نویسنده: موبویار

اندروید

احتمالا تا کنون موبایل خود را 100 درصد شارژ می کردید یا اینکه پس از تخلیه ی کامل باتری اقدام به شارژ آن می نمودید و یا از شب تا صبح گوشی را در حال شارژ رها می کردید. همه ی این عادت های نادرست عمر گوشیتان را به شدت کاهش می دهد. البته خاصیت باتری گوشی ها به این شکل است که پس از طی مدت زمان خاصی، عمرشان به مرور کاهش پیدا می کند و این موضوع امری اجتناب ناپذیر است اما می توان با انجام کارهای خاصی این کاهش عمر را به تعویق انداخت و تا جای ممکن در هزینه ها صرفه جویی کرد. در ادامه به توضیح روش های صحیح شارژ گوشی می پردازیم که با کمک آن ها بتوانیم تا جای ممکن از کاهش عمر زود هنگام باتری جلوگیری کنیم.

روش های صحیح شارژ گوشی

روش های صحیح شارژ گوشی

 

1- حفظ شارژ باتری بین 30 تا 80 درصد

از آنجایی که شارژ باتری های اسیدی قدیمی باید کاملا خالی میشد تا آن ها را مجددا شارژ می کردیم، امروزه هم این عادت در بین بسیاری از مردم باقی مانده است. در حالی که این عادت هیچ ربطی به باطری های لیتیوم یونی امروزی ندارد و حتی اصلا برای این باتری ها توصیه نمی شود.

از این رو کارشناسان و نویسندگان اخبار تکنولوژی یکی از روش های صحیح شارژ گوشی را شارژهای مداوم و با مدت زمان های کوتاه می دانند. شارژهایی که درصد باطری را بین 30 تا 80 نگه می دارد. پس به طور کلی اگر چند بار و به مدت زمان چند دقیقه در طول روز گوشی خود را به شارژ بزنید خیلی بهتر از این است که با یک بار شارژ، باطری خالی را از صفر به صد درصد برسانید.

 

2- شارژ طولانی مدت ممنوع

یکی از شایع ترین روش های شارژ بین مردم، شارژهای شبانه است. با این بهانه که "من صبح ها با تلفنم کار دارم و وقت شارژ آن را ندارم"شب ها تا صبح گوشی خود را به شارژ می زنند. اما این کار چند آسیب جدی به باتری وارد می کند، یکی اینکه منجر به تشکیل ورقه‌های فلز لیتیوم در محل قطب مثبت باتری می‌شود که این موضوع در دراز مدت باعث اختلال در عملکرد باتری می شود. دوم اینکه دمای باتری گوشی را بالا می برد و این دمای زیاد در واقع برای باتری سم است.

البته باید این طور باشد که گوشی ها پس از پر شدن ظرفیت باتری جریان برق را قطع کنند اما بررسی ها نشان می دهد بیشتر گوشی ها پس از رسیدن به 100 درصد شارژ هم باز برق دریافت می کنند و حتی خاموش کردن گوشی هم تاثیری در فرایند دریافت شارژ ندارد.

 

3- محافظت در برابر گرما

دمای مناسب برای باتری همواره بین 25 تا 30 درجه است. به طور عادی با این دما، باتری ها پس از یک سال، 80 درصد ظرفیت خود را ارائه می دهند. اما اگر بیشتر مواقع دما تا حدود 40 درجه سانتیگراد برسد، ظرفیت باتری پس از یک سال تنها حدود 65 درصد خواهد بود. تحقیقات نشان داده که بدترین وضعیت برای باتری زمانی است که در شارژ 100 درصد قرار داشته باشد و مدام گرما نیز با آن در تماس باشد. بهتر است گوشی خود را در بازه های زمانی 25 تا 30 دقیقه ای با شارژ بزنید تا گرمای زیادی به باتری وارد نشود.

بهتر است گوشی را در حین شارژ در زیر بالشت یا پتو نگذارید و یا در صورت امکان قاب محافظ آن را جدا کنید تا گرمای وارد شده به گوشی کمتر شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

Si_ma | 1397/07/28

دیگه دیر شده کاش زودتر مطلبتون رو میخوندم. الان باطریم زود به زود خالی میشه. راهی هستش که بتونم یکم عملکردش رو بهتر کنم؟ یا فقط باید عوضش کنم؟

اشتراک گذاری