نویسنده: مینا عباسی

مهارت های ارتباطی

بر اساس نظر روانشناسان، هر زن در درون خود نیمه‌ی مردانه به نام آنیموس و هر مرد در درون خود نیمه‌ی زنانه‌ای به نام آنیما دارد و برای اینکه شخصیت خود را کاملتر کند و باشخصیت تر رفتار کند باید این دو ویژگی مردانه و زنانه درون خود را هماهنگ کند.

برای اینکه مرد موفقی باشید، باید کمی زن باشید و برعکس...

یین یانگ نماد شخصیت زن و مرد درون

نماد یین و یانگ یک نماد قدیمی چینی است که به راز جهان اشاره دارد و درواقع یک نمایش کامل از آنیما (زن درون) و آنیومس (مرد درون) یا فرضیه‌ی وجود آنیما و آنیموس در ابتدا توسط کارل گوستاو یونگ، روانشناس و روانپزشک معروف سوئدی مطرح شد و در آن به وجود انرژی‌های مردانه و زنانه‌ی موجود در درون هر یک از ما اشاره کرد.

در این بخش، به معرفی آنیما و آنیموس پرداخته و به بررسی این موضوع میپردازیم  که چگونه این دو شخصیت درون می‌توانند شخصیت ما و زندگی مارا تحت تأثیر قرار دهند.

شخصیت زنانه در مردان

آنیما در لاتین به معنای جریان هوا، باد، نفس، اصل حیاتی، زندگی و روح است. آنیما در واقع به جنبه‌ی ناخودآگاه زنانه‌ی مردان اشاره می‌کند که اغلب در طول زندگی روزمره، فراموش و سرکوب می‌شود. با این حال، یک مرد باید بتواند این عنصر پنهان شخصیتی را در خود تشخیص داده و بپذیرد تا بتواند تعادل و هماهنگی بهتری به منظور پیشرفت روانشناختی خود فراهم اورد.

دن جانستون، روانشناس یونانی، می‌گوید مردی که بتواند با انرژی زنانه‌ی درون خود یعنی آنیما ارتباط برقرار کند، صبور، باملاحظه و دلسوز خواهد بود. در مقابل، پس زدن آنیمای درون باعث شکل‌گیری خلق و خوی منفی شخصیتی نظیر غرور و تندخویی خواهد شد.

شخصیت مردانه در زنان

آنیموس در لاتین به معنای روح منطقی، زندگی، قدرت ذهنی و هوش است که به بخش ناخودآگاه مردانه‌ی زنان اشاره دارد. با توجه به شرایط اجتماع، والدین و فرهنگ، عنصر آنیموس در زنان می‌تواند سرکوب یا محدود شود. از سوی دیگر، برخی از جوامع و فرهنگ‌ها (مانند شیوه زندگی غرب) به شکل بی رحمانه‌ای آرمان‌ها و ایده آل‌های مردانه را به عنوان شاخصی از موفقیت به زنان تحمیل می‌کند و به شدت بعد آنیموس را در آنها تزریق می‌کند.

آنیموس مثبت در زنان می‌تواند به بالا بردن قدرت، قاطعیت و عقلانیت یک زن کمک کند و باعث استقلال مالی و همچنین استقلال شخصیتی در زنان شود.

چه افرادی کاملترند؟

طبق نظر یونگ فردی میتواند شخصیت کاملی داشته باشد که بین روان مردانه یا زنانه خود به تعادل برسد، این یعنی هماهنگی بین زن و مرد. همچنین افرادی برای ازدواج مناسبند که به این تعادل رسیده باشند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

ملینا | 1397/11/07

تستش خیلی جالبه

اشتراک گذاری