نویسنده: مصطفی حافظی

رشد و توسعه فردی

هرقدر هم که سرشار از هوش و زکاوت باشید، عادت های نادرست در زندگی قادر است به مغزتان آسیب بزند و کسب و کار و زندگی تان را دچار اختلال نماید. پس باید بیشتر مراقب خود باشید و سلامت مغزتان را جدی بگیرید.

حتی اگر به راحتی بتوانید جدول کلمات متقاطع را حل نمایید و دائما دوستان و آشنایان خود را در بازی کلمات مغلوب کنید، عادات روزانه شما قادر است به ذهن شما صدمه وارد کند. به گفته کارشناسان 6 موضوع عجیب می‌تواند هوش شما را کاهش دهد و به آن آسیب برساند. این موارد عملا سلول های عصبی ارزشمند شما را تخریب می کنند و قدرت پردازش اطلاعات را از شما می گیرند.

6 عادت نادرست که به هوش شما صدمه می زند

1- استرس و نگرانی زیاد

نگرانی حول مسائل مالی، نگرانی راجع به حجم بالای پروژه‌های کاری و تلاش برای حفظ کردن ظاهر زندگی اجتماعی، ترکیبی از هورمون‌های استرسی را ترشح نماید. دکتر برندن کلی، متخصص مغز و اعصاب در مرکز پزشکی دانشگاه ایالتی اوهایو در کولومبوس اوهایو می‌گوید: "استرس‌ بیش ازحد نه تنها عملکرد مغز را تضعیف می‌کند‌ بلکه با افزایش خطر ابتلا به آلزایمر مرتبط است. " به نظر می آید که تغییرات هورمونی مرتبط با استرس عامل اصلی این خطرات باشد. (گاهی تمرینات یوگا و مدیتیشن را برای آرام شدنِ سریع امتحان کنید.)

کاهش هوش

2- چاقی و اضافه وزن

مطابق گفته های کلی، اینطور به نظر می آید که به انگیزه بیشتری برای لاغر ماندن نیاز دارید. مطالعات نشان داده است که مشکل چاقی به خصوص در میانسالی سبب می شود تا عملکرد شناختی مغز دچار اشکال گردد و احتمال ابتلا به زوال عقل را بیشتر نماید. یافته های مطالعاتی که در مجله‌ی امریکایی علم امراض مسری انتشار یافته نشان می دهد که، میان چاقی و توانایی فکری پایین در نوجوانی و بزرگسالی رابطه ی مستقیمی وجود دارد. کلی می‌گوید: "به‌هرحال، مرض چاقی مشکل پزشکی پیچید‌ه‌ای است." طبق گفته وی، رهایی یافتن از آن آسان نیست، خواه این چاقی از عواقب برخی مسائل پزشکی و خواه ناشی از خود مرض چاقی باشد.

3- استفاده بیش از حد در قند و شیرینی

دکتر آلن توفیق، پزشک طب خواب و متخصص مغز و اعصاب وابسته به مرکز پزشکی کورنر ویل، بیمارستان پروتستان نیویورک، می‌گوید: قند و شیرینی علاوه بر اینکه چند سانتی متری به دور کمرتان می افزاید، مصرف بیش از حد آن روی سلول‌های مغزتان نیز اثر گذار است. توفیق این طور بیان می کند که، "دیابت خطر ابتلا به زوال عقل را تشدید می‌کند." بر اساس تحقیقات صورت گرفته بر‌ روی حیوانات در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، این احتمای وجود دارد که اثر سوء قند روی مغز به دلیل افزایش التهابات باشد. یافته حاکی از آن است که برنامه های غذایی که در آن حجم زیادی از قند وشیرینی وجود دارد، می تواند روی عملکرد سلول‌های مغزی و به طور کلی هوش تان اثر مخرب داشته باشد.

4- انجام چندین کار به صورت پشت سر هم

نوشتن یک ایمیل در حین صحبت با همکارتان و خوردن ناهار در همین میان، چقدر برای شما آشنا به‌نظر می‌رسد؟ توفیق می‌گوید، انجام کار ها به این شکل فعالیت‌های پردازشی مغز شما را با محدودیت مواجه می کند ."مسولیت اصلیِ لوب‌ پیشانی، تمرکز کردن است اما توان پردازشی آن محدود است." پس اگر تلاش کنید از بیش از حد از مغزتان کار بکشید، ممکن است عملکردش با اختلال مواجه شود، درست مانند شرایطی که کامپیوتر شما پس از باز کردن چندین برنامه به طور همزمان هنگ می کند.

عوامل آسیب به هوش

5- وقت گذراندن با سیگاری ها

بر اساس گفته های توفیق، حتی اگر سیگار نمی‌کشید، استنشاق بوی سیگارِ دیگران، باعث می شود ترکیبی از مواد سمی وارد مغزتان شود. "قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دود سیگار میزان مونواکسیدکربن بدن را افزایش می‌دهد که جایگزین اکسیژن حیاتی مورد نیاز مغز و بدن می‌گردد." اگر رگ‌های خونی و نرون‌ها، دچار مشکل شوند، سلول‌های مغزی نمی توانند ارتباط صحیح و حفظ اطلاعات را به شکل صحیح انجام دهند.

6- مسافرت زیاد با هواپیما

بر اساس مطالعه ای که در دانشگاه کالیفرنیا، انجام شده، تاخیر زیاد هواپیما در یک برنامه شلوغ مسافرتی می‌تواند روی یادگیری و حافظه تا یک ماه بعد از آن که به منزل خود برگشتید اثرگذار باشد. دکتر الیزابت لومباردو، روانشناس و نویسنده کتاب 'بهتر از عالی' اینطور بیان می کند که "مسافرت به مناطق مختلف، ریتم شبانه‌روزی طبیعی بدن شما را دچار اختلال می‌سازد."وی همچنین علاوه بر اختلالات خواب، اختلالات غذا خوردن و تنظیمات هورمونی( همه آنچه که می‌تواند روی حافظه و یادگیری تاثیر بگذارد) را، به عنوان منابع مهم  استرس زا در بدن عمل می داند."

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

فرهاد یوسفی | 1397/09/12

متاسفانه استرس بخش جدا نشدنی زندگی همه ما شده.

اشتراک گذاری