نویسنده: مصطفی حافظی

رشد و توسعه فردی

 بهره هوشی و یا همان IQ چیست؟ و چطور می توان مقدار آن را مورد سنجش قرار داد؟ تست هوش IQ  که مخفف عبارت «Intelligence Quotient» می باشد و در واقع به یک شاخص برای سنجش توانایی ذهنی افراد، شناخته می شود. تست هوش IQبه نحوی برنامه ریزی و طراحی شده که عدد 100 حالت و شرایط نرمال یک فرد را نشان می دهد.

مطابق گفته های یک روانشناس بزرگ به نام رابرت مک کال و تست هوش IQ ثبت شده نزدیک به 70 درصد جمعیت دنیا در بازه‌ی 16 امتیازی عدد 100 قرار دارند، یعنی نمرات کسب شده توسط اکثریت مردم بین 84 تا 116 است.به بیان دیگر عملا این بازه ی امتیازی به عنوان یک معیار برای سنجش ضریب هوشی عادی در نظر گرفته می‌شود. نکته ی جالبی که دانشمندان راجع به نمرات  تست هوش IQ بیان می کنند این است که  فقط چیزی حدود 3 درصد مردم می توانند امتیازی بیشتر 130 را کسب نمایند!

 

سنجش میزان IQ یا بهره هوشی (تست هوش IQ)

با توجه به مباحث مطرح شده، بسیاری از افراد به دنبال این هستند که به نحوی امتیاز تست هوش IQ  مربوط به خود را به دست آورند. آزمون های بسیاری نیز در این باره طراحی و ارائه گشته اند که هر کدام به نوعی یک امتیاز برای میزان توانایی ذهنی شما و ضریب هوشی تان در نظر می گیرند. در این بین آزمون های تست هوش IQ استانداری وجود دارد که خروجی ها و نتایج بدست آمده توسط آن ها در بسیاری از محافل علمی و کاری به عنوان یک شاخص معتبر در نظر گرفته می شود.

 

بهره هوشی

ارتباط ضریب هوشی با موفقیت شغلی

میان بهره هوشی بالاتر و موفقیت در کسب و کار، یک رابطه مستقیم وجود دارد. افرادی که ازضریب هوشی بالاتری برخوردار هستند، عموما عملکرد های بهتری در محل کار خود دارند و در نهایت درآمد بیشتری را نیز کسب می‌کنند. هرچند که این ارتباط همواره هم به این شکل برقرار نیست و همیشه داشتن ضریب هوشی بالا مساوی با موفقیت در یک شغل و یا عمل نخواهد شد. هستند افراد فوق العاده باهوشی که در مسئولیت های محول شده بسیار بد عمل می کنند. و حتی گاهی باوجود احتمال برخورداری از ضریب هوشی بالا، ثروت، سلامت و طول عمر بیشتر، الزاما اشخاص شادی نیستند.

اگرچه ارتباط میان شادی و ضریب هوشی بالا، یک رابطه مستقیم است، اما نسبت این ارتباط از آن چیزی است که انتظار می‌رود کم تر می باشد. همچنین بهره هوشی به طور کلی ارتباط زیادی با عوامل شخصیتی ندارد. از پنج خصوصیت شخصیتی که «تمایل به کسب تجربه، پیروی از وجدان، برونگرایی، سازگاری، روان نژندی» نام دارد، می توان گفت که فقط تمایل به کسب تجربیات جدید با بحث ضریب هوشی مرتبط است. توجیه این موضوع هم این است که باهوش ها بیشتر به دنبال کسب تجربه هستند، راجع به هر موضوعی بیشتر فکر می‌کنند و مدام در پی ارزیابی نظرات و ایده ها هستند.

مردان باهوش تراند یا زنان؟

در چندین سال گذشته، نتایج تست هوش IQ نشان می دهند که زنان به طور میانگین نمارت کمتری نسبت به مردان کسب نموده اند ولی در پژوهشی که فلین انجام داد مشخص شده که اختلاف میان زنان و مردان در این حوزه نه تنها بسیار کمتر از گذشته شده، بلکه زنان در حال پیشی گرفتن از مردان هستند. فلین در مورد دلیل این موضوع چنین می‌گوید:

یک نظریه این است که ضرورت‌های گذران زندگی امروزی، از جمله اداره خانواده و داشتن شغل به طور همزمان باعث شده‌ زنان (به دلیل وظایف چندگانه‌شان) باهوش‌تر شوند. نظریه دیگر نیز این است که زنان همواره می‌توانسته‌اند در تست هوش IQ امتیازهای بالاتری کسب کنند، ولی این موضوع بتازگی روشن شده است.

 

آی کیو

راه های افزایش ضریب هوشی

1- تحرک بیشتری داشته باشید و از یکجا نشستن بپرهیزید

از نظر دانشمندان، نشستن  یک کارمند به مدت طولانی در یک اتاق کوچک و پشت میز به مانند یک چراغی است در حال خاموش شدن می باشد. اگر این شخص از سر جای خودش برخیزد و اندکی راه برود این چراغ دوباره روشن خواهد شد.

بنابراین توصیه می شود که کارمندانی که شغلشان یک جا نشینی زیادی دارد، از فرصت های اندک در محل کار خود استفاده کرده و مقداری راه بروند. برای مثال می توانند به هنگام صحبت با تلفن، بایستند و اطرالف میز خود کمی قدم بزنند.

مطالعات نشان می دهد افرادی که ورزش های مداوم انجام می دهند در سنین بالاتر، از لحاظ حافظه‌ی بلند مدت، استدلال، توجه، حل مسئله، تفکر انتزاعی و ... عملکرد بسیار بهتری نسبت به سایرین خواهند داشت. در این بین میتوانید بعد از 

گذشت مدتی مجدد خود را در معرض تست هوش IQ قراردهیدو نتیجه را مشاهده کنید.

شخصی با ضریب هوشی بالا همواره نسبت به سایرین، راههای ارتباط عصبی بیشتری دارد. افراد با یاد گیری مطالب جدید، راههای ارتباطی عصبی تازه تری برای خود بوجود می آورند. پس باید همواره به دنبال این باشید که قابلیت خود را بالا ببرید و فنون جدید را فرا بگیرید، در دوره‌های آموزشی گوناگون شرکت کنید و به خواندن عشق بورزید. یاد گرفتن چیزهای جدید، عصب زایی را تحریک می‌کنند.

3- صبحانه را فراموش نکنید

مصرف صبحانه تمرکز، قدرت حل مسائل، قابلیت های ذهنی ، توانایی حافظه و در نتیجه ضریب هوشی را بهبود می دهد. بدن انسان پس از 8 تا 12 ساعت، توسط صبحانه می تواند دوباره سوخت گیری لازم را انجام دهد. اگر این فرصت را از بدن بگیریم قطعا در طول روز پردازش های ذهنی ما با مشکل مواجه خواهد شد.طبق تحقیقا انجام شده معمولا افرادی که عادت به خوردن صبحانه ندارند در تست های هوش IQ نتایج ضعیفتری بدست آورده اند.

توانایی ذهنی

4- استفاده از نوشیدنی های تقویت کننده مغز

شکلات داغ تهیه شده از کاکائوی خام، قهوه و چای سبز از جمله نوشیدنی هایی هستند که به دلیل دارا بودن کافئین بالا می توانند به خصوص در هنگام خستگی عملکرد مغز را بسیار بهبود ببخشند.

البته باید مانند هر ماده غذایی دیگری، در مصرف این نوشیدنی ها نیز جانب تعادل و احتیاط را رعایت نمود. مصرف بیش از حد این مواد غذایی نه تنها تاثیری بر افزایش ضریب هوشی و عملکرد مغز نخواهد گذاشت بلکه می تواند باعث بروز مشکلات گوارشی شود.

 
 

خب تا اینجا با معنی صحیح ضریب هوشی و نوع آزمایش تست هوش IQ آشنا شدیم و همچنین دریافتیم برای رسیدن به موفقیت و شرایط ایده آل در زندگی همیشه داشتن ضریب هوشی بالا کافی نیست. در ادامه مقاله قصد داریم شما را بصورت اختصاری با نوعی دیگری از هوش که بصورت کاربردی تری وارد عمل میشود و تا حدودی میتواند موفقیت را بهبود و یا سرعت بخشد آشنا کنیم.

هوش هیجانی

تفاوت های ضریب هوشی و هوش هیجانی چیست؟

برای بیان تفاوت میان ضریب هوشی و هوش هیجانی باید قبل از هر چیز به تعریف این دو بپردازیم. ضریب هوشی، نمره‌ای است که از یک آزمون استاندارد و مشخص هوشی کسب می‌شود و با تقسیم سن عقلی هر فرد بر سن تقویمی او و سپس ضرب کردن این مقدار در عدد ۱۰۰، حساب می‌شود. پس فردی با سن عقلی ۱۵و سن تقویمی ۱۰، ضریب هوشی ۱۵۰را خواهد داشت. برای احتساب ضریب هوشی، معمولا نمره هر فرد با سایر هم‌سالانش نیز مقایسه می‌شود.این تست که با عنوان تست هوش IQ شناخته میشود مدت زمان زیادیست که در بین افراد جامعه انسانس شناخته شده است. اما هوش هیجانی چیست؟ هوش هیجانی اندازه‌گیری واکنش‌های احساسی هر فرد است.که برای سنجش و ازمودن درصد آن در هرشخص دیگر از تست هوش IQ استفاده نمیشود بلکه بر طبق آزمون های دیگری تحت عنوان تست EQ هوش هیجانی را مورد بررسی قرار میدهند.

 

یعنی توان فرد در درک، کنترل، ارزیابی و ابراز احساساتش. محققانی چون جان می‌یر(John Mayer) و پیتر سالووی(Peter Salovey) نیز مانند دنیل گلمن، نقش برجسته‌ای در شفاف‌سازی و معرفی هوش‌ هیجانی داشته‌اند. هوش هیجانی کاربرد گسترده‌ای در تمام علوم‌ و‌ فنون دارد و به کمک همه‌ی افراد می‌آید. از رهبران کسب‌و‌کار تا مدیران حوزه‌های مختلف و سایر افراد. در دهه‌ی ۹۰میلادی، هوش‌ هیجانی هنوز مبحثی مبهم و ناشناخته به شمار می‌رفت و رد‌پای آن تنها در مجلات علمی و آموزشی دیده می‌شد. اما امروز حتی در فروشگاه‌های اسباب بازی، با کالاهایی مواجه هستید که قادرند به افزایش هوش هیجانی کودک دلبند‌تان کمک کنند یا برنامه‌های آموزشی مختلفی تحت عنوان برنامه‌های تقویت مهارت‌های احساسی-اجتماعی(SEL) موجود است که مهارت‌های هوش هیجانی را تقویت می‌کنند. در برخی از مدارس ایالات متحده امریکا، تعلیمات احساسی-اجتماعی، یکی از مباحث اصلی آموزشی است.

ضریب هوشی کارآمدتر است یا هوش هیجانی؟

«فلانی ضریب هوشیش از انیشتین هم بالاتره» یا «ضریب هوشی فلانی در حد یه جلبکه»، حتما شما هم از این جملات استفاده می‌کنید. اگر از ضریب هوشی یا همان خودمان که ازهمان طریق تست هوش IQ بدست آمده در جملات قصار مثبت یا منفی‌تان، استفاده می‌کنید و آن را به عنوان تنها نماد موفقیت و توانمندی خارق‌العاده‌ی برخی از افراد می‌دانید، از موضوع مهم دیگری غافل هستید. بله، شما از «هوش هیجانی» غافل شده‌اید. در سال ۱۹۹۶، دنیل گلمن(Daniel Goleman)، برای اولین بار در کتابی به نام «هوش هیجانی» به اهمیت بالای این موضوع پرداخت. بسیاری از روان‌شناسان نیز معتقدند که ضریب هوشی به تنهایی تمام توانایی‌ها و ظرفیت هوشی انسان را بازگو نمی‌کند. در عوض هوش هیجانی و توانایی بروز احساسات نقش بسیار مهم‌تری در موفقیت‌های زندگی دارد .بنابراین توصیه میکنیم حتما قبل از رونمایی ار درصد هوش بالای خود فقط به تست هوش IQ خود بسنده نکنید و حتما هوش هیجانی و یا EQ خود را نیز مورد بررسی قراردهید.

هوش هیجانی مهم‌تر است یا ضریب هوشی؟

در گذشته هر آن کس که تست هوش IQ  را با نمرات و امتیازات بالا پشت سر میگذاشت فردی موفق به حساب می آمد و در واقع ضریب هوشی به عنوان کلید اصلی موفقیت شناخته می‌شد و احتمال موفقیت افراد با ضریب هوشی بالا، بسیار زیادتر از سایرین برآورد می‌شد. کسانیکه میتوانسند با نمره های قابل قبولی تست هوش IQ را پشت سر بگذارند همواره تکریم میشدند.دانشمندان سعی می‌کردند ارتباط میان میزان ضریب هوشی با ژنتیک و محیط را پیدا کنند. با این وجود تعدادی از دانشمندان منتقد شروع به تحقیق در زمینه‌ای جدید کردند. آنها عقیده داشتند که ضریب هوشی بالا لزوما ضمانتی برای موفقیت نیست و همه‌ی ابعاد شخصیتی یک فرد را پوشش نمی‌دهد.

 

البته شکی در این نیست که برای موفقیت، درآمد بیشتر و حتی سلامت بهتر، ضریب هوشی مناسبی لازم است، اما این نوع از هوش به هیچ وجه کافی نیست. برای مراودات روزانه، تعامل با دیگران و ابراز واکنش‌های احساسی به موقع، نیاز به نوعی دیگر از هوش است. هوش هیجانی در این مواقع به کمک شما می‌آید و هرچه مهارت و توانایی شما در موارد مرتبط با آن بیشتر باشد، موفق‌تر خواهید بود. مثلا در دنیای کسب‌وکار، هوش هیجانی تأثیرات فوق‌العاده مهمی از خود بر جای می‌گذارد. امروز، شرکت‌های بزرگ برای استخدام نیرو‌های خود از آزمون‌های هوش هیجانی بهره می‌برند. تحقیقات نشان می‌دهند، افرادی که ظرفیت بالقوه‌ی رهبری دارند، از هوش هیجانی بالایی برخوردار هستند.

اگر علاقمند به انجام تست هوش IQ  و یا تست هوش هیجانی EQ هستید با مقالات موبویار همراه باشید.

شاید این سؤال به ذهن‌تان رسیده است که آیا می‌توان هوش‌ هیجانی را تقویت کرد یا آن را آموخت؟ طبق پژوهش‌های آماری که به بررسی برنامه‌های آموزشی احساسی و اجتماعی پرداخته‌اند، محققان دریافته‌اند که پاسخ به سؤال شما مثبت است. تقریبا ۵۰درصد از کودکانی که در برنامه‌های(SEL) یا برنامه‌های تقویت هوش اجتماعی و احساسی شرکت می‌کنند، وضعیت تحصیلی و معدل بهتری دارند. این برنامه‌ها میزان توجه و عملکرد عمومی و انضباط دانش‌آموزان را تغییر می‌دهد.

مطالب مرتبط :هوش هیجانی چیست؟ (بصورت کامل)

شرکتی فعال در زمینه‌ی بیمه، دریافته است آن دسته از کارشناسان فروش که در رقابت‌های مرتبط با احساسات و کنترل آن مانند اعتماد به نفس، خلاقیت و همدلی با دیگران، مشکل داشتند، فروشی تقریبا معادل ۵۴۰۰۰دلار کسب کردند. زیاد بد به نظر نمی‌رسد اما واقعیت این است که کارشناسان فروش با هوش‌ هیجانی بالاتر، فروشی بالغ بر ۱۱۴۰۰۰دلار داشته‌اند که اصلا با رقم قبلی قابل قیاس نیست.

    بر اساس تحقیقاتی در دانشگاه کارنگی(Carnegie)، بیش از ۸۵درصد موفقیت هر فرد وابسته به هوش‌ هیجانی وی و مهارت‌های او در زمینه‌ی «مهندسی‌ انسانی» است. مهندسی انسانی، به معنای نوع شخصیت و توانایی ارتباط برقرار کردن با دیگران، توان مذاکره و رهبری است. برخلاف تصور عموم توانایی فنی و ضریب هوشی تنها ۱۵درصد در موفقیت نقش دارد. دنیل کانمن(Daniel Kahneman)، برنده جایزه نوبل معتقد است افرادی که از هوش هیجانی بالاتری برخوردارند و می‌توانند اعتماد سایرین را بهتر جلب کنند، در فروش و کسب‌وکار موفق‌ترند؛ حتی اگر محصول یا خدمات‌شان در مقایسه با دیگران کیفیت کمتری داشته باشد.

    ضریب هوشی به تنهایی کافی نیست. تلفیق آن با هوش‌ هیجانی می‌تواند شما را موفق‌تر و قوی‌تر کند. در واقع، روان‌شناسان می‌گویند سهم ضریب‌ هوشی در موفقیت ۱۰درصد یا در بهترین حالت ۲۵درصد است و مابقی اختصاص به هوش‌ هیجانی دارد.

در دنیای امروز با پیشرفت و توسعه‌ی علوم مختلف به ویژه روان‌شناسی، برای حکم دادن و قضاوت کردن درباره‌ی هوش انسان‌ها نیاز به تعمق و تفکر بیشتر داریم. باید کلیشه‌های رایج در زمینه‌ی هوش را کنار گذاشت. اهمیت صرف به علومی که مرتبط با ریاضیات هستند و فراموش کردن جنبه‌های متنوع روح و روان انسان‌ها بسیار نادرست است.

تست هوش IQ چیست؟ راه های افزایش بهره هوشی را بشناسید

باید پذیرفت که هوش‌ هیجانی خیلی مهم و در برخی موارد حتی مهم‌تر از ضریب‌ هوشی در موفقیت و کامیابی است. پس این بار که خواستید در مدح یا ذم کسی از عبارات معروف ابتدای متن استفاده کنید، حتما هوش‌ هیجانی را هم لحاظ بفرمایید. مثلا به جای اینکه بگویید «فلانی آی‌کیوش در حد تیم ملیه» می‌توانید بگویید «بابا ای‌کیوت هم که مثه آی‌کیوت ترکونده». شاید کمی سخت به نظر می‌رسد، اما نگران نباشید عادت می‌کنید.

همانطور که برای پی بردن به میزان ضریب هوش تست های هوش IQ تعبیه شده اند راهای زیادی برای محک زدن میزان هوش هیجانی شما وجود دارد.

مطالب مرتبط :هوش هیجانی خود را دقیقتر بشناسید.

در آخر با چند سال ساده تست هوش IQ میزان ضریب هوشیتان خود را به چالش بکشید. ناگفته نماند این یک تست هوش IQ  کامل و اصولی نیست بلکه صرفا چند سوال ساده در جهت درگیر کردن ذهن شما و محک ساده ای از جانب خودتان است.

 باید پس از خواندن سئوال در عرض فقط ۵ثانیه به آن جواب درست را بدهید (آسانی سوالات شما را گول نزند !!!)

 

سوالات:

۱-فرض کنید راننده یک اتوبوس برقی هستید. در ایستگاه اول ۶نفر وارد اتوبوس می شوند ، در ایستگاه دوم ۳نفر بیرون می روند و پنج نفر وارد می شوند . راننده چند سال دارد ؟

 

۲-  پنج کلاغ روی درختی نشسته اند ، ۳تا از آنها در شرف پرواز هستند . حال چه تعداد کلاغ روی درخت باقی می ماند؟

 

 ۳-  شیب یک طرفِ پشت بام شیروانی، شصت درجه است و طرف دیگر ۳۱درجه. اردکی روی این پشت بام تخم گذاشته که تخمش در کمتر از ۲ثانیه به زمین می رسد. تخم مرغ از کدام سمت پرت شده است؟

 

 ۴- هواپیمایی از ایران به سمت ترکیه در حرکت است و در مرز این دو سقوط می کند، بازمانده ها را کجا دفن می کنند؟

 

۵- بعضی از ماهها ۳۰روز دارند بعضی ۳۱روز چند ماه ۲۹روز دارد؟

 

۶- اگر دکتر به شما ۳قرص بدهد و بگوید هر نیم ساعت ۱قرص بخور چقدر طول میکشد تا تمام قرصها خورده شود؟

 

۷- من ساعت ۸شب به رختخواب رفتم و ساعتم را کوک کردم که ۹صبح زنگ بزند وقتی با صدای زنگ ساعت از خواب بیدار شدم چند ساعت خوابیده بودم؟

 

۸عدد ۳۰را به نیم تقسیم کنید وعدد ۱۰را به حاصل آن اضافه کنید چه عددی به دست می آید؟

 

 ۹- مزرعه داری ۱۷گوسفند زنده داشت تمام گوسفند هایش به جز ۹تا مردند چند گوسفند زنده برایش باقی مانده است؟

 

۱۰- اگر تنها یک کبریت داشته باشید و وارد یک اتاق سرد و تاریک شوید که در آن یک بخاری نفتی یک چراغ نفتی و یک شمع باشد اول کدامیک را روشن میکنید؟

 

۱۱-  فردی خانه ای ساخته که هر چهار دیوار آن به سمت جنوب پنجره دارد خرسی بزرگ به این خانه نزدیک میشود این خرس چه رنگی است؟

 

۱۲- اگر ۲سیب از ۳سیب بردارین چند سیب دارید؟

 

۱۳- حضرت موسی از هر حیوان چند تا با خود به کشتی برد؟

 

 ۱۴- اگر اتوبوسی را با ۴۳مسافر از مشهد به سمت تهران برانید و در نیشابور ۵مسافر را پیاده کنید و ۷مسافر جدید را سوار کنید و در دامغان ۸مسافر پیاده و ۴نفر را سوار کنید و سرانجام بعد از ۱۴ساعت به تهران برسید حالا نام راننده اتوبوس چیست؟

 

۱۵-  من دو سکه به شما می دهم که مجموعش ۳۰ تومان می شود. اما یکی از آنها نباید ۲۵ تومانی باشد . چطور ؟

 

 پاسخ تست ها

۱-راننده اتوبوس هم سن شما باید باشد . چون جمله اول سوال می گوید ” تصور کنید که راننده اتوبوس هستید.”

 

۲-  همه کلاغ ها ، چون آنها فقط ” در شرف پرواز ” هستند و هنوز از روی درخت بلند نشده اند..( اگر جواب شما ۲=۳-۵ بوده بدانید دوباره محاسبات جلوی تفکرتان را گرفته است.)

 

۳-  سوال اشتباه است. چون وقتی از اردک استفاده شده دیگر نباید از کلمه تخم “مرغ” استفاده شود!

 

۴- آنها جان سالم بدر برده اند . شما به وسیله کلمه دفن کردن منحرف شده اید در حالیکه آنها “بازماندگان” هستند!

 

۵- تمام ماهها حداقل ۲۹روز را دارند.

 

۶- یک ساعت (شما یک قرص را در ساعت ۱و دیگری را درساعت ۱/۵و بعدی را در ساعت ۲می خورید)

 

۷ - ساعت کوکی نمیتواند شب و روز را تشخیص دهد پس به اولین ساعت ۹که برسد زنگ میزند که ساعت ۹شب است

 

۸حاصل ۷۰است ( تقسیم بر نیم معادل ضرب در ۲است)

 

۹- او ۹گوسفند خواهد داشت

 

۱۰- کبریت

 

۱۱-  سفید چون خانه ای که هر چهار دیوارش رو به سمت جنوب پنجره داشته باشد باید در نوک قطب جنوب باشد

 

۱۲- همان۲سیب

 

۱۳- هیچ( حضرت نوح بود نه حضرت موسی)

 

۱۴- خوب خودتونید دیگه( نام خودتان)

 

۱۵- یک ۲۵تومانی و یک ۵تومانی . به یاد بیاورید ( فقط یکی از آنها ) نباید ۲۵تومانی باشد و همین طور هم هست . یک سکه ۵تومانی داریم. شما با عبارت ” یکی از آنها نباید … ” فریب خوردید.

 

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

ناصر ملکی | 1397/09/26

تست هوشتون رو انجام دادم واقعا جذاب بود. خروجی های علمی و درستی هم ارائه میداد

محمدرضا | 1397/09/26

امتیاز IQ من حدود 100 و خورده ای درومد

اشتراک گذاری