نویسنده: ملینا شمس

ویندوز

سرویسی برای کاربران ایرانی اینترنت ایجاد شده که به کمک آن می توان تحریم های ناعادلانه را در این بستر خنثی نمود. این سرویس می تواند آی پی کاربران ایرانی را تغییر دهد و سایت هایی را که البته از نظر قانونی مشکلی نداشته باشند، بدون هیچ مشکلی باز نماید. البته تا قبل از اینکه وزیر ارتباطات در توییتر پاسخ انتقاد یکی از کاربران را نسبت به فیلترینگ بعضی سایت‌ها از «شکن» نام ببرد، بسیاری از ایرانی ها با این امکان آشنایی چندانی نداشتند.

دامنه فعالیت های شکن تا کجاست؟

البته همانطور که گفته شد، کلمه ی "قانونی" به خوبی، حوزه ی فعالیت های کاری سرویس شکن را مشخص می کند. تمرکز "شکن"روی سایت‌های پرکاربرد و مفید می باشد و عملا هدفش این است تا با عوض کردن آی‌پی کاربران، امکان بهره مندی آن ها را از وبسایت هایی که از خارج ایران را تحریم کرده‌اند، فراهم سازد.

این وبسایت ها می‌توانند سرویس‌های و امکانات گوگل باشند، یا کورسرا، پی‌پال، اُراکل، داکر، گیت‌لب و چیزهایی که به طور روزانه بسیاری با آن سر و کار دارند.

در توییتی که وزیر منتشر نمود، علاوه بر از وبسایت ها و ابزارهای پرکاربرد، از بازی‌ها نیز صحبت شده است اما در خود سایت "شکن"مطلبی در این مورد نمی‌توان یافت. برای اینکه دقیقا دامنه ی فعالیت این سرویس را بشناسیم بازی PES Mobileکه در میان کاربران ایرانی بسیار محبوب است را مورد آزمایش قرار دادیم و اما به نتیجه خاصی نرسیدیم. هرچند می توان این برداشت را داشته باشیم که بازی‌های ویدیویی در برنامه‌های آتی شکن قرار گرفته است.

از آنجایی که این سرویس هنوز تازه کار می باشد این امکان وجود دارد که در حین استفاده از ابزارهای تحریم شده، با مشکلاتی مواجه شوید یا اینکه سایت هایی وجود داشته باشد که سرویس از آن‌ها پشتیبانی نمی‌کند. بخشی با نام «بررسی یا گزارش تحریم» برای کاربران قرار داده شده است که اگر با چنین مشکلاتی مواجه شدید، گزارشی را برای توسعه‌دهندگان شکن ارسال کرده و منتظر پاسخ بمانید.

سرویس شکن عبور از تحریم

نحوه خنثی کردن تحریم ها

شکن به کاربر ایرانی یک IPجدید می‌دهد که با استفاده از آن روی تنظیمات مربوط به اینترنت، بدون هیچگونه مشکلی می توان با ابزار های تحریم شده متصل شد. به جز سیستم عامل اندروید که در آن فقط نیاز است که یک اپلیکیشن دانلود و نصب نمایید، در سایر پلتفرم‌ها، جهت استفاده می بایست چند گام را پشت‌سر بگذارید.

خوشبختانه در خود سایت shecan.irهمه ی توضیحات لازم داده شده و نحوه ی استفاده از آن نیز به صورت گام به گام برای هر چهار سیستم عامل ویندوز، iOS، لینوکس و macOSبیان شده است. هیچ یک از این راهکار ها نیز زمان زیادی از کاربر نمی‌گیرند و آن ها قادر هستند بسیار سریع از این امکان بهره مند شوند. با این حال اگر باز هم کسی سوال یا مشکلی برایش پیش بیاید، می‌تواند در سایت با پشتیبانی تماس برقرار کند و راهنمایی بیشتری بگیرد.

حال پرسشی که برای بسیاری مطرح می شود این است که چه شرایطی سبب می گردد تا افراد جذب این سرویس شوند؟ این شرکت بنیان شکن، چهار خصوصیت را برای خود مطرح نموده است که عبارتند از سرعت بالا در حین برقراری ارتباط، امنیت، ارائه ی امکانات به صورت دائمی و رایگان و استفاده ساده. یکی از مشکلاتی که نرم افزار های تغییر آی پی دارند این است که سرعت در آنها بسیار کم است و قطع و وصلی بسیاری در حین انجام کار رخ می دهد. از سویی دیگر برای اینکه به خدمات با کیفیت بالای این اپ ها دسترسی پیدا کنید، مجبور هستید پول پرداخت نمایید.

اپلیکیشن شکن

استفاده شکن از نقاط ضعف رقبا

شکن با تمرکز ویژه روی نقاط ضعفی که عنوان شد این امکان را برای خود ایجاد نمود تا سرویسش را از سایرین جدا نماید. به علاوه با پشتیبانی کردن هرچه بیشتر سایت های تحریم شده، شکن قادر خواهد بود گزینه بسیار قابل اعتماد تری برای ورود به سایت‌های تحریم شده باشد و نگرانی‌ها را در مورد سوء‌استفاده از بقیه نرم افزارهای تغییر آی پی کمتر نماید.

تحریم‌ها سبب شده‌اند تا استفاده از به سایت ها و ابزار های بسیار مفید و پرکاربرد برای ایرانیان دشوار گردد و هدف شکن این است که راه میانبری ایجاد کرده و از میزان این سختی ها کم نماید. این موضوع هم برای افرادی که به صورت روزانه با سایت های تحریم شده مختلفی سر و کار دارند و هم (شاید در آینده) برای کسانی که ساعاتی را به بازی‌های ویدیویی اختصاص می‌دهند بسیار پرکاربرد خواهد بود.

هرچند که امیدوار هستیم در ادامه تحریم های اعمال شده علیه کشورمان به طور کامل از بین بروند تا کاربران ایرانی هم بتوانند به طور مستقیم به وبسایت ها و ابزار های پرکاربرد جهانی دسترسی داشته باشند. زیرا استفاده از شکن نیز به معنی بر طرف شدن همه ی مسائل نخواهد بود اما با توجه به شرایط فعلی، این سرویس تا حدی پتانسیل این را دارد تا کار کاربران را راه بیاندازد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

حمیدرضا | 1397/09/13

آقا عجب سرویس خوبی معرفی کردید واقعا منو نجات دادید

مهدی زمانی | 1397/09/13

یعنی الان میشه ازش از سایت Nvidia درایور هم دانلود کرد؟

omidreza | 1397/09/13

سرعتش واقعا کم نمیشه؟؟ فک نکنم اینجوری باشه!

ایمان رحیمی | 1397/09/13

من امتحان کردم عاالیههه! سرعتم اصلا کم نمیشه

شمیم | 1397/09/15

خیلی خوبه ولی هنوز جای کار داره.

حسین صمیمی | 1397/09/17

developer.android رو خیلی راحت باز می کنه. خیلی خوبه

developer | 1397/09/17

من خیلی کارم به oracle میفته. خدا خیرتون بده نجاتم دادید

اشتراک گذاری