نویسنده: خسرو یزدانی

مد و مدگرایی

در مقالات قبلی با راهنمای خرید کفش مناسب درخدمتتان بودیم، اینبار مقاله راهنمای خرید لباس مناسب را برایتان ترتیب دیده ایم. که میتواند به مراتب خیلی گسترده تر از مبحث قبلی باشد.همانطور که میدانید دنیای لباس چیزی نیست که به چند شرط و فرمول ساده ختم شود. در نهایت هم اگر بتوان برای آن فرمول خاصی در نظر گرفت نهایتا اسیر دست سلیقه های متفاوت خواهیم بود. 

 

راهنمای خرید لباس مناسب / تاثیر سلایق مختلف

هر کس ممکن است نوع خاصی از پوشش را بپسندد و با نوعی دیگر آن ابدا ارتباط برقرار نکند هرچند که آن پوشش کاملا مطابق با فرمول و اصول صحیح انتخاب لباس مناسب بوده باشد.بنابراین تمام این گزینه در شرایطی که ما سلیقه ای خاص مواجه باشیم تحت الشعاع قرار خواهد گرفت پس در همین ابتدای مقاله توصیه میکنیم اگر به این نتیجه رسیدید که اصولی واقعا متناسب و صحیح نیست و تنها به این دلیل که مطابق سلیقه تان بوده است اقدام به خرید و پوشیدن آن کرده اید حتما از این نوع تصمیمات دست بردارید! این موضوع شما را به فردی هنجار شکن در جامعه تبدیل خواهد کرد. بله درست است! ممکن است در اوایل حتی خیلی هم جذاب بنظر برسد! توجه به فردی با ظاهری نامتعارف و لباس هایی خاص که سنخیت با اصول مد و حتی اصول اولیه جامعه ندارند اما به شما قول میدهیم تمام این احساسات و هیجانات زودگذر خواهند بود در انتها ممکن است شما برای کشف تجربه ای تازه و یا پیروی از سلیقه ای که به غلط در شما نهانیده شده است بسیاری از موقعیت هایتان را از دست بدهید! بعنوان مثال مصاحبه ای که خیلی وقت بود منتظرش بودید و یا اعتباری که نیاز دارید در یک بانک برای قبول درخواست وامتان برای شما قائل شوند.اینکه هر کس سلیقه ای خاص و منحصر به فرد خودش را دارد موضوعی کاملا منطقیست و هیچکس نمیتواند از دیگران بخاطر داشتن سلایق متفاوت ایراد بگیرد. اما موضوع مورد بررسی ما در این بخش این نیست! زمانی این سلیقه مورد اتهام و قضاوت قرار میگیرد که شما تابو شکنی کرده باشید.خلاف عرف، قوانین و یا حتی اصول اولیه مد و مدگرایی پیش رفته باشید.

 

راهنمای خرید لباس

راهنمای خرید لباس

لباس پوشیدن به سبک کسانی که ۲۰۰ سال پیش از ما زندگی کرده اند یقیننا میتواند جذاب باشد اما برای چه مدت توسط مردم جامعه با این ظاهر پذیرفته خواهید شد؟ چه مدت زمان میبرد تا خودتان هم از این مدل و سختی هایی که در راه پیدا کردنشان میکشید خسته شوید؟باید مراقب باشید  که در مسیرکوتاه مدت لذت بردن از سلیقه شخصی و هیجان انگیزتان ارتباطات مهم و جایگاهتان در جامعه را از دست ندهید. همانطور که در مقاله قبلی خدمتتان عرض کردیم نوع لباس پوشیدن شما نتایج مستقیمی بر روی جو کره زمین و انرژی های ساطع شده از شما خواهد داشت بله درست است این کمی عجیب بنظر میرسد اما حقیقت این است که احوالات هر جامعه ای را احوال تک تک افراد آن جامعه ساخته اند. اگر شما در لباسی که میپوشید احساس امنیت و آزادی نداشته باشید مدام از قضاوت شدن و یا مورد تمسخر قرار گرفتن بترسید این تشنجات روحی آسیب های بسیار جدی بر پیکره روانی شما وارد خواهد ساخت ازاین رو پیشنهاد میکنم حتما ریسک پذیر باشید اما با آگاهی و بدون خارج شدن از حدود پایه و حداقلی. پوشش ما می تواند طرف مقابل ما را متوجه نقاط مثبت یا منفی شخصیت ‏مان بکند،از اعتبار ما بکاهد و یا به آن اضافه کند و در نهایت در قضاوت‏های اولیه دیگران درباره ما تاثیر گذارخواهد بود. ما با انتخاب یک لباس مناسب می توانیم با اطمینان خاطر و اعتماد به نفس بیشتری اقدام به ارتباط با دیگران بکنیم.در مقاله راهنمای خرید لباس مناسب ما در کنارتان هستیم تا همه موارد مبتنی بر انتخابی صحیح را با هم بررسی کنیم.

لباس های مناسب و جا افتاده تر سبب ایجاد آرامش روانی در ما خواهند شد . لباسی که می پوشید بهتر است با حالت چهره، فرم بدن و شأن و شخصیت شما و همچنین مکانی و یا مجلسی که درآن حضور پیدا خواهید کرد هم خوانی داشته باشد پس هنگام خرید حتما نکات زیر را مورد بررسی قرار بدهید:

    راهنمای خرید کفش با توجه به قد و وزن شما

    راهنمای خرید لباس مناسب / کیفیت پارچه

انتخاب پارچه مناسب از آن دست موضوعاتیست که شاید خیلی از ما به علت غرق شدن در رنگ و لعاب پارچه ها به آنها دقت نکنیم درصورتی که شاید باورتان نشود اما جنس پارچه تاثیر بیشتر بر شیک پوشی ما خواهد داشت تا طرح آن! بله درست خواندید. تصور کنید قصد دارید به یک جلسه کاری مهم بروید و در فصول گرما هستیم. پیراهن نخی بلندی انتخاب میکنید که بسیار لطیف است و روی آن با طرح های بسیار اصلی و زیبای منقش شد. هوا دم دارد پیراهنت رطوبت هوا را به خود جذب میکند! در مسیر تحرکات زیادی خواهید داشت ازجمله اینکه نشستن و برخواستن در تاکسی و یا حتی پیاده روی سبب ایجاد چروک های ریز روی بافت نرم لباس شده است. کمی رطوبت هوا را به خود گرفته و این باعث چین خوردگی و چروک های بیشتری در او میشود. به سبب خاصیت نخی و لطیفی که دارد و همچنین رطوبتی که جذب بافتهایش شده آلودگی ها و ریزگزد هوای هوا را به خود جذب میکند تیره و کدر نیست اما احساس چرک مردگی لباسی کهنه که از انتهای کشو درحالتی مچاله شده و در زیق وقت پوشیده شده را به دیگران میدهد!بله کسی به جز شما نمیداند که شما این لباس را برای اولین بار به سبب همین جلسه مهم حتی با قیمتی گزاف خریداری کرده اید. این موضوع ممکن است وجهه شخصیتی شما را نیز زیر سوال ببرد و این احساس را به دیگران القا کند که شما فرد منضبطی نیستید. علی رغم همه اینها همانطور که گفتیم لباس های شما به شدت روی روحیه و روانتان تاثیر گذار هستند بنابراین از دیدن چروک های ریزو درشتش احتمالا آشفته شده اید و استرس خواهید داشت! همانطور که میینید مهم نیست یک لباس چقدر زیبا باشد و یا چقدر هزینه صرف خرید آن شده باشد مهم این است که با شرایط شما هم مسیر باشد.بجای این جنس میتوانید از جنس حریر استفاده کنید که با لایه های آستر پوشیده شده هم خنک است هم حالتی شکوهمند دارند هم چروک نمیشود! بنابراین هنگام خرید لباس شما باید به کیفیت لباس و دوخت آن و بافت و مرغوبیت پارچه توجه داشته باشید. از نشانه های پارچه خوب این است که هر دو روی آن از یک کیفیت واحد برخوردار هستند . هر چقدر بافت پارچه نرم و مقاوم باشد، ارزش آن نیزبالاتر خواهد بود .

 

راهنمای خرید لباس

راهنمای خرید لباس

برخی پارچه ‏هایی که دارای مواد پلاستیکی هستند شاید دارای طول عمر بالاتری باشند اما با پوست شما سازگاری نخواهند داشت و موجب تعریق شما میشوند که این عارضه بوی بد بدن را به دنبال دارد.همچنین در آب و هوای گرم به واسطه تعریق زیاد ممکن است باعث عرقسوز شدن پوستتان شوند. برخی پارچه ‏ها هم هستند که شاید بنظر جنس مرغوبی بیایند اما به دلیل اینکه قبل از دوخت شسته نشده اند پس از یکبار شستشو ممکن است آب بروند و به تنتان کوچک و تنگ و یا کوتاه شوند بنابراین قبل از خرید حتما از آبرفت پارچه از فروشنده بپرسید و اطمینان حاصل کنید.

 

  راهنمای خرید لباس

  توجه به جنس پارچه در انتخاب و خرید لباس

راهنمای خرید لباس مناسب / اندازه و رنگ لباس

مطلب مهم بعدی در راهنمای خرید مناسب لباس این است که شما لباس هایی متناسب با سایزتان بخرید. درست است که برخی لباسهای مجلسی را نمیتوان آزاد گرفت و گرنه از درخششان کم میشود اما چیزی که ملموس است این است که ما همیشه در مجالس نیستیم! بنابراین برای سلامتتان از پوشیدن مداوم لباس های تنگ و چسبان پرهیز کنید. استفاده از چنین لباس هایی خصوص در زمانی که نیاز پیدا کنید از گن استفاده کنید میتواند مشکلات بزرگ گوارشی را بمرور برایتان پدید بیاورد اینکه بدنتان بصورت مداوم تحت فشار باشد میتواند عملکرد ماهیچه ها و اندام را سست کند همچنین وقتی در شب یکباره آنها را با لباس های راحتیتان عوض میکنید بدن به یکباره رها میشود که این میتواند یکی از دلایل چاقی باشد.مطلب بعدی اینکه لباس های چسبان و تنگ دوام کمتری دارند پس اگر دوست دارید از لباستان بیشتر استفاده نمایید لباس تنگ انتخاب نکنید .همچنین از نظر روانی شما آرامش بیشتری خواهید داشت زمانیکه نواقص بدنتان توسط لباس تنگ و جذبی که پوشیده اید مانند شکم و یا پهلو ها در معرض دید نباشد.باز هم تاکید میکنیم خصوص در این مورد هنگام خرید به آبرفت لباس و چروک نشدن آن دقت کنید تا مجبور نباشید پس از یکبار شستن لباس تنگی را تا مدتها تحمل کنید همچنین بررسی کنید که رنگ لباس ثابت باشد و با چندبارشستن کدر و بی رنگ نشود.

آموزش اصول ست کردن لباس از پایه و بطور تخصصی

راهنمای خرید لباس مناسب / لباس مناسب برای دیابتی ها!

افرادی که مبتلا به دیابت هستند باید لباس های آزاد و نخی بپشوند تا تنفس و حرکت در انها برایشان راحتتر باشد و در حرکت دچار مشکل نشوند این موضوع راجع به افراد چاق ، مسن و کسانیکه دچار فشار خون هم هستند صادق است.لباس های تنگ و چسبان ممکن است باعث بالا رفتن فشار و به زحمت افتادنشان بشود.جنس لباس این افراد باید نرم و لطیف بوده و بافتی نخی و راحت برای استفاده داشته باشد همچنین بهتر است در لباسهایشان از دکمه و قلاب کمتری استفاده شده تا فشار آنها سبب آسیب رساندن به پوست نشود.

 

راهنمای خرید لباس مناسب / لباس مناسب برای لاغرها

برخی از دوستان راجع به نحوه لباس پوشیدن با توجه به اندام سوال داشتند در پاسخ به سوال کاربران از بخش دنیای مد نمناک باید بگوییم که این مبحث بسیار گسترده تر از آن است که در پاراگرافی از مقاله ها بگنجد. در این مقاله به صورت کلی نکاتی را خدمت شما ارائه خواهیم کرد اما این اطمینان را به شما میدهیم که در مقالات بعدی موبویار به صورت خیلی گسترده تری راجع به انوع فرم های بدنی و لباس های مناسب با آنها با شما صحبت کنیم. به طور کلی دوستانی که دارای اندامی بلندتر و باریک تر از حد معمول هستن و میخواهند که لاغریشان در دید نباشد، به هیچ عنوان از لباس های چسبان استفاده نکنند لباس های آزاد و راحت با جنس پنبه ،حریر و نخ ودارای بافت ریز بپوشید تا در پوشش آن حجم بدنتان بیشتر دیده شود.

 

راهنمای خرید لباس

خرید لباس های راحت و آزاد برای افراد لاغر

راهنمای خرید لباس مناسب / لباس برای چاق‏ها

اگر اضافه وزن دارید خصوص اگر این موضوع به صورت موضعی دید بیشتر دارد مثلا در شکم و یا پهلو اکیدا لباس های تنگ نپوشید چرا که برجستگی ها و نامتوازنی های بدن شما را بیشتر نمایان خواهند کرد.شما با پوشیدن لباس های تنگ حجم واقعی از بدنتان نشان میدهید باید با نوع لباس پوشیدنتان بقیه را در حدس زدن سایزتان به اشتباه بیندازید. از لباس های لخت تر استفاده کنید با جنس هایی مقاومتر مانند کت و ژاکت هایی که بلند باشند و حدالامکان تا روی ران شما برسند. در میان لباس های مجلسی انتخاب لباس های کوتاه انتخاب مناسبی برای شما نخواهد بود بهتر آنست که از رنگ های تیره تر و ماکسی تر استفاده کنید. همچنین داشتن طرح های ریز و یا خط های عمودی ریز میتواند در لاغرتر نشان دادن شما موثر باشد.

 

راهنمای خرید لباس

راهنمای خرید لباس

راهنمای خرید لباس مناسب / لباس مناسب افراد کوتاه قد

اگر کوتاه قد و لاغر هستید، بهترین توصیه برای پوشاندن جثه ی ریز شما این است که  محور انتخاب لباس های خود را بر مبنای یک رنگ روشن و یا ترکیبی از چند رنگ روشن نزدیک به هم، قرار دهید. همچنین در انتخاب طرح لباس ها طرح هایی را انتخاب کنید که دارای خط های عمودی برای بالاتر نشان دادن قدتان و خط های افقی برای چاق تر نشان دادنتان باشد طرح های گل درشت  و یا چهار خانه میتوانند انتخاب های مناسبی برای شما عزیزان باشند.

 

 جمع بندی

در این بخش از مجموعه مقالات موبویار به راهنمای خرید مناسب لباس پرداختیم. در ابتدا از جایگاه سلیقه و حد پیشروی آن سخن گفتیم و سپس انواع مواردی را که باید در انتخاب لباس هایتان مد نظر قرار بدهید را به احتضار خدمت شما عزیزان توضیح دادیم. توضیح برای اینکه در وهله اول شرایط پوشیدن لباس مانند آب و هوا مکانی که قصد رفتن به آنرا دارید مد نظر قرار دهید.این موضوع تاثیر مستقیمی بر انتخاب رنگ، مدل و حتی جنس لباس شما خواهد داشت. سپس به بررسی کیفیت و انواع پارچه ها پرداختیم و پس از آن گریزی بر معرفی لباس های مناسب برای انواع سایزها و کسانی که از بیماری های خاصی رنج میبرند زدیم.همانطور که در ابتدای مقاله خدمت شما عزیزان عرض شد مبحث لباس مناسب مبحث بسیار گسترده ای متشکل از انواع رنگها و مدل هاست که معادلات بسیاری از جمله نوع میهمانی و مکانی که در آن میروید تا روحیات شما، جنس پارچه و فرم بدنیتان همه و همه در این بحث جای گرفته اند.بنابراین در یک مقاله مجالی برای صحبت کردن راجع به همه اینها وجود ندارد. اما این قول را در همان ابتدای مقاله به شما همراهان عزیز دادیم که در آینده از مباحث بیشتری در این باره رمز گشایی خواهیم کرد. امید است که مقاله مورد توجه شما عزیزان واقع شده باشد. با سپاس از همراهی شما

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری