نویسنده: فائزه اسفرورینی

رشد و توسعه فردی

در علم روان‌شناسی، مفهوم استرس فشار و نیرو می باشد و هر عاملی که این فشار و نیرو را در انسان تولید نماید، به عنوان عامل استرس زا یا عامل تنیدگی شناخته می شود. به بیان دیگر استرس یک فشار روانی و احساسی فراتر از حد تحمل فرد است و و هنگامی به وجود می آید که ما قادر نباشیم تنش های کوچک اطراف خود را مدیریت نماییم. مقدار این تنش ها در اشخاص گوناگون متفاوت است، مثلا این امکان وجود دارد که یک عامل برای شخصی تولید اضطراب نماید کند ولی در شخص دیگر، هیچ اتفاقی را رقم نزند. در این مقاله می خواهیم راجع به علل به وجود آمدن این تنش ها و راه های مقابله با استرس با هم صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

هر مسئله ای می تواند باعث ایجاد این تنش های کوچک شود، از جمله عواملی همچون پول، مسائل شغلی، درس و ...

استرس روی تصمیمات و اعمال شما تاثیر می گذارد و حتی عملکرد سیستم بدن شما را نیز تحت الشعاع قرار می دهد. به گفته ی از کارشناسان، حدود 60درصد از بیماری ها به طورمستقیم با وجود استرس در افراد مرتبط است. اضطراب و استرس باعث تشدید بیماری های قلبی، فشار خون بالا و دیابت خواهد شد؛ افزون بر این ها، می‌تواند باعث بروز مشکلانی مثل کمردرد، سردرد، دندان‌قروچه، ناراحتی معده و مشکلات گوارشی، خستگی و بی‌خوابی، مشکلات پوستی، افزایش یا کاهش وزن شود.

علاوه بر موارد بالا که تاثیرات فیزیکی تنش ها و اضطراب ها را بیان می کند. مسائلی همچون افسردگی، تغییرات رفتاری، گیجی، بی‌قراری، فراموشی، تحریک‌پذیری، احساس ناامنی و سایر رفتار های روانی منفی نیز حاصل همین استرس می باشد. پس با این شرایط حتما باید به فکر راه های مقابله با استرس باشیم.

تشخیص میزان استرس

راه های زیادی برای تشخیص وجود استرس و برآورد میزان و شدت آن در افراد مختلف وجود دارد. از جمله ی این راه ها تطبیق علائم و نشانه های یک فرد استرسی با رفتارهای خود می باشد. البته این کار تا حدودی موثر و کارآمد است اما به طور دقیق و علمی وجود استرس و میزان آن را در شخص نشان نمی دهد.

راه های مقابله با استرس

به همین دلیل روان شناسان برای شناخت دقیق تر افراد و تعیین علمی میزان استرس در آن ها آزمون های استانداردی را طراحی نموده اند. این آزمون ها با پرسیدن انواع سوالات مرتبط، ابعاد و جنبه های گوناگون رفتاری انسان ها را مورد بررسی قرار می دهد و خروجی های دقیقی از میزان و شدت استرس در افراد ارائه می کنند. بدین ترتیب روان شناسان راحت تر می توانند به افراد کمک نموده و راه های مقابله با استرس را پیش روی آنان قرار دهند.

به طور دقیق تر پرسش هایی که مطرح می شود، عکس العمل فرد را در شرایط تنش زا و پر فرشار را ارزیابی می کند و به دانشمندان در این سوالات به دنبال این هستند که ببینید فرد در هر موقعیت خاص چه واکنشی به اتفاقات پیرامون خود نشان خواهد داد. بر اساس این اطلاعات، راه های مقابله با استرس نیز در دسترس تر و کارمد تر خواهند شد.

خروجی های آزمون

پس از انجام تست روانشناسی تشخیص استرس، خصوصیات رفتاری شخص متقاضی به صورت خروجی داده می شود و میزان استرس وی ارائه داده خواهد شد. بر اساس این خروجی ها باید اقداماتی را انجام دهیم که از میزان استرس مان کاسته شود. در ادامه ی مقاله به بیان همین موضوع خواهیم پرداخت و به راه های مقابله با استرس اشاره خواهیم کرد.

راه های مقابله با استرس

بهترین روش برای کاهش تاثیرات مخرب استرس این است که به طریقی خود استرس و عوامل تولید کننده‌ی آن را کم کنیم. هرچند مسائل گوناگونی در ایجاد استرس موثرند که بعضی از آنها، رخدادهای ناخوشایند و ناخواسته و برخی دیگر رخدادهای طبیعی و گاها خوشایند زندگی هستند. پس عملا این امکان وجود ندارد که استرس ها را به طور کامل از زندگی خود حذف نماییم.

مقابله با استرس

1- برای آرامش ذهنی خود زمانی را در نظر بگیرید

می توانید در یک باشگاه ورزشی ثبت نام کنید و برخی روزهای هفته را برای ورزش به آنجا بروید، یا اینکه بازه های زمانی خاصی را به پیاده روی اختصاص دهید، یوگا تمرین کنید و یا هر شب چند دقیقه کتاب بخوانید. همه ی این کارها به شما کمک می کند تا به آرامش ذهنی برسید و حداقل برای مدت کوتاهی کل تنش ها را از خود دور کنید.  

2- وظایف خود را به موقع انجام دهید

شاید شما با جا بجا کردن برنامه های کاری خود، بتوانید به نوعی کارهای خود را به تعویق بیندازید، اما هرگز قادر نخواهید بود تنش و اضطراب ناشی از انجام ندادن آن را از خود دور کنید و به عقب بیندازید. پس بهتر است که از بروز چنین استرس هایی به سادگی جلوگیری نمایید و وظایف خود را سر وقت و بدون تاخیر به انجام برسانید.

3- مسائل را روی کاغذ بیاورید

اگر ممکن است به خاطر از یاد بردن یک مسئله، استرس بگیرید، حتما آن را روی کاغذ بنویسید و یا می توانید از گوشی تلفن همراه خود برای یادداشت کردن این مسائل استفاده نمایید. با این کار دیگر چیزی برای استرس گرفتن وجود نخواهد داشت و هیچ کاری را فراموش نمی کنید.

مشکلات استرس

4- رژیم غذایی مناسبی داشته باشید

یک برنامه غذایی سالم و اصولی، باعث می شود تا سیستم بدنی تان در مقابل اثرات منفی ناشی از استرس، مقاومت بیشتری از خود نشان دهد. رعایت رژیم غذایی مناسب، کار خیلی دشواری نیست. فقط باید یک سری قوانین ساده را مد نظر قرار دهید. از جمله اینکه در خوردن غذا زیاده‌روی نکنید و سبزیجات را بیش از پیش استفاده نمایید. مواد غذایی مثل لبنیات، گوشت و غلات را فراموش نکنید و تا جای ممکن مواد غذایی مضری مثل چیپس، فست فودها، غذاهای کنسروی، شیرینی‌جات و… را مصرف نکنید.

5- زمانی را با خانواده و دوستان خود سپری کنید

تا جای ممکن یک وعده غذایی را در طول روز به همراه خانواده خود میل نمایید. اگر در شرایطی هستید که دسترسی به اعضای خانواده ندارید این کار را با دوستان خود انجام دهید و تا جای ممکن از تنهایی غذا خوردن پرهیز نمایید. به علاوه می توانید یک یا دو ساعت در روز را با آن ها به گفت وگو بنشینید.

6- مشکلات را درون خود نریزید

سعی کنید که مشکلات و ناراحتی های به وجود آمده حتی در ابعاد بسیار کوچک را هم برای یک نفر بازگو نمایید. هیچوقت مشکلات و غم ها را درون خود نریزید و با یک فرد نزدیک و مورد اطمینان در میان بگذارید. این کار از بار غم شما تا حدودی کاسته خواهد کرد و باعث آرامش خاطرتان خواهد شد.

7- از انجام همه کارها با هم خودداری نمایید

اولویت های حال حاضر زندگی خود را به خوبی بشناسید و مسائل مهم را از مسائل بی اهمیت تفکیک نمایید. این کار باعث می شود تا آنچه که باید روی آن متمرکز شوید از پیش مشخص باشد و مدام استرس پیش بردن همه ی اهداف کوچک و بزرگ را به صورت همزمان نداشته باشید.

انجام کارها با هم

8- گاهی باید بپذیرید که همیشه همه چیز بر وفق مراد شما نخواهد بود

گاهی باید بگذارید تا زندگی روال عادی خود را طی نماید و برای هر مسئله ی کوچک و بزرگی حرص نخورید. نگذارید یک سری چهارچوب ها ذهنتان را محدود کند و به شما استرس وارد نماید. برای هر فعالیتی وقت کافی در نظر بگیرید تا در صورت بروز مسائل ناخواسته، بتوانید اوضاع را کنترل نمایید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

سینا | 1397/09/21

تو دنیای امروز دیگه نمیشه استرس نداشت متاسفانه

ریحانه | 1397/09/21

دیگه الان استرس جزیی از زندگی همه ما شده

رضا بهادری | 1397/09/21

تست خیلی خوبی بود، راجع بهش تحقیق کردم خیلی هم علمی و درست هست

اشتراک گذاری