! ابتدا قاشق‌ها را در آب یخ خوب خنک کنید و سپس روی هر چشمتان یکی از آنها را قرار دهید. زمانی که احساس کردید خنکای قاشق ها کم ده است مجدد آنها را درون آب بیاندازید میتوانید مدتی آنها را در یخچال و یا فریزی هم قرار بدهید اما دقت داشته باشید که سرمای انها نباید باعث آسیب رساندن و آزار چشمان شود چرا که زیادی سرد شدن قاشق ها ممکن است باعث سرمازدگی و در نهایت منجر به سردرد و چشم درد در شما شود. میتوانید آنقدر این کار را ادامه دهید تا پف چشمانتان  کم شده و به حد مطلوب برسد.

سفیده تخم‌مرغ:

تعدادی سفیده تخم‌مرغ را حسابی هم  بزنید تا کف کند سپس  با استفاده از برس مخصوص دور چشم‌هایتان بزنید. به این ترتیب اطراف پلک شما کشیده تر شده و در نهایت از میزان پف آن کاسته میشود سفیده تخم‌مرغ را به مدت ۲۰ دقیقه روی پوستتان نگاه دارید و سپس صورتتان را با آب خنک بشویید.

استفاده از چای سبز کیسه‌ای:

ابتدا  بگذارید چای‌ سبز‌های کیسه‌ای خوب در آب خنک خیس بخورند. زمانی که از خیس خوردنشان اطمینان حاصل کردید میتوانید آنها را به مدت ۱۵-۱۰ دقیقه روی چشم‌هایتان بگذارید. چای سبز دارای خواص آنتی اکسیدانی هم هست و میتواند در درمان خستگی و تیرگی دور چشمتان نیز مفید و موثر باشد. خواص طبیعی موجود در این چای‌های گیاهی سبب برگرداندن پف زیر چشم‌ها به حالت طبیعی خود خواهد شد.

آبرسانی بدن:

در نهایت میتوانیم بگوئیم که آب رسانی و تغذیه مناسب پوست بهترین را ه برای جلوگیری از هرگونه عارضه پوست یو خصوصا پف زیر چشم است.  بنابراین تا جاییکه می‌توانید آب بنوشید. درست است،این یک راه حل ساده برای داشتن پوست و حتی بدنی سالم برای شماست. نوشیدن آب میتواند از همه جهت برای شما مفید و موثر واقع شود. تمام اجزای بدن مانند زنجیر به هم متصل هستند. زمانیکه آب بیشتری مینوشید سلول ها خوب تغذیه میشود نمک و سموم اضافی بدن بهتر دفع میشود در نتیجه کلیه ها و کبد عملکرد بهتری دارند و به این ترتیب شما در نهایت دارا ی پوستی سالم و شفاف خواهید بود! تما بنابراین در زمانهایی که احساس میکنید پف زیر چشمتان بیشتر شده مصرف آبتان را افزایش بدهید.  

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری