نویسنده: رزا عابدی

رشد و توسعه فردی

علت ابتلا به پانیک در تمام مقالات و تحقیقات به عمل آمده روانی و به موجب ترشح آدرنالین بالا که در اثر استرس و یا ترس ایجاد میشود تشخیص داده شده است .در این مقاله با روند ابتلا به پانیک، علائم و روش های درمان آن همراه شما عزیزان خواهیم بود.

علت ابتلا به پانیک و تشخیص حمله های آن

همانطور که بالاتر گفته شد علت ابتلا به پانیک دلایل روانی از جمله استرس ، خشم زیاد، احساس ترس و یاد آوری خاطره ای بد در ضمیر ناخودآگاه انساهاست. حملات پانیک بخصوص در نوجوانان بیشتر از سایرین دیده میشود. میتوان گفت که ۳۵ درصد از مردم جهان در طی برهه ای از طول زندگیشان این حملات را تجربه کرده اند و ممکن است همین حالا هم با آن دست به گریبان باشند. حملات پانیک به دوره ترس شدید اطلاق میشود ک در یک مدت زمان کوتاه اتفاق میفتد و در بدن ایجاد ترس شدید میکند. این وضعیت ممکن است سبب افزایش ضربان قلب، ایجاد شرایط سخت برای نفس کشیدن و تنگی نفس ، سرگیجه و همچنین توام با لرزش و تنش های عضلانی باشد.

درمان خانگی افسردگی توسط چند راه حل خانگی

حملات پانیک غالبا ناگهانی اتفاق میفتند و در بیشتر مواقع آنها هیچ گونه تهدید خارجی را شامل نمیشوند. یک حمله و ترس امکان دارد از چند دقیقه تا نیم ساعت هم به طول بیانجامد و در صورتی که اقدامی جدی مبنی بر درمان این بیماری انجام نشود ممکن است اثرات  جبران ناپذیری بر زندگی افراد بگذارد تا حدی که ممکن است از شرایطی مانند تنها بودن و یا خارج شدن از خانه دوری کنند و همین موضوع ترس آنها ازپانیک را بیشتر خواهد کرد.

علت ابتلا به پانیک

علت ابتلا به پانیک

برای عده ای از افراد حملات پانیک تنها در صورت بروز استرس در آنها رخ خواهد داد اشخاصی که به صورت مستمر در معرض حملات پانیک قرار دارند اختلالات اضطرابی در آنها تشخیص داده میشود و مدام ترس از این دارند که این موضوع تاثیرات منفی زیادی در کیفیت زندگیشان به جای بگذارد.

علت ابتلا به پانیک/علل شایع حملات پانیک 

عبت ابتل ابه پانیک تنها عوامل روانی و استرس بیش از اندازه و مواردی از این قبیل است. اینکه چه زمانی شما دچار حملات آن خواهید شد هم ارتباط مستقمی با احوالات و شرایط روانی شما دارد. به این صورت که زمانی که شما بیش از اندازه از ایجاد حملات پانیک در خودتان هراس دارید و مدام این موضوع را در ذهنتان مرور میکنید قلب شما سریعا به این افکار واکنش نشان میدهد و به این صورت شما احساس میکنید که دچار حمله قلبی شده اید یا مثلا زمانیکه احساس سرگیجه دارید مدام در ذهنتان اینطور مرور میشود که شما دچار ضعف شده اید و یا در معرض خطر هستید در صورتی که که این موضوع واقعیت ندارد  ‌ در واقع زمانی که بدن شما اینطور تصور میکند که  شما در معرض خطر قرار گرفته اید مغز شما سیستم عصبی تان را کنترل کرده تا بتواند سیستم فرار و یا زدن را کنترل کند. انواع مواد شیمیایی، از جمله آدرنالین  در این زمان ترشح میشوند و واکنش فیزیولوژیکی بدنتان را فعال میکنند . بعنوان مثال ضربان قلب شما افزایش پیدا میکند و خون با فشار بیشتری برای رگها ارسال میشود تا عضلات برای نبردی در مقابله با خطر آماده شوند.

علت ابتلا به پانیک

علت ابتلا به پانیک / علل شایع حملات پانیک

حملات تهاجمی میتوانند زمانی اتفاق بیفتند که واکنش فرار و یا ضربه ایجاد شده باشد حتی در شرایطی که که خطر خاصی وجود نداشته باشد. یک فرد که مبتلا به پانیک است امکان دارد حملات پانیک را در موقعیت هایی ظاهرا بی خطر و بدون استرس حتی در زمان خواب و یا تماشای تلوزیون تجربه کند.

برخی از عوامل هم هستند که ممکن است باعث شوند تا بدن واکنش فرار و یا ضربه را در شرایط نامناسب انجام دهد. بعنوان مثال :

استرس مزمن:

این موضوع سبب ترشح هورمون های استرسی مانند آدرنالین بیش از حد نرمال خواهد شد. بروز این عارضه ممکن است ناشی از علت های ذهنی و مواردی از قبیل فقدان تغذیه مناسب، عدم خواب کافی و همچنین اعتیاد به تلفن های هوشمند و خیلی موارد دیگر باشد.

استرس حاد

( حوادث ترومایی و آسیب زننده)

این موضوع ممکن است باعث ترشح یکباره هورمون های استرس به مقدار زیاد در شما شود.

چطور خشم خود را کنترل کنیم؟

آسیب ریوی

( تنگی نفس)

این شرایط موجب بروز اختلال در مقدارهواییست که وارد خون شما میشود. وجود مقادیر زیاد دی اکسید کربن در خون اصلا برای شما خوب نخواهد بود.

ورزش شدید

ورزش بیش از اندازه بدون آمادگی و نرم کردن بدن همراه با شدتی بالا میتواند میزان آسیب دیدگی بدن را بالاتر ببرد و به موجب آن باعث واکنشات شدید بدن با برخی افرادی شود که موجب این حملات شده اند.

مصرف بیش از اندازه کافئین

کافئینی که در انواع خوراکی و نوشیدنی ها وجود دارد بخصوص در قهوه،چای و برخی نوشیدنی های دیگر نظیر آب تونیک،نوشابه های گاز دار و .... تمام اینها محرک هایی قوی هساند که بر سیستم عصبی تاثیری منفی به جای خواهند گذاشت.

بیماری ها

یکسری از بیماری ها موجب تغییرات فیزیکی در بدن میشوند و همچنین ممکن است در ادامه موجب ابتلا به پانیک شوند

تغییر دادن ناگهانی محل زندگی

به عنوان مثال وارد شدن از محیطی ساکت و خلوت به محیطی پر ازجمعیت و شلوغی.

علل دیگر

برای بروز حمله پانیک ممکن است بسیاری دیگر از علل شایع نیز وجو داشته باشند که در برخی بدن های با شرایط متفاوت رخ دهند مثلا  داروها و محرک هایی که استفاده میکنند، رژیم غذایی،الکل و خیلی موارد دیگر از این قبیل هم ممکن است باعث ابتلا به حملات پانیک شود.

علت ابتلا به پانیک / عوامل عصبی

 

علت ابتلا به پانیک/ عوامل عصبی

علت ابتلا به پانیک / علایم شایع ابتلا به آن کدام ها هستند؟

راهکار هایی جهت مقابله با استرس

اختلال پانیک معمولا فقط چند دقیقه طول می انجامند اما ممکن است برای چندین ساعت مداوم هم زمان ببرند و حتی مجددا رخ دهد.

در اینجا علل شایع این شرایط را خدمت شما عزیزان عرض میکنیم:

 • ایجاد احساس ترس ناگهانی و مکرر 

 • ایجاد احساس غیر قابل کنترل شدن

 • بروز یکباره احساس ترس و وحشتی که تقریبا موجب فلج دشن بدن میشود.

 • ترس و یا اضطراب اززمانی که مجددا مورد حمله وحشت بعدی قرار بگیریم 

 • ترس از دست دادن هرچیز و یا هرکسی همچنین کنترل یا هراس از پایان جهان

 • احساس اینکه در واقعیت وجود ندارید

 • احساس کیپ شدن و گرفتگی گلو

 • ایجاد احساس انزوا و تک افتادن از سایرین

 • دور شدن از حملات پانیک قبلی

 • احساساتی به مثال  دیوانه شدن یا مردن

برخی علائم فیزیکی در ناخودآگاه ممکن است شامل موارد زیر بشوند:

ضربان قلب سریع، عرق کردن، احساس داغ یا یخ زدگی، ضعف تنفس، سرگیجه، بی حسی یا دلتنگی، خفگی، درد قفسه سینه، لرزش و درد شکمی.امکان دارد علائم دیگری را که ذکر نشده است را هم تجربه کنید.اگر سؤالی درمورد علائم بیماری دارید، لطفا با پزشک خود در ارتباط باشید.

 

علت ابتلا به پانیک / استرس حاد

ایجاد حملات پانیک با ترس و وحشت 

چه کسانی در خطر ابتلا به حملات پانیک قرار دارد؟

هرچند که حملات پانیک یک وضعیت شایع است و می تواند در هر کسی از هر رده سنی و یا مذهبی رخ بدهد اما با این حال، زنان و نوجوانان در معرض خطر بیشتر نسبت به مردان قرار دارند. یکی از دلایل منطقی آن هم این است که مردان به نسبت زنان دارای بدن های قویتر و مستحکمتری هستند. 

علاوه بر این، افرادی که سبک زندگی علمی ندارند اغلب کمبود مواد مغذی را تجره میکنند که سبب کاهش سلامت فیزیکیشان خواهد شد، همچنین خطر ابتلا به این بیماری را نیزدر آنها بالاتر میبرد. شما قادر هستید با کم کردن موارد زیر این بیماری را کنترل کنید:

چه زمانی مراجعه به پزشک ضروریست؟

اگر شما دچار هر کدام از این نشانه ها یا علائم شدید و یا سؤالی در این زمینه دارید، لطفا با دکتر پزشک خود خیلی خوب مشورت کنید. چرا که هرکسی ممکن است شرایطی متفاوت نسبت به شخاص دیگری که به این بیماری دچار هستندد داشته باشند

چطور در معابر عمومی از بروز خطر پانیک جلوگیری کنیم؟

نکته: در زمان بروز حمله از این روش یعنی کشیدن نفس عمیق استفاده نکنید.

 • روی صندلی راحت به آرامی بنشینید یکی از دستانتان را روی شکمتان بگذارید.

 • سعی کنید به آرامی تنفستان را توسط بین خود هدایت کنید. روند نفس کشیدن های صحیحتان را توسط بال و پایین شدن آرام شکمتان را با دست خود احساس کنید.

 • در شمارش یک تا دو، نفستان را حبس کنید.

 • سپس، با گفتن چهار، هوا را را به ارامی از دهانتان ببیرون بدمید.

 • این تمرین را دو بار در روز برای مدت 5 تا 10 دقیقه بکار بگیرید .

 • این تمرین میتواند در حد موثری در رفع استرس و جلئگیری از حملات پانیک برای شما موثر باشد.

علت ابتلا به پانیک / حمله در معابر عمومی

 برای کاهش استرس و درمان حملات پانیک نفس عمیق بکشید.

برای درمان پانیک گذشته را رها کنید.

سعی کنید روی تمام کارها یی که انجام میدهید تمرکز کافی داشته باشید. گذشته و افکار منفی را از دپخود دور کنید برای اینکار تنها کافیست تنها تمرکز و هواستان را معطوف به کایکه در حال انجام  آن هستید بکنید. اگر در حال رانندگی هستید تمرکزتان را معطوف به دستها و فرمان بکنید به اصول و قوائد رانندی و کارهای یکه باید بکنید فکر کنید و تمام فکرتان را از چیز های دیگر خالی کنید.

دلایل و علت ابتلا به پانیک را ریشه یابی کنید.

حملات پانیک غالبا با وقایع شدید در زندگی همراه هستند، مانند مرگ یک عضو خانواده، اتفاق یک رویداد مهم در زندگی ما مثل رفتن به کالج، ازدواج یا داشتن فرزند یا آسیب های روانی  کوتاه مدت مانند سرقت.بهترین اصل برای درمان انواع بیماری های که ریشه روانی دارند این است که آن ها را ریشه یابی کنید اگر خودتان به دلایل بروز این بیماری نرسیدید میتوانید از پزشک روانشناس کمک بگیرید نگران نباشید راه های زیادی هست که بتوانند شما ره به دلایل بروز این مشکلات برسانند. به این ترتیب رفته رفته میتوانید آنها را از خودتا ندور کنیدو حداقل بدانید ریشه مشکل کجاست و از کجا باید برای درمان بیماری اقدام کنید. به این ترتیب همچنین میتوانید وضعیتی را که موجب ایجاد تنش و ترس و اضطزاب در شما شده است شناسایی کنید و به این ترتیب جلوی قرار گیری مجدد در چنن شرایط هایی و یا موارد مشابه آن را که موجب بروز مجدد آنم حملات در شما و یادآوری خاطرات بد در ذهنتان میشوند جلوگیری کنید.به این ترتیب حتی میتوانید زمان بروز حمله خود را پیش بینی کنید. به این ترتیب شما امادگی لازم را برای برخورد با این بیماری و در نظر گرفتن اقدامات لازم خواهید داشت.

استفاده از اسپری برای اتاق خواب

در نظر داشته باشید که ایجاد فضایی امن و محیطی آرام در فضای اتاق خواب شما  برای داشتن یک خواب شبانه توصیه میشود. بنابراین، اتاق خواب شما باید بهترین فضای خواب و استراحت شما پس از گذراندن یک روز خسته کننده باشد. میتوانید از عطر و رایحه ای آرام بخش که حتی ذهنتان نسبت به آن خاطرهای خوبی را ثبت کرده و یا استفاده از رایحه های گیاهی که معمولا در طب های سنتی توصیه میشوند استفاده کنید. منابع نوری زیاد، استفاده بیش از اندازه از لوازم دکوری و لوازم الکتریکی اصلا برای اتاق خواب شما توصیه نمیشوند.

 • اسپری بابونه یکی از رایحه هاییست که میتواند بسیار برا تمدد اعصاب شما مفید باشد.

 • اسپری در حدود 8 اونس تهیه کنید و آن را با 4 اونس آب مقطر و عصاره فندوق پر کنید.

 • حالا 5 تا 10 قطره روغن بابونه را به آن اضافه کرده. سپس 3-5 قطره وانیل، سدر و اسانس پالو سانتو را هم مجددا به آن اضافه کنید.

 • از این اسپری در مکان های دیگر خانه و مواقع غیر از خواب مثلا در زمان هایکه احساس استرس و نا آرامی دارید هم میتوانید استفاده کنید.

 کنترل استرس بهترین درمان برای حملات پانیک

یکی از مهمترین علت ابتلا به پانیک همین داشتن استرس و اضطراب است بدیهیست که کنترل خشم و آرامش روانی در مواقع خاص میتواند از بروز حملات پانیک در شما جلوگیری کند.در ادامه مقاله راه حل هایی برای مقابله با استرس که در نهایت منجر به ابتلا به پانیک و بروز حمله های مکرر آن خواهد شد.

برای درمان استرس خود میتوانید روش های متعددی را امتحان کنید. برفرض مثال اگر برای حضور در یک آزمون استخدامی آدامه میشویدو احساس میکنید که استرس بر شما چیره شده سعی کنید به تمام اتفاقات خوب زندگی ود در عرصه کاری فکر کنید تمام سوابق و تجارب مفیدی که در این زمینه کسب کرده اید. چیز هایی که به آنها افتخار میکنیدو موجب سربلندی شما هستند مهم نیست از نظر بقیه چقدر مهم جلوه کند مهم این است که در شما احساس غرو و شادی ایجاد کرده باد حتی اگر این خاطر مربوط به سالها قبل و ساختن اولین تیرو کمان دستی بدن کمک والدینتان بوده باشد. به این شکل اعتماد به نفس بالاتری پیدا میکنید و کمی از اضطراب شما کاسته خواهد شد. زمانیکه که احساس کردید به اندازه کافی افکار مثبت را در ذهن خودتان جای داده اید وقت آن است که در مغزتان را ببندید تا مجدد افکار منفی به آنها وارد نشود. حالا میتوانید از روش های نفس عمیق کشیدن ، شماردن کاشی ها و آجرهای مکانی که در آن حضور دارید و یا شمارش ذهنی اعداد استفاده کنید به این ترتیب ذهن شما از فکر کردن به عوامل دیگر اجتناب میکند چون تمام تمرکز شما معطوف به زمان حالتان خواهد بود.

راه هایی برای افزایش اعتماد به نفس

امیدواریم که این مقاله مورد توجه  شما عزیزان قرار گرفته باشد.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری