نویسنده: ملینا شمس

رشد و توسعه فردی

هرچه قدر بیشتر تلاش کنید و بیشتر یاد بگیرید، قطعا شرایط بهتری در موقعیت های شغلی مختلف خواهید داشت. گاهی برای شروع یک کسب و کار لازم است مطالبی را از پیش فرا گرفته باشید تا بتوانید آن را آغاز کنید. در این مقاله می خواهیم روش های یادگیری سریع با شما در میان بگذاریم. روش هایی که می تواند برگ برنده ی شما در موفقیت کسب و کارتان باشد. همه‌ی ما می‌توانیم سرعت یادگیری خود را افزایش بدهیم و موضوعات را سریع تر فرا بگیریم. اما فقط به چند راهکار ساده نیاز داریم که برای این هدف ما را یاری نماید. اگر از این راهکار ها درست استفاده کنید و روی تک تک آنها تسلط کافی داشته باشید، نتایج بسیار خوبی خواهید گرفت. می‌توانید مفاهیم را سریع‌تر بیاموزید و در مدت زمان کمتری پردازش کنید.

سرعت یادگیری

راه های افزایش سرعت یادگیری

1- بر تعداد دفعات تکرار یک مطلب تمرکز نمایید

اینکه می‌گوییم: «۵ ساعت درس خوندم» در واقع چیزی جز گول زدن خودمان نیست. این زمان 5 ساعته اصلا اهمیتی ندارد. آنچه واقعا مهم است میزان مطالعه‌ی مفید می باشد. واقعا چه مقدار از این ۵ ساعت مطالعه ی مفید بوده است؟!  آیا همه‌ی آن فقط و فقط صرف یادگیری شده؟ چه مقدار از این زمان را به بازی با تلفن همراهمان پرداخته ایم؟ چند بار اینستاگراممان را چک کردیم و یا به توییتر و  فیس‌بوک سر زدیم؟

شما باید به یاد داشته باشید. رمز یادگیری خوب و مؤثر، تکرار مطالب است. با تکرار یک مطلب، اطلاعات مدام به مغز مخابره شده و مغز با این کار به خوبی اطلاعات را فرا می گیرد. قدرت واقعی تکرار کردن را می توان از بازیگران مشهور، ورزشکاران حرفه‌ای، موزیسین‌های موفق و ارتشی‌های منظم جویا شد. آن ها بهتر از هر کسی می دانند این عمل چقدر در زندگی حرفه ای و یادگیری موثر است. همین تکرار مستمر رمز موفقیت آنهاست و عامل اصلی پیشرفت‌‌شان به شمار می رود.

آنقدر که تکرار مهم است، مدت زمان اختصاص یافته به مطالعه اهمیت ندارد. پس با توجه به آنچه گفته شد اولین قدم این است که از شر ساعت خلاص شوید و برای افزایش سرعت یادگیری تمام توجه و تمرکزتان را روی «به اندازه‌ی کافی تکرار کردن» بگذارید. به جای اینکه بگویید: «من ۲ ساعت برای خوندن جزوه‌هام وقت گذاشتم» بگویید: « من تمام یادداشت‌هام رو خط به خط، سه بار از اول تا آخر به دقت مرور کردم.» می‌گویم بگویید چون قرار است از این به بعد انجامش بدهید. این روش شما را روی نتیجه‌ی کار یعنی میزان یادگیری متمرکز می‌کند و از طرفی باعث می‌شود دچار این توهم نشوید که چون زمان زیادی صرف مطالعه‌ کرده‌ام پس نتیجه‌ی کار عالی خواهد بود. این تفکر می‌تواند خطرناک باشد، چون اگر از زمان نهایت بهره را نبرده باشید و به نتیجه مطلوب نرسید، ناامید می شوید و در ضمن وقت زیادی را هم هدر داده‌اید.

2- یک مطلب با حجم زیاد را به بخش های کوچکی تقسیم کنید

دانیل کویل یکی از متخصصان مشهور حوزه ی استعداد و نویسنده ی «رمز استعداد» می‌نویسد:

«مهارت اصلی تبدیل کلمات مختلف به نوشته است. کلمات به تنهایی بی‌فایده هستند. اما اگر بتوانیم آنها را کنار یکدیگر گذاشته قسمت های بزرگ‌تری مثل جمله و پاراگراف از آنها بسازیم، آن‌وقت از ترکیب جملات و پاراگراف‌ها به یک نوشته زیبا و نغز خواهیم رسید.» منظور دانیل کویل در واقع این است که آنچه کل یک نوشته را تشکیل می‌دهد از جمله پاراگراف‌ها، جملات و نوشته‌ها، اجزای کوچکتری هستند که اگر درست کنار هم قرار بگیرند نوشته خوبی خواهیم داشت. پس کسی که نوشته را می‌خواند اگر جملات را خوب درک کند، کل نوشته را درک خواهد کرد.

در مورد فراگیری مطالب نیز می‌توانیم از این روش استفاده کنیم. تقسیم‌بندی اطلاعات به بخش های کوچک‌تر باعث می شود که مغز بیاموزد هر مهارت یا دانشی که می خواهیم آن را فرا بگیریم، مجموعه‌ای از بخش‌های کوچک‌تر است که کنار هم قرار می‌گیرند و کل مطلب را تشکیل می‌دهند.

پس اولین موردی که برای افزایش سرعت یادگیری باید به آن توجه کنیم، تفکیک مطالب به قسمت های کوچکتر است. با این کار حجم مطالب تقسیم شده و در نتیجه یادگیری آسان‌ خواهد شد. با این راهکار، مغز ناگهان با حجم زیادی از مطالب روبه‌رو نمی‌شود.

3- بخش های کوچکتر را کامل یاد بگیرید سپس آن ها را به هم وصل نمایید

پس از اینکه مطالب به قطعات کوچکتر تقسیم شدند، حال نوبت آن است که هر کدام از این قطعات را به خوبی یاد بگیریم. خیال‌تان راحت باشد؛ عملا شما در حال تلاش برای فراگیری تمامی مطلب مورد نظرتان هستید،  زیرا اساسا هدف اصلی شما همین است. پس فقط کافیست با تمرکز کامل شروع کنید و هر قسمت را آن‌قدر تکرار کنید تا اصطلاحا ملکه‌ی ذهن‌تان شود. وقتی یادگیری همه ی این قسمت ها تکمیل شد، تمام آن ها را کنار هم بچینید تا مانند یک پازل کل مطلب را یاد بگیرید.

4- یادگیری را تبدیل به یک بازی مفرح کنید

بازی کردن را همه دوست دارند زیرا برای مغز انسان فرآیند جذابی به شمار می‌آید. وقتی یادگیری به یک بازی لذت‌بخش تبدیل شود، دیگر گذر زمان را نمی فهمیم. غرق در تکرار مطالب می‌شویم و به راحتی آنها را یاد می‌گیریم. پس برای یادگیری مطلبی دشوار تلاش می‌کنید، یکی از موثرترین راهکار ها تبدیل آن به یک نوع بازی است. می توانید از فرآیندی که برای فراگیری آن موضوع یا مهارت طی می کنید برای خود یک بازی ایجاد نمایید، البته باید توجه داشته باشید که بتوانید از پس آن بازی که ساختید بر بیایید. برای خود قوانینی وضع کنید و پس از اتمام هر مرحله از بازی برای خود پاداشی در نظر بگیرید. این پاداش یا جایزه شاید کمی بی معنی به نظر بیاید، اما حقیقت این است که مغز انسان به‌ طور طبیعی جایزه گرفتن را دوست دارد و با آن به انجام ادامه کار ترغیب می‌شود. پس به راحتی از خیر قسمت جذاب بازی نگذرید.

توجه داشته باشید وقتی یک عمل به عادت تبدیل شود، انجام آن سریع‌تر  و آسان تر می‌شود. پس با پاداش گذاشتن برای یادگیری، می توانیم به آن عادت کنیم و از این طریق سرعت یادگیری خود را افزایش دهید.

5- با بالا بردن میزان تمرکز، زمان مطالعه را کاهش دهید

مطالعات نشان میدهد استراحت کافی بازدهی مغز را زیاد می کند. نوشیدنی‌هایی مثل قهوه که کافئین دارند و  اکثر دانشجویان برای شب‌بیداری قبل از امتحان از آنها استفاده می‌کنند، راهکار خوب و موثری برای یادگیری مطالب نیستند. طبق تحقیقات این کار بدترین و آخرین روش بالابردن راندمان یادگیری است.

همیشه به این نکته توجه داشته باشید: اگر بخواهیم واقعا سرعت یادگیری را افزایش دهیم، باید زمانی اقدام به آموختن کنیم که ذهن‌مان سرحال و تازه نفس باشد. پس خواب کافی را فراموش نکنید و از چیزهایی را که باعث از بین رفتن تمرکزتان می شود را از خود دور کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

علیرضا محبی | 1397/08/03

بسیار عالی. ممنونم

Saeed | 1397/08/03

آقا من هرکاری کنم درس تو مخم نمیره :)

aaaa | 1397/08/04

من هر کاری میکنم واسه درس تمرکز ندارم چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟

علی | 1397/08/09

مرسی، مطلب آموزنده ای بود.

اشتراک گذاری