نویسنده: مصطفی حافظی

کارآفرینی و استارتاپ

اکثر افرادی که شغل مناسب خودشان را ندارند، هیچ تمایلی ندارند این مسئله را عنوان کنند. مسلما همه‌ی ما مشغول به کاری نیستیم که کاملا برایش ساخته شده‌ایم، اما از طرفی هیچ اجباری هم وجود ندارد که ادامه ی زندگی و عمر باارزش خود را صرف انجام کاری کنیم که کوچکترین علاقه ای به آن نداریم.

واقعا چرا باید به تغییر شغل فکر کرد؟ آیا در روزهای کاری، با سختی و مشقت زیاد از تخت خواب خود دل میکنید؟ آیا فقط به عشق ادامه می دهید که  آخر هفته و تعطیلی از راه برسد و به نوعی از کار رهایی یابید؟ آیا تنها دلیل کار کردن شما فقط پول درآوردن است؟ آیا مجبور هستید در محل کار شخصیت خود را طور دیگری نشان دهید؟ آیا خارج از محیط کار، حتی بدتان می آید کلامی راجع به کار خودتان بشنوید؟ حرف ما این نیست که اگر دارای هر کدام از این نشانه‌ها هستید، همین امروز کارتان را تغییر دهید، اما به دنبال شغلی باشید که شما را خوشحال‌تر کند. در این مقاله‌ به بررسی 6 نکته مهم می پردازیم که به وسیله ی آنها تشخیص می دهید چه شغلی برای شما مناسب است. با ما همراه باشید.

ممکن است در مواقع برگزاری روز آزمون استخدامی یا در میان صحبت های دوستانه راجع به کار و مسئله ی بیکاری، کسی درباره‌ی فوت و فن «کار پیدا کردن» با شما صحبت کرده باشد. معمولا افراد مختلف دوست دارند که در مورد این طور مسائل نظرپراکنی می‌کنند. اما David Isay، بنیانگذار استوری کورپس «بنگاه جمع‌آوری داستان زندگی مردم» به طور کلی با فعل «پیدا کردن کار» مخالف است. از نظر او:

پیدا کردن کار، امری بدون اراده و اختیار نیست. وقتی فردی کاری را پیدا می‌کند که برای آن ساخته شده است، این به آن معنا است که فداکاری‌ها و تصمیم‌گیری‌های سختی را پشت سر گذاشته است.

شغل مناسب از نظر دِیو ایسِی

در واقع مسئله فقط «پیدا کردن» کار نیست، شما باید برای یافتن کار مناسب بجنگید و این مبارزه و جنگ واقعا ارزشش را دارد. ایسِی؛ برنده‌ی جایزه‌ی تِد ۲۰۱۵ می‌گوید: «کسانی که برای پیدا کردن کار جنگیده‌اند، نسبت به آن شور و شوق خاصی دارند. اینها کسانی هستند که برای بیدار شدن از خواب و سر کار رفتن، اشتیاق و هیجان دارند.»

6 نکته که تشخیص دهید شغل مناسب شما چیست؟

1- شغل شما باید در محل همپوشانی این نمودار سه قسمتی باشد

نمودار سه قسمتی تشخیص شغل مناسب

این نمودار ، شامل سه قسمت «انجام کاری که بلد هستید»، «احساس اینکه از کار شما قدردانی می‌شود» و «این باور که کار شما سبب بهتر شدن زندگی دیگران می‌شود» است. از نظر ایسِی وقتی این سه ویژگی در شما باشد، راهتان را پیدا کرده اید. منظور ایسِی از با ارزش بودن شغل این نیست که فرد حتما باید یک جراح باشد و جان انسان ها را نجات دهد. شغل مناسب می تواند پیشخدمت یک رستوران کوچک باشد که آنقدر گرم با مشتریان برخورد می کند که آنها احساس محبت و آرامش می کنند.

2- شغلتان از تجربیات دشواری که داشتید پدید آمده است

ایسِی در مورد مصاحبه با یک معلم ۲۴ ساله به نام آیودیجی اوگانی در کتاب مشاغل چنین میگوید که: «او تا زمانی که پدرش به قتل رسید، با رویای پزشک شدن درس می‌خواند، اما بعد تشخیص داد معلمی شغلی است که واقعا برای آن ساخته شده است. به گفته‌ی خودش، هر بار که قدم به کلاس می‌گذارد، حضور پدرش را با خود حس می‌کند.» این کتاب پر است از، سرگذشت افرادی است که از سخت‌ترین تجربیات زندگی‌شان راهی جدید می سازند. به گفته‌ی ایسِی: «داشتن تجربه‌ای که وجود شما را بلرزاند و شما را به یاد فناپذیری‌ انسان بیندازد، می‌تواند تبدیل به واقعه‌ی روشنگری در زندگی‌تان شود. بسیاری از اوقات، این تجربیات منجر به تغییرات مهمی می‌شوند. ما ساعات زیادی را صرف کار می‌کنیم، بنابراین داستان‌های این کتاب واقعا می‌تواند اولویت‌های ما را در خصوص زندگی کاری، متحول سازد.»

3- برای یافتن شغل مناسب باید سختی کشید و جسارت به خرج داد

در کتاب مشاغل، در مورد وِندِل اسکات چنین می خوانیم که در سال ۱۹۵۲، وی اولین راننده‌ی رالی نَسکار افریقایی - امریکایی لقب گرفت و بدون توجه به تمام تهدیدهای جانی که علیه او میشد باز به رانندگی ادامه داد و دست از تلاش نکشید. همچنین از دانشمندی به نام دوروتی واربرتونِ چنین آمده که هنگام انجام تحقیقاتش برای از میان بردن ننگ سقط جنین، با تبعیض جنسی شدیدی مواجه می‌شود. بِرنِل کاتلون چنین عنوان میکند که بعد از طوفان کاترینا، نخستین خواربارفروشی را در محله‌ای به نام بخش نهم پایینی باز کرد، چون نمی‌خواست رنگ و بوی قدیمی محله از میان برود. به گفته ی ایسِی، مطالب نوشته شده در کتاب مشاغل، اغلب با این موضوع شروع می شود که افراد دیگر وضع کنونی را نمی توانند تحمل کنند و برای تغییر اوضاع شروع به کار کردن می نمایند.

4- دیگران ما را به سمت کاری می برند که مناسب ویژگی های ماست

شارون لانگ تجربه ی شغل های متفاوت و عجیبی را در طول عمرش داشت. طبق گفته های ایسِی دخترش در دانشگاهی مشغول درس خواندن بود. یک روز که صندوقدار، فرم‌های کمک مالی را به او ارائه می داد، او زیر لب با خودش گفت: «ای کاش منم می‌تونستم دانشگاه برم.» صندوقدار جواب داد: «هنوزم دیر نیست.» او هم برای یک برنامه‌ی هنری ثبت‌نام کرد و طبق آنچه که مشاورش به او پیشنهاد داده بود، مردم‌شناسی قانونی را از شاخه‌ی علوم انتخاب کرد. ایسِی می‌گوید: «مشاور فقط به این دلیل این واحد را پیشنهاد کرد که صرفا آسان‌ترین رشته‌ی علمی بود. اما همان دقیقه که او در کلاس نشست، فهمید این همان کاری است که او برای آن ساخته شده است.» ایسِی با بیان این داستان می‌خواهد بگوید در انتخاب شغل هر فردی، رابطه‌ وی با دیگران هم نقش مهم و موثری دارد، البته این شرایط برای هر شخص متفاوت است. از نظر ایسِی اغلب اوقات، دیگران به صورت ناخدآگاه شما را به انتخاب شغل مناسب تان سوق می دهند.

5- مهم ترین اصل، رشد و ترقی در محیط کار است

همیشه طوری از «کار پیدا کردن» صحبت کرده ایم که انگار یافتن کار، انتهای همه ی موفقیت های عالم است و حالا وقتی کار پیدا شد داستان به طور کلی تمام می شود. اما از نظر ایسِی شغل شما یک روند رسیدن به رشد و کمال است. شاید برای اینکه به دلخواه‌تان دست پیدا کنید مجبور باشید به دوران کارآموزی سری بزنید، یا اینکه کسب‌وکار خودتان را راه اندازی کنید. اما اصل بر این است که هر کاری که می توانید انجام دهید تا هر روز کاریتان بهتر و باکیفیت تر از روز قبل باشد.

6- هر شغل مناسب و ایده آل لزوما دست مزد ایده آلی ندارد

موضوعی که در اکثر داستان های کاریابی ایسِی به چشم می خورد، این است که بسیاری از آنها شغل پردرآمد فعلی شان را رها کرده و به کاری مشغول شده اند که درآمد کمتری دارد ولی حس رضایت و خوشنودی بیشتری می دهد. به نقل از ایسِی «پیامی که ما به جوان‌ها می‌دهیم این است که شما می‌خواهید با کمترین کار، بیشترین درآمد را کسب کنید و این رؤیایی بیش نیست. پیام آرشیو استوری کورپس این است که رؤیای ارزشمندتر این است که ریسک‌ها را بپذیرید و سخت بکوشید تا کاری که واقعا مناسب شماست را پیدا کنید.»

ایسِی از نگارش این کتاب یک نکته ی مهم یادگرفت و آن این بود که:

در این کتاب، هیچکس میلیاردر یا میلیونر نیست، مشهور نیست و یا هزاران هزار طرفدار و دنبال‌کننده در صفحات مجازی ندارد، آنچه هست، داستان انسان‌هایی است که از زندگی، تمام و کمال استفاده کرده‌اند و به ما نیز همین را می‌آموزند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

شهرزاد | 1397/08/13

خوب و آموزنده بود. ممنون از موبویار

mehdi | 1397/08/13

کتاب مشاغل باید کتاب خیلی جالبی باشه

zahra | 1397/08/14

تو یه کلمه، شغل مناسب شغلیه که ازش لذت ببری، تمام

امید ضیایی | 1397/08/20

یک سوم عمرمونو داریم سر کارمون میگذرونیم. پس باید ازش لذت ببریم

اشتراک گذاری