نویسنده: موبویار

کارآفرینی و استارتاپ

گاهی ایده هایی در گوشه ذهنمان داریم که چندان هم به آنها توجه نمی کنیم. این ایده های کوچک و حتی گاهی خنده دار، افرادی را در آن سوی جهان ثروتمند و خوشبخت می کند در حالی که ما با توجیه های مختلف مثل کمبود وقت یا سرمایه به راحتی از کنار آن ها عبور کرده ایم. در ادامه به بیان ایده هایی می پردازیم که هرچند در ابتدا خیلی ساده و یا دور از ذهن به نظر می رسیدند اما صاحبانشان را میلیونر کردند. ایده هایی که تنها اراده ی قوی پشت آن ها بود و نتیجه ی آن اراده هم حجم عظیم ثروت شد.

1- کسب و کار میلیون دلاری با ساخت وسیله نظافت سگ

شخصی به نام ماتیو اوسبرن که سایتPooper-Scooper.com  را راه اندازی کرد، از پیشگامان ساخت وسیله نظافت فضولات سگها می باشد.

وی حتی تصور هم نمیکرد که یک روز همین ایده او را تا این حد ثروتمند کند. او در سال ۱۹۸۷ یک مرکز خدمات حیوانات اهلی در کلمبوس اوهایو به راه انداخت. در آن زمان او با داشتن ۲شغل تمام وقت از هرکدام ساعتی ۶دلار درآمد داشت. او به امر نظافت محوطه ها پرداخت، با اینکه کار چندان جالب نبود ، اما او از رضایت مشتریان و کار در بهترین حیاطها لذت می برد.او که از کسب درآمد بیشتر ناامید شده بود، به این فکر افتاد که کاری برای نگهداری حدود صد هزار سگ که در اطراف محل زندگی او هستند انجام دهد که همین فکر نقطه ی آغاز کسب و کار او شد.

کار اوسبرن به مرور زمان رونق گرفت تا جایی که روزانه به هفتصد مشتری ثابت خدمات ارائه میداد. در همین حین، شخصی به نام بسول پیشنهادی به او ارائه داد که آینده درخشان اوسبرن را رقم میزد. بسول مالک مرکز ارائه خدمات حیوانات اهلی "پت باتلر" در تگزاس بود. او پس از دیدن کار ماتیو ، او را شریک خود در امور نظافت حیوانات کرد ، در حال حاضر این شرکت بیش از ۳۰۰۰ مشتری دارد و بزرگترین مرکز ارائه خدمات نظافت فضولات حیوانات اهلی در امریکا است.

2- میلیونها دلار درآمد از فروش مربا با دستور پخت مادربزرگ

فریزر دوهرتی از سن ۱۴سالگی با دستور پخت های مادربزرگش در آشپزخانه خانه ی خود پخت مربا را آغاز کرد. ودو سال بعد وی به طور کلی مدرسه را ترک کرد تا تمام وقت مشغول پخت شود. این کارآفرین موفق حالا در یک سال حدودا 500000 شیشه مربا می فروشد که این میزان ۱۰درصد کل مربای تولیدی کشور انگلیس را تشکیل می دهد. سرمایه او در حدود ۱تا۲میلیون دلار تخمین زده می شود. نکته ای که اورا نسبت به بقیه متمایز می کند این است که بر خلاف سایر کارآفرینان که درآمد خود را از ایجاد وب سایتهای پرطرفدار به دست می آورند، او ثروتش را از راه سنتی به دست آورده است.

3- فروش عینک های ایمنی مخصوص سگ ها و کسب میلیونها دلار ثروت

فروش عینک برای سگ؟! بسیار بی معنی و خنده دار به نظر می رسد. اما مثل سایر ایده های پولساز دیگر، در ابتدا برای ما اینگونه است. در جوامع غربی سگ و سایر حیوانات خانگی در بسیاری از خانه ها وجود دارد. همین امر باعث شد تا چند جوان خلاق به فکر ساختن این عینک ها بیفتند. محصول آن ها توجه مردم و رسانه های زیادی را به خود جلب کرد و توانستند کار خود را توسعه دهند. با پیشرفت شرکت کم کم لوازم جانبی دیگری برای حیوانات را تولید کردند که شامل کوله پشتی، جلیقه شنا، تی شرت، کلاه و اسباب بازی می شد.

4- کسب ثروت زیاد با تولید استخوان آرزوی پلاستیکی (جناغ مرغ پلاستیکی!)

در بسیاری از نقاط دنیا این باور وجود داردکه شکستن جناغ مرغ آرزوها را برآورده می کند. شاید کسی فکرش را هم نمیکرد که این تفکر خرافی باعث پولدار شدن یک کارآفرین بشود! او فقط به این فکر افتاد که چرا پس از خوردن مرغ، تنها دو نفر می توانند آرزو کنند و جناغ بشکنند! همین فکر باعث تاسیس شرکت LuckyBreakشد. شرکتی که استخوان های جناغ مرغ و بوقلمون را به صورت پلاستیکی تولید می کند. صدای شکستن این استخوان های پلاستیکی حس شکستن استخوان واقعی را می دهد. در حال حاضر این شرکت روزانه 30000 استخوان تولید می کند که آنها را در قالب طرحهای سفارشی و منقوش برای استفاده ی شخصی، شرکتی و تبلیغاتی به فروش می رساند. فروش این شرکت بیش از دو و نیم میلیون دلار در سال است.

5- کسب درآمد هنگفت با قرار دادن بالش درون مایکروویو!

کیم لوین به این نتیجه رسیده بود که اگر مقداری ذرت در یک کیسه ریخته،آن را دوخته و بعد در مایکرو ویو قرار دهد، یک بالش گرم و آرامش بخش ایجاد می شود. همین کشف کوچک کافی بود تا کیسه های کوچکی در طرح های مختلف با قابلیت نفوذ گرمای آرامش بخش اختراع شود.در ابتدا کیم فکر می کرد که این بالش ها می توانند دوست داشتنی برای فرزندان و همسایه هایش باشند. اما کم کم متوجه ارزش بالای این ایده شد و به کمک چرخ خیاطی اش شروع به تولید بیشتر این کیسه ها نمود، سپس آن ها را به خرده فروشی ها و نمایشگاه های صنایع دستی عرضه کرد. پس از مدتی مجتمع تجاری Saksاز این ایده استقبال کرد و تصمیم گرفت که بالش های کیم را در فروشگاههایش به مشتریان عرضه کند. اکنون او یک میلیونر است و حتی کتابی درباره تلاشهایش نوشته است.

6- شخصی که نامه های عذر و بهانه برای غیبت در محل کارتان میدهد!

شخصی در آمریکا دست به اقدامی عجیب زده و نامه هایی با عذر و بهانه های مختلف برای غیبت کارکنان تهیه و منتشر میکند. این عذرهای اینترنتی هر کدام به قیمت ۲۵دلار فروخته می شوند و می توانند از جانب یک دکتر حرفه ای یا بیمارستان باشند و یا حتی اعلامیه فوت یک شخص را طراحی کنند! شخصی که این نامه ها را طراحی میکند کارش را فقط با سرمایه اولیه با ۳۰۰دلار شروع کرد و اکنون از طریق یک لپ تاپ در یک شهر کوچک در اوکلاهاما به طور ماهیانه ۱۵۰۰۰ نامه ایجاد میکند!

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

مجید سلیمانی | 1397/07/23

خیلی جالب بود

مهدی | 1397/08/24

اون فروش مربا خیلی خوب بود!

محمدرضا | 1397/10/02

جناغ مرغ پلاستیکی عجب ایده ای بود

اشتراک گذاری