نویسنده: مینا عباسی

سلامت خانواده

کمبود ویتامین Dرا جدی بگیرید این ویتامین برای سلامت استخوان ماهیچه‌ها، دندان‌ها و حتی تقویت سیستم ایمنی بدن،ضروری است.متأسفانه کمبود این ویتامین در بین ایرانیان شایع شده و علت آن تغذیه نامناسب و قرار نگرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب میباشد.کمبود این ویتامین باعث پوکی استخوان ، بیماریهای التهابی و افسردگی میشود.

عوارض ناشی از کمبود ویتامین D

کمبود این ویتامین باعث بیماری‌های مختلف ازجمله راشیتیسم در نوزادان و کودکان می‌شود و در بزرگسالان امکان بروز دردهای استخوانی، نرمی استخوان و درآخر پوکی استخوان را ایجاد میکند. همچنین کمبود ویتامین Dمی‌تواند عوارضی مثل سردرد و سرگیجه، عرق شدید، عفونت های مکرر، مشکلات گوارشی و همچنین احساس افسردگی را بعلت ضعف دستگاه ایمنی بدن باعث شود.

راه درمان کمبود ویتامین D

ویتامین Dو نور مستقیم آفتاب

در ابتدا باید عرض کنم ، نوری که از پشت شیشه می‌تابد حساب نیست.برای دوش آفتاب (آفتاب گرفتن) از کرمهای ضد آفتاب استفاده نکنید. برای جذب ویتامینD حتما نباید تمام بدن را در معرض تابش آفتاب قرارداد و کافی است که آفتاب به دست و صورت برسد تا ویتامین دی جذب بدن شود.

رئیس بخش ارتوپدی بیمارستان مرکز پوکی استخوان نیویورک، دکتر استیفن هانیگ در این باره توصیه می‌کند: اگر می‌خواهید نور آفتاب بخورید 20 تا 25 دقیقه کافی است. در هنگام زمستان نور خورشید کم جان تر است و اگر پیر باشید یا پوست‌تان تیره باشد (رنگدانه‌های پوست جلوی نور را مسدود می‌کنند) از نور آفتاب، کمتر به ویتامین دی می‌رسید.

نور آفتاب بهترین درمان برای کمبود ویتامین D

مواد غذایی که سرشار از ویتامینD  هستند

با خوردن مواد غذایی که سرشار از ویتامین دی هستند میتوانید بخشی از کمبود آن را جران کنید، این مواد غذایی شامل ، ماهی‌های چرب مثل سالمون و تن، زرده‌ی تخم‌مرغ ، جگر گوساله یا برخی از انواع پنیر، شیر و همچنین لبنیات دیگر، غلات (انواع نان) ، آبمیوه مخصوصا آب پرتغال یا سایر نوشیدنی‌های گیاهی غنی شده (مانند شیر بادام) است.

استفاده از مکمل‌های غذایی ویتامینِD   برای افرادی که بالای 70 سال هستند، توصیه میشود. مصرف قرص های ویتامین Dبه این افراد کمک میکند که از درد شدید مفاصل در امان باشند.

غذاهای غنی از ویتامین D

به طور خلاصه، کمبود ویتامین Dیکی از شایع‌ترین موارد کمبود ویتامین است که می‌تواند عواقبی جدی برای سلامتی داشته باشد. خبر خوب این است که داشتن رژیم غذایی غنی از این ویتامین، و چند بار در هفته قرار گرفتن در معرض نور خورشید، اغلب می‌تواند به بازیابی سطح این ویتامین کمک کند.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری