نویسنده: خسرو یزدانی

مد و مدگرایی

فکر نمیکنم نیاز به گفتن داشته باشد که کفش چه جایگاهی در زندگی امروزه ما دارد. پس به قطع راهنمای انتخاب کفش مناسب میتواند برای شما بسیار سودمند باشد. یقین دارم اگر شما کلاه و یا عینک آفتابیتان را گم کرده باشید و یا برای خروج از منزل عجله داشته باشید و آنها را پیدا نکنید هیچ کدام از اینها نمیتوانند بازدارنده شما از بیرون رفتن باشند. حتی لباس هایی که ممکن است مورد سلیقه شما نباشند و گاهی برای سریعتر خارج شدن از خانه مجبور به پوشیدنشان هستید اما به یاد دارید که روزی کفش هایتان را فراموش کرده باشید؟ یا به خاطر کمبود وقتتان از پوشیدنشان امتناع کنید؟ 

 

راهنمای انتخاب کفش مناسب/ کفش چه اهمیتی در زندگی ما دارد؟

روز برفی و سردی را تصور کنید که کاری واجب دارید مانند مصاحبه ای کاری بزرگ که میتواند آینده شما را تضمین کند، به هردلیلی کفش هایتان را پیدا نمیکنید. آیا امکان این هست که بدون کفش وبرهنه به مصاحبه بروید؟ یقیننا اینطور نیست. تمامی این مثال ها برای این است که در همین ابتدای مقاله یاد آور شویم که مبحث پیشروی ما یعنی راهنمای انتخاب کفش صرفا یک نگاه مد گرایانه و یا انتخاب بر اساس اصول و قوائد مد و فشن نیست. بلکه کفش ها سوای از تاثیرات مهمشان در استایل و تیپ ما بصورت بسیارحیاتی برای ما واجب هستند و انتخاب نادرست آنها میتواند مشکلات زیادی برای قلب دوممان یعنی همان پاها ایجاد کند.اما خب سوا از نقش حیاتی کفش و لباس  نمیتوان منکر تاثیر مستقیم آنها در زیبایی و استایل انسانها شد. به همین جهت است که در زمان خرید کفش مناسب باید حتما شرایط ظاهری خودتان را در نظر بگیرید.اینکه چه مدل از کفش ها مورد سلیقه شما هستند و با آنها احساس آسودگی بیشتری میکنید. سلیقه لباسها و کفشهایتان با هم هماهنگ هستند یا خیر قد و وزنتان در انتخاب کفش ها خصوصا زمانیکه سراغ کفش های پاشنه دارمیروید! و موارد ازاین قبیل که همه را در ادامه ی مطلب راهنمای انتخاب مناسب کفش خدمتتان توضیح خواهیم داد:

 

راهنمای خرید کفش و لباس مناسب

شما هم از آن دسته افرادی هستید که فکر می کنید خرید کفش و لباس به راحتی صورت می گیرد و شما تنها با مراجعه به فروشگاه و پیدا کردن کفشی که در اولین نگاه چشمتان را گرفته است خرید مناسبی کرده اید؟اگر احساس میکنید خرید کردن بدون توجه به بسیاری از نکات و اصول میتواند خرید مناسبی باشد باید بگوئیم سخت در اشتباه هستید !

کفش ها و لباس ها در راحتی، آداب و روحیه شما و در جواب آن نیروهایی که جذب میکنید و یا از خود ساطع میکنید تاثیر بسیار بسیار زیادی خواهید داشت. شاید بنظرتان کمی گزافه گوئی و یا خرافه بنظر برسد اما شما با انتخاب صحیح لباس و کفش که موجب آرامش شما میشود میتوانید به کائنات و در نهایت جهان هستی کمک کنید! شما در لباسهایتان احساس راحتی میکنید این نشانه ها در صورت و عملکرد روزانه شما دیده میشود، انرژی دارید و بازدهی کارتان بالاتر میرود دوستان انرژی شما را میبینند و دریافت میکنند، مدیر شما به موجب سلامت کاری که انجام میدهید از شما راضی و سپاسگذار است و این زنجیره همانطور ادامه خواهد داشت. پس همانطور که میبینید چیزی به این سادگی میتواند تاثیر مستقیم روی تمام کائنات بگذارد برای خود شما فایده آن بیشتر از سایرین خواهد بود چرا که زمانیکه شاد هستید انرژی و بازدهی دوچندان خواهید داشت، روانی آسوده دارید از محیطی که در آن هستید لذت میبرید و شرایط را برای جذب اتفاق های بهتر فراهم میکنید.

کفش ها و لباس هایتان در راحتی، شادابی و سلامت شما بسیار تاثیر گذار خواهند بود پس حتما توصیه میکنیم برای انتخاب کفش و لباس مورد نظرتان کمی بیشتر وقت صرف کنید و خرید آن را جدی بگیرید. در این بخش از مجموعه مقالات موبویار راجع به استایل و راهنماهای پوششی راهنمای انتخاب کفش مناسب را برای شما عزیزان تدارک دیده ایم که امیدوار هستیم مورد توجه نگاه گرم شما عزیزان واقع شود.

راهنمای خرید کفش

راهنمای خرید کفش

راهنمای انتخاب کفش مناسب

چه مدل کفشی برای خرید ما مناسبتر است؟

پاسخ این پرسش میتواند برای هرکس به هزار یک دلیل متفاوت باشد. شما در انتخابهایتان فقط و فقط باید زبان بدنتان را جدی بگیرید و لاغیر.به این صورت که در ابتدا شرایط فیزیکی خود را بررسی میکنید، چه نوع کفش برای شما مناسب است؟ کفش های تخت و بدون پاشنه؟ کفش های پاشنه دار؟ نوک تیز و یا پنجه پهن؟خیلی سوالها هست که پاسخ آن را فقط بدن شما میداند. پس از آن متیوانید استایل خودتان را بررسی کنید مطمئنا کسی دوست ندارد با کت و دامن کتانی های لژدار و شبرنگی بپوشد! پس باقی لباسهایی که میپوشید هم در این تصمیم تاثیر گذار هستند. مرحله بعدی چک کردن وزن و قد هیکل شماست، پس از آن میتوانید مکانی را که قصد رفتن به آن را دارید در نظر مجسم کنید مطمئنا کفش های پاشنه دار و نوک تیز مناسب سفر کوهنوردی و گردش های دوستانه شما نیست! در پایان با در نظر گرفتن تمام اینها دانه به دانه انتخاب ها حذف میشوند و تعداد محدودی به جای میمانند حالا میتوانید با خیال راحت و طبق سلیقه خودتان از میان آنهایی که باقی مانده اند انتخاب کنید در ادامه راجع به تمام مثال های بالا توضیحات بیشتری ارائه خواهیم داد.

آموزش اصول ست کردن لباس از پایه و بطور تخصصی

اندازه پاهایتان را به دقت بدانید.

قبل از خرید کفش حتما نوع پنجه ها و پاهایتان را در نظر بگیرید اینکه پنجه های پهن دارید و یا استخوانی و باریک، به فرم و شکل پا، پهنای پنجه، قوس کف پا و برآمدگی پاهایتان همه و همه توجه نمایید و کفشی را مناسب با شکل و فرم پاهایتان انتخاب کنید تا هماهنگی و تطابق بیشتری با پایتان داشته باشد.در مرحله بعدی کفش را اندازه با پاهایتان بخرید، انگشت های شما نباید از پنجه فاصله زیادی داشته باند و یا در نوک پنجه مچاله شوند. 

 

راهنمای انتخاب کفش مناسب/ صبح ها خرید نکنید

اگر یکی از پاها بزرگتر بود،برایش کفش بزرگتری بخرید.

هستند برخی از افرادی که  اندازه پایشان با یکدیگر برابر نیست و یکی از پاهای آنها بصورت ذاتی و مادر زادی بزرگتر از پای دیگرشان است . مسلما پیدا کردن دو لنگه کفش با سایز های متفاوت کمی سخت خواهد بود اما این نباید شما را مجبور به این کند که کفشی کوچکتر از پایتان بخرید. در نهایت اگر موفق به پیدا کردن دو لنگه متفاوت نشدید پیشنهاد میکنیم هردو لنگه را بزرگ بخرید و یکی از آنها را با جای دادن کفی و یا لژ های ژله ای دار کفش به پای کوچکترتان اندازه کنید.

 

 صبح ها خرید نکنید

شاید برایتان جالب باشد بدانید پای ما ممکن است در طول روز اندازه و حجم های متفاوتی بنا به دلایل مختلف داشته باشد اندازه پاها در طول روز تغییر می کند مثلا بعد از ظهر و ساعات پایانی روز و پس از راه رفتن و ایستادن نسبت به صبح و اوایل روز بزرگتر خواهد شد و گاها اصطلاحا دچار ورم میشود که همین میتواند شمارا در انتخاب کفش مناسب گمراه کند. پس برای خرید کفش بهترین زمان پایان روز است.

راهنمای خرید کفش

راهنمای خرید کفش

کفش های تنگ نخرید

در هنگام خرید به توصیه های و تبلیغات فروشنده هایی که میگویند کفش تنگ را بردارید به امید آنکه بعدا جا باز میکند اصلا اهمیت ندهید! سلامت شما و آرامش خیالتان در موقع پیاده روی از هرچیزی مهمتر است. زمان بگذارید و کفشی را انتخاب کنید که مناسب با سایز پاهایتان باشد. 

 

هنگام خرید حتما جوراب بپا داشته باشید

زمانیکه تصمیم میگیرد برای خرید کفش بروید هیچوقت جوراب ها را فراموش نکنید! حتی کسانیکه علاقه به پوشیدن جوراب ندارند یا با آن احساس راحتی نمیکنند و یا در فصل گرما هستیم و شما نمیتوانید با صندل هایتان جوراب بپوشید! حتما یک جفت همراه خودتان ببرید و بدون داشتن جوراب کفش مورد نظر خود را نخرید چرا که امکان دارد کفشتان پس از پوشیدن جوراب برایتان تنگ شود. هر دو لنگه کفش را پس از انتخاب کفش مناسب با جورابی که به پا دارید ، بپوشید و چند قدم راه بروید.اگر حسه زدگی و فشرده شدن پاهایتان و یا حسه لق زدگی و بیرون درآمدن پا از کفش  را نداشتید میتوانید آنرا بخرید.

راهنمای خرید کفش

راهنمای خرید کفش

راهنمای خرید کفش مناسب/ حتما کفش را بپوشید، بعد بخرید

حتما کفش را بپوشید، بعد بخرید

به صرف اینکه شما قبلا از یک مدل و یک سایز خاص میپوشیده اید خرید نکنید.مثلا اینکه همیشه سایز پای من روی ۳۸ بوده است! یا اینکه من همیشه از این مدل همین شماره را خریداری میکنم! نه اینطور نیست سایز پای شما حتی ممکن است در عرض دو سه ماه تغییر کرده باشد بنابراین حتما در زمان خرید کفش هر دفعه باید کفش را بپوشید و سپس انتخاب نمایید چرا که ممکن است اندازه پا شما تغییر کرده باشد. پس هیچگاه کفشی که اندازه کفش قبلی تان است، را به این دلیل که قبلا همین سایز را می خریدید،انتخاب نکنید.

 

حتما پنجه کفش را بررسی کنید

کفش راحت کفشیست که پای شما در آن احساس آرامش و راحتی داشته باشد به طوری که انگشتان پاهایتان در آن جمع نشوند و زیادی در آن آزاد نباشند. حتما قبل از خرید نوع پنجه تان را بررسی کنید. اگر شما پنجه های پف آلود و پهن دارید انتخاب کفش های پنجه باریکی که بزور پاهایتان را در آن جای میدهید و سپس رو میخ پاشنه آن میایستید اصلا مناسب شما نیست! پس هنگام خرید دقت کنید که کفش انتخابیتان دارای پنجه باریک و تیز نباشد و انگشت شست به اندازه کافی جای حرکت راحت در آن را داشته باشد پیش از این هم در همین بخش از مجموعه مقالات موبویار اشاره شد که کفش شما نباید به قدری گشاد باشد که هنگام راه رفتن پاشنه پا از کفش خارج گردد.

 

برای خرید کفش به کدام مشخصات کفش توجه کنیم؟

عناصر خود کفش هم خیلی در انتخاب شما تاثیر گذار هستند سعی کنید صرفا درگیر زرق و برق و انعکاس نورهای رنگیشان نشوید. حتما جنس مناسب آن جنس کفی  و رویه اش را مورد بررسی قرار دهید همچنین اینکه متناسب با اصول استاندار کفش هست یا خیر.

راهنمای خرید کفش

راهنمای خرید کفش

راهنمای خرید کفش مناسب/ انتخاب رویه کفش مناسب

کفشی با رویه مناسب انتخاب کنید.

در انتخاب کفش هایتان حتما جنسشان را مورد بررسی قرار دهید که از جنس های نامرغوب و پلاستیکی نباشند. نظیر این جنس ها که رویه ای پلاستیکی دارند موجب تعریق و بوی بد پا می شوند.همچنین رویه کفشتان نباید خشک و شکننده باشند.باید نرم و انعطاف پذیر باشد. کفش های چرمی مناسب ترین جنس رویه را دارا هستند.

 

کفی کفش را بررسی کنید.

در راهنمای انتخاب کفش مناسب نباید توجه به کفی مناسب پا را فراموش کنید چرا که قسمت داخلی در تماس مستقیم با پاهاست و باید حالتی نرم و انعطاف پذیر داشته باشد تا موجب آزردگی پاهایتان نشود. دقت داشته باشید که کفی از جنس محکم و بادوام باشد و صاف و لیز نباشد زیرا قسمت بیرونی و خارجی کفی کفش با سطح زمین تماس دارد

 

خرید کفش با پاشنه مناسب/ منع خرید کفش های تخت و یا پاشنه بلند

کفش های خیلی پاشنه دار و یا پاشنه تخت نخرید

دقت داشته باشید که افراط و تفریط در همه موضوعی سبب ایجاد صدمات میشود. این بخش از توصیه ها از بخش های دیگر خیلی بیشتر حائز اهمیت است در اینجا دیگر فقط پاهای شما دخیل نیستند. خرید و پوشیدن مداوم کفش های پاشنه بلند که از حد استاندارد بالاتر هستند سبب ایجاد گودی کمر و کمردرد های مزمن در شما میشوند. این نوع از کفش ها همچنین سبب فشرده و منقبض شدن عضلات پشت ساق پاها می شود و در این عضلات خون رسانی را با اختلال روبرو خواهد شد. تناسب اندامتان را از بین برده و موجب میشود شکم داشته باشید. همچنین استفاده بی رویه از کفش هایی که پاشنه ای تخت دارند موجب آسیب به کمر و فاصله افتادن بین مهره ها و همچنین فشار به زانو میشود.کفش های پاشنه کوتاه به پاها کمتر آسیب می رسانند اما نباید کفش ها کاملا بدون پاشنه با کفی تخت بپوشید.باید پاشنه کفش کمتر از سه و بیش از پنج سانتی متر نباشد. کفش هایی با پاشنه حدود ۵/۲ سانتیمتر ۲۲ درصد، کفشی با پاشنه پنج سانتیمتر ۵۷ درصد و کفش های دارای پاشنه هشت سانتیمتری ، ۷۶ درصد به دیسک های بین مهره ای و زانو آسیب می رسانند وباعث به فشار افتادنشان میشوند. 

 

جمع بندی

در این بخش از مجموعه مقالات موبویار در زمینه مد و توصیه هایی جهت شیک پوشی بیشتر شما مقاله ای را ترتیب دادیم که علاوه بر داشتن فضای راهنمایی برای انتخاب کفش های مناسب با تیپ و استایل و شخصیتتان بیشتر متمرکز بر انتخاب کفش های سلامت برای عضو حیاتی بدن همان قلب دوم یعنی پاهایتان بود. امید است با خواندن این مطالب هرگز پاهایتان را برای پوشیدن کفش که صرفا جذابتر از دیگران است در تنگنا قرار ندهید. با سپاس از همراهی شما

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری