نویسنده: موبویار

راز موفقیت

استیو جابز، همان کسی است که مک، آیفون، آیپاد و آیپد را به جهانیان معرفی کرد. او یکی از تاثیرگذارترین افراد حوزه فناوری بود. در یک بازه ی زمانی شرکت اپل در آستانه ورشکستگی کامل بود اما با تدابیر هوشمندانه استیو جابز حالا این کمپانی حالا باارزش‌ترین کمپانی تاریخ تجارت جهان است. در ادامه به بیان درسهای مهمی که می‌توانیم از استیو جابز بگیریم می پردازیم.

محدود کردن حوزه فعالیت

شرکت اپل همیشه توانایی این را داشته که وارد بازار های جدید شود و حوزه ی فعالیت های خود را افزایش دهد. اما به جای این کار، استراتژی استیو جابز این بوده که روی حوزه‌های کاری کنونی خود بیشتر تمرکز کرده و بهترین باشد. برای مثال هم اکنون آیفون‌ها تنها در دو سایز و با ویژگی های ساختاری تقریبا یکسان عرضه می شوند، این در حالی است که شرکت های رقیب اپل همچون سامسونگ و هواوی، هر سال چندین مدل گوشی را در ابعاد گوناگون تولید می کنند. اپل تنها بر اساس دستورالعمل‌های کیفیت محور خود عمل می کند و به حرف هیچ منتقد یا حتی کاربری توجه چندانی نمی‌کند.

نوآوری و خلاقیت در طراحی

استیو جابز بیشتر از این که یک مهندس باشد، یک طراح خلاق است و همیشه بیشتر تمرکز او بر روی ویژگی های زیبایی شناسانه بوده است. او در این مورد چنین می گوید:

طراحی فقط در شکل ظاهری محصول خلاصه نمی شود بلکه در واقع با نگاه دقیق تر باید به این فکر کنید که دستگاه دقیقا می خواهد چطور کار کند.

اهمیت زیاد به کوچکترین جزییات

وقتی به شرکت اپل و محصولات آن نگاه می کنیم، کمتر نقصی در آن می بینیم. نگاهی که در بالاترین رده های این کمپانی در مورد توجه به جزییات کار جریان دارد، بدون کاهش دقت و شدت تا پایین‌ترین جزء این شرکت نیز ادامه دارد. اگر از افراد شاغل در کمپانی اپل بپرسید خواسته های استیو جابز دقیقا چیست. تقریبا اکثر آن ها پاسخ درست را به شما خواهند داد، حتی اگر در عمرشان حتی یک بار هم او را از نزدیک ندیده باشند. از نظر استیو جابز:

سعی کنید همیشه معیار کیفیت باشید. بسیاری از افراد در محیطی که از آن انتظار کمال می‌رود قابل استفاده نیستند.

حس مسئولیت پذیری

در رده‌های بالای مدیریتی کمپانی اپل مسئولیت پذیری یکی از اساسی ترین اصول کار می باشد. این حس حتی در رده‌های فردی نیز در تمامی کارکنان وجود دارد و به عنوان اصلی ترین سنگ بنای این شرکت شناخته می شود. چرا که اگر این گونه نبود، در این کمپانی دوام نمی‌آوردند. جابز می‌گوید:

کمپانی ما دقیقا مثل یک استارتاپ است. در حقیقت ما بزرگترین استارتاپ روی سیاره زمین هستیم که هر هفته یک بار و به مدت ۳ ساعت یکدیگر را ملاقات کرده و در مورد آنچه که مشغول انجامش هستیم صحبت می‌کنیم.

مهارت بازاریابی

قبل از تولید هر محصول اپل، تحقیقاتی عظیم در مورد انتخاب مشتریان و شناسایی مخاطب های این محصول انجام می گیرد. در واقع، با ارائه یک محصول، مطاعاتی را در راستای بازاریابی انجام داده و با آنالیز داده‌های به دست آمده، روی گروه‌های خاصی تمرکز می‌کنند. یکی از مشهور ترین سخنان استیو جابز در این باره چنین است:

بسیاری از اوقات، مردم نمی‌دانند که چه می‌خواهند و این شما هستید که باید آنچه را که لازم دارند به آن‌ها بدهید.

اهمیت پول

کمپانی اپل یکی از با ارزش ترین و ثروتمند ترین کمپانی های جهان است. ارزش این شرکت به بیش از 600 میلیارد دلار می رسد. هر بار که تصمیمی در این شرکت بزرگ گرفته می‌شود، تمام تمرکز افراد بر این است که چگونه عمل کنند از این تصمیم بیشترین سود ممکن بدست آید. اگر دستگاه های این شرکت، کوچکترین نقص یا مشکلی داشته باشند، به راحتی به مرحله‌ی طراحی روی کاغذ باز فرستاده می شوند. زیرا آن ها نمی خواهند هیچ چیز حتی کوچکترین نقص ها هم باعث جلوگیری از کسب سود بیشتر آنها شود. نظر استیو جابز در مورد این حجم از پول نقدی که در اختیار شرکت قرار دارد چنین است:

تجربه نشان می‌دهد که با استفاده از پول نقدمان می‌توانیم بسیار قدرتمند ظاهر شویم. البته هرگز این اجازه را نمی‌دهیم که این حجم از پول، باعث شود تا کار های بی خردانه انجام دهیم.

 

 

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

ahmad | 1397/08/14

استیو جابز ییییدوووونستتت

اشتراک گذاری