نویسنده: فائزه اسفرورینی

کارآفرینی و استارتاپ

تلاش مداوم و تسلیم نشدن از ویژگی های اصلی و مشترک سخت‌ کوش هاست. هرچند این خصوصیات به طورذاتی در برخی بیشتر وجود دارد اما کلا می توان اینطور گفت که سخت کوشی و تلاش زیاد صفتی اکتسابی است و تنها به واسطه ی تحمل رنج ها و صرف وقت است که فرد قادر خواهد بود تا از نیروی خود به طور تمام و کمال استفاده نماید. تفکرات شخص سخت‌ کوش همواره با خوش‌بینی و اعتماد به‌ نفس همراه است. در ادامه می خواهیم شما را با روش‌هایی آشنا کنیم که به‌کارگیری آنها باعث می شود سخت کوشی و تلاش زیاد را سرلوحه زندگی خود قرار دهید.

شما می توانید فقط با چند ساعت کار در خانه درآمد میلیونی داشته باشید! کافیست تصمیم بگیرید که زندگی خود را برای همیشه تغییر دهید.
 

روش هایی برای تقویت سخت کوشی و تلاش زیاد

1- بدبینی را کنار بگذارید

برای اینکه سخت کوشی و تلاش زیاد در فعالیت هایتان نمود پیدا کند باید در محیط کار خود خوش‌بین باشید تا فشار های زیاد کاری، خیلی شما را اذیت نکند. در چالش های کاری و اتفاقات ناخوشایند به ابعاد مثبت قضیه بیاندیشید. خوش‌بین ها حوادث منفی را موقتی و گذرا می‌بینند و روی حل چالش ها متمرکز می شوند. از جمله مواردی که می توانید برای تقویتسخت کوشی و تلاش زیاد انجام دهید، عبارتند از:

  • کنار گذاشتن بدبینی. بدبینی نوعی حس ناتوانی در فرد به وجود می آورد که جلوی پیشرفتش را می گیرد. به جای گلایه از وجود مسئولیت‌ها، به آنها به چشم یک فرصت نگاه کنید تا سخت کوشی و تلاش زیاد خود را به رئیس خود نشان دهید.
  • آنچه که تاکنون بدست آورده اید را به خود یاداوری کنید. این کار باعث می شود جسارت شما برای برداشتن گام های جدید در حوزه ی کسب و کار تان بیشتر شود.

سخت کوشی و تلاش زیاد

2- تفکرات غیر معقول را شناسایی و از آنها دوری کنید

اهداف خود را به طور دقیق بشناسید، بر خصوصیات مثبت خود متمرکز شوید و نگذارید حس منفی بر شما مسلط شود. تفکرات نادرست و غیر منطقی خود را به هر طریقی از بین ببرید

این فکر که یا همه چیز وجود خواهد داشت و یا هیچ چیز نخواهد بود را از ذهن دور کنید. چنین طرز فکری به شدت دست و پایتان را می بندد و سخت کوشی و تلاش زیاد تان جلوگیری می کند. انگیزه و انرژی را همواره چاشنی کار کنید و کارتان را از صمیم قلب دوست داشته باشید. این را بدانید که موفقیت‌های کوچک هم بسیار با اهمیت هستند، پس می توانید به خود بابت دستیابی به آن ها افتخار کنید.

 3- به مشکلات با یک دید جدید نگاه کنید

مثبت اندیشی اولین و مهم ترین قدم در برخورد با مشکلات است. این کار ابعاد مثبت موقعیت شما را تقویت می‌کند و سبب می‌شود تا فشاری که در هنگام کار احساس می کنید خیلی آزار دهنده نباشد. نهایتا وقتی با یک دید بازتر به مسائل نگاه می کنید، ذهن تان آرام می شود، تلاشتان بیشتر شده و برای مشکل راه‌ حلی خواهید یافت.

4- از انجام چند کار به صورت همزمان خودداری کنید

احتمالا این ادعا را دارید که چند کار را به طور هم‌زمان می توانید انجام دهید و از پس تمامی آن ها نیز به خوبی بر می آیید و شاید این کارتان را سخت کوشی هم به حساب می‌آورید! اما بد نیست این موضوع را بدانید که طبق مطالعات، با این کار ممکن است بدون آنکه متوجه شوید مسائل بسیار با اهمیتی را از قلم انداخته باشید، مرتکب اشتباه شوید و نهایتا خروجی کارتان خیلی خوب از آب در نیاید. سوییچ کردن یا پریدن از یک کار به کار دیگر، ذهن تان را دچار سردرگمی می کند و بخش هایی از ذهن که مسئول حل مسائل است را از تحت تاثیر منفی قرار می دهد. به علاوه این کار با گذشت زمان به مغزتان آسیب خواهد زد.

انجام چند کار به صورت همزمان

5- از گله کردن و شکایت مداوم دست بردارید

هرچند حذف این مورد به طور کامل از زندگی بسیار سخت به نظر می رسد، اما حتما می دانید که شکایت کردن هیچ دردی را دوا نمی‌کند. گلایه مداوم از شرایط موجود بدون اینکه هدف یا برنامه ای برای تغییر آن داشته باشید، باعث به وجود آمدن چرخه‌های منفی در ذهن می‌شود که استرس و افسردگی را افزایش می دهد. پس حتی اگر گلایه هم می‌کنید در کنارش ایده‌هایی برای حل مشکل داشته باشید، در غیر این صورت مسیر شما برای رسیدن به سخت کوشی و تلاش زیاد بسیار سخت خواهد شد.

شما می توانید فقط با چند ساعت کار در خانه درآمد میلیونی داشته باشید! کافیست تصمیم بگیرید که زندگی خود را برای همیشه تغییر دهید.
 

6- ارتباطات موثر تری در اجتماع داشته باشید

در روابط خود با همکاران‌تان صمیمیت را چاشنی کار کنید و در شرایط بروز مشکل احساس همدردی و همدلی‌تان را تقویت نمایید. تقویت مهارت‌های ارتباطی سبب می گردد تا در کار خود جدیت بیشتری به خرج دهید و به اهداف‌تان پایبندی بیشتری داشته باشید.

  • همدلی و همدردی با همکارتان باعث می شود با دید جدیدی که نسبت بهمشکلاتش دارید، راه حل هایی را ارائه دهید که شاید هرگز به ذهن او نرسیده بود.
  • صمیمیت و همدلی روابط میان شما و همکاران‌تان تقویت می‌کند و وجود همکاران صمیمی و همدل سبب می شود تا حس رضایت شغلی و در نهایت سخت کوشی افزایش یابد. مطالعات نشان داده است که قسمت هایی از مغز که مسئول احساس درد است، در هنگام وجود درد و یا شرایطی ‌که شاهد درد کشیدن دیگران است، عکس العمل مشابهی نشان می دهد.
  • خودتان را از بقیه افراد دور نکنید. افرادی که با سایرین تعاملات مؤثر و صمیمی برقرار می‌کنند، از راه و چاه مسائل اطلاع بیشتری پیدا کنند و عملکردن موفق تری خواهند داشت.

سخت کوشی و تلاش زیاد

7- زمانی را برای اضافه کاری در نظر بگیرید

حتی هنگامی که مسئولیت هایتان کمتر شد و یا زمان کاری‌تان به اتمام رسید، می توانید با پذیرفتن اضافه‌کاری سخت کوشی و تلاش زیاد خود را نسبت به انجام امور، به رئیس تان نشان دهید. خوب است گاهی از مسئول یا رییس خود بپرسید که آیا کارها دیگر خوب پیش می‌رود و اگر لازم است می تواند روی کمک شما حساب کند.

هرچند در این مورد باید در ظنر داشته باشید که کار بیش از حد سلامتی تان را به خطر نیندازد. پس سعی کنید از افراط خودداری نمایید.

8- نقاط قوت خود را حفظ و نقاط ضعفتان را تقویت نمایید

موفقیت‌هایتان را به هیچ وجه کوچک و ناچیز نشمارید. به خاطر داشته باشید که همین گام های کوچک باعث بوجود آمدن پیشرفت های بزرگ می شود. روی نقاط ضعف تان در ذهن خود متمرکز شوید و راه هایی برا تقویت آن پیدا کنید.

9- مسئولیت کارها و اتفاقات زندگی خود را بپذیرید

اگر با مشکلات مواجه نشوید، هرگز قادر نخواهید بود از عهده‌ی رسیدگی به آنها برآیید. مسئولیت پذیری شاید اندکی دشوار باشد اما رویارویی با قدرت و به‌موقع به مسائل فقط با بررسی ریشه ای آنها امکان پذیر است.

  • اگر اشتباهی مرتکب شدید سعی نکنید آن را توجیه کنید.
  • قابلیت های خود را با حضور در انواع کلاس ها و سمینار های مرتبط افزایش دهید.
  • برای پذیرفتن مسئولیت کارها می بایست گاهی تغییرات اساسی در خود به وجود آورید و تصمیمات جدیدی در زندگی بگیرید.

سخت کوشی و تلاش زیاد

10- در جهت برنامه هایتان گام بردارید

هر مقدار از اراده خود بیشتر استفاده کنید آن را تقویت نمایید. به اهداف و برنامه های خود نزدیک تر خواهید شد و با افکار مطمئن و دلگرم‌کننده تری به جلو می روید. اگر مدام به این فک کنید که من سست اراده هستم، در نهایت کمتر از زندگی طلب خواهید کرد. به طور کلی در نظر داشته باشید که باید ورزش کنید و مراقب سلامت جسمانی خود باشید. افزایش فعالیت بدنی به بهبود عملکرد کلی مغز کمک شایان توجهی می کند.

شما می توانید فقط با چند ساعت کار در خانه درآمد میلیونی داشته باشید! کافیست تصمیم بگیرید که زندگی خود را برای همیشه تغییر دهید.
 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

حسین | 1397/10/01

مطلب بسیار آموزنده ای بود. ممنون

اشتراک گذاری