نویسنده: ملینا شمس

رشد و توسعه فردی

افرادی که در این مقاله می خواهیم به شما معرفی کنیم، زنان موفق ایرانی در جهان هستند که آوازه شهرت شان به همه جا رسیده است. بیشترشان در ایران به دنیا آمده و سپس برای ادامه ی زندگی خود به خارج سفر نموده اند. در آنجا مدارج ترقی را طی کرده و هم حالا تبدیل به چهره های موفق و تاثیرگذاری شده اند. اما آنها هیچوقت ملیت و پیشینه ایرانی خود را فراموش نکرده اند و به ایرانی بودن خود می بالند.

 

ایرانیان نیز به آنها برای دستیابی به موفقیت های اینچنینی در زمینه ی رشد علم و تکنولوژی و فرهنگ در جهان می بالند و امیدوارند روزی همین دانش و توان زنان موفق ایرانی ، برای کمک به پیشرفت بیشتر ایران هم به کار گرفته شود.

زنان موفق ایرانی در سطح جهان

1- مریم میرزاخانی

دکتر مریم میرزاخانی، به عنوان یکی از10 مغز برتر آمریکای شمالی شناخته می شود و به او لقب سدشکن دادند. استادیار جوان دانشگاه «پرینستون»، در سال های 73 و 74 در مقاطع سوم و چهارم دبیرستان از مدرسه فرزانگان تهران توانست مدال طلای المپیاد ریاضی کشوری را کسب کند و پس از آن در سال 1994 در المپیاد جهانی ریاضی هنگ کنگ مدال طلای جهانی را از آن خود کرد. در آن المپیاد، میرزاخانی توانست 41 امتیاز از 42 امتیاز ممکن را بدست آورد. یک سال بعد هم در المپیاد جهانی ریاضی کانادا با 42 امتیاز از 42، یک طلای جهانی دیگر را هم بدست آورد. وی از جمله بازماندگان حادثه سقوط اتوبوس در اسفندماه سال 76 است. آن اتوبوس حامل نخبگان ریاضی دانشگاه صنعتی شریف بود که متاسفانه به دره سقوط کرد.

زنان موفق ، میرزاخانی

2- رکسانا مصلحی

یکی دیگر از زنان موفق ایرانی پروفسور رکسانا مصلحی است. وی متخصص ژنتیک می باشد. مصلحی در ایران به دنیا آمده و در کشور کانادا بزرگ شده است. تحصیلاتش را در دانشگاه کلمبیا پشت سر گذاشت و حالا استادیار دانشگاه ایالتی نیویورک یعنی دانشگاه آلبانی است.

وی در زمینه ی سرطان و نشانه های آغازین آن مطالعات زیادی انجام داده و به نتایج مهمی در مورد درک علل ارثی بیماری ها و تاثیرات متقابل ژن –محیط دست یافته است. مصلحی همچنین موفق به دریافت جوایزی در زمینه تدریس و شیوه خوب علم آموزی شده است.

پروفسور رکسانا مصلحی

3- انوشه انصاری

انصاری در سال 1346 در شهر مشهد به دنیا آمد. او همیشه عاشق فضا و فضانوردی بوده و می خواسته به نحوی  به فضا راه پیدا کند. او اولین فضانورد ایرانی الاصل دنیاست و همچنین اولین زن کیهان گرد نیز لغب گرفته است. انوشه انصاری هزینه سفر فضایی را خودش پرداخت کرده است و پس از عبدالاحد مومند فضانورد افغان دومین فضانورد فارسی زبان است.

انصاری تا سن 16 سالگی در ایران بود و سپس به همراه خانواده اش به آمریکا مهاجرت نمود. وی پس از دریافت مدرک کارشناسی ارشد در رشته مهندسی الکترونیک، در شرکت هایی مثل MCIو COMSATمشغول به کار شد.

او چندین مقاله و دو ثبت اختراع برای کار روی «عملگرهای اتوماتیک» و «گره های یک شبکه بیسیم» دارد. انصاری همچنین موفق به دریافت دومین مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته ستاره شناسی شده است.

در سال 1994 میلادی، وی شرکتی به نام تله کام تکنولوژی (TTI) تاسیس کرده که دفتر آن در شهر تگزاس آمریکا قرار دارد. انوشه انصاری در سال 2000 جایزه نخست کارآفرینی ملی ایالات متحده امریکا را دریافت نمود. در 2001 مجله فورچیون، از او به عنوان یکی از تاجران موفق یاد کرد. بعد از فروش کمپانی TTIانوشه و همسرش شرکت دیگری به نام پرودی (Prodea) را بنا نهادند که انوشه مدیرعامل و رییس این شرکت است.

انوشه انصاری فضانورد

4- ماریا خورسند

ماریا خورسند، یکی از زنان موفق و مدیران مشهور آی تی در جهان به شمار می رود. البته تعداد ایرانی هایی که در رده های بالای مدیریتی صنعت آی تی هستند خیلی زیاد است اما خورسند را می توان یکی از بلندپایه ترین آنها دانست.

وقتی ماریا مدیریت شرکت اریکسون در کشور سوئد را بر عهده داشت، بر روی یک پروژه انقلابی کار میکرد. به  او لغب مادر معنوی تکنولوژی بلوتوث را داده اند. خورسند در سال 1957 در شهر ساری به دنیا آمد و سپی به لس آنجلس آمریکا مهاجرت نمود. در آنجا توانست مدرک فوق لیسانس خود را از دانشگاه فولرتون کالیفرنیا دریافت کند.

مادر ماریا تمایل داشت که فرزندانش پس از اتمام تحصیل خود به ایران بازگردند اما ماریا و خواهرش پس از تصمیم گرفتند برای ادامه زندگی، خارج از ایران را انتخاب کنند. البته خورسند هیچوقت انکار نکرده که یک ایرانی است حتی این مسئله در مواردی هم باعث ایجاد موانعی برای پیشرفت شغلی او شد.

یکی از این موانع، کنار گذاشته شدن ماریا از استخدام در وزارت دفاع آمریکا بود. وقتی وی در فرم استخدامی، ملیت خود را ایرانی ذکر کرد، به آرامی و بی سروصدا کنار گذاشته شد.

خورسند با فردی سوئدی ازدواج کرد و در دهه 80 میلادی به سوئد مهاجرت نمود. او که از قبل تجربه کار در چند شرکت نفتی و کامپیوتری در آمریکا را داشت توانست پس از ورود به سوئد در کمپانی بزرگ اریکسون استخدام شود.

ماریا خورسند مدیر موفق

5- پردیس ثابتی

پردیس ثابتی در سال 1354 در تهران به دنیا آمد. وی حالا اهل فلوریدا و ساکن ماساچوست در ایالات متحده آمریکا و استاد دانشگاه هاروارد است. رشته ی تحصیلی او زیست شناسی بوده و سومین زن تاریخ لغب گرفته که با معدل 100 و مدارج کامل از مدرسه پزشکی دانشگاه هاروارد آمریکا فارغ التحصیل می شود.

او در زمینه بررسی ژنوم مالاریا تحقیقات بسیاری انجام داده و توانسته بیش از 2 میلیون دلار، از بنیاد بیل و ملیندا گیتس تحقیقاتی دریافت کند.

گروه بین المللی Creators Synectics، پردیس ثابتی را به عنوان یکی از برترین چهره نابغه جهان معرفی کرده است. در سال 2007 نیز، ثابتی را به عنوان «یکی از 8 نابغه ای که می تواند دنیا را متحول کند» توسط شبکه تلوزیونی سی ان ان معرفی شد.

زیست شناس پردیس ثابتی

6- مینو اختر زند

مینو اختر زند نیز از جمله زنان موفق ایرانی است که در تهران به دنیا آمده است. وی متولد سال 1335 می باشد و در سن 17 سالگی برای ادامه ی زندگی رهسپار سوئد شد. در سال 1978 توانست در رشته مهندسی الکترونیک از دانشگاه سلطنتی تکنیک استکلهم (کی تی اچ) فارغ التحصیل شود.

وی پس از اتمام تحصیل توانست پست های مدیریتی متفاوتی را در شرکت انرژی واتن فال بر عهده بگیرد. وی همچنین مدیر کل شورای استانی کار در شه راویسالا سوئد و عضو هیات رییسه دانشگاه سودرتورن در استکهلم نیز شد.

از جمله پست های مدیریتی مینو، مدیرعاملی شرکت تولید انرژی واتن فال، مدیرکل شورای استانی کار در شهر اویسالا سوئد و مدیریت عامل شرکت راه آهن سوئد (بان ورکت) می باشد.

اختر زند توانسته نشان ممتاز افتخاری بی بی خشت را در سال 2008 از آن خود کند. این نشان هر سال در کشور سوئد به خانم مدیری داده می شود که به پرقدرت ترین پست مدیریت کشور طی آن سال ترفیع مقام پیدا کرده باشد.

مینو اختر زند

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

کیمیا | 1397/08/19

واقعا آدم اینارو میبینه به ایرانی بودن خودش افتخار می کنه

آزاده | 1397/08/19

من از بین اینا فقط مریم میرزاخانی رو میشناختم. ممنون که مارو با افراد موفق دیگه ای که کمتر شناخته شده هستن هم آشنا کردید

اشتراک گذاری