نویسنده: رزا عابدی

فناوری

علت داغ شدن شارژر گوشی موضوع مورد بحث ما در این مقاله خواهد بود. احتمالا برای خیلی از شما هم پیش آمده است که در زمان  شارژ گوشی خود با دا شدن بیش از اندازه و غیر طبیعی شارژر و یا گوشیتان مواجه شده باشید. دلایل داغ شدن گوشی و عوامل موثر بر آن را در مقاله قبلی مورد بررسی قرار دادیم. اینبار با علت داغ شدن شارژر گوشی در خدمتتان خواهیم بود.

علت داغ شدن شارژر گوشی چیست؟

علت داغ شدن گوشی شما در زمان شارژ و یا استفاده چیست؟

معمولا داغ شدن بیش از حد طبیعی شارژرها معمولا حتی بیشتر از داغ شدن خود گوشی مشاهده میشود که البته دلایل و علت های زیادی دارد. گاها بروز اختلال در نحوه کارکرد مدارهای الکتریکی شارژر، گنجایش باتری و بسیاری از عوامل دیگر که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت ممکن است علت داغ شدن شارژر گوشی باشند.اما پیش از هر توضیحی راجع به داغ شدن شارژر ها و عوامل موثر در آن ها درست مانند مقاله قبلی راجع به بررسی عوامل تاثیرگذار در داغ شدن گوشی ، در قدم اول شما نیازمند آن هستید که بدانید آیا واقعا داغی شارژر شما بیش از حد مجاز است یا خیر؟ گاه ابه علت کار کردن با گوشی در هنگام شارژ و یا برخی عوامل طبیعی دیگر ممکن است کمی حررت شارژر به سبب فعالیت های مدارهای داخلی آن بالاتر برود اما در واقع نمیتواند خیلی نگران کننده باشد. شما تنها در شرایطی میتوانید اقدام به بررسی عوامل و ریشه یابی مشکل بکنید که داغی شارژر شما در زمان شارژ کردن گوشی تلفن همراهتان بیش از حد مجاز باشد.

 علت داغ شدن شارژر گوشی

علت داغ شدن شارژر گوشی

تقریبا داغ شدن شارژر از اهمیت کمتری به نسبت داغ شدن خودگوشی برخوردار است ومعمولاافراد کمی را نگران میکنداما بااینحال نباید فراموش کنید که گاه اتصاات و خرابی های شارژر میتواند دقیقا به اندازه بروز اختلال در خود گوش برای موبایل شما مضر باشد. خب به سراغ مطلب علت داغ شدن شارژر گوشی میرویم.

داغ شدن شارژر گوشی چه زمانی نگران کننده خواهد بود؟

اینکه شارژر شما در زمان انتقال انرژی به باتری به گوشی کمی گرم باشد موضوعی نسبتا طبییعی است و امری عادی محسوب میشود اما زمانی این موضوع میتواند نگران کننده باشد که میزان حرارت شارژر شما بیشتر از حد مجاز و طبیعی باشد. 

 علت داغ شدن شارژر گوشی

علت داغ شدن شارژر گوشی

علت داغ شدن شارژر گوشی را در اولین قدم باید در نوع کارکرد این ابزار جستجو کنید. یک شارژر موبایل در واقع یک منبع انرژی به شمار می‌رود. مبدلی که ولتاژ دریافت شده از پریز برق شهری را به ولتاژی که تلفن همراه شما قادر به دریافت آن است تبدیل خواهد کرد. معمولا ولتاژ برق شهری با توجه به کشوری که در آن زندگی می‌کنیم متغیر است این میزان میتواند بین 110 ولت الی 220 ولت متفاوت باشد. مقدار ولتاژی که تلفن‌های همراه قادر به دریافتشان هستند هم به طور معمول حدودا 5 ولت است. در واقع وظیفه شارژر موبایل این است که ولتاژ 220 ولت یا 110 ولت را به ولتاژ 5 ولت بدل کند.

به صورت کلی میتوان گفت که این فرایند یعنی تبدیل واتاژ با بهره وری صد در صدی انجام نخواهد شد.همیشه مقداری از این انرژی با هدر رفتی جزئی همراه خواهد بود. این انرژی هدر رفته در نهایت در بیشتر مواقع به گرما تبدیل می‌شود. فکر میکنم تا همینجا ناگفته برایتان مشخص شده است که این گرما همان گرمایی است که باعث گرم تر شدن سطح شارژر شما میشود. البته  ناگفته نماند که شدت داغ شدن شارژر گوشی شما به کیفیت ساخت شارژر و گوشی نیز وابسته خواهد داشت. در واقع برای پیدا کردن سرنخ اولی میتوانید به سراغ بررسی شارژر گوشی و کیفیت آن و یا برسی تلفن همرهتان بروید. 

  علت داغ شدن شارژر گوشی 

علت داغ شدن شارژر گوشی

باید در نظر داشته باشید که محدود بودن و کمبود فضای شارژ گوشی ها موجب میشود تا انرژی و گرمای تولید شده درهمان فضا متمرکزباقی بماند  در واقع میتوانیم بگوئیم وقتی فضا محدود است گرمای تولید شده راهی برای گریز ندارد. در صورتی که علاقمند باشیم تا داغ شدن گوشی را به صورت اصولی بررسی کنیم باید به شکل مینیاتوری شده به داخل شارژرها وارد شویم! شارژر ها متشکل از چیپ ست های فراوانی هستند که به صورتی گروهی در کنار یکدگیر جمع شده اند. غالبا اشخاصی که مسئولیت طراحی این شارژر گوشی ها را به عهده دارند محل قرار گیری این چیپ‌ ست‌ها را در نزدیکی پوشش پلاستیکی سطح شارژر د در نظر میگیرند. این دلیلی تا حدودی باعث میشود تا گرما راحتر به بیرون نفوذ کند.در این‌جا می‌توان علت داغ شدن شارژر گوشی را شرح داد. گرمای ایجاد شده در اثر فعل و انفعلاتی مربوط به تبدیل ولتاژ انرژی الکتریکی، از مبدا خودش یعنی چیپ‌ست‌ها خارج میشود و به پوشش پلاستیکی شارژر انتقال پیدا میکند.همین میتواند بزرگترین عامل بروز گرما در سطح پوسته بیرونی شارژرهای گوشی باشد.

البته ناگفته نماند گنجایش باتری تلفن هم میتواند یکی از عوامل تاثیر گذاری در گرم شدن شارژرها باشد. به این صورت که هرچقدر میزان گنجایش باتری شما بیشتر باشد شارژر شما برای تبدیل ولتاژ الکتریکی درگیر با چالش های بیشتری خواهد بود در نتیجه ولید انرژی در این ابزار بیشتر از سایر مواقع خواهد شد این موضوع در نهایت به هدر رفت انرژی و نمود آن به صورت گرمای پوسته بیرونی شارژر میشود و به همان نسبت افزایش نیرو و گرمای هدر رفت میزانداغی شارژر شما نیز بیشتر خواهد بود.

 

علت داغ شدن شارژر گوشی

علت داغ شدن شارژر گوشی از جنبه های دیگر 

در صورتی که با اینمورد مواجه شدید که داغی شارژر شما به حدی شدید شد که وجب سوزاندن دستتان بشود و یا سطح پلاستیکی آن دچار تغییر شکل شد احتمالا قریب به یقینن مدار های داخلی آنها دچار مشکل های اساسی شده اند. البته این مشکل و اختلالا در مدارها ممکن است در مدارهای داخلی گوشی و یا باتری آن نیز ایجاد شده باشند. داغ شدن شارژر علاوه بر خود آن میتواند میتواند وابسته به اختلالات داخلی گوشی شما نیز باشد.

در هر حال در صورت مشاهده مکشلاتی که تا این حد پیش روی کرده اند که موجب سوزاندن دست و یا تغییر شکل در ظاهر شارژر شده اند عاقلانه ترین کار این ست که تا زمانیکه این اختلالات به تلفن همراهتان نفوذ نکرده و میزان آسیب ددیگی افزایش نیافته است اقدام به تعویض شارژر خود بکنید.در این صورت با تعویض شارژر باید مشکل حل شده باشد. به این صورت میتوانید از آسسیب دیدن باتری و گوشی خودتان به موقع جلوگیری کنید.

تولید گرمای بیش از حد شارژر چه صدماتی به دنبال خواهد داشت؟

توصیه میکنیم که اینمورد را جدی بگیرید چرا که گرمای بیش از حد تولید شده در شارژر ممکن است باعث بروز آتش سوزی در شارژر و یا حتی ترکیدن باتری گوشی شما شود.

 

غالبا شارژرهای که با اینچینی مشکلاتی روبرو میشوند ، ولتاژی بیشتر از حد نیاز گوشی را در اختیار آن قرار می‌دهند و این موضوع باعث آسیب رساندن شدیدی به مدارهای داخلی گوشی میشود.درصورتی که شارژر خود را عوض کردید ولی بازهم مشکل به وقت خود باقی بود باید باتری و تلفن همراهتان را مورد بررسی قرار دهید. 

در این بین افرادی هستند که در صورت مشاهده مشکلاتی ازین قبیل اقدام به تعویض شارژر خود و استفاده از شارژر هایی با قدرت ولتاژ پائینتر میکنند به این ترتیب  درصد داغی شارژر گوشی کاهش یافته و یا گاها فرایند داغ شدن آن بصورت کامل رفع خواهد شد. اما باتری گوشی ها به دلیلی استافدهاز ولتاژ خروجی پائینتر مدت زمان بسیاری را برای شارژ کردن گوشی مورد نظر نیاز خواهد داشت. اما بهتر است تصمیمی منطقی بگیرید اینکه گوشی شما کمی بیشتر از حد معمول زان نیاز داشته باشد تا به طور کامل شارژ شود بهتر از آن است که با ارائه ولتاژ بیش از حد نیازش مدارهای ان دچار خرابی و سوختگی شوند.

 

در این میان پس از بررسی علت داغ شدن شارژر گوشی و رعات نکاتی که ذکر در صورتیکه باز هم با مشکلاتی از قبیل داغ شدن گوشی و یا شارژر مواجه بودید باید بدانید که مشکل اصلی میتواند در گوشی شما باشد. البته بعضا افرادی هستند کهعادت دارند در زمان شارژر هم از گوشیشان استفاده کنند این موضوع میتواند بسیار برای تلفن شما خطرناک باشد چرا که بالا رفتن میزان پردازش دستگاه در نهایت موجب تولید گرمای بیشترو انتقال به شارژ و آسیب رسانی به هردوی انها خواهد شد. بنابراین سعی کنید حتما در زمان شارژر شدن برخی نکات را در نظر بگیرید:

  • برنامه های باز را که در پس زمینه تلفنتان باقی مانده اند بیندید.

  • بهتر است اتصال وای وافی و اینترنت را قطع کنید. 

  • ازدوربین گوشی استفاده نکنید.

  • شارژر ها را دور زا معرض نور خورشید نگه دارید و یا به برق متصل کنید.

  • از شارژری با ولتاژ مناسب استفاده کنید.

  • گوشی خود را در منطقه ای که دور از تابش نور مستقیم خورشید باشد قرار بدهید.

  • سعی کنید مگر در مواقع بسیار ضروری در زمانی که تلفنتان متصل به برق است از آن استفاده نکنید.

با رعایت نکا ت بالا در صورتیکه بازهم با مشکلات داغ شدن گوشی مواجه شدید بهتر است مقاله منتشر شده در موبویار در باب بررسی عوامل داغ شدن گوشی موبایل را هم مطالعه کنید. امیدواریم این مقاله توانسته باشد پاسخگوی سوالات شما درزمینه علت داغ شدن شارژر گوشی بوده باشد. سپاس از همراهی مشا دوستان عزیز

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری