نویسنده: مصطفی حافظی

کارآفرینی و استارتاپ

بسیاری از جوانان وقتی صحبت از ارائه ی رزومه و رزومه نویسی به میان می آید سریع دلهره می گیرند و آن را کاری سخت و عجیب می دانند. در حالی که با دانستن اصول آن می توان یک رزومه ی حرفه ای و کامل آماده کرد. با ما همراه باشید تا روش رزومه نویسی را به صورت گام به گام به شما توضیح دهیم.

تعریف رزومه

رزومه‌، درست مثل یک آگهی تبلیغاتی راجع به یک محصول است. این محصول دقیقا خود شما هستید. هدف نهایی این نوشته این است که نظر رییس یا مسئول استخدام جایی که برای کار مد نظر دارید را جلب نمایید تا برای گام بعدی که انجام مصاحبه با شما مجاب شوند. شما باید به رزومه نویسی به‌عنوان یک ابزار بازاریابی نگاه کنید تا به این هدف رسیده و شغل مورد نظرتان را به دست آورید. اما،  فقط یک رزومه خوب نمی تواند تضمین کننده ی یک شغل خوب باشد.

خوب راجع به رزومه خود فکر کنید. چطور می توانید آن را برای کارفرما جذاب تر کنید؟ انتخاب مناسب ترین رزومه از بین همه ی رزومه های ارائه شده برای مسئولان کار ساده ای نیست. رزومه‌های با قالب‌بندی خوب و جزئیات جالب توجه آنها را بیشتر جلب می کند.

به طور کلی در رزومه‌ نویسی هیچ قاعده ی مشخصی وجود ندارد. اما، رعایت یک سری از نکات و دستورالعمل‌ها می تواند اهداف حرفه‌ای شما را بهتر نشان دهد.

رزومه نویسی

 

گام اول: انتخاب یک قالب مشخص برای رزومه نویسی

در گام اول باید قالب رزومه‌ی خود را تعیین نمایید. به طور کلی ۳ نوع قالب‌بندی متفاوت وجود دارد که می‌توانید رزومه‌ی خود را براساس آنها تنظیم کنید. البته هر کدام از این قالب ها مزایا و معایبی دارند، پس باید آنها را به‌طور دقیق مطالعه‌ کنید تا بهترین قالب را انتخاب نمایید.

 

1- قالب بندی بر اساس تاریخ

این نوع قالب بندی، بسیار متداول است و انعطاف زیادی دارد. کم‌تجربه‌ترین افراد در رزومه‌ نویسی نیز می توانند به‌راحتی از آن استفاده کنند.

هنگامی‌‌که می‌خواهید پیشرفت کاری‌تان را نشان بدهید و یا برای کاری با زمینه‌ی مشابه درخواست بدهید، می توانید از این قالب بندی استفاده نمایید.

اما اگر یک وقفه‌ی طولانی در تاریخ کاری‌تان داشته‌اید و یا می‌خواهید مسیر شغلی‌تان را تغییر دهید این قالب بندی پیشنهاد نمی شود.

 

2- قالب بندی بر اساس عملکرد

قالب عملکردی بر خلاف قالب تاریخی که بر روی پیشرفت شغلی افراد تأکید داشت، بر روی توانایی‌ها و مهارت‌ها تمرکز می‌کند. استفاده از این نوع قالب بندی برای افراد با تخصص‌های تجربی مناسب‌تر است. زیرا روی صلاحیت‌های آنان بیشتر تأکید می‌شود.

در شرایطی که وقفه‌ای در تاریخچه‌ی کسب و کار‌ شما ایجاد شده یا می‌خواهید مسیر شغلی‌تان را تغییر دهید این قالب مناسب می باشد. اما اگر می خواهید روند پیشرفت کاری‌تان را بیشتر نشان دهدی و یا متقاضی ورود به شغلی هستید که هیچ تجربه‌ای در آن ندارید، این قالب بندی مناسب نمی باشد.

 

3- قالب بندی ترکیبی

در این قالب، بخش‌هایی از قالب های تاریخی و عملکردی با یکدیگر ترکیب می‌شوند و در نتیجه هم روی شایستگی‌ها و توانایی های شخص تأکید می‌شود و هم، به تجربیات حرفه‌ای وی اشاره می گردد. معمولا افرادی که در یک حرفه‌ی خاص، تجربه‌ی زیادی دارند، از قالب ترکیبی استفاده می‌کنند.

پس می توان این طور بیان نمود که اگر دنبال پیشرفت مهارت‌تان در یک شغل یا حرفه ی خاص هستید می توانید در رزومه نویسی خود از این قالب بهره بجویید و اگر می‌خواهید تحصیلات‌تان را برجسته کنید و یا اینکه بی‌تجربه هستید بهتر است از آن استفاده نکنید.

گام دوم: شیوه ی آماده سازی رزومه

در ادامه، برخی از سوابقی که در رزومه‌ نویسی لازم است اشاره شود را بیان می کنیم.

 

1- ثبت مشخصات فردی

باید موارد زیر را در بخش مشخصات فردی بنویسید. این مشخصات باید کاملا واضح و خانا باشد.

- نام و نام خانوادگی به صورت کامل با قلم بزرگ

- آدرس پستی؛

- شماره تلفن؛

- آدرس ایمیل؛

- قرار دادن لینک نمونه کار آنلاین در صورت وجود (اختیاری) ؛

- قرار دادن حساب لینکدین در صورت وجود.

 

2- انتخاب یک مقدمه خوب برای شروع

شما، می‌توانید سه موضوع اصلی را برای مقدمه‌ی رزومه خود انتخاب کنید. 1- خلاصه ا‌ی از مهرت ها، 2- اهداف شغلی و 3- مشخصات حرفه‌ای.

با این کار نظر کارفرمایان را به مهارت‌ها و تجربیاتی که برای اهداف شرکت‌شان مناسب است جلب می گردد.

 

3- درج تجارب حرفه ای

در واقع این قسمت هسته ی مرکزی و مهم ترین قسمت رزومه ی شماست. شما باید مهارت‌هایی که دارید را، در این بخش ثابت کنید. در بعضی مواقع به‌جای تجارب حرفه‌ای، از عباراتی مثل تجارب مرتبط یا تجارب کاری نیز استفاده می‌شود.

شما باید این تجارب را براساس تاریخ وقوع از جدید به قدیم بنویسید. مسئله ی مهم دیگر این است که این تجربه ها باید با شغل درخواستی‌تان در ارتباط باشد. فهرستی که می خواهید در این باره ارائه دهید باید شامل اسم شرکت، شهر و آدرس، منصبی که داشته‌اید و تاریخ اشتغال‌تان (براساس ماه و سال) باشد.

 

4- میزان تحصیلات

بخش مربوط به میزان تحصیلات و آموزش هایی را که دیده اید باید بسیار دقیق و کامل نوشته شود. این کار میزان دانش و تخصص‌تان را به‌خوبی نشان خواهد داد. متناسب با نوع کاری که متقاضی گان هستید و سطح حرفه‌ای تجربیات‌تان، تصمیم بگیرید که بهتر است ابتدا بخش‌های حرفه‌ای آورده شوند یا باید تاکید بیشتر بر بخش تحصیلات و آموزش‌ها باشد.

گام سوم: شیوه ی نگارش رزوه

تنظیم کردن مطالب و مواردی که به صورت بخش های جدا گانه نوشته اید و آوردن آنها در کنار یکدیگر شاید سخت ترین بخش رزومه نویسی باشد.

 

1- توجه به تعداد صفحات رزومه

این موضوع همواره مورد بحث بوده است. برخی رزومه‌ نویسان حرفه‌ای بر این باورند که روزمه‌ی متقاضیان حداکثر باید یک صفحه باشد، اما برخی دیگر معتقدند که اگر رزومه ا‌ی که می خواهید ارائه دهید کاملا با کار درخواستی شما در ارتباط است، می‌تواند بیشتر از یک صفحه هم داشته باشد. بااین‌حال، این که فقط حجم نوشته ها را بیشتر کنید ارزش چندانی نخواهد داشت.

 

2- توجه به سایز و فونت نوشته

این امر تا حدزیادی به سلیقه‌ی شما وابسته است. شما نمی‌دانید مسئول استخدام چه فونت و اندازه‌ای را ترجیح می‌دهد، اما می‌توانید از یک سری نکات کلی برای انتخاب یک فونت و اندازه‌ی متعارف استفاده کنید.

- این نکات کلی می تواند شامل موارد زیر باشد:

- باید فونتی انتخاب شود که به‌راحتی قابل خواندن باشد.

- در تمام متن رزومه فقط از یک فونت استفاده کنید.

- نام و نام خانوادگی، عناوین و فهرست‌های با اهمیت باید با اندازه‌ی بزرگتری نسبت به سایر نوشته ها درج شوند.

- همه‌ی مطالب در یک صفحه نباید با یک اندازه نوشته شود.

- از فونت‌هایی استفاده نکنید که باعث حواس پرتی شود.

- از سایز قلم کوچکتر از ۹ برای نوشته‌ها استفاده نکنید.

- در اکثر رزومه‌ها، اندازه‌های ۲۴، ۱۲ و ۱۰ به ترتیب برای اسم، عناوین و نکات اصلی مقادیر مناسبی می باشد.

 

3- استفاده از خطوط

برای تفکیک‌کردن بخش‌های مختلف رزومه می توانید از خطوط استفاده کنید این کار اجازه می‌دهد کارفرمایان بهتر بتوانند مهارت‌هایتان را بررسی نمایند. برای جداکردن هر کدام از قسمت‌ها می‌توان از این خط استفاده کرد. چگونگی استفاده از این خطوط به شما بستگی دارد، اما نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که بعد از هر بخش کوچک از آن استفاده نکنید. اگر بیش‌ازاندازه از خطوط استفاده کنید متن یک پارچگی خود را از دست داده و خوانایی لازم را نخواهد داشت.

 

4- اندازه ی حاشیه ها

اگر تجربیات شما خیلی زیاد نیست، حاشیه‌ی ۲٫۵ سانتی‌متری برای شما مناسب است. اما اگر انبوهی از تجربیات مهم دارید که می خواهید همه ی آنها را در یک صفحه جای دهید، می توانید مقدار حاشیه را کم کنید. البته باید هنگام کاهش حاشیه‌ها مراقب باشید. اگر بیش‌ازحد کوچک باشند، نمای صفحات، حالت نامناسبی به خود خواهد گرفت

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

شقایق روحی | 1397/08/09

مطلب خوبی بود. سپاس

احسان | 1397/08/09

رزومه نویسی برای رشته های مختلف قالبش فرق نداره؟؟؟ یعنی میشه برای همه ی رشته ها از این توصیه ها استفاده کرد؟

اشتراک گذاری