نویسنده: خسرو یزدانی

زیبایی پوست

با سلام خدمتتان هستیم با یکی دیگر از مقاله های سلامتی به اسم علت جوش صورت چیست؟تقریبا همه ما زمانی را به شدت نگران سلامت و زیبایی پوستمان بوده ایم و شاید همین حالا هم یکی از دغدغه های مهم ما حفاظت از پوست و برگرداندن طراوت گذشته به آن باشد. یکی از آزاردهنده ترین مشکلات پوستی بروز جوش بر روی صورت است. آنهم درست در زمانهایی که قصد رفتن به مکانی مهم داریم و این نقطهای کوچک و قرمز حسابی باعث خجالتمان شده اند.گاها این جوش ها با عنوان آکنه هم شناخته میشوند. این نقطه های ریز آزار دهنده ممکن است  در همه قسمت های بدن ظاهر شوند. 

 


علت جوش صورت چیست؟ ارائه چند راهکار خانگی برای درمان جوش های صورت

 

طبق مطالعات انجام شده، حدود 80درصد نوجوانان، 3درصد مردان بزرگسال و 12 درصد زنان بزرگسال در طول زندگیشان مورد هجوم جوش ها قرار میگیرند.این موضوع علاوه براینکه ممکن است در برخی موارد باعث درد و التهاب و همچنین سوزش باشد تاثیر بسیار زیادی بر سلامت روانی و اعتماد بنفس افراد خواهد داشت. به طوری که در زمانهایی که مورد هجوم این جوش ها هستیم نمیخواهیم حتی از خانه خارج شویم! اما چیزی که واضح است این است که جوش ها هم علت های مخصوص به خودشان را دارند بدنمان با بروز جوش ها نشان میدهد که آنطور که باید مراقب سلامت پوستمان نبوده ایم. برای هرکس میتواند این علل مختلف باشد و یقینا با شناخت بهتر علت جوش صورت درمان آنها اصلا کار سختی نخواهد بود .همانطور که بهتر میدانید بهترین درمان  برای هر مشکلی ریشه یابی و علت بروز آن مشکل است. علل  بروز حوش در افراد مختلف میتواند بسته به شرایطی محیطی روانی و تغذیه متفاوت باشد که در این مقاله مجال توضیح تک تک آنها نیست اما مهمترین های این دلایل را برایتان تدارک دیده ایم که تقریبا سررشته عوامل دیگر هستند. با استفاده از این موارد وهمچنین مطالعه مقالات ما در مورد انواع پوست و ماسک های مفید میتوانید مراقبتی همه جانبه و تاثیرگذار از پوست خودتان داشته باشید.

 

علت جوش صورت چیست؟

 

جوش چیست؟

 

  علت جوش صورت

علت جوش صورت

 

  جوش در واقع نوعی بیماری پوستی است که غدد چربی پوست را درگیر می کند. منافذ کوچک روی پوست شما در زیر پوست با غدد چربی در ارتباط هستند. این غدد ماده ای روغنی به نام سبوم تولید میکنند و منافذ از طریق کانال هایی به نام فولیکل با غدد در ارتباط هستند.

این ماده روغنی داخل فولیک ها معمولا وظیفه انتقال سلول های مرده به سطح پوست را بر عهده دارند معمولا یک موی نازک از طریق فولیکول در سطح خارجی پوست شروع به رشد میکند.

هنگامی که فولیکول یک غده پوستی مسدود میشود باعث ایجاد جوش میشود. اغلب جوش ها بر روی گردن، صورت، کمر، سینه و شانه ها ایجاد میشوند. جوش های بیماری خطرناک و یا تهدید برای حیات نیستند اما میتوانند در صورتی که به آنها رسیدگی نشود تبدیل به زخم بشوند.

جوش ها اغلب به زیر سطح پوست نفوذ کرده و تبدیل به ضایعات نیمه خونی، قرمز و متورم می شوند. تقریبا تمام افراد مستعد ایجاد جوش رو صورتشان هستند، اما سینه، گردن، شانه ها و بالای کمر نیز میتواند بستری برای ایجاد جوش و آکنه ها باشد.

طبق تحقیقات انجام شده مشخص شده که علت جوش صورت تقریبا 30 درصد از نوجوانانی از آکنه شدید رنج می برند برخی عوامل ژنتیکی دخیل هستند که متاسفانه  خارج از کنترل می باشد.و هنگامی که درمان نشود منجر به زخم شده  و احتمال دارد که باعث ایجاد تورم، التهاب و درد برای صورت باشند.

اساساً این فرم از آکنه ها به عمق پوست نفوذ کرده و منجر به آسیب می شوند، اگر بیمار در روند درمان سستی و بی اهمیتی به خرج بدهد ، ممکن است آسیب جدی تر شود. آکنه ها معمولاً در سه سطح خفیف، متوسط و شدید دسته بندی می شوند.

کندن، آکنه را بدتر می کند، زیرا مدت زمانی برای بهبود ندارد، باعث التهاب می شود و به این ترتیب ممکن است باعث ایجاد زخم شود، بنابراین بهتر است که در اسرع وقت به پزشک پوست و مو مراجعه کنید. 

 

علل ایجاد لک صورت و 6 راه رهایی از آن ها

 

علل وجود جوش آکنه چیست؟

برای کنترل جوش های صورت و جلوگیری از وسعت یافتن آنها به طور موثر بهترین راه این است  که آنها را تشخیص دهید و بدانید که چطور شکل می گیرند و چه چیزی باعث بروز آنهاست. مهم ترین چیزی که در مورد جوش ها باید به خاطر بسپارید، این است که بدانید که این موضوع اصلا تقصیر شما نیست و برخلاف باورهای عام، جوش تماما ناشی از عوامل خارجی مثل آنچه که می خورید نیست، در برخی مواقع در واقع آنها ترکیبی از عوامل فیزیولوژیکی هستند که در زیر سطح پوست اتفاق می افتند، که ابدا در کنترل انسان نیست.

 هنگامی که صحبت از جوش و آکنه به میان می آید یقین بدانید که علت جوش صورت تنها یک عامل نیست، بلکه بسیاری از عوامل در آن دخیل خواهند بود  مانند: مقدار سبوم تولید شده روی پوست که اغلب بر روی زنان تاثیرگذاری بیشتری دارد و از همه مهمتر ژنتیک که نقش مهمی در ایجاد و ماندگاری جوش ها را ایفا میکند.

 

 علت جوش صورت/ هورمون ها

میتوان گفت در حقیقت آکنه نوعی بیماری پوستی هورمونی است. چراکه برای بار اول در دوران بلوغ بروز پیدا می کند. افزایش سطح هورمون رشد و IGF-1 نیز ممکن است بر آکنه تاثیر گذارد.افزایش هورمون تستسرون عامل ایجاد کننده جوش است .

در پسران جوان هم یکی از مهمترین علت جوش صورت افزایش هورمون بلوغشان میباشد. هورمونهای زنانه  هم می توانند باعث جوش های هورمونی شوند بهترین راه برای درمان جوش صورت در خانم ها بررسی آزمایشات هورمونیست.

 

 علت جوش صورت / باکتری 

انواع باکتری در تمام قسمت های صورت حضور دارند و این روندی طبیعی برای حفاظت از بخش سیستم نگه داری روغن پوست است اما در زمانی که این باکتریها تنها به یکی از فولیکول ها متصل شوند به سرعت باعث افزایش آکنه می شود.

 

علت جوش صورت / سبوم اضافی

غدد آندروژن ها سبب تحریک سبوم می شود و در نهایت منجربه ترشح روغن اضافی سبوم میشوند. این فرآیند کاملا طبیعی است، زمانی مشکل ساز میشود که این ماده با باکتری ها و یا سلول های مرده ترکیب شود.

 

علت جوش صورت

علت جوش صورت

 

علت جوش صورت / پوسیدگی در فولیکول 

 

سلولهای مرده پوست در فولیکول ها اغلب به صوت پیوسته روغن سطح پوست را تخلیه کرده و در افرادی که غدد بزاقی بیش از حد فعال باشند، این سلول ها سریع تر کار میکنند و در صورت بروز چنین اتفاقی سلول های مرده پوست با روغن بیش از اندازه ترکیب می شوند و از این طریق از روند ترمیم طبیعی پوست جلوگیری می شود.

 

آموزش 10 ماسک زردچوبه شگفت انگیز در منزل برای انواع پوست

 

 علت جوش صورت /التهاب

 

در برخی موارد بدن انسان به طور ناخواسته با برخی از باکتری ها ارتباط برقرار می کند و سپس  برخی از گلبول های سفید خون برای حمله به آنها اعزام میشوند مجموعه  این فرآیند را واکنش التهابی مینامند و پاسخ به این واکنش سبب ایجاد جوش ها و ورم قرمزی و درد خواهد شد. همچنین برای هر یک از ما این روند میتواند متفاوت باشد.

 

 سایر علل جوش نیز عبارتند از:

  • اختلال در سیستم گوارشی

  • ایجاد استرس و اضطراب

  • مصرف بعضی از داروها که با ما سازگاری ندارند.

  • لایه برداری های بیش از اندازه 

  • استفاده زیاد از حد از مواد آرایشی و ماندن آنها روی پوست درمدت طولانی که سبب عدم تنفس پوست میشود.

  • رشد باکتریایی

 

 

علت جوش صورت

علت جوش صورت

خب تا به اینجا با اینکه جوش ها چه چیزی هستند و حاصل چه فرایندی در بدن میباشند، همچنین علل پیدایش آنها روی بخش های مختلف بدن خصوصا صورت که بسیار هم آزاردهنده است آشنا شدیم. در ادامه چند درمان و ماسک خانگی به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد که تاثیر های چشمگیری در آب رسانی به پوست، لایه برداری و حذف چربی اضافه پوست که علت اصلی جوش صورت است دارند.همچنین گاها مشاهده میکنیم که جوش ها در صورت عدم رسیدگی مناسب و یا عدم ویتامین سازی بدن برای رفع سریع آنها به شکل های لکه روی صورت باقی میمانند. ماسکهایی که خدمتان معرفی خواهیم کرد میتوانند تاثیر بسزای در از بین بردن این لکه ها هم داشته باشند. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

 

 

آیا ماسک برای از بین بردن جوش های صورت موثر است؟

 

نمی توان انکار کرد که بروز جوش های صورت  میتواند برای همۀ ما همچون یک کابوس عذاب‌آور می باشد..پس یقیننا تا زمانیکه تبدیل به آکنه نشده اند باید برای درمان آنها چاره ای اندیشید. اما سوال اینجاست که ماسک ها تا چه انداره میتوانند تاثیر مثبتی در روند بهبود و یا حتی جلوگیری از بروز این عارضه داشته باشند؟

 

قبل از شروع معرفی ماسک ها یک توصیه کاربردی که برای تمام اقشار مناسب است را خدمتتان بگوییم :

قبل از شروع به هر روش درمانی در ابتدا رژیم غذایی سالم شامل انواع سبزیجات و پرهیز از سرخ کردنی ها و فست فود های مکرر برای خودتان دست و پا کنید. حتما کرم ضد آفتابی مناسب با پوستتان پیدا کنید و از قرارگیری در معرض آفتاب مستقیم خوددداری کنید.

مواردی که بالاتر گفتیم نسبت به تمام حرکات درمانی اولویت دارند. و فقط زمانی که آنها را به خوبی رعایت کردید است که پیشنهاد می‌کنیم برای از بین رفتن و پیشگیری از جوش های صورت  خود، به سراغ ماسک های صورت هم بروید. ماسک ها تاثیر بسیاری بر کاهش و از بین بردن اختلالات پوستی مختلفی از جمله آکنه و لک دارند، اما برای تاثیرگذاری مطلوب و دلخواه شما ، لازم است در استفاده از آن ها صبر و مداومت داشته باشید.

 

چند درمان خانگی برای از بین بردن لکه های سیاه پوستی

رفع جوش صورت توسط ماسک های آماده

ماسک های خانگی و یا ماسک های آماده ای که در بازار موجود هسند هر دو میتوانند تاثیرات خوبی برای از بین بردن جوش و جای جوش ها داشته باشند.اما نباید فراموش کنید که قبل از استفاده از هر نوع ماسکی باید ویژگی های آن و میزان سازگاریش با پوستتان را به دقت بررسی کنید. تنها در اینصورت است که میتوانید انتخابی عاقلانه د رجهت رفع جوش ها و یا حتی پیشگیری از جوش زدن داشته باشید.

توجه کنید که برای دستیابی به نتیجه دلخواه، لازم است این است که  ماسک ها را حتما براساس دستورالعمل نوشته شده بر روی برگه راهنمای محصول مورد استفاده قرار دهید.

اما اگر اینطور ترجیح می دهید که برای برطرف کردن جوش های صورت و یا لک های پوست صورت خود از طبیعت کمک بگیرید  و از ماسک های خانگی و دست ساز خودتان  استفاده کنید، بهتر است طبق دستوالعمل یکی از ماسک هایی را که در ادامه مطلب، طرز تهیه آن را آموزش خواهیم داد، پیش بروید:

فقط دقت داشته باشید که برای نتیجه گیری از ماسک های خانگی نیاز به صبر و مداومت خواهید داشت این ماسک ها راحداقل برای مدت دوالی سه هفته ادامه بدهید تا اثربخش باشد.

همچنین، اگر در کنار استفاده از ماسک های طبیعی در جهت از بین بردن جوش و یا لک صورت، از لوازم آرایشی هم استفاده می کنید، حتما از انواعی استفاده کنید که موجب انسداد منافذ پوستی شما نشوند. استفاده  صحیح از لوازم آرایشی و ماندگار طولانی مدت آنها روی پوست که تنفس پوست را به مخاطره می اندازد موجب تیره تر شدن لکه ها و بروز جوش های جدید خواهد شد.

 

چه عواملی سبب ماندن جای جوش ها میشود؟

 

دقت در برداشتن موهای صورت

دقت داشته باشید که حتی برداشتن موهای صورت با موچین، موم، یا استفاده از کرم‌های موبر که خیلی مسئله ی مهمی بنظر نمیرسد یکی ازیکی از شایع ترین دلایل التهاب پوست است.این التهاب می‌تواند باعث تغییر رنگ پوست در آن نواحی ، حساس شدن پوست  و  در نهایت تجمع و غلبه باکتری ها شود.

 

علت جوش صورت

علت جوش صورت

 

جراحت / آکنه

اسکارهای به جای مانده  از جوش‌ها، جراحت‌ها یا هر نوع جراحی به جای محو شدن ممکن است به لکه های پوستی تیره تبدیل شود.

 

بالا رفتن 

یکی دیگر از عوامل مهمی که سبب میشود جوش ها تبدیل به لک و آکنه شوند بالا رفتن سن است. با افزایش سن، سلول‌های پوست‌ دیگر به مانند جوانی تکثیر نمی‌شوند. به همین جهت، ترمیم نواحی آسیب دیده‌ی پوست و رهایی از لکه‌های بدرنگ و آزار دهنده بدون کمک گیری از ویتامین ها و واسطه ها دشوار خواهد بود.

وقتی که متوحه لک های صورتتان شدید خصوصا در زمانی که سراشیبی سن قرار گرفته اید و یا خود میدانید که دارای فقر ویتامینی هستید و کلاژن سازی و ترمیم بافت در صورتتان ضعیف است یقین داشته باشید غر غر کردن و ناامیدی به هیج عنوان یکی از روش های درمانی برای شما نیست!

هرچقدر هم سعی کنید با استفاده از کرم پودر ها و انواع لوازم آرایشی آنها را بپوشانید بازهم خواهید دید که در خلوتتان و زمانی که حوصله ای برای آرایش کردن ندارید این لکه های مزاحم رهایتان نمیکنند. برخی از افراد هستند که از هزینه های بالای مراجعه به متخصص و خرید داروهای تجویزی آنها نالان هستند اما به قطع در این مقاله بشما میگوئیم که مراجعه به پزشک نه تنها ، تنها روش درمانی نیست بلکه میتواند جز آخرین ها در لیست درمانی شما باشد!ما در این مقاله خبراهای خوبی برای شما داریم!

شاید برای همه شما جالب باشد بدانید اولین راه های درمانی دقیقا در یخچال ها و کابینت های آشپزخانه شماست! بله درست متوجه شدید! شما میتوانید به جای مراجعه به پزشک که در تنها در زمان های مشکلات حاد پوستی نیاز است تنها به یخچال آشپزخانتان سری بزنید. حقیقت محض آن است که آشپزخانه‌ی شما پر از موادی است که برای از بین بردن لکه های تیره معجزه می‌کنند.

و ما اینجاییم تا دقیقا به شما بگویم به چیزی نیاز دارید و چگونه از آن استفاده کنید. پس در ادامه با ما همراه باشید تا ازدلایل رخنه کردن این لک های آزار دهنده و انواع آموزشهای رفع این لک ها برایتان بگوئیم.

نکته: لطفا دقت باشید که هیچ راه درمانی در یک جلسه برای شما جوابگو نخواهد بود وتمام این درمان‌های خانگی باید حداقل به مدت یک ماه به صورت مستمر استفاده شوند تا کاهش محسوسی در لکه های پوست ورفع جوش ها مشاهده کنید.

 

علت جوش صورت

علت جوش صورت

 

ماسک صورت با آب‌لیمو و ماست

اثر سفیدکنندگی آب‌لیمو و خاصیت پاک‌سازی ماست، همراه هم منجر به روشن شدن لکه های پوست و البته ویتامینه شدن آن با ویتامین ث موجود در آبلیموست. که سبب رفع لکه های تیره و درخشش پوست‌تان می‌شود. چه کسی نمی‌خواهد با یک تیر دو نشان بزند؟

مواد لازم :

لیمو

۱ قاشق غذاخوری ماست تازه

روش استفاده

۱. آب یک لیموتازه  را گرفته و در کاسه‌ ای تمیز بریزید.

۲. یک قاشق غذاخوری ماست به آبلیمو اضافه کرده و مخلوط کنید.

۳. این مخلوط را روی تمام صورت‌تان مالیده و بگذارید ۳۰ دقیقه بماند.

۴ سپس آن را با آب تمیز و ولرم آبکشی کنید.

 

این ماسک را حداقل دو بار در هفته استفاده کنید.

اسکراب آب‌لیمو و شکر

برای رهایی از دست سلول های مرده پوست میتوانید از خاصیت لایه برداری شکر و سفید کنندگی ابلیمو در کنار هم بهره ببرید.این دو در کنار هم می‌توانند یک اسکراب عالی بسازند تا از دست سلول‌های پوست مرده خلاص شده و درخششی تازه به چهره‌تان ببخشید.

موارد مورد نیاز

نصف یک عدد لیموی تازه

۱ قاشق چایخوری شکر

 

روش استفاده

۱. آب یک لیمو را بگیرید و در کاسه‌ای تمیزی بریزید.

۲. یک قاشق چایخوری شکر را به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید (در صورتیکه پوستی خشکی دارید، می‌توانید یک قاشق چایخوری روغن نارگیل هم به ترکیبتان اضافه کنید).

۳. مخلوط را روی انگشتان‌تان مالیده وسپس آن را با حرکات دورانی به تمام صورت و به ویژه روی لکه های پوست بمالید و ماساژی ملایم بدهید.

۴. مالش پوست را تا دو دقیقه ادامه دهید.

۵. سپس آن را با آب گرم شسته و صورت‌تان را به آرامی خشک کنید.

برای نتیجه گیری از این روش آن را هفته ای یکبار انجام دهید توجه داشته باشید زیاده روی در استفاده ازاین روش میتواند سبب از بین رفتن چربی مورد نیاز پوستتان و درنهایت منجر به خشکی پوست شما شود.

 

هشدار:

هیچ درمان خانگی حاوی آب‌لیمو را اطراف و زیر چشم‌ها استفاده نکنید، زیرا پوست های این نواحی به شدت حساس هستند

در زمان استفاده از درمان‌های خانگی که دارای  آب‌لیمو هستند چه در زمان استفاده چه بلافاصله پس از آن در معرض آفتاب قرار نگیرید زیرا پوست‌تان را حساس بوده و ممکن است دچار آفتاب‌سوختگی بشود.

 

نکات

فقط از لیموی تازه و یا آبلیموی طبیعی استفاده کنید چرا که آبلیمو های صنعتی حاوی موادی هستنئد که نه تنها برای شما مفید نیست که حتی میتواند موجب آسیب رسانی به شما بشود.اگر پوست حساسی دارید، می‌توانید کمی عسل یا گلاب هم به ترکیب‌های بالا اضافه کنید تا آن‌ها را ملایم‌ تر کنید.

 

ماسک مخصوص پوست شفاف

 ماسک حاوی عسل و شیرخشک

این ماسک ضد لک، را میتوانید با استفاده از تنها دو قاشق غذاخوری شیرخشک، دو قاشق غذاخوری آبلیموی طبیعی و چهار قاشق غذاخوری عسل تهیه کنید. پس از اینکه همه مواد ماسک را به طور کامل با هم مخلوط کردید و به یک حالت خمیری رسیدید، مخلوط را به ارامی در نواحی پوستتان پخش کنید و حدود 20 دقیقه صبر کنید، سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید و روی پوست خود مقداری ماست خالی بزنید، در این حالت نیز 10 دقیقه صبر کنید و سپس پوستتان را با آب خنک بشویید.

 

ماسک آلوئه ورا

آلوئه ورا یک گیاه بسیار پر خاصیت برای انواع بیماری پوستیست و از ان استفاده زیادی برای مصارف پزشکی و آرایشی میشود نوعی روشن کننده طبیعی برای انواع پوست است. آلوئه ورا قدرت بالایی در حذف لک های پوست دارد و شدیدا باعث کاهش رنگدانه های پوست می شود. برای از بین بردن لک های صورت خود، کافی است مقداری از ژل آلوئه ورا را بر روی صورت خود بزنید و 5 دقیقه صبر کنید، سپس این ماسک طبیعی را با آب خنک از روی پوست خود آبکشی کنید.

 

ماسک عسل و سیب زمینی

عسل و سیب زمینی، ترکیبی موثر در درمان لک های تیره صورت محسوب می‌شود. برای تهیه این ماسک کافیست که، مقداری عسل را با آب سیب زمینی رنده شده مخلوط کرده و آن را با یک براش صورت بر روی پوست خود بزنید و پس از 15 دقیقه صورت خود را با آب خنک بشویید. سیب زمینی خاصیت روشن کنندگی دارد و پس از مدت زمان کوتاهی لک های صورت را محو می کند. دقت کنید که برای مشاهده نتیجه مطلوب، باید در استفاده از این ماسک صبر و مداومت داشته باشید.

از اینکه مقاله علت جوش صورت چیست با ما همراه بودید سپاسگزاریم 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری