نویسنده: رزا عابدی

سلامت خانواده

به راستی علت ابتلا به آلزایمر چیست؟ اینطور بنظر میرسد که بیماری آلزایمر حاصل فاسد شدن برخی سلول های مرده در منطقه هیپوکامپ است که معمولا تولیدی زیادی از استیل کولین دارند. سلولهای مغزی یا نرونهایی که آسیب دیده‌اند پلاکهایی جمع می‌کنند و به تعداد زیادی می‌میرند. منطقه آسیب دیده مغز و استیل کولین در تشکیل خاطرات جدید وارد عمل شده و این موجب بروز یکی از نشانه‌های مهم بیماری آلزایمر در عدم توانایی در یادگیری تازه ای از داده ها(مثل یادآوری آدرس تازه) و دشواری در جهت‌یابی خواهد شد. اما خاطرات رویدادهای دور معمولا کمتر دچار آسیب میشوند.

علت ابتلا به آلزایمر/ چه سنینی در خطر ابتلا به آلزایمر هستند؟

این بیماری معمولا در بین افراد مسن 60 به بالا رایج است. آلزایمر در واقع نوعی از بیماریهای ناهمگن از انواع ژنتیک است.این بیماری غالبا در تمام نژادها دیده شده است.

طبق مطالعات انجام شده مهمترین یافته‌های بدست آمده از علل بروز بیماری آلزایمر ، رسوب دو پروتئین رشته‌ای پپتید بتاآمیلویید تاو در مغز است. پپتید بتاآمیلویید از پروتئینی رمز گردانی شده توسط یکی از ژنهای مستعد کننده به بیماری آلزایمر خانوادگی حاصل میشود، در پلاکهای آمیلویید یا پیری در فضای خارجی سلول های مخ مبتلا به آلزایمر دیده شده است. پلاکهای آمیلویید ، حاوی پروتئینهای دیگر علاوه بر بتاآمیلویید هم هستند که میتواند موجب ابتلا به این بیماری خصوصا در میان کهنسالان باشند.

علت ابتلا به آلزایمر

علت ابتلا به آلزایمر 

علت ابتلا به آلزایمر /علائم بیماری آلزایمر چیست؟

غالبا ،این بیماری در افراد مسن تر و در فاصله زمانی 8 تا 20 سال به تدریج پیشروی می‌کند. قربانیان مبتلا به آلزایمر، ابتدا دچار افت حافظه شده  و گاها بیمار درخانه خودش گم میشود. رفتهرفته ، امکان دارد بیمار جهت‌یابی راهم از دست بدهد، اشخاص و حتی اعضای خانواده  اش را نشناسد، دچار هیجانهای کودکانه شود و پس امور ساده اش برنمی آید.

علت ابتلا به آلزایمر / پیشگیری بهتر ازدرمان است!

بهتر است قبل از آنکه به این عارضه مبتلا شوید خصوصا اگر در بستگان خود که با شما نسبت ژنتیکی دارند چنین عارضه ای وجود داشته باید خیلی محتاط تر باشید از عادات غذایی گرفته تا عادات روزمرتان را کنترل کنید تا در جهت پیشگیری از ابتلا به این بیماری قدمی موثر برداشته باشید.

علت ابتلا به آلزایمر / درمان‌

در قدم اول باید قبول کنید فرد بیمار است و حالت خصمانه براو نگیرید. شرایط وسایل خانه را طوری مهیا کنید که آسیب نبیند. 

در صورتی که مراقب یکی از مبتلایان به این بیماری هستید حتما از اعضای خانواده هم درخواست کمک کنید. شما باید برای همیاری بهتر و داشتن صبرو توان بالا بتوانید انرژی از دست رفتتان را بازیابی کنید. 

اگر از وجود گروهای‌ حمایتی‌ برای‌ خانواده‌ بیماران‌ آلزایمر وجود دارد درآنها عضو شوید و اگر ندارند سعی در ایجاد آنها بکنید.

 علت ابتلا به آلزایمر /درمان 

علت ابتلا به آلزایمر /درمان 

سعی کنید در صورت مراقبت از فرد مبتلا او را به گفتگوی دوستانه همراه قدم زدن دعوت کنید. یادآوری مکرر وقایع در شرایطی آرام و بدون استرس میتواند در بهبود شرایط آنها بسیار موثر باشد

انجام فعالیت های فکری و بکار گرفتن قوه حافظه

براساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه Cleveland در Ohio افرادی که از نظر جسمی و فکری فعالیت دارند به مراتب کمتر از دیگران در معرض بیماری خطرناک الزایمر قرار خواهند داشت. طبق مطالعات انجام شده بر روی 192 نفر بیمار و 358 نفر از افراد سالم این نتیجه حاصل شد که زندگی ساکت و بدون فعالیت جسمی و فکری موجب کم کاری و در نهایت ناسالم ماندن مغز میشود این موضوع در کسانیکه آمادگی ابتلا به آلزایمر را دارند نگران کننده تر بود. مطالعه و بکار گرفتن مغز راه خبی برای مقاومت در برابر این بیماریهاست اما تنهاراه و تضمینی نیست. بهتر است سیطره معاشرتیتان را بیشتر کنید این روش ها شامل معاشرت با دیگران ، آموختن زبانی جدید، مسافرت ، حفظ کردن شعر، آموختن موسیقی و غیره می‌تواند در این مورد مؤثر باشد.

رژیم غذایی

استفاده از‎ گـوشـت‎ ماهيهايي‎‎ مثل‎‎ قـزل آلا و مـاهــى سـارديـن‎  که منابعی سرشار از امگاسه ‎‎اسيد چـرب هستند‎ خطر ابتلا به الزايمر را كاهش‎ مي‎دهند.

استفاده از رژیم مدیترانه ای

رژيم غذايي مديترانه‌اي یکی از دشمنان سرسخت این بیماریست  که در دستور کار قرار دادن آن میتواند خطر ابتلا به آلزايمر را بطور چشمگيري كاهش مي‌دهد. طی اين تحقيق محققان رژيم غذايي ‪ ۲۲۰۰‬نفر را در مدت بيش از چهار سال تحت نظر گرفتند.بر طبق نتایج بدست آمده هر چه افراد بيشتر اين نوع تغذيه را رعايت كردند احتمال ابتلای آنانبه آلزایمر هم کاهش یافت طبق گفته متخصصان آلزايمر، جدای از سودمندی این رژیم غذایی در پیشگیری از آلزایمر متوجه فواید دیگری از این رژیم نیز شده اند‬ مواد تشکیل دهنده اين رژيم غذايي درصد بسیار بالایی از ميوه، سبزيجات و غلاتو مقداري ماهي و  تنها مقادیر بسيار كمي از لبنيات و گوشت است.

“طبق گفته كليو بالارد” مدير تحقيقاتي انجمن آلزايمر انگليس: اين تحقیق بزرگ شواهد ديگري در نقش تغذيه و شيوه زندگي در كاهش خطر آلزايمر را هم روشن کرده است.بالارد همچنین اضافه کرد: اين پژوهش نشان از آن دارد که داشتن يك رژيم غذايي سالم به طور مداوم مي‌تواند خطر ابتلا به آلزايمر را ‪ حتی تا۴۰‬درصد كاهش دهد، و این بيانگر اهميت و تاثیر مستقیم تغذيه سالم بر پیشگیری از انواع بیماریهاست.‬وي افزود: داشتن رژيم غذايي سالم که عمده آن راميوه و سبزيجات تازه تشکیل داده باشند با كنترل مرتب فشار خون و كلسترول خون، ورزش و جلوگيري از افزایش وزن همه در كاهش خطر زوال عقل در سنين بالاتر تاثیرگذارند.

هورمونی درمان توسط جایگزین کردن درمان هورمون تستوسترون میتواند در جهت درمان موارد خفیف از این بیماری در مردان موثر واقع شود. تعدادی از پژوهشگران دانشگاه كالیفرنیا به تازگی به این نتیجه رسیده اند که هورمون جنسی تستوسترون به طور تاثرگذاری موجب بهبود كیفیت زندگی در افراد مبتلا به آلزایمر خواهد شد.طی این تحقیق تمام بیمارانی كه از هورمون درمانی استفاده كرده بودند اعتقاد داشتند سطح سلامت فیزیكی و برقرای روابط بین فردی آنها پس از مصرف تستوسترون تغییر مثبتی داشته. از آنجایی كه فرآیند پیری در مردان با كاهش هورمون تستوسترون همراه میشود، پژوهشگران اینطور حدس میزنند که نبود این ماده  ممکن است از مهمترین دلایل بروز بیماری ها در دوران سالمندی باشد كه یکی از آنها آلزایمر است.بالاتر علت علمی علت ابتلا به آلزایمر را توضیح دادیم.

علت ابتلا به آلزایمر /درمان

علت ابتلا به آلزایمر /درمان

 

سیب یکی دیگر از میوه های متضاد با آلزایمر و مفید در روند درمان آن است. روش های بسیار تا کنون پیشنهاد شده اما  بهترین ها در نهایت داشتن رژیم غذایی سالم و کنترل شده برای سالمندان است.یکی از مهمترین علت ابتلا به آلزایمر ، رادیكالهای آزاد اكسید كننده است كه با افزایش سن تولید بیشتری خواهندداشت.اگر که قصد دراید جلوی تولیدشان را بگیرید یا تولید آنها را به حداقل برسانید روزی دو تا سه لیوان آب سیب بنوشید و یا سه تا چهار عدد سیب بخورید. 

زردچوبـه، چاشنی ضد آلزایمر و جهت پیشگیری از ابتلا به آلزایمر بتاامیلیوئیـد را در مغـز موشها تجزیه‎‎ و از رسوب‎‎ این‎‎ پروتئین كه سبـب تخریب‎ بافت‎ مغز می‎‎شود جلوگیری‎ می‌كند.محققان‎ بر این باورند زردچوبه‎ بیشتر‎ از هر داروی‎ دیگری‎‎ در پیشگیری از تشكیل‎ توده‎ پروتئینی‎ موثر واقع میشود.درطب‎ سنتی‎ هند، از زردچوبه‎ طی هزاران‎ سـال‎گذشته به‎‎ عنوان‎‎ یك‎ ماده ضدالتهاب‎ در درمـان بیماریهای‎ مزمن‎‎ و ناتوان كننـده‎ استفاده میشده است.این‎‎‎ تحقیقهمچنین نشان داده، میتوان از خـواص‎ ضدالتهابی‎‎ و آنتی اكسیـدان‎‎ ایـن مـاده‎ در درمان انواع بیماریهایی‎ ماننـد سـرطان‎ , آلـزایمـر و بیماریهای‎ قلبی‎  نیز بهره‎ برد.

علت ابتلا به آلزایمر چیست؟

تاکنون علت اصلی بروز آلزایمر کاملا شناخته شده اما مهمترین موادی که باعث بسیاری از علایم این بیماریست، پروتئینی به نام آمیلویید بتاپیتید AB است.که به گفته پزشکان این پروتئین به طور منظم در مغز انسان ساخته وجود دارد با این حال طبق برخی شرایط خاص گاها ممکن است به ماده ای خطرناک تبدیل شودمحققان تلاش کردند تا با تزریق کردن آنتی بادی که در مغز به پروتئین AB متصل می‌شود، از اثرات مضر تجمع این ماده در مغز پیشگیری به عمل بیاورند که در یکسری از بیماران در معرض ابتلا مفید واقع شد. 

علت ابتلا به آلزایمر /تاثیرات داروها

بسیاری از داروهایی‌ برای رفع بیماری تجویز میشوند بدتر سبب گیجی و خواب آلودگی فرد میشوند این داروها را حدالمکان نباید مصرف کرد.در حال حاضر مطالعه روی‌ داروهای‌ زیاد دیگری‌ در حال انجام است. بعضی‌ از آنها برای‌ کنترل‌ علایم‌ آشفتگی‌ مفیدند. برخی داروها مکن است روند پیشرفت بیماری راکندتر کند.

داشتن تمرینات ورزشی:

تاثیر تمرینات ورزشی و بالا بردن ضربان قلب در افراد کهنسال  به صورت کنترل شده میتواند تاثیر زیادر در بالا بردن استقامت و توان بدنشان داشته باشد.تمرینات در سلامت مغز تاثیرگذار هستند و طبق مطالعاتت انجام شده در انجمن بیماران آلزایمری ورزش تاثیرات بسیار مثبتی در روند درمانی آنها داشته است. در طی یک تحقیق شرکت کننده در دو نوع کشش و ایروبیک شرکت کردند.این افراد در مدت چند ماه روزانه  به مدت ۴۵ تا ۶۰ دقیقه در این تمرینات حضور پیدا کردند. نتیجه سلامت و بهبود عملکرد مغزیشان بود.طی تحقیقاتی دیگر بیمارانی که آلزایمر خفیف تا متوسط داشتند به صورت تصادفی در تمرینات ورزشی شرکت داده شدند و برخی از آن ها نیز در گروه کنترلی گذاشته شدند. بعد از ۱۶ هفته، محققان متوجه شدند که تفاوتی خاصی در روند عملکردی آنها ظاهر نشده اما ورزشکاران به نسبت استرس، نشانه‌های اضطراب، تحریک پذیری و افسردگی کمتری داشته اند. به همین جهت به این افراد توصیه می‌شود  حداقل سه روز در هفته و در هر کدام به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه به تمرینات ورزشی داشته باشند.

تعامل در فعالیت‌های ذهنی و اجتماعی:

تعامل داشتن درانجام فعالیت‌های ذهنی و اجتماعی سبب بهبود نشانه های بیماری خواهد شد.نتیجه معکوس نخواهد شد اما همه اینها در کنا رهم میتوانند از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنند . ارتباط داشتن با افراد دیگر، داشتن رژیم غذایی صحیح شرکت در فعالیت هایی مانند کنسرت ها و انواع تاترها که نیاز به تمرکز دارند. همگی میتوانند برای بهبود رونددرمان فرد موثر باشند.

داشتن رژیم غذایی سالم:

غذای مغز هم دقیقا مانند غذای بدن بسیار مهم است.رژیم غذایی باید متعادل با اسید چرب اشباع بسیاری کمی باشد. همینطور کم کردن مصرف نمک و شکر و استفاده از وعده‌های غذایی که شامل میوه‌ها، سبزیجات، بوقلمون، ماهی، آجیل، غلات سبوس دار و اسیدهای چرب سالم است می‌تواند موثر واقع شود.انجمن بیماران آلزایمریدر طی تحقیقات و مطالعات فراوان انجام شده تا کنون ارتباط موثری بین رژیم غذایی و عملکرد ذهن کشف کرده اند. طبق شواهد رژیم غذایی سالم می‌تواند مفید واقع شود

افزایش سوخت و ساز بدن:

رویکرد متابولیک جهت درمان زوال عقل بسیار کار آمد است. محققان دانشگاه های کالیفرنیا 10 بیماری را که مبتلا به مشکلا ت شناختی بودند بررسی کردند هرکدامشان از رژیم غذایی درمانی،تمرینات ورزشی، تحریک مغز، بهینه سازی خواب و ویتامین‌ها را پیروی کردند.

برخی از آنها به سرکارهایشان بازگشتند. یکسری مهارتی جدید آموختن د و خیل یاز آنها هم دیگر چیزی را فراموش نمیکردند.

درمان‌های غیر دارویی برای تحریک و پرخاشگری:

در زمانی که حافظه و استدلال به تدریج رو به زوال می‌رود، افراد دچار احساس خشم و اضطراب خواهد بود. درطی مراحل پایانی، امکاندارد کمی خشن و پرخاشگر شده باشند.

دکتر اپوستولوا در این باره اینچینین اظهار داشت که : جز در مواقع ضروری من هرگز اقدام به استفاده از درمان های دارویی نمیکنم او همچنین توصیه کرد بهتر آن است که در گام های نخست از غعالیت های اجتماعی درمان رفتاری بهره گرفته شود. همچنین دردل کردن با مبتلایان، فراهم کردن شرایطی برای اطمینان قلبی آنها و گوش دادن صادقانه به حرفایهاشان و گاها حتی وسال های مکررشان میتواند از نظر روانی آنها را برای ادامه روند درمان آماده کند.

داروهایی برای پرخاشگری و تحریک:

تاکنون داروهای خاصی جهت درمان پرخاشگری های حاصل از زوال عثل معرفی نشده است. زین حیث پزشکان نمیتواننند داروی موثری خاصی تجویز کنند. با اینحال برخی اقدام به تجویزسیتالوپرام (Celexa) میکنند که خود یک داروی ضدافسردگی و مهار کننده انتخابی بازجذب سروتونین میباشد. گزینه دیگری که پیش روی پزشکان قرار خواهد گرفت گزینه Nuedexta  خواهد بود که این دارو برای درمان اثرات بی ثباتی عاطفی تایید شده است.بی ثباتی عاطفی نوعی اختلال عصبیست که معمولا با گریه کردن بی‌اختیار یا گریه و خنده غیرقابل کنترل و بی دلیل بروز پیدا میکند. در حالیکه داروهای آنتی سایکوتیک هم به عنوان یک گزینه به شما میروند اما باید زمانی مورد استفاده قراربگیرند که نشانه‌ها حاد و شدید است.

داروهای ضد افسردگی:

بسیاری از مبتلایان به آلزایمر از ابتلابه افسردگیحاد هم رنج میبرند بنابراین درمان آنها میتواند مجموعه ای روش های دارویی و روان شناختی باشد که تحت نظر یک ماور و پزشک حاذق انجام متخصصان می‌تواننداقدام به تجویز داروهای ضد افسردگی SSRI همچون سیتالوپرام و سرترالین را برای مبارزه با این نشانه‌ها کنند. این داروها ممکن است سطح سروتونین را بالاتر ببرند. همانطور که می‌دانید سروتونین یک پیام رسان شیمیایی مهم در مغز است.داروهای ضد افسردگی آتیپیک نیز سبب افزایش فعالیت شیمیایی میشوند و می‌توانند گزینه بهتری برای درمان افسردگی باشند. برخی از این داروها شامل میرتازاپین (remeron) و ترازودون است. عوارض جانبی احتمالی این داروها شامل خواب آلودگی، سرگیجه، خشکی دهان خواهد بود.

آدوکانوماب و سولانِزوماب:

دانشمندان در طی تلاش هایی که برای کنترل این بیماری داشته اند برخی ویژگی‌های اساسی این بیماری را مورد هدف قرار داده اند. یکی از  رویکردها برای درمان این بیماری، حمله به آمیلوئید است. آمیلوئید مشخصه اصلی این بیماری محسوب می‌شود. آمیلوئید باعث ایجاد برآمدگی‌هایی در مغز بیماران میشود و پلاک‌های چسبناکی میسازد که باعث مرگ سلول‌ها خواهد شد.سولانِزوماب دارویی تزریقیست که می‌تواند پلاک‌های تشکیل شده را از میان ببرد. نتایج بالینی در اواخر سال ۲۰۱۶ و اوایل سایل ۲۰۱۷ مشخص میشوند. مطالعات دیگری هم بر روی دارویی مشابه دیگر به نام آدوکانوماب تمرکز دارد.درحال حاضر هیچ یک از این داروها در سطح جامع هموجود نیستند اما کسانی که در طی تحقیقات بصورت بالینی استفاده کرده اند با بهبود عملکرد همراه بوده اند.

داروهای ضدالتهاب:

یکسری از دانشمندان در تلاشند تا دارویی برای تسکین التهابات مغز بیابند. التهاب  میتواند یک پاسخ طبیعی از جانب بدن به عفونت باشد اما بیشتر شدن التهاب ممکن است باعث بروز صدمات جدی در مغز شود.طبق یک تحقیق حیوانی مفنامیک اسید(یک داروی ضدالتهاب غیر استروئیدی)باعث معکوس شدن  روند از دست دادن حافظه در موش ها خواهد شد. این موش‌ها از لحاظ ژنتیکی به گونه ای دستکاری شده اند که بیماری آلزایمر و نشانه‌های آن در این موش‌ها توسعه یافته بوده است. با تمام اینها ممکن است واکنشات موش و انسان باهم متفاوت باشد.

هرچند تا حدودی نتایج بدست آمده روند مثبت و امیدوار کننده ای را به دنبال داشته است اما این تنها راه برای تعیین نتیجه است و یقیننا مطالعات و تحقیقات در این زمینه همچنان تا رسیدن به هدف نهایی و شاید حتی ریشه کن این مشکل ادامه داشته باشد.با سپاس از همراهی شما

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری