نویسنده: رزا عابدی

سلامت خانواده

علائم آفت دهان را  معمولا با علائمی از قبیل زخمی گرد یا بیضی شکل سفید یا زرد رنگ میشناسند که دور تا دور آن قرمز شده است. آفت دهان به سه شکل ممکن است بروز پیدا ‌کند که عبارتند از:

  • آفت‌های کوچک minor ( که 80%) شیوع دارند

  • آفت‌های بزرگ  major ( که 10% ) از انواع آفت ها تشکیل میدهند.

  • آفت های تبخالی Herpetiform هم معمولا (10%)  از انواع این آفت ها را شامل میشوند.

 

علائم آفت دهان


علائم آفت دهان را میتوان در میان دسته های زیر جای داد اما گاه ممکن است این علائم با برخی علائم دیگرهم بسته به متابولیسم و شرایط بیولوژوکی فرد همراه باشند و یا علائم دیگری از خود بروز دهند اما عمدتا علائم ابتلا به آفت دهان را در این دسته ها جای داده اند :

علائم آفت دهان چیست؟

ایجاد زخم در دهان

بروز آفت دهان، با ایجاد زخم‌هایی کوچک و کم عمق  که معمولا در سطح هستند و عموما دردناکند، در دهان و زبان و بیشتر در پشت لب‌ها و زیر لثه ها پدیدار میشوند. معمولا اطراف این زخم ها را هاله ای  قرمز رنگ فرا میگیرد به طوری التهابات زخم به خوبی قابل مشاهده است این زخم‌ها می‌توانند در قسمت داخلی تمام دهان مانند گونه‌ها، لب‌ها و گلو ظاهر شوند.

علائم آفت دهان

احساس درد یا سوزش در دهان

معمولا بروز این عارضه با دد و سوزشی زیاد همراه میشود که غذا خوردن و آشامیدن را بسیار برا بیمار سخت میکند چون در هر بار وعده غذایی و برخورد جسمی خارجی به زخم احساس درد و سوزش چندید برابر میشود. زمانیکه این زخم روی لب ایجاد شوند ممکن است در زمان حرف زدن و یا حتی خنندیدن هم برای شما دردسرساز و دردناک باشند.

دوره درمانی آفت های دهان چقدر است؟

آفت ها معمولا در بازه زمانی چند روز تا دوهفته ای درمان میشوند. و البته روند رو به پسرفت درمانی آن با کم شدن اثرات سوزش، التهابات و قرمزی محل زخم همراه میشود. تا درنهایت در پایان دوره اثری از زخم دهانی و یا همان آفت ها درشما باقی نمیماند. 

چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم؟

آفت¬ دهانی اصولا برای درمان نیازمند اصول خاصی نیستند و خودشان درمان میشوند ، عموما جایی برای نگرانی از وجود آنها نیست و نشانه خاصی از یک بیماری ندارند. اما درصورتی که زخم های دهانی شما بیشتر از 3 هفته زمان ببرند و در این میان شما شاهد هیچ پیشرفتی در روند درمانی آنها نشوید و یا حتی متوجه گسترش زخم باشد و یا اینکه قطر رخم خیلی بیشتر از یک سانت در دهانتان باشد و شما را با مشکل بلع روبرو کند درآن زمان نیازمند مراجعه به پزشک خواهید بود.

در صورتیکه آفت های دهانتان دردی خارج از تحملتان داشتند یا عفونت و قرمزی آنها بیش ازاندازه طبیعی بود میتواند نشان از یک عفونت درونی در شما باشد.

البته ناگفته نماند که برخی متاسفانه زخم های داخلی دهان را که اتفاقا میتوانند خطرناک باشند و نشان از بیماری های عفونی داشته باشند با آفت اشتباه میگیرند. باید دقت باشید که آفت در طی یک الی دوهفته خوب میشوند و در این مدت هم روند رو به جلو و درمانی دارند، عفونی نیستند وتنها با سوزش همراه میشوند.

در برخی موارد، آفت¬‌های دهان می‌¬توانند نشانه یک شرایط جدی مانند بیماری‌¬های دستگاه گوارش و عفونت بدن باشند. این آفت های معمولا با زخم های بزرگتری در دهان همراه هستند، تورم و برجستگی آنها بیشتر است، دوره درمانی خیلی طولانی دارند و عموم آنها تا زمانی که به پزشک مراجعه نکنید درما نمیشوند و حتی برخی ازآنها ممکن است که حالت مسری داشته باشند و به مرور زدر تما مقسمت های زبان و دها ن پخش شوند که در این صورت میتواند نشان از عاملی خطرناک و جدی باشد و حتما نیاز به مراجعت به پزشک دارد. به غیر از علائم گفته شده چند علائم دیگر در زیر برای شما ذکر شده است که در صورت دیدن هرکدام از این نشانه ها بازهم باید به پزشک مراجعه کنید:

  • احساس خستگی غیر قابل توجیه برای بیش از چند روز

  • احساس التهاب یا درد در بخش های دیگر بدن

  • تب بدون دلیل خاص

  • احساس سوزش در چشم ها

  • احساس درد شکم

در صورتیکه آفت های شما بصورت منظم و طولانی ایجاد میشوند بهتر است تا به یک متخصص مراجعه کرده و از او مشورت بگیرید و تا مدت تشخیص علت دقیق از خوردن غذاهای محرک خیلی تند، شور و یا هر عامل مستعد دیگر بپرهیزید .

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری