نویسنده: مصطفی حافظی

ویندوز

یکی از رایج ترین دزدی هایی که این روزها رخ می دهد دزدی از وای فای یا مودم وایرلس دیگران است. هک وای فای که امروزه یکی از رایج ترین نمونه‌ های دزدی‌ عصر تکنولوژی است. اما رعایت چند نکته ی ساده می تواند تا حد زیادی از این اتفاق جلوگیری نماید. در ادامه می خواهیم به بررسی چند نکته ی مهم بپردازیم تا به آن هاخطر هک وای فای را کاهش دهیم.

قبل از هر چیز، ابتدا باید وارد صفحه تنظیمات مود خود شوید. برای این کار باید آی پی مودم تان را در مرورگر وارد نمایید. آی پی اکثر مودم ها 192.168.1.1 است اما ممکن است آی پی برخی 192.168.0.1 باشد. اما برای اینکه به طور دقیق آی پی مودم تان را بدانید در منوی استارت command prompt  را جستجو کرده و در آن جا دستور cmdرا وارد و اینتر را بزنید.

سپس عبارت ipconfigرا نوسته و اینتر را بزنید. با این کار یک سری اطلاعات برای شما به نمایش در می آید که در قسمت Wireless LAN adapter Wireless Network Connection  و روبروی Default Gateway  آی پی آدرس مودم خود را بیابید.

در مرحله ی بعد باید مک آدرس گوشی، تبلت یا لپتاپ خود را بیابید برای این کار با توجه به دیوایسی که در اختیار دارید به آدرس های زیر بروید:

گوشی اندرویدی:

Settings -> About Phone -> Status -> Wi-Fi Mack Address

تبلت اندرویدی:

Settings -> About Tablet -> Status -> Wi-Fi Mack Address

گوشی یا آی پد IOS:

 Settings -> General -> About -> Wi-Fi Address

لپتاپ:

در منوی استارت command promptرا جستجو کرده، دستور cmdرا در آن وارد نمایید و اینتر را بزنید. سپس، دستور ipconfig/allرا در آن بنویسید. پس از زدن دکمه اینتر، در قسمت Wireless LAN adapter Wi-Fiو روبه‌روی Physical Address، مَک آدرس لپتاپ شما نوشته شده است.

پس از انجام این کار های اولیه حالا نوبت به انجام مراحل مختلف می رسد.

راهکار های جلوگیری از هک وای فای

 

فیلتر مک آدرس را فعال نمایید

یکی از بهترین اقدامات برای پیشگیری از هک وای فای فیلتر کردن آدرس‌های فیزیکی یا مک آدرس هاست. در این روش تنها دیوایس هایی توانایی اتصال به مودم و استفاده از اینترنت را دارند که قبلا مک آدرس آنها در مودم تعریف شده باشد. شیوه ی این فیلتر گذاری ممکن است برای مودم ها با برندهای مختلف، متفاوت باشد. اما به طور کلی کافیست در قسمت Wireless MAC Address Filterمک آدرس دستگاه‌هایی را که اجازه دارند از طریق وای فای شما به اینترنت متصل باشند را وارد کنید. سپس تغییرات اعمال شده را ذخیره نمایید.

فیلتر مک آدرس جلوگیری از هک وای فای

 

از پروتکل امنیتی ایمن تر استفاده کنید

مودم‌های موجود در بازار متناسب با نوع برند و مدلشان از چند نوع پروتکل امنیتی را پشتیبانی می‌کنند. امن‌ترین پروتکل امنیتی حال حاضر، پروتکل WPA2می باشد. شما می توانید با انتخاب این پروتوکول امنیت بیشتری را نسبت به پروتوکل های دیگر برای مودم خود فراهم نمایید.

 

یک گذرواژه امن تر انتخاب نمایید

یک پسورد امن می تواند در بالابردن امنیت وای فای نقش به سزایی داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم هرگز از نام و نام خانوادگی‌ خود، اسم پیش‌فرض مودم و  یا پسورد های غیر امنی که در این مقاله آورده شده اند استفاده نکنید. استفاده از کلمات قابل حدس و بدون ترکیب اعداد و علامات و حروف بدترین روش برای انتخاب یک پسورد است. اما در عوض ترکیب اعداد و علامات و حروف و استفاده از واژه‌های غیرقابل حدس بسیار مناسب می باشد. هرچه تعداد کاراکترهای گذرواژه بیشتر باشد، احتمال هک شدن آن‌ کمتر و کمتر می گردد.

برای مثال می توانید قسمتی از نام موسیقی محبوبتان را با چند رقم آخر کدملی‌ ترکیب کنید و آن را حداقل به ۱۵ کاراکتر برسانید. اگر در پسورد خود از علامات / ، @ ، # و ... استفاده کنید، نتیجه ی حاصله بسیار مطلوب تر خواهد شد. توصیه های این قسمت مهم‌ترین و موثرترین گام برای پیشگیری از هک وای فای شماست.

گذرواژه

 

نام پیش فرض مودم را تغییر دهید

هرگز از نام خود‌تان، نام مودم، نام سرویس‌دهنده، یا نام خودتان استفاده نکنید. تلاش کنید از اسامی استفاده کنید که اطلاعاتی راجع به برند مودم و یا اینکه متعلق به چه کسی است را نشان ندهد. برای هکرها، نام وای فای می‌تواند می تواند یک اطلاعات خوب برای هک پسورد باشد.

 

مکان مناسبی را برای مودم پیدا نمایید

شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما محل قرار گیری مودم هم می‌تواند به افزایش امنیت آن کمک بسیاری نماید. هرچه شعاع برد آنتن را طوری کنترل و تنظیم نمایید که تا حد ممکن فقط درون محل کار یا خانه تان را پوشش دهد. با این کار وای فای شما کمتر در معرض خطر قرار می‌گیرد. می توانید مودم را تقریبا در وسط خانه بگذارید. تا حد ممکن از قرار دادن مودم کنار پنجره‌ها اجتناب کنید. اگر مودم‌تان از چند آنتن پشتیبانی می‌کند با پوشاندن آنتن مودم، شعاع برد آن را به حداقل میزان ممکن برسانید.

 

رمز عبور پیشفرض مودم را تغییر دهید

پسورد مودم ها تقریبا برای همه ی آنها یکسان است، پس به منظور افزایش امنیت باید حتما این گذرواژه را عوض کنید. اما نکته ی مهم دیگر این است که بتوانید این گذرواژه‌ی جدید را به خاطر داشته باشید پس آن را جایی یادداشت کنید یا از رمز هایی استفاده کنید که بتوانید آنها را به‌ راحتی به یاد بیاورید.

 

WPS را خاموش کنید

در واق این تکنولوژی باعث می شود اتصال به مودم برای کاربران تازه‌کار راحت تر انجام گیرد. بعضی از مودم‌ها دکمه‌ی WPSرا بر روی خود دارند. با زدن آن دکمه و زدن هم‌زمان همان دکمه برروی دستگاه الکترونیکی خود، سما قادر خواهید بود بدون داشتن نام مودم و یا پسورد به آن وصل شوید و از اینترنت استفاده کنید. این روش اگرچه کار را راحت می کند اما روشن بودن WPSمی‌تواند امنیت مودم شما را به شدت کاهش دهد. برای خاموش کردن آن، کافی است وارد صفحه‌ی تنظیمات مودم شده و در سربرگ وایرلس WPSرا پیدا کرده و آن‌ را خاموش کنید. این کار ممکن است در مودم‌های مختلف کمی متفاوت باشد.

wps

 

وقتی به اینترنت نیاز ندارید مودم را خاموش کنید

قطعا دستگاه خاموش را هیچ‌کس نمی‌تواند هک کند. پس بهتر است شب‌ها موقع خواب، زمان رفتن به مسافرت یا سر کار و یا به طور کلی هر زمان که از اینترنت استفاده نمی کنید، آن را خاموش نمایید.

مودم

مودم خود را به روز کنید

شما می‌توانید با مراجعه به سایت اصلی شرکت سازنده‌ی مودم خود، آن‌ را به‌صورت به‌روز رسانی نمایید. این کار یکی از روش های مهم برای افزایش امنیت مودم می باشد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

بهنام سهیل زاده | 1397/08/01

من فیلتر مک آدرسو فعال کردم مشکلم برطرف شد. ممنون

سهراب | 1397/08/01

خدا خیرتون بده! سر دو روز حجمم تموم میشد نمی دونم کی مصرف میکرد!!!

leila | 1397/08/07

آموزش خوبی بود. ممنون

اشتراک گذاری