نویسنده: رزا عابدی

اندروید

برای فهیدن علت داغ شدن گوشی و در پی آن پیدا کردن راه حل رفع این مشکل در قدم اول نیاز دارید بدانید آیا تلفن همراه شما واقعا داغ میکند؟ همانطور که اشاره شد تلفن های هوشمند امروزی مجموعه ای از قطعات کوچک و سخت افزار های ظریفی هستند که در فصای محدود و کوچک گرد هم آمده اند تا کاربران را برای استفاده همراهی کنند.چنین مواردی در شرایط کلی به موجب استفاده عادی از موبایل ممکن است منجر به بالا رفتن نسبی حرارت گوشی شما شود  ه البته برخی کاربران نسبت به این موضوع حساسیت نشان میدهند در حالی که گرم شدن دستگاه تا حدی وابسته به کار ان و میزان فعالیتی که میکند دارد و نگران کننده نیست.

علت داغ شدن گوشی چیست؟

جلوگیری از بروزرسانی خودکار برنامه های اندرویدی

علت داغ شدن گوشی

برای شناسایی شاخص گرمای بیش از حد میتوانیم این مثال برایتان بزنیم: در صورتی که به مدت ۱۵ دقیقه و یا بیشتر با حجم کاری بالا با تلفن خود کار کردید گرم شدن بدنه چیزی کاملا طبیعی بنطرمیرسد. حجم کاری بالا یعنی انجام بازی های ویدئویی، اتصال به اینترنت و وای فای و همچنین استفاده از شبکه های  اجتماعی و پیام رسان ها و یا استفاده از سرویس های استریم و هپچنین برنامه های سنگین . اینها همه شرایطی هستند که در آن نباید برای داغ شدن تلفن همراهتان نگران باشید. البته ناگفته نماند اگر گرنا به حدی رسیده که نتوان تلفن را در دست گرفت یا اینکه قسمتی از بدنه بیش از اندازه داغ شد این مورد میتواند خطرناک باشد و عمر تلفن هوشمندتان را کم کند. همچنینی در شرایطی که با استفاده کوتاه مدت از تلفنتان بدنه آن گرم و داغ شد باید نگران کننده باشد.

علت داغ شدن گوشی به طور معمول چیست؟

با این توصیحات در صورتیکه فکر میکنید داغ شدن گوشی همراهتان عادی نیست باید منشا اصلی این این اتفاق را شناسایی کنید. به طور کلی تلفن های هوشمند به چند دلیلی کلی داغ میشوند که از میان آنها میتوان زیاد بود نور صفحه نمایشگر، انجام مکرر بازی های اندرویدی،اتصال طولانی مدت به وای فای و فعال بودن همزمان چندین برنامه در تلفن همراه را نام برد‌. شما باید توجه داشته باشید که تلفن همرهتان از چه تکنولوزی و قدرت پردازنده ای برخوردار است نباید از یک گوشی میان رده.و متوسط انتظارات بالایی داشته باشید چون در اینصورت ممکن است گوشی داغ شده و حتی خاموش شود. از طرفی در میان گوشی های بالارده و پرچم دار اینطور نیست این گوشی ها نباید به این راحتیها داغ شوند و در صورتیکه اینطور نبود باید حتما علل آن را بررسی کنید.

علت داغ شدن گوشی در هنگام شارژ شدن

یکی از موارد شایع داغ شدن گوشی های در زمان شارژ شدن آنهاست. گاها حتی بااین وجود که از آنها استفاده ای هم نمیکنیم شاهد داغی بیش از حد بدنه گوشی خود هستیم. از جمله دلایل مهم و شایعی که میتوان در اینمورد دخیل دانست انجام  پردازش بیش از اندازه‌ توسط گوشی میباشد

در صورتی که در زمان شارژ شدن گوشی همرهتان چندین اپلیکیشن متفاوت در آن  فعال مانده باشند پردازنده ناگزیر از انجام فعالیت مضاعف خواهدشد. به همین جهت دمای گوشی شما بالاتر رفته و این موضوع در قالب بروز گرمای بیش از اندازه بدنه گوشی نمود پیدا میکند. بنابراین حتما در نظر داشته باشید تا پیش از به شارژ زدن تلفن همراهتان تمام برنامه های باز آن را ببندید. همچنین برای انجام هرچه بهتر روند شارژ شدن گوش هایتان بهتر است تا در حین شارژ شدن از تلفنتان استفاده نکنید . 

علت داغ شدن گوشی در هنگام شارژ شدن

علت داغ شدن گوشی در هنگام شارژ شدن / بازی کردن و فعال بودن گزینه های جانبی

انجام فعالیت هایی از قبیل بازی کردن با گوشی در حین شارژ شدن میتواند دمای گوشی شما را بسیار بالاتر از حد معمول آن ببرد. همچنین فعال بودن قابلیت هایی نظیر ، وای فای، اینترنت و موبایل و بلوتوث هم در بالا تر رفتن فعالیت و دما گوشی شما بسیار موثر خواهد بود. بنابراین سعی کنید تمام این قابلیت ها را خاموش کرده و تا زمان شارژ کامل تلفن همرهتان را فراموش کنید!

علت داغ شدن گوشی در هنگام شارژ شدن/ کیفیت شارژر

اینکه تلفن همراه شما د زمان شارژ شدن داغ میشود به ارتباطی به کیفیت شارژر دارد و نه مدار های داخلی تلفن همراهتان. در برخی موارد دیده شده که معیوب بودن کابل شارژر باعث بروز این مشکل در گوشی های هوشمند شده است. در اینصورت با توجه به اینکه اکثریت شارژرها قابلیات جداسازی کابل ها رابط را دارند بهتر آن است تا اقدام به تعویض کابل شارژرتان بکنید. 

نکته بعدی این که اگر جزو افرادی هستید که گوشی همراهتان را در نیمه شب به پریز وصل میکنید و تا صبح به حال خودش رهایش میکنید بهتر است بگوئیم که باید از این عادت خودتان دست بردارید. برخلاف تصور برخی از افراد که تلفن های هوشمند پس از شارژ کامل اتصال به برق را به صورت کامل قطع میکنند باید بگوئیم که اتصال به پریز برق بیشتر از آنچه که مورد نیاز دستگاه شما باشد میتواند باعث آسیب رسانی به طول عمر باتری شما شود. مسلما در زمان هایی که باتری گوشی شما از شرایط عادی به دور است، ممکن است مشکلاتی نظیر ایجاد گرمای بیش از اندازه رخ بدهد. مثلا اگر باتری گوشی شما از حالت و شکل عادی خود خارج شده و دچار برآمدگی یا ورم است، در صورت بروز گرمای بیش از اندازه یقین بدانید که مشکل اصلی از خود باتری است.

 علت داغ شدن گوشی در شرایط عادی

فراموش نکنید که گاهی ممکن است تلفن شما در شرایط عادی و حتی در زمان هایی که مشغول شارژ شدن هم نیست با مشکل داغی بیش از حد روبرو شود.

یکی از دلایل مهم در داغ شدن گوشی را میتوان استفاده بیش از حد از دوربین تلفن همراه دانست. در صورتی که دوربین گوشی شما بدون انکه متوجه باشید بیش از اندازه روشن بماند یا اینکا خودتان به صورت اگاه بیش از اندازه آنرا مورد استفاده قرار دهید ممکن است با داغ شدن بیش از اندازه تلفن همرهتان روبرو باشید.

علت داغ شدن گوشی در شرایط عادی/ پوشش های ایمنی

گاهی استفاده از پوشش های ایمنی قطور و سنگین میتوانند در داغ شدن و نگاه داشتن حرارت درون گوشی موثر باشند کاورهای ایمنی در عمل باعث افزایش ضخامت سطح بیرونی گوشی میشوند و روند خارج شدن گرمای داخلی گوشی را تا حدودی مختل میکنند. بنابارنی زمانی که استفاده بیشتر از گوشی دارید و پردازنوها مشغول کار هستند گرمایی که توس طمدارهای داخلی ایجاد میشود قار به خروج از فضتی گوشی نخواهد بود. و به این ترتیب باپدیده داغ شدن گوشی روبرو خواهیم بود.

علت داغ شدن گوشی در شرایط عادی/ ویروس

بله ویروس های میتوانند یکی از دلایل شایع داغ شدن بیش از اندازه گوشی همراه شما باشد. این مورد خصوصا در گوشی های با سیستم عامل اندروید بیشتر دیده میشود چرا این نوع گوشی ها به جهت منبع باز بودن سیستم عاملشان بیشتر از سایر گوشیها در معرص خطر و ابتلا به ویروس ها و بد افزار های آسیب رسان هستد. بهتر است حتما آنتی ویروسی خوب و تاثیرگذاری استفاده کنید. 

 • نکته بعدی اینکه در شرایطی که از تلفنتان استفاده نمیکنید و نیازی بدان ندارید بهتر آنست که بسیار از فعالیت های کم کنید و جلکی بسیار از پردازش های غیرمعمولی را بگیرید هرچند که سخت بنظر میرسد. میتوانید برای انجام دقیق اینکار تلفنتات را روی حالت پرواز تنظیم کنید تا دسترسی به مکارد غیر ضروری کاهش یابد.

 • حتی در شرایطی که از برخی اپلیکیشن ها استفاده نمیکنید و آنها را بسته نگه داشته اید باز هم ممکن است یکسری از آنها به صورت نامحسوس و خودکار به فعالیت های پردازیشیشان ادامه میدهند. بدیهیست که پردازش بیش از اندازه مترادف با تولید گرمای بیشتر خواهد بود بنابراین سعی کنید در صورتیکه نیاز به برنامه ای ندارید انرا حدف کنید تا هم فصای ذخیره بیشتری داشته باشید و هم از داغ شدن گوشی خود جلوگیری کنید.

 • در کنار این موضوع توصیه میشود همواره اپلیکیشن های نصب شده روی گوشی همراهتان را به روز نگاه دارید شرکت های تولید کننده این دست اپلیکیشن ها هرچند مدت یکبار بروزرسانی های متعددی برای برنامهایشان ارایه میدهند تا این برنامها سازگاری بیشتری با توان و شرایط سخت افزاری گوشی های داشته باشند. بنابراین در صورت عدم استفاده از این آپدیت ها ممکن است فعالیت پردازشی گوشی همراه شما مجددا اضافه شود و متوسط دمای آن هم به همان میزان بالاتر برود.

دوربین، مهم‌ترین عامل داغی گوشی هوشمند

استفاده از دوربین تلفن‌های هوشمند، هر دو بخش سخت‌افزار و نرم‌افزار دستگاه را به طور همزمان و در حجم بالا درگیر می‌کند، افزایش کیفیت تراشه‌های اختصاصی دوربین‌ها و استفاده از چند سنسور در تلفن هوشمند نیز موجب می‌شود تا هنگام استفاده از دوربین، اکثر منابع سیستم اشغال شوند. اگر پس از چند دقیقه استفاده از دوربین تلفن هوشمند گرم می‌شود، بهتر است کیفیت ثبت تصاویر را در تنظیمات دوربین کاهش دهید. این موضوع به‌خصوص برای ثبت ویدئو در دقایق طولانی تاثیرگذاری بیشتری دارد. البته گرم شدن گوشی هنگام استفاده از دوربین درفضای آزاد و تابش مستقیم خورشید در روز‌های گرم، طبیعی است، در این حال باید برای ثبت تصاویر و ویدئو در سایه قرار گرفت تا تلفن هوشمند در معرض حرارت محیط قرار نگیرد.

علت داغ شدن گوشی در هنگام شارژ شدن

به‌طور معمول استفاده از گوشی در فضای آزاد به دلیل سایه افتادن برروی نمایشگر کمی دشوار است، در این حال کاربران سطح روشنایی صفحه نمایش را زیاد می‌کنند تا بتوانند با تلفن خود کار کنند، این اتفاق در طولانی مدت نیز موجب می‌شود تا فشار زیادی به گوشی وارد شود و حرارت دستگاه اندرویدی بالا رود.

قاب چرمی محافظ گوشی، ایجاد گرما می‌کند

قاب یا کاور‌های پلاستیکی و چرمی به دلیل وجود الیاف مصنوعی و ساختار نامطلوب، جلوی عبور و مرور هوا را می‌گیرد و موجب گرم شدن تلفن هوشمند می‌شوند، کاربران به‌طور معمول تلفن همراه خود را در داخل قاب یا کاور قرار داده و آن را در جیب یا کیف خود می‌گذارند، با این وجود تلفن هوشمند قبل از استفاده نیز گرم می‌شود و در هنگام استفاده زودتر از زمان معمول، حرارت آن بالا می‌رود.

پاک‌سازی گوشی از بدافزارها

یکی دیگر از عوامل داغ شدن گوشی، بدافزار‌ها هستند، هر تلفن هوشمندی باید از یک آنتی‌ویروس یا برنامه محافظتی قدرتمند بهره ببرد، در این صورت هنگام اتصال به اینترنت یا انتقال فایل، از ویروسی شدن یا ورود بدافزار‌ها به تلفن هوشمند جلوگیری می‌شود. ویروس‌ها و بدافزارها، در پس‌زمینه گوشی اجرا شده و منابع دستگاه اندرویدی را اشغال می‌کنند و موجب کندی و سنگینی نرم‌افزار‌ها می‌شوند، با پاک‌سازی تلفن هوشمند می‌توان هم از داغ شدن و هم از کندی گوشی همراه جلوگیری کرد.

داغ شدن گوشی پس از شارژ

عدم شارژ بیش از اندازه گوشی میتواند در بهبود عملکرد و افزایش عمر باتری تلفن همراه شما نیز موثر باشد دستگاه های اندرویدی نباید بیش از 85 درصد شارژ شوند چرا که در این حال تبه باتری فشار وارد شده و این خود میتواند یکی از دلایل افزایش حرارت گوشی باشد .

اما در صورتی که روش شارژ کردن شما به روشی صحیح بود و با زهم با مشکل داغ شدن گوشی روبرو شدید باید سلامت و اتصالات کابل و شارژر را بررسی کنید. گاها هم پیش می آید که مشکل از خود دستگاه اندرویدی است و یا باتری دستگاه با مشکل روبرو شده است. 

چند اقدامات موثر در کاهش داغ شدن گوشی

تا به اینجای مقاله راجع به اصلی ترین دلایل دغ شدن گوشی خدمتتان گفتیم در ادامه با راه حل هایی برای رفع این مشکل در خدمتتان خواهیم بود. مواردی که معرفی میشوند میتوانند تا حد زیادی در کم کردن گرما و حرارت تولید شده در تلفن های هوشمند شما موثر واقع شوند

این راه حل ها شامل :

 • عدم استفاده از برخی کاور های پلاستیکی و چرمی ضخیم

 • تلفنتان را در شرایطی که نیازی بدان ندارید برای حذف تمام اتصالات و صرفه جویی در مصرف باتری در حالت هواپیما قراربدهید.

 • به هیچ عنوا نصفح نمایش گوشی را در مقال نور مستقیم خورشید قرار ندهیدی و صبر کنید در مقابل آفتاب از تلفن همراهتان استفاده نکنید.

 • سطح نور صفحه نمایشگر گوشی را کم کنید.

 • برنامه هایی که پس از اجرا در پس زمینه گوشی به صورت باز باقی ماندهاند مرتبا ببندید.

 • حافظه تلفن همرهتا نرا از فایل زائد و برنامه هایی که استفاهد نمیکنید پاک کنید.

 • حتما ویروس کش موثری نصب کنید.

 • زمان اتصالات بلوتوث ، وای فای و جی بی اس را کاهش بدهید.

با راعایت تمام موارد بالا علاوه بر اینکه دیگر شاهد گرم شدن بیش از اندازه گوشی خود نخواهید بود میتوانید عمر باتری دستگاهتان را نیز افزایش بدهید و بدین ترتیب در بسیار از امور از جانب وقت و هزینه صرفه جویی کنید. البته از خاطر نبرید که گاها داغ شدن بیش از اندازه گوشی میتواند نشان از یک نقص فنی و آسیب در روند کار و یا شرایط سخت افزاری دستگاه ادرویدی شما باشد در این صورت باید حتما بررسی و تعمیر شود.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری