نویسنده: مصطفی حافظی

رشد و توسعه فردی

مدتهاست كه براي طبقه ضعیف و متوسط مردم در ايران، فقط داشتن تحصيلات بالاست که زمینه ورود به زندگی خوب، داشتن شخصیت بالا و يا امنيت شغلي را فراهم می سازد و اين در حالی است كه اکثر اوقات، مدارك تحصيلي اسم‌و‌رسم‌دار- به خاطر عدم دقت افراد به شخصيت و روحيات خود، فقط به‌عنوان امتیاز مثبت در جلسات خواستگاري به کار می روند.

اگر پذیرفته شدن در کنکور با رتبه‌اي دلخواه، برای شما به منزله ی نشستن پرنده خوشبختي روي شانه‌های‌تان باشد، قعطا انتخاب رشته اشتباه، شليك مستقيم گلوله به سمت آن پرنده است! در این مقاله ما قصد داریم به شما بگوييم که متناسب با خصوصيات شخصيتي و حتي روحيات‌تان در زمان كودكي و در سنین کم، تحصيل در كدام یک از رشته‌هاي تحصيلي برای شما امکان موفقیت را به ارمغان می آورد و شغلی دلخواه را نصیب تان خواهد کرد.

 
 

شغل کارمندی یا اسارت در قفس؟

همه ما بر این موضوع اتفاق نظر داریم که يكي از اصلي‌ترين مشكلات کشور قرار گرفتن افراد زيادي در پست هایی است که برای آن ساخته نشده اند. مثلا افرادي كه درون‌گرا هستند و هيچ تمایلی به مکالمه و گفت‌وگو کردن ندارند در کسب و کار هایی با روابط عمومي بالا مشغول به کارند و از سویی دیگر، افرادی که بسيار فعال و مستعد هستند و به عنوان شخصیت های برون گرا شناخته می شوند در مشاغل كارمندی و پشت‌میزنشینی کار می کنند. این افراد، پشت میز خود همچون پرنده‌اي در قفس هستند.، دلیل این امر هم اين است كه اکثر كارگزيني‌هاي سازمان‌ها و ادارات اصلا به شخصيت و روحيات فرد توجه نمی کنند و تنها نگاه می کنند که او  چه مدرك تحصيلي دارد. اینچنین می شود که اشخاص را پشت ميز می‌نشانند بدون در نظر گرفتن اينكه جای وی به طور کلی اشتباه است.

پس اگر می‌خواهید در آينده قادر باشید از مدرک خود بهتر بهره مند شوید و به توفیق و رضايت کاری دست یابید، حتما پیش از انتخاب رشته، به تناسب میان احساسات خود و کاری كه در راستاي تحصيلات دانشگاهی‌تان به‌دست خواهد آمد، توجه نمایید. آيا شخصيت خود را می شناسید؟ و می دانید كدام شغل با روحیات تان سازگارتر است؟

شخصیت مناسب رشته های تحصیلی

واقع گرا هستید؟ مهندسی خوراک شماست!

اگر شخصیت واقع‌گرا داشته باشيد؛ يعني درون‌گرا هستيد و از مشاهده ابزار و وسایل صنعتي لذت می برید. واقع‌ گرا ها به مشاغلی علاقه دارند كه براي انجام‌شان نیاز به نیروی بدني است و از فعالیت هایی كه برخورد كلامي دارد، دوری مي‌كنند. اين گروه از افراد به حل چالش های عيني علاقه زیادی دارند و عاشق فعاليت فيزيكي هستند. از سویی ديگر هم روحيات خودمحور، عمل‌گرا و صرفه‌جو دارند.

برای مثال افرادی كه داراي شخصيت واقع‌گرا هستند، از همان کودکی به دنبال تعمير وسايل مكانيكي و الكترونيكي هستند و از ابزاری مثل آچار، پیچ‌گوشتی و دريل با عشق و علاقه بهره می برند. افرادی كه با بستن هر پيچ ذوق می کنند و حس رضايت‌شان با تعمير وسايل تکمیل می‌شود، این‌ها همان افرادی هستند كه می‌توانید آن‌ها را مهندسان ذاتي بدانید. حال سوال اینجاست که آيا اين شخص در کاری مانند معلمي می‌تواند عملکرد خوبی داشته باشد؟ قرار‌گرفتن در فرایند تعليم و تربيت براي اين شخصیت ها خیلی جذاب نیست، بجز در مواردی خاص که سوژه آموزش هم متناسب با همان علايق بوده و به نحوی به عينيت درآيد.

شغل مهندسی

مشاغل مناسب شخصيت هاي واقع‌گرا

شاخه‌هاي فني و مهندسي، كارهاي فني، قالي‌بافي، كشاورزي، تعمیرکار ماشین‌آلات، مكانيك اتومبيل، طراحي دوخت و خياطي.

کنجکاو هستید؟ پزشکی مناسب شماست

گروه بعدی، شخصيت هاي كنجكاو و جستجو گر هستند. اين اشخاص از میان همه ی كارهاي ديگر دنيا به دنبال تحلیل و پژوهش بيشتر می باشند و از فكر‌كردن، درك‌كردن، فهميدن و در كل حل معماهاي ذهني لذت می‌برند. جستجوها در ارتباطات كلامي را می پسندند، اما خودداري و كناره‌گيري هم خصوصیت ديگرشان است.

اين ها همان گروهی هستند كه در كودكي ممكن است چندین ساعت را به‌جای بازی کردن با اسباب بازی هایشان، راه‌رفتن منظم يك دسته مورچه را نگاه کنند و تلاش نمایند راز زندگي اين موجودات را درک كنند و در بزرگسالي هم مشاغل پر چالش آن ها را به وجد می آورد. اين قبیل افراد، جانوران را بسیار دوست دارند و از مشاهده ی زندگی‌شان لذت می برند. در اين شرایط آيا این تیپ شخصيت که فوق العاده كنجكاو و جستجو گر هست می تواند يك منشي يا كارمند نمونه باشد؟ آيا اين فرد می تواند در يك قالب و چارچوب بدون تغییر و بدون ‌نیاز به جست‌وجو به بهره‌وری زیادی برسد؟

دکتری

مشاغل مناسب شخصيت‌هاي كاوشگر و كنجكاو

پزشكي، پيراپزشكي، دامپزشكي، زیست‌شناسی، مهندسي آي‌تي و نرم‌افزار، مهندسي شبكه

از بچگی دوست داشتید مبصر کلاس باشید؟ معلمی را انتخاب کنید

گروه سوم مروبط به شخصيت‌هاي اجتماعي است. اين اشخاص همان‌هايي هستند كه خیلی به دنبال تفكر عميق و برخورد با مسائل انتزاعي نیستند. آن‌ها همدل، یاری دهنده و حامی هستند، در ضمن از یاد دادن آن‌چیزی که میدانند به سایرین لذت می‌برند، خوش برخورد ترین و گرم‌ترين روابط میان انسان ها را در همين دسته می‌توان یافت. اجتماعي‌، مسووليت‌پذير و داراي روحيه همكاري فوق العاده زیاد هستند.

این افراد در كودكي هم با همه خيلي زود دوست می‌شدند و مبصر‌شدن در كلاس براي‌شان يك هدف بااهميت بود. افراد اجتماعی در نوجواني دنبال رفقای بسیارند و هیچ گاه اطرافشان از دوست و آشنا خالي نيست. با توجه به آن‌چه که مطرح شد آيا شخصی با روحيه اجتماعي بالا قادر است حسابدار خوبی باشد و زمان زيادي از روز را در شرایط آرام و بي‌سر‌و‌صدا در بین اعداد و ارقام بگذراند؟ آيا قادر هستند در قسمت بايگاني عملکرد موفقی داشته باشند؟ قطعا جواب همه اين سؤالات منفي است.

معلم

مشاغل مناسب شخصيت‌های اجتماعی:

معلمي، مربي مهدکودک، خبرنگاري، مددكاري، كارهاي خدماتي و درماني، كار در مراكز خيريه و خدمات اجتماعي

جزء افراد سنتی هستید؟ حسابداری را امتحان کنید

افراد گروه چهارم هوادارن واقعی حفظ قوانين و مقررات هستند كه از هیچ‌چیز در دنيا به اندازه ایجاد نظم و ترتيب خوشحال نمی شوند. این افراد قطعا ‌دليل روحيه مطيع و محتاط‌شان کامل ترین انتخاب براي كار بی‌حاشیه و بی دردسر در ادارات هستند. افراد سنتی و قراردادي همان اشخاصی هستند كه در كودكي همواره اتاق‌شان منظم بوده و هر روز صبح تخت‌خواب‌شان را به طور کامل مرتب‌ می کنند و در بزرگسالي هم بسیار جدي، دورانديش و وظیفه‌شناس می باشند.

این‌ها به راحتی می توانند كارمندان نمونه ادارات شوند؛ زیرا ی با قدرت هم جهت شده و در انجام وظایف اداري نظم و انضباط خاصی دارند. قرار دادن کاغذ ها در پوشه‌هاي رنگارنگ حال خوبی به آن ها می دهد و به شکل فوق العاده ای در پردازش داده ها موفق عمل می کنند. یک‌ روش آسان براي این که بدانیم شخصیت یک فرد و قراردادي است یا خیر، سر‌زدن به كمد لباس‌ها يا كشوي ميزشان است. قطعا با مشاهده ی نظم موجود در اين دو قسمت متعجب خواهید شد.

حسابدار

مشاغل مناسب براي شخصيت‌هاي سنتي و قراردادي

انجام امور دفتري، منشي‌گري، بايگاني، حسابداري، كارهاي اداري كه نياز به نظم و دسته‌بندی اطلاعات دارد، كار در بخش پردازش اطلاعات ادارات و سازمان‌ها.

خودشیفته ها و استقلال طلب ها هنرمندان خوبی می شوند

دسته پنجم تيپ‌هاي شخصیتی هنرمند می باشند؛ افرادی كه در شناخت خودشان و سایرین با مهارت عمل می کنند. آن‌ها به آسانی راجع به عواطف‌شان حرف می زنند، خودشان را پذيرفته و به نمايش می‌گذارند. افراد هنري در مورد به مسائل محيطي و اجتماعي که در اطراف‌شان می گذرد بسیار حساس هستند و با تولید آثار هنري درمورد آن ها واكنش نشان مي‌دهند. همان کودکانی که گاهی درون‌گرا هم هستند و در مدرسه نمره نقاشي و هنرشان 20 است و دائم با خود آوازي را زمزمه مي‌كنند. آن ها ممكن است کمترین نمره ها را در درس رياضي بگیرند، ولی هوش هنری‌شان بسیار بالاست.

افراد هنری در زندگی خود به این شکل هستند که اگر عصباني شوند، ممکن است اشيا را به سمت زمين و آسمان پرتاب كنند. اين گروه با وجود اینکه درون‌گرا هستند، شخصیت ابرازگری دارند. آن ها افراد خوش قلبی هستند كه خیال‌پردازی، آرمان‌گرایی و استقلال‌طلبی در خون‌شان است. دوست دارند احساسات‌شان را بروز دهند و جلب‌توجه نمایند. شيفته‌ترين اشخاص نسبت به خودشان همين گروه هستند؛ آن ها به خودسازي اعتقاد زیادی ندارند و در مجموع می توان گفت که خود را خیلی دوست دارند. حالا اين اشخاص را با همين احساسات نشسته پشت میز يكي از ادارات را تصور نمایید. بی هیچ تردیدی اين اشخاص بدترين انتخاب ها براي انجام كارهاي اداري هستند؛ زیرا تفکرات استقلال‌طلبانه دارند و به هيچ طریقی قادر نیستند با روسایشان هم جهت شوند.

مشاغل متناسب با یان تیپ شخصیتی

بازیگری، نقاشي، موسيقي، نويسندگي، مترجمي، مجسمه‌سازی، مهندسي صنايع، نساجي، معماري

شخصیت سوداگری بهترین گزینه برای تجارت و فروش

قطعا تا حالا اشخاصی را دیده اید كه از همان دوران كودكي و نوجواني در پی خرید و فروش يا حساب و کتاب می باشند. اين گروه مهارت صحبت کردنشان فوق العاده است و به نظر قدرت‌طلب و چالش پذیر می‌رسند. اگر جشن اوليا و مربيان باشد، احتمالا هربار با یک بهانه پشت تريبون رفته و شروع به حرف زدن می کنند؛ چون می خواهند خودشان را به خوبی نشان بدهند. در دوران بزرگسالی نیز اين تیپ شخصيت را سوداگر می خوانند. گروهی خوش زبان كه کاملا جاه‌طلبی و میل به تجارت در آن ها موج می زند. آن‌ها براي دستیابی به اهداف خود دست به انجام هر كاري می‌زنند.

میزان توانایی خارق العاده اين افراد براي سایرین تعجب‌برانگیز است. به علاوه ميل به رهبري و مديريت نیز در آن ها موج می زند. آيا می‌توانید شخصی که چنین روحیاتی دارد را به عنوان يك مهندس کامپیوتر يا پزشک موفق به کار بگیرید؟ آیا ممکن است كه اين فرد در یک پست كارمندي در يك مجموعه کار نماید؟ آيا ادامه تحصيل در دانشگاه علوم پزشکی به دردش خواهد خورد؟ افرادی كه روحيه جاه‌طلب دارند، هیچ گاه قادر نیستند در قالب هایی كه دارای درآمد ثابت هستند به رضايت برسند، هیجانات در کسب و کار خواسته ی اصلی این اشخاص است و طبق این مطالب، تحصيل براي‌شان در هر رشته آرام و بدون چالش کاملا خطاست.

مشاغل متناسب برای این تیپ شخصیتی

فروشندگي، فعاليت در دفاتر مشاور املاك، تجارت، وكالت، جراحي و مديريت

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

نرگس | 1397/09/12

آقا کاش این چیزا زمان ما هم بود :(

اسماعیلی | 1397/09/12

من برای بچه ی خودم از این آزمون استفاده کردم. تشکر

اشتراک گذاری