نویسنده: مهناز محمدی

مهارت های ارتباطی

تست روانشناسی ازدواج از انواع تست های مناسب برای قبل از ازدواج هستند که بهتر است با پاسخگویی به این تست ها از آمادگی و شخصیت درونی خود برای ازدواج و تشکیل زندگی مشترک مطلع شوید زیرا یکی از مهم ترین مسائل در زندگی هر فردی ازدواج است که باید به آن اهمیت داده شود. شما می توانید با پی بردن به شخصیت خود همسر ایده آل و مناسبی را انتخاب کنید. در این مقاله به صورت مفصل در مورد اهمیت تست های روانشناسی قبل از ازدواج با شما صحبت کرده ایم، پیشنهاد میکنم قبل از مطالعه متن از طریق لینک زیر تست شخصیت شناسی mbti را به صورت آنلاین انجام دهید و تفسیر آن را رایگان دریافت کنید. در این صورت شما از شخصیت خود و تیپ شخصیتی خود به طور کامل آگاهی دارید.

اهمیت روانشناسی ازدواج

مادر بزرگم همیشه میگفت انشاالله عروسی هر کدام از شما  را ببینم و برای همه  آرزوی خوشبختی میکرد. همیشه برای ازدواج ‌نصیحت میکرد به اینکه چه مرد یا هر زنی انتخاب میکنیم، ‌دقت کنیم و به اینکه چقدر فرد مناسب و در شان ما است اهمیت بدهیم. در خاطرم هست وقتی بچه ‌بودیم میگفت ببین چه کسی کفشش را جفت گذاشته پشت در میگفتم چرا، جواب میداد مرد یا زنی که به نظم همه جا اهمیت بدهد و قبل از بقیه ننشیند یعنی در خانواده ای بزرگ شده که احترام به بزرگتر ها و ‌دیگران را آموخته از نظم و پاکیزگی هم بهره برده البته این نکته را هم درنظر بگیرید من درصورتی می توانم فرد مقابلم را بشناسم که از شخصیت خودم آگاهی کامل داشته باشم، در صورتی که تیپ شخصیتی خود را نمی دانید پیشنهاد میکنم از طریق لینک زیر تست شخصیت شناسی mbti را انجام دهید و جواب آن را به صورت رایگان دریافت کنید. بعد ها وقتی بزرگ شدم در یکی از کتاب های روانشناسی  این نکته را دوباره مطالعه کردم و چقدر این مساله برایم مهم شد و جالبتر این بود که این مسائل از زبان مشاور ازدواج در روانشناسی ازدواج هم قبلا برایم گفته شده بود بد ندیدم یک سری از توضیحات مشاور ازدواج را برای شما در ادامه متن بیاورم.

 

اهمیت تست روانشناسی ازدواج

از پایه ترین و اساسی ترین روابطی که در جامعه به وقوع میپیوندد رابطه ازدواج میباشد. لذا استفاده از روانشناسی ازدواج امری واجب به نظر میرسد این روزها هرکس را که ببینید در رابطه با ازدواج و روانشناسی مربوط به آن اطلاعاتی دارد که میتواند بر اساس آن رابطه خود را شکل دهد. ولی بسیاری از سایت های روانشناسی نیز به برگزاری تست های روانشناسی ازدواج اقدام کرده اند که هرچند صد در صد نمیتواند تعیین کننده مسیر باشد اما میتواند در تعیین مسیر تا حدودی یارای شما باشد.

اما چرا ازدواج و امر روانشناسی ازدواج تا این حد بسیار مهم و مورد توجه قرار گرفته است. میتوان گفت بدون امر ازدواج خانواده شکل نمی گیرد خانواده است که بنیان یک جامعه را شکل میدهد و تعیین کننده روابط، رفتار ها و تشکیلات بعدی جامعه است. همچنین میتوان گفت بقای جامعه است . بقای جامعه در گرو تشکیل خانواده ای پایدار است که امر تولید به مثل رشد و شکوفایی فرزندان به بهترین شکل ممکن رخ بدهد. این رشد و شکوفایی عالی در گرو انجام برنامه ها وتوجه به روانشناسی ازدواج میباشد. یکی از مسائلی که زوج های امروزی قبل از ازدواج باید به آن دقت کنند همین برنامه مشاوره وروانشناسی قبل ازازدواج میباشد هرچند میتوان گفت یک ازدواج موفق و یا خدای ناکرده یک ازدواج ناموفق (که متاسفانه امروزه به دلیل بی توجهی به برخی مسائل که در روانشناسی ازدواج به آن ها اشاره میگردد زیاد شده است) شایان توجه و رسیدگی و مشاوره های لازم را از مشاور در این مورد دریافت کردن است . این مطلب بسیار زیبا است که دو فرد درابتدا احساس دوست داشتن بکنند و به این طریق ازدواج کنند اما این دو نفر باید در ازدواج شان به مسائل دیگری نیز توجه کنند که چون این موارد جزئی از تست های روانشناسی ازدواج در نزد مشاوران به هنگام ازدواج میباشد برای شما توضیج داده ایم و امیدواریم که درآینده بتوانیم همین تست ها را برای راهنمایی و کمک ابتدایی نیز برای شما آماده نماییم.

اهمیت تست روانشناسی ازدواج

انواع ازدواج

قبل از بررسی نکات روانشناسی ازدواج بهتر است که انواع ازدواج را بشناسیم . درکشور ما که کشوری مسلمان است ازدواج یا دائمی بوده یا موقت اما ازدواج در ادیان مختلف نیز متفاوت میباشد امروزه ازدواج های جدیدی در سطح جامعه بیان و مد شده که از بین آن ها میتوان به ازدواج سفید اشاره کرد اما هنوز و هنوز با توجه به تضادهای مابین نسل ها همه ازدواج دائمی را پسندیده تر میدانند و این ازدواج دائمی را عامل پایبندی انسان ها به اصول اخلاقی و همچنین بقای جامعه میدانند. چه دختر و چه پسر سعی میکند زمانی که با فردی ارتباط برقرار میکند وی را بررسی و بسنجد برای ازدواجی دائمی و پایدار و همین امر در نظر همه مشخص و ستوده است.

نکات ضروری قبل از ازدواج

یکی از وظایف روانشناسی ازدواج این است که قبل از ازدواج به اصلاح معیار های ازدواج بپردازد. میتوان گفت در واقع روانشناسی ازدواج یعنی بررسی یک ازدواج قبل از وقوع و ثبت آن  و همراهی در طول مسیر ازدواج زیرا دو فرد هنگامی که همدیگر را برای ازدواج انتخاب میکنند باید مسائلی را مد نظر قرار دهند که اغلب به دلایلی از جمله دوست داشتن زیاد، بعدا درست میشود ، بعد از ازدواج اخلاقش را عوض میکند ، بزرگ میشود با ازدواج درست میشود و.... معیار و برنامه صحیحی برای ازدواج خود در نظر نمیگیرند و در این بین به برنامه ها و تست های روانشناسی ازدواج نیز اعتماد نمیکنند و در نتیجه ازدواجی ناموفق خواهند داشت که باعث آسیب های روحی و روانی به خود و خانواده های شان میگردند. کاری که روانشناسی ازدواج انجام داده است اصلاح این معیار ها برای ازدواج است. در روانشناسی ازدواج و کسانی که به تحقیق در این مورد مبادرت ورزیده اند اکثرا توصیه میشود معیارهای لازمه خود برای ازداوج را برروی یک کاغذ یادداشت کنید و به بررسی آن ها بپردازید. این معیار ها و اصول باید آینده شما را بسازند و در همسر آینده شما نتیجه سازش زندگی باشند. اینکه همسر شما استقلالی باشد یا پرسپولیسی یا سوال درمورد غذای مورد علاقه از نظر روانشناسی ازدواج جز مراحل ابتدایی ازدواج نیست و فردی که قصد ازدواج دارد باید در این زمان مسائل مهمتری را بررسی کند تا بتواند همسر مناسبی برای خود انتخاب کند و نیازی به پرسیدن سوالاتی که در طول مسیر دوران آشنایی با آن ها آشنا میشوید نیست. لذا از اینگونه پرسش ها در اولین دیدارها و صحبت ها جدا خودداری کنید. شما باید به چه مسائلی در همسر آینده خود توجه کنید.

نکات ضروری قبل از ازدواج

خصوصیات خوب از نظر روانشناسی عشق

توجه به خصوصیات همسر آینده بسیار خوب است و حتما باید بررسی گردد که شما ببینید آیا فرد مقابل فرد مناسبی برای ازدواج با شما میباشد یا خیر و این قبل از بررسی علایق و سلایق و.... است. همسر آینده شما  باید فردی در حال رشد و توسعه خود و شما باشد، بتواند احساسات خود را بیان کند و از لحاظ روحی روانی فردی باشد که از بیان احساسات خود در مورد رابطه ای مانند ازدواج واهمه نداشته باشد، صادق باشد، مسئولیت پذیر باشد، به خودش ایمان داشته باشد و دارای اعتماد به نفس باشد، یک مورد دیگر که کمتر به آن دقت میشود دید مثبت به زندگی داشتن است.

این توجهات از نظر روانشناسی قبل از ازدواج بسیار مهم میباشد زیرا بیانگر این است که فرد مقابل شما برای ازدواج چقدر آماده است میتواند مسئولیت زندگی دو نفره و‌در آینده خانواده را برعهده بگیرد یا خیر، وجود یک نفر در زندگی وی چقدر اهمیت دارد. در اینکه شما را بشناسد صبور است یا نه فردی که برای شناخت شما صبور است یعنی میخواهد با شما زندگی کند و زمان شناخت شما را از دست نخواهد داد. پس فردی که در ابتدا شروع به پرسیدن درمورد شما میکند چه در روابط شما و چه برای ازدواج فردی نیست که طولانی مدت با شما بماند‌.

 

ازدواج های ناموفق و روانشناسی ازدواج

تست روانشناسی ازدواج در ابتدا و قبل از اقدام به ازدواج از شما سوالاتی پیرامون رنگ مورد علاقه، اتاق خواب و یا غذای مورد علاقه  نمیکند. یکی از سوالات یک تست روانشناسی درمورد زمانی است که دو نفر صرف کرده اند تا یکدیگر را بشناسند و تفاهمها و علت های لازم برای باهم بودن  را در یکدیگر  بررسی کنند. از علل ازدواج های ناموفق از نظر روانشناسی ازدواج، وقت کافی صرف شناخت یکدیگر نکردن و ازدواج قبل از گذراندن شش ماه وقت برای شناخت یکدیگر میباشد که  این منجر به شکست در امر ازدواج میگردد. یکی دیگر از سوالات مهمی که در تست های روانشناسی ازدواج از شما میکنند نیز میزان تحصیلات دو نفر میباشد شاید بگویند تحصیلات بسیار اهمیت ندارد اما اینگونه نیست و یکی از مهمترین شرایط در ازدواج ‌تناسب میان زن و مرد میباشد این تناسب به این معنی نیست که بانو لیسانس داشته باشد همسرش نیز حتما همینطور باشد، اما نباید تحصیلات و اینگونه مسایل در حدی باشد که دو نفر نتوانند حرف همدیگر را متوجه شوند.

 ازدواج های ناموفق و روانشناسی ازدواج

این موضوع باعث بروز اختلافات بسیار زیادی مابین زوجها میگردد. مورد بسیار مهم دیگری که همیشه و همه جا به آن اشاره میگردد  سطح خانواده ها میباشد اختلافات فرهنگی مابین خانواده ها را همیشه باید  در ازدواج مد نظر داشت  و به آن در درجه های اول و بالای رابطه و ازدواج  اهمیت داد اینکه  مثلا فلانی از فلان خانواده میباشد و با خانواده خود بسیار متفاوت میباشد  و نمیتوان گفت همه مانند یکدیگرند و انگشتان دست با هم متفاوت هستند، صحیح میباشد  اما باید به این مسئله دقت کرد که این سطح اختلاف مابین خانواده ها نباید به حدی باشد که یک طرف از زوجین چه بانو چه آقا در حد بسیار پایینی از لحاظ فرهنگی مابین دو خانواده باشد که این تضاد بسیار زیاد فرهنگی مخصوصا اخلاقی در آینده ایجاد مشکل و‌در نتیجه ازدواجی ناموفق ایجاد  خواهد کرد.

تفاهم در روانشناسی ازدواج

اگر شما نیز دقت کرده باشید تمامی زوجین در ابتدای ازدواج سعی میکنند همه چیز شان با هم یکی باشد در یک ظرف غذا میخورند، در یک مکان با هم حاضر میشوند، تمام مسایل همدیگر را باز گو میکنند، تصمیمات را بدون هم نمیگیرند و.... با این رفتار میخواهند بگویند باهم بسیار تفاهم دارند اما  این رفتار چند مدت بعد از ازدواج ودر توافق دو طرف کمرنگ میشود و به صورتی میگردد که کم تر یک طرف به صحبت های طرف مقابل توجه میکند و از اینکه نظرش دیده نمیشود خسته میشود یا یکی از زوجین دوست ندارد دیگر در یک بشقاب غذا بخوردو.....  نهایتا دو طرف به کشمکش در مورد خواسته های شان میرسند و به دلیل عدم تفاهم در دادگاه همدیگر را متارکه میکنند. دلیل این امر دقت نکردن به این سوال در تست های روانشناسی قبل از ازدواج است چقدر در انتخاب همدیگر سهیم هستید و یا سوالاتی از قبیل اینکه باهم تصمیم گرفته اید که آن کار را بکنید، چقدر از سهم خود بخاطر همسر تان میگذرید.

تفاهم در روانشناسی ازدواج

اگر شما هم برای هر چیزی علتی بدانید پس باید به دنبال دلیل ایجاد چنین سوال هایی در تست روانشناسی ازدواج باشید این سوال ها به دلیل بررسی منطق و تفاهم دو طرف در ازدواج تعیین شده اند از نظر روانشناسی ازدواج و کلا روانشناسی تفاهم به معنی منطقی برخورد کردن و توافق دو جانبه بر سر موضوعی میباشد و به طور صحیح درمورد آن صحبت کردن تا به نتیجه درست برسد تفاهم به معنی توافق بر سر این نیست که هر چه تو بگویی و یا هر آنچه ‌من بگویم تفاهم به معنی بررسی و انتخاب از بین دو مساله به صورت صحیح و منطقی میباشد. متاسفانه این مورد با تناسب در رنگ و غذای دلخواه، موسیقی دلخواه و... اشتباه گرفته میشود و اکثر زوج هایی که زندگیشان به طلاق کشیده میشود هم این دو مورد را بسیار جابجا میکنند.

 

چه کسی برای ازدواج مناسب است

من به عنوان‌ نویسنده این متن هنوز هم ازدواج های سنتی را بسیار پسندیده تر میدانم اما ازدواج های سنتی اگر با علم روانشناسی ازدواج مخلوط شوند و روانشناسی و تست های روانشناسی در آن دخیل باشد در امر ازدواج که از نظر دین اسلام امری مقدس و بسیار پسندیده میباشد که بارها و بارها بدان اشاره شده است قطعا خللی رخ نخواهد داد زیرا کار روانشناسی ازدواج قبل از ازدواج بررسی نکاتی مانند نکات بالا است که برای شما گفتم. این به این معنی نیست که مانند گذشته مادر بزرگ یا پدربزرگ دختر را در مراسمی ببینند دستور ازدواج دهند دختر و پسر بدون شناخت باهم ازدواج کنند. ازدواج‌ سنتی به معنی حضور دو خانواده در تمام مراسمها، آشنایی و بررسی نکات مورد نیاز و ضروری در ازدواج مابین دختر و پسر، اجازه وقت گذرانی و آشنایی بیشتر در چهارچوب روابط خانواده دادن به فرزندان برای شناخت یکدیگر است و در اخر امر ازدواج. روانشناسی ازدواج ضروری دانسته دو خانواده حتی اگر فامیل نیز میباشند برای اینکه دختر و پسر همدیگر را بشناسند بیشتر از شش ماه نامزد بوده و روابط شان از رابطه فامیل به روابط لازمه قبل از ازدواج تغییر کند تا د‌و نفر بتوانند بررسی کنند و ببینند برای زندگی باهم معیارهای لازمه را دارند یا خیر.

چه کسی برای ازدواج مناسب است

هر چند نکات و مسائل زیادی در رابطه با روانشناسی ازدواج‌ میتوان ‌بیان کرد و به آن ها اشاره کرد و دقیق و سنجیده و‌ مو به مو آن ها را چک کرد اما از مهمترین دلایل ناموفق بودن ازدواج ها اکنون در کشور ما عدم توجه به موارد فوق بود که با سوالات تست های روانشناسی نحوه صحیح برخورد کردن و به آن دقت کردن را برای شما بازگو کردیم.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری