نویسنده: فائزه اسفرورینی

طب سنتی و داروهای گیاهی

شاید شما هم به میزان اهمیت و جایگاه دندان های در زیبایی چهره و آراستگی پی برده باشید. به همین جهت سفید کردن دندان ها حتی از زمان های بسیار دور که به نظر میرسد خیلی به آراستگی و زیبایی بها نمیدادند و بیشتر در پی شکار و سیر شدن بوده اند هم مورد توجه بوده است. در این همین باب مقاله ای برای شما عزیزان تدارک دیده ایم. اگر شما هم به دنبال روش های سفید کردن دندان هستید با ما همراه باشید.

سفید کردن دندان ها با روش های خانگی 

سفید کردن دندان ها

سفید کردن دندان ها میتواند راه های مختلفی داشته باشد که بسته به شرایطی مانند جنس دندان ها، شرایط دسترسی شما به مواد و دیگر موارد متفاوت است. در ادامه شما را با برخی از روش های در دسترس و آسان سفید کردن دندان ها آشنا میکنیم.

جوش شیرین

جوش شیرین به سبب داشتن برخی خاصیت های سایندگی قادر است تا در چند دقیقه دندان های شما را سفید کنید. البته نگران نباشید میزان این سایندگی بسیار کم است و تنها به لکه ها نفوذ میکند.

نحوه استفاده:

توسط حوله ای تمیز دندان هایتان را خشک کنید، مسواک را خیس کرده و درون جوش شیرین بزنید سپس به روال همیشگی دندان ها مسواک کنید. بهتر است تمرکز شما بیشتر روی ۱۶دندان جلوییتان باشد اینکار را به مدت ۳دقیقه ادامه دهید.

هشدار : همانطور که گفتیم جوش شیرین دارای خاصیت سایندگیست که در صورت افراط در استفاده میتواند موجب آسیب رسانی به مینای دندان های شما شود بناباین استفاده مستمر از این روش توصیه نمیشود شما میتوانید در زمان میهمانی ها و یا نهایتا هفته ای یکبار ازاین روش استفاده کنید.

استفاده از آب اکسیژنه 3 درصد

آب اکسیژنه میتواند تاثیرات مطلوبی در سفید کردن دندان های شما داشته باشد البته به شرطی که آن را قورت ندهید.

روش استفاده اول :

دستمالی صورتی را درون آب اکسیژنه فرو ببرید و سپس آرام روی دندانهایتان بکشید. آب اکسیژنه به صورت شیمیایی و دستمال به روش فیزیکی موجب از بین رفتن لکه های دندان های شما میشود.

روش دوم :

دهانتان را با مقداری از  آب اکسیژنه پر و غرغره کنید سپس آن را بیرون بریزید توجه داشته باشید که نباید آن را قورت بدهید. اینکار میتواند به کشتن باکتری های سطح دهانتان هم کمک کند. میتوانید مسواکتان را در این آب فرو برده و دندان های با آن بشوئید.

توت فرنگی بخورید!

سفید کردن دندان ها

برخی میوه ها مانند توت فرنگی دارای فولیک اسید هستند که در لایه برداری از دندان و سفید کردن آنها موثر است. همچنین ترکیب جوش شیری و توت فرنگی له شده میتواند معجونی شگفت انگیز برای پاک کردن دندان های شما باشد که البته به گفته برخی زیاد ماندن روی دندان و یا استفاده مستمر از آن به علت ترکیب قوی ای که این دو باهم میسازند میتوانند مخرب باشد.

برخی میوه هایی که خاصیت سفید کنندگی دندان را دارند.

 • سیب

 • گلابی

 • کرفس

 • هویج

چه چیزهایی باعث ایجاد لکه روی دندان میشود؟

اگر علاقمند هستید که دندان های مبتلا به لک های قهوه ای آزاردهنده نشوند توصیه میکنیم از مصرف مواد غذایی زیر اجتناب کنید :

 • قهوه

 • چای سیاه

 • آب انگور

 • ادویه کاری( خورش کاری)

معرفی برخی از محصولات سفید کننده دندان

 خمیر دندان های سفید کننده 

هرچند که استفاه از این خمیر دندان ها درهمان ساعات اول نمیتواند نتایج شایان توجهی برای شما داشته باشد اما استفاده مستمر از آنها میتواند به سفید شدن و سلامت ماندن دنداهایتان کمک کند.

خمیردندان ها دارای برخی ذرات ساینده هستند که سبب پولیش کردن و سفید کردن دندان ها میشوند.بدون آنکه به مینای دندان ها آسیب های جدی وارد کنند. همچنین آنها دارای برخی مواد شیمیایی مانند  (Blue Covarine) هستند که به سطح دندان میچسبدو آنها را سفیدتر نشان میدهد.

طرز استفاده:

 با این روش همه ما به خوبی آشنا هستیم. مقداری خمیر دندان اندازه یک نخود را روی مسواک زده وبا حرکات دایره ای دندان را مسواک میزنیم. فقط توجه داشته باشید که نباید لثه های خود آسیب بزنید. برای جلوگیری از اینکار مسواک را با زاویه ۴۵درجه ای نسبت به لثه ها نگه دارید.

استفاده از نوار سفید کننده دندان

سفید کردن دندان ها

نوارهای سفید کننده با ژل پراکسیدی پوشانیده شده اند. برای گرفت ننتیجه شما بایستی هرروز دوبار این نوار های سفید کننده دندان را به مدت نیم ساعت مورد استفاده قرار بدهید. این نوارها قادرند تا تنها در عرض ۱ساعت به شما دندان هایی سفیدی هدیه بدهند.

این نوارها را شما میتوانید از داروخانه ها بخرید. لازم به ذکر است که باید از خرید نوارهایی که دارای دی اکسید کلر هستند پرهیز کنید.همچنین اصالت و کیفیت کالا را مورد بررسی قرار دهید. در صورت جعلی بودن و یا داشتن مواد داخلی مخرب ممکن است به دندان های شما آسیب بزند. برای بهره گیری از این نوارها یک برچسب را روی دندان های بالایی خود و برچسب دیگر را روی دندان های پائینیتان قرار بدهید. نیم ساعت منتظر بمانید. برخی از این نوارها پس از استفاده حل میشوند و ضرری هم ندارند. اما برخی دیگر از آنها را باید از روی دندنها بکنید. 

بهتر است برای گرفتن نتیجه مطولب اینکاررا روزی دوبار به مدت دوهفته انجام دهید.

استفاده از قلم سفید کننده دندان 

این ابزار هم درست مانند نوارهای سفید کننده دندان حاوی مواری به نام ژل پراکسید است که قادر است تا دندان های شما را سفید کند.برای  استفاده درب قلم را بازکرده تا ژل آن خارج شود حالا میتوانید ژل را روی دنداهایتان بزنید.

دقت داشته باشید که دهان شما باید باز بماند تا ژل خشک شود. پس از آن هم د رحدود ۴۵تا یکساعت نه چیزی بخورید و نه بیاشامید.

برای گرفتن نتیجه بهتر است این روش را روزی سه بار بمدت یکماه ادامه بدهید.

استفاده از قالب های سفید کننده

یک روش عالی دیگر برای سفید کردن دندان ها استفاده از قالب های سفید کننده ای است که بدون نیاز به نسخه پزشک هم میتوانید آنها را تهیه و مورد استفاده قرار دهید.البته ناگفته نماند که پزشک هم میتوانید قالب دندانهایتان را بسازد که البته کمی گرانتر انجام میشود.

برای بهره گیری از این قالب ها داخلش را با مقداری از ژل پراکسید پر کرده و سپس آن را روی دندان هایتان بگذارید.

اینکه این قالب چه مدت روی دندان های شما بماند بستگی به این دارد که چه نوع قالب  ژلی را مورد استفاده قرارداده اید. معمولا از نیم ساعت تا یک شب کامل امکان دارد این ژل ها روی دندهایتان بمانند. هرچند که در هما نبار اول استفاده از این قالب ها میتوانید شاهد تاثیرات عینی آن باشید اما در صورت مداومت استفاده در آن ها دندان های شما بمروز درخشانتر میشود و تمیزی وبراقیت آنها ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

به شما اطمینان میدهیم که بااستفاده از این قالب میتوانید تا حد زیادی براقی و درخشندگی دندانهایتان را حفظ کنید.

تمیز کردن دندان را حرفه ای انجام دهید.

بهتر است هر ۶ماه یکبار سری به مطب دندانپزشکی بزنید. چرا که پس ازخراب شدن و یا لک شدن تنها کاری که دندانپزشکان میتوانند با ما بکنند این است که دندان های خرابمان را بکشند! شما میتوانید هر چند ماه یکبار از پزشکتان بخواهید دندانهایتان ر ا بررسی کنند و توسط قالب های سفید کننده اقدام به سفید کردن آن بکنند. البته باید در نظر داشته باشید که محلول های سفید کننده آن به نسب نوع خانگی این محصولات بسیار قوی تر هستند.

سفید کردن با لیزر

سفید کردن دندان ها

یک روش دیگر برای سفید کردن دندان ها که البته ممکن است کمی گران قیمت باشد سفید کردن دندان ها به وسیله لیزر است.

در این روش روی دندان ها با ژلی سفید رنگ پوشانده میشود سپس توسط تاباندن نور سفید و یا لیزر موجب فعال شدن ژل و در نهایت سفید کردن دندان ها میشوند. در این روش بسته به میزان سفیدی که انتظار دارید دفعات جلسات درمانی مشخص میشوند که هر جلسه هم چیزی در حدود نیمی از یک ساعت زمان میبرد.

برخی نکان مهم در جهت سلامت و سفید کردن دندان ها

 • قهوه ، چای و مواردی از این دست که جزو نوشیدنی های رنگدار هستند و میتوانند اثرات مخربی داشته باشند را با نی بخورید.

 • درصورتی که براکت ارتودنسی دارید حتما قبل از اقدام به هر عملی برای سفید کردن دندان ها با پزشکتان مشورت کنید.

 • حتما پس از خوردن غذا دندانهایتان را مسواک کنید. به این ترتیب ازتولید بوی بد دهان جلوگیری میکنید وهم از خرابی که عامل اصلی آن ماندن و گیر کردن ذرات غذا در میان دندانهاست.

 • از خوردن موادی از قبیل سس سویا و استعمال دخانیات که به شدت باعث ایجاد لک روی دندان هایتان میشوند خودداری کنید.استعمال سیگار علاوه بر لکه و خرابی دندان آثار بسیار مخربی برای لثه نیز در پی دارد. به ای ن شکل قدرت بازسازی و ترمیم لثه را از میان برده و درنهایت موجب لق شدن دندانهای سالم افراد میشود. پس از آناندیشیدن چاره برای این افراد که در واقع بستر قرار گیری دندان های مصنوعی و انواع روش های دیگر هم درآنها با مشکل مواجه شده و دچار بیماری های لثه شده اند، بسیار مشکل خواهد بود و بیمار متحمل زحمت و هزینه های زیادی میشود که گاها جوابگو هم نیستند. بنابراین سعی کنید حتم ااین ماده خطرناک را از زندگی رومزتان بیرون کنید.

 • مصرف نوشابه های انرژی زا و گاز دار را قطع و یا به حداقل میزان خود برسانید. قند فراروان موجود در آنها میتواند موجب ایجاد لکه و یا خرابی در دندان های شما شود.

 • دندان هایتان را هر ازگاهی مثلا هر هفته یکبار با جوش شیرین مسواک بزنید.

 • برای پاک کردن آثار غذا ، لکه و تیگری های روزی دو الی سه بار دندانهایتان را مسواک کنید.

 • ترکیبی متشکل از آبلیمو، سرکه ، نمک و جوش شیرین درست کرده و دردهانتان بچرخانید. سپس میتوانید مقداری پوست موز روی دنداهایتان بمالید.

هشدار

روش های گفته شده تماما برای استفاده های محدود هستند. استفاده مداو مشما و زیادروی در بکار بردن هر یک از اعمالی که بالاتر گفته شد میتواند آسیب و عوارض جدی برای شما در پی داشته باشد. معمولا تمیز کردن دندان ها و سفیدکردن دندان ها  مستلزم ساییدن بخش کوچک از قسمت روی دندانهاست  تا آلودگی و جرم ها پا ک شوند. اما در صورت استفاده بی روی شما و ایجاد ساییدگی بیش از حد در مینای دندان ممکن است صدماتی به مراتب بیشتر از ایجاد لک در پی داشته باشد.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری