نویسنده: ملینا شمس

کارآفرینی و استارتاپ

اصلی ترین عامل رونق کسب و کار و فروش بیشتر جذب مشتری بیشتر است. از این رو صاحبان مشاغل یا ایده های متنوع، مدام در تلاشند برای محصول خود مشتری جلب کنند. در این مقاله قصد داریم مهم ترین راه های جذب مشتری را با هم تحلیل و بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

مراحل جذب مشتری جدید

1- بررسی رقبا و مشتریان آنها

یک شرکت باید بداند رابطه ی رقبا با مشتریانشان چگونه است و چه گروه از مشتریان محصولات آن ها را خریداری می کند. همچنین باید این را در نظر بگیریم که آیا مشتریان از محصولات و پیشنهادات شرکت آگاهی دارند و چه برداشتی از این محصولات چیست.

2- آماده سازی خود برای کار

در این مرحله شرکت یا سازمان قبل از اینکه سراغ مشتریان برود، خود را آماده می سازد. کارهایی مثل تعریف مشتریان و نیاز های اصلی آنها؛ تعیین قیمت نهایی محصولا و ترغیب مشتریان برای خرید از محصولات شما، از جمله فعالیت هایی است که شرکت ها یا سازمان ها باید انجام دهند.

3- شروع ارتباط با مشتری

پس از اینکه مرحله آماده سازی برای جذب مشتری صورت گرفت، نوبت به این میرسد که نمایندگان سازمان یا کسب و کار به نحوی با مشتریان خود تماس برقرار کنند.

4- پیگیری کرن

پس از اینکه ارتباط اولیه با مشتری برقرار شد، بخش فروش با پیگیری بیشتر و به شکل فعالانه‌تری با مشتری درگیر می‌شود و سعی میکند هرگونه سوالی که ممکن است برای وی به وجود آمده باشد را پاسخ دهد و ابهامات ذهن او را تا حد ممکن برطرف سازد.

5- انجام معامله

مرحله ی آخر این فرآیند هم وقتی به وقوع می پیوندد که مشتری مجاب میشود از محصول شرکت خریداری کرده و یا معامله را تکمیل نماید.

راه های جذب مشتری

ترفندهایی که برای جذب مشتری ضروری است

1- بخشی از محصولتان را رایگان ارائه دهید

این روش معمولا برای این استفاده می شود که با کمک آن بتوان به گونه ای توجه مشتریان را به سوی خود و محصولاتتان جذب کنید تا با این طریق آنها درگیر خدمات یا محصولات شما شوند. کارهای مختلفی برای میسر شدن این هدف انجام می شود از جمله آنها معرفی نامه‌های کم هزینه، کوپن‌ها و همچنین قسمتی با ارزش از محصول در اولین جلسه ی ملاقات با مشتری است. اگر بخواهیم مثالی برای انجام این ترفند ارائه دهیم می توان به برخی شرکت‌های سخت افزار ITخدمات کم هزینه یا رایگانی را برای نشان دادن توانایی‌های‌شان ارائه می‌کنند، اشاره کرد.

2- اصرار بیش از حد را کنار بگذارید

در فرایند های جذب مشتری، ایده ها و نظرات گوناگونی وجود دارد. یک ایده ی سنتی برای فروش یک کالا یا محصول، اصرار به مشتری است. تجربه نشان داده که این کار نه تنها به جذب وی و کسب درآمد بیشتر برای شرکت منجر نمی شود، بلکه در اکثر مواقع تاثیر سو داشته و مشتریان بیشتر از سازمان و محصولاتش دور می شوند. پس تا جایی که می توانید از روش‌های بازاریابی جایگزین استفاده کنید که استراتژیک تر هستند و به دلیل پیچیدگی در برنامه‌ریزی و هدف گذاری، کارآیی شان نیز بیشتری می باشد.

3- مخاطبان خود را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید

در برخی شرایط لازم است حتما گروه مخاطبان خود را به بخش های کوچکتر تقسیم کنیم. مثلا، شرکتی میخواهد همه کسب و کارهای کوچک در بریتانیا را مخاطبان و مشتریان خود کند. اما مسئله اینجاست که چطور می توان با 4 میلیون کسب و کار کوچک ارتباط برقرار کرد؟ انجام کارهای بازاریابی برای همه آنها و درگیر کردنشان واقع گرایانه و یا از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست. اینجاست که تقسیم بندی این حجم عظیم مخاطبان می تواند بسیار راهگشا باشد. این تقسیم بندی می‌تواند بر اساس منطقه، یا بر اساس بخش بندی بر اساس تعداد کارکنان آنها صورت گیرد. البته نکته ی مهمی که باید به آن توجه شود این است که بخش بندی صورت گرفته باید از یک سری قوانین مشخص پیروی کند، مثلا می شود به همه کسب و کارهای کوچک با بیش از پنج کارمند در هر منطقه پیشنهاد خدمات مشاوره داد.

4- بیان داستان ها و مطالب جالب برای مشتریان

هر شرکت یا سازمانی به اشکال مختلف داستان‌هایی برای گفتن دارند. که می توانند از آنها برای جلب توجه مشتریان بالقوه استفاده کنند. کسب و کارهای کمی هستند که سعی می کنند پیام ها و پیشنهاداتشان را با روشهای نوین و جذاب به گوش مخاطبان برسانند. اما این امر می تواند بیش از هر کار دیگری شرکت یا سازمان را بر سر زبان ها بیندازد و در جذب مشتری موثر واقع شود.

5- ایجاد برنامه هایی برای طرفداران پروپاقرص

طرفداران واقعی و سفت و سخت یک شرکت، همواره بیشترین تاثیر را بر مشتریان بالقوه می گذارند. زیرا همواره مشتری بیشتر به حرف مشتری گوش می دهد. به همین دلیل است که امتیازدهی آمازون و انواع سایت های بررسی مشابه بسیار محبوب هستند. طرفداری می‌تواند انواع گوناگونی داشته باشد. مثلا، سایتی به نام گلاسدور وجود دارد که به طور آنلاین فرصت هایی برای صحبت در مورد شرکت‌ها و امتیاز دهی به آنان را برای افراد مختلف ایجاد می‌کند. هرچه نظرات مثبت و امتیاز های بالاتری جذب شود، بیشتر می‌تواند به جذب استعداد و کسب و کارها به سمت یک سازمان کمک کند.

هدفگذاری برای جذب مشتریان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

الهه رحیمی | 1397/08/20

مطالبتون در زمینه ی کسب و کار خیلی خوب و آموزنده هست. ممنون از شما

حمیده سالاری | 1397/08/20

مقاله خوبی بود، لطفا از این موضوعات بیشتر کار کنید. تشکر

اشتراک گذاری