نویسنده: مبینا احمدی

سلامت پوست

موضوع مورد بحث امروز عوارض اسکراب هاست. اسکراب (Scrub) در واقع  لغتی انگلیسی به معنای مالیدن و تمیز کردن است که در لوازم آرایشی و بهداشتی وارد شده. البته ناگفته نماند که استفاده از چنین محصولاتی خیلی قبل تر ازآنکه شهرت جهانی حالا را پیدا کند و در جوامع دیگر صحبت از آن به میان بیاید در ایران ما چهره ای آشنا داشت که تقریبا برای تمام انسان ها مرد و زن استفاده میشد! هرچند امروزه کمی استفاده از این ماده کمرنگ تر شه اما این چیزی از ارزش ها و خواص این ماد نمیکاهد. با وجود اینکه اسکراب های جدید که به بازار آمده اند فرمول های جادویی زیادی دارند که علاوه بر لایه برداری از پوست میتوانند آن را ویتامینه هم بکنند اما با این وجود باز هم هستند افرادی که هنوز هم استفاده از این ماده سنتی و کم هزینه را ترجیح میدهند.

عوارض اسکراب / کاربرد اسکراب ها چیست؟

اسکراب چیست و چه فوایدی دارد؟

عوارض اسکراب صورت

عوارض اسکراب صورت

احتمالا خیلی از شما تا کنون حدس زده اید که ما در ابتدای مقاله از کدام اسکراب طبیعی صحبت کردیم.بله منظور همان روشرو و سفید آب است که بخش جدایی ناپذیر بقچه حمام مدربزرگهایمان بود. این ماده را اغلب میتوانید به شکل به صورت قلقلی های کوچک سفید و شیری رنگ در بازار پیدا کنید، می دانید که روشور به صورت مالیده میشد و قدیمی ها معتقد بودند که باعث تمیزی و شادابی پوست خواهد شد. امروزه این مفهوم را در لوازم آرایشی به کار برده و موادی درست کرده اند که اسکراب نام دارد و به وسیله آنها میتوانید صورت و قسمت های مختلف بدن را توسط آن شستشودهید تا  سبب جداسازی سلول های مرده پوست از آن شده، منافذ باز شده و راه جذب را برای کرم هایی مانند : کرم ضد چروک، کرم ضد جوش و آکنه و … همواتر کند. حتما شما هم به شادابی و سرزندگی پوست های افرادی قدیمتی مانند همادربزرگ هایما نپی برده اید این میتواند یک گواه روشن برای کار آمد بودن روشور ها باشد. یکی دلایل مهم شادابی و سرزندگی انها حتی بعد از گذشت چندین سال از عمرشان استفاده از همین لایه بردارهایی که در ایران به شکل سنتی توپ های کوچک سفید رنگ تولید و عرضه میشده و در هنگام استحمام به کار گرفته می شد . خیلی از افرادی که استفاد هصحیح از این ماده داشتند صورت هایی شفاف داشته و حتی برخی از آنها در سنین پیری هم قیافه هایی جذاب و پوست هایی خاص داشتند. روشور با مالیده شدن بر سطح پوست به جمع‌ آوری و زدودن سلّولهای مرده کمک می‌کند و در نهایت منجر به پاکیزگی و روشن دیده شدن یا سفیدتر شدن رنگ پوست خواهد شد. در این میان هرچند که اسکراب های جدید با فرمول های جدید ترهم میتوانند تا حدودی کارساز باشند اما به شما اطمینان میدهیم که هیچ یک از آنها به اندازه همین سفید آب سنتی ایرانی نمیتوانند برایتان موثر باشند از همه مهمتر اینکه خیلی از انواع آنها که قیمت های مناسبری داری در ترکیباتشان از مواد شیمایی استفاده شده است که خیلی برای بدن مناسب نیست و انواعی که ترکیبات سالمتری دارند هم قیمت های گزافی را دارند که با توجه به کاربرد اسکراب و استفاده مدوام از آنها نمیتوانند خیلی برایتان مقرون به صرفه باشند. اما در کل توصیه ای کمه در نهایت برای شما داریم این است که حتما یکی از این دو روش سنتی و یا مدرن را مورد استفاده قرار دهید چرا که استفاده از اسکراب ها د رهر صورت برای پوست و صورت شما نیاز است تا بتوانید منافذ بسته شده توسط چربی و پوست های مرده را باز کرده و آنها را برای دریافت املاح و مواد مغذی مورد نیازشان آماده کنید. نکته مهم بعدی در استفاده از اسکراب ها این است که نباید در استفاده از آنها زیاده روی کنید هرچند میزان استفاده برای هرفر میتوانند بسته به  نوع پوست متفاوت باشد اما بصورت میانگین استفاده از اسکراب های صورت و بدن برای هر هفته یکبار توصیه میشود.

پاکسازی پوست با چند ترفند خانگی و موثر

کاربرد اسکراب صورت چیست؟

اسکراب صورت، در جهت زدودن سلول های مرده از سطح پوست و پاکسازی منافذ پوست از  آلودگی ها و در نهایت به موجب آن بخشیدن طروات و زیبایی به پوست به همراه بالا تر بردن خاصیت نرمی و لطافت آن میتواند بسیار موثر باشد. شما با استفاده از اسکراب ها میتوانید پوستی بسیار زیبا و شفاف داشته باشید سرزندگی و آثار جوانی همچنان در آن قابل روئیت باشد.

عوارض اسکراب صورت

عوارض اسکراب صورت

اگر جزو ان دسته از افرادی هستید که به زیبایی و جوان ماندن پوست صورت و بدنتان اهمیت میدهید باید بگوئیم که قبل از استفاده از هر گونه داروی درمانی و یا انواع ماسک های مفید برای صورت شما نیازمند استفاده از اسکراب ها هستید چرا که منافذ بسته پوست شما باید پاکسازی شوند تا پوست برای دریافت املاح و مواد مغذی آماده باشد.  به خاطر داشته باشید که استفاده از اسکراب برای سلامت و شادابی پوست شما کاملا ضروری است و نباید با دید سرگرمی به آن نگاه کنید و سعی کنید استفاده از اسکراب را فراموش نکنید چرا که با اسکراب صورت از شر سلول های مرده ای که روی پوست شما جا خوش کرده اند خلاص خواهید شد و راه را برای رشد سلول های جدید روی صورتتان باز می شود. اسکراب صورت که در واقع همان لایه برداری از صورت است، فرایندی بسیار ساده است و اگر با دقت انجام پذیرد، هیچ آسیبی به پوست صورت شما نخواهد رساند. در نهایت خالی از لطف نیست که بگوئیم اگر بنا به هر دلیل مایل به استفاده از اسکراب ها نبودید مثلا عدم اعتماد به مواد تشکیل دهنده آنها، عدم سازگاری موادشان با پوست شما و یا حتی هزینه های گزافی که در دراز مدت ممکن است برایتان دردسر ساز باشد مصرف و استفاده از این مواد را ترک نکنید بلکه میتوانید به جای آنها از همان لایه بردارهای طبیعی که بالاتر خدمتتان معرفی کردیم مانند سفید آبو و یا روشور استفاده کنید که یقیننا نامشان برای هیچ یک از شما غریبه نیتس و خیلی خیلی به ندرت پیش می آید که کسی نسبت به مواد به کار رفته در آن حساس باشد.

ساخت اسکراب های ملایم برای پوست های خشک

عوارض اسکراب چه چیزهایی هستند؟

معمولا امروزه اکثر اسکراب‌ ها به صورت شوینده‌ هایی  هستند که از ذرات زبر تشکیل شده اندو انواع برند های تجاری در بازار موجود هستند شاید برایتان جالب باشد بدانید این ذرات زبر بیشتر از هسته زرد آلو تشکیل شده‌اند و در مواقعی که افراد به صورت حرکات دورانی پوستشان را با این اسکراب‌ ها ماساژ میدهند، این دانه‌ های ریز و زبر به پاکسازی پوست کمک کرده و منجر به باز شدن منافذ پوست خواهند شد. قبل از هر چیزی باید دقت داشته باشید که از اسکراب هایی استفاده کنید که که دارای برندی آشنا باشد و دقت داشته باشید که دانه های اسکراب نباید خیلی درشت باشد، اسکرابی را میتوان یک اسکراب خوب به حساب آورد که ذرات تشکیل دهنده آن ریز باشند. ذرات درشتر از حد استاندارد و معمول میتوانند باعث ایجاد خراش و آلوده شدن پوست شوند. حتما به یاد داشته باشید که پس از استفاده از اسکراب ها ملزم به استفاد هاز کرم های مرطوب کننده با برند های تجار یو یا مواد که به صورت طبیعی اینکار را براتان بکنند خواهید بود.

نکات بسیار مهم در استقاده از اسکراب

 • در صورتی که اسکراب با دقت و درست انجام نپذیرد، نه تنها نمیتواند برای پوست مفید واقع شود بلکه آسیب های جدی  هم به پوست وارد خواهد کرد.

 • بهتر است تا برای استفاده از اسکراب ابتدا پوست صورت خود را کاملا مرطوب کرده باشید و به همین جهت است که استفاده از اسکراب در زمان دوش گرفتن را بهترین زمان استفاده میدانند. در واقع بهترین زمان استفاده از اسکراب، درست در زمانی است که یه حمام رفته و ده دقیقه قبل از بیرون امدن از حمام ،آن را استفاده کنید سپس صورت یا بدنتان را با اب و صابون شسته و ابدا اجازه ندهید اسکراب وارد چشمهایتان بشود، پس از خارج شدن از حمام  هم، حتما از یک مرطوب کننده استفاده کنید .

 • توجه داشته باشید که نباید با افراط در استفاده از اسکراب ها موجب خشکی و ایجاد خراش روی پوستتان بشوید.

 • با کمک استفاده اسکراب و  پاک کردن آلودگی ها از سطح پوست، کرم چین و چروک، کرم صورت یا محلول ضد آکنه شما میتواند بسیرا موثرتر از قبل عمل کند، زیرا اجازه نفوذ به زیر سلول های پوستی برایشان صادر شده و سلول های مرده دیگر نمیتوانند در را رسیدن  و جذب مواد مغذی به پوست سد ایجاد کنند.

 • برای تاثیر گذاری بیشتر اسکراب، دقت داشته باشید که باید با پوستتان با ملایمت و به دور از هرگونه خشونتی رفتار کنید.

 • تاثیر لایه برداری با اسکراب در دراز مدت و با صبر حاصل می شود نه با شدت و سرعتی که در اعمال اسکراب ها یکار میگیرید.

 • زمانی که در استفاده از اسکراب ها افراطی عمل میکنید ، پوست حالت جمع شدگی به خود میگیرد و در موارد حادتر پوست بسیار نازک و شکننده میشود که این خود زمینه ای برا رسیدن انواع آسیب های دیگر به پوست شماست.

 • از اسکراب ها فقط یک بار یا در نهایت دوبار در هفته استفاده کنید. (استفاده یکبار در هفته توصیه میشود تا پوست آسیب نبیند و از همه مهمتر اینکه زیاده روی در استفاده هر روزه از اسکراب، منجر به آسیب های پوستی میشود که پوست شما را خشک و خشن کرده و اگر درصورتیکه دارای پوستی حساس باشید قطعا نتایج بدتری حاصل خواهد شد!)

 • همیشه پس از لایه برداری و زدودن سلول های مرده از سطح پوست توسط اسکراب، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید (غیر از شبها که نور آفتاب نیست) چرا که پوست شما نسبت به نور واکنش نشان خواهد داد.

 • در انتخاب اسکراب ها دقت کنید و حتما پس از تحقیق بهترین اسکراب را انتخاب کنید. این موضوع صرفا به معنای خریدن گران ترین نوع اسکراب نیست، بلکه به معنای مناسب ترین نوع اسکراب است که با پوست شما سازگاری دارد و از برند معتبر ی تهیه شده تااز مواد به کار رفته درآن مطئمن باشید.

 • بهتر است اسکراب خود را در محلی در دیدرس مثلا حمام نزدیک دوش یا وان بگذارید تا احتمال فراموشی از استفاده را به حداقل برسانید و ماننده شامپو که استفاده از آن در حمام فراموش نخواهد شد، استفاده از اسکراب به صورت هفته ای یکبار را هم به آداب حمام رفتنتان اضافه کنید.

 • زمانی که می خواهید از اسکراب برای صورتتان بهره ببرید ، موهایتان را توسط  یک کش خوب ببندید تا مانع از انجام کارتان نشود . دقت داشته باشید که نواحی پلک و اطراف چشم شما بسیار حساس هستند بنابراین نباید از موادی مانند اسکراب ها که خاصیت زبر و خشن دارند در این نواحی استفاده کنید.

 • اسکراب را ابتدا بر روی پوستی که از قبل مرطوب کرده اید استفاده کنید و سپس با نوک انگشت به محل مورد نظر بمالید.

 • بهتر است در زمان استفاده از اسکراب از اسفنج یا کاردک استفاده نکنید چون آن ها مواد معدنی موجود در اسکراب را به خود جذب می کنند در عملکرد اسکراب ها اختلال ایجاد میکنند.

 • در مواردی که پوستتان بسیار ضخیم و کلفت شده است، اسکراب را همراه لیفه بر روی پوستتان به آرامی ماساژدهید تا نتایج بدست آمده برایتان موثر تر واقع شوند. اگر چه لیفه معمولا چیزی شبیه اسفنج است، ولی بافت آن غالبا ضخیم تر از اسفنج است و هنگامی که خیس است مانند اسفنج نرم نخواهد شد. لیفه را می توانید از داروخانه ها و یا جایی که وسایل حمام می فروشند، بخرید.

 • وقتی اسکراب بدن تان تمام شد، آن را برای مدت طولانی روی پوستتان نگه ندارید، این موضوع باعث میشودن تا پوست شما بسیار خشک و دچار خارش می شود. لذا پس از استفاده حتما سریعا پوست خود را خوب شستشو دهید. مطمئن شوید که تمام مواد اسکراب از پوست شما پاک شده باشد. زمانی که تمامی مواد کاملا شسته شد، شما میتوانید شاهد پوستی نرم و لطیف باشید.

 • پس از انجام عمل اسکراب پوست، حتما مقادیر زیادی از لوسیون را بر روی پوست تان بمالید. میتوانید از کرم های صورت و نرم کننده ها نیز بر روی صورت و گردن تان استفاده کنید. لوسیون را باید مسقیما پس استفاده از اسکراب ها بکار ببرید. به این ترتیب صورت تان مرطوب شده و دچار خشکی نخواهد شد.

 • پس از برطرف کردن موهای بدن، جدا از انجام فرایند اسکراب کردن پرهیز کنید، چرا که بعد از تمیز کردن موهای بدن، پوست به شدت حساس میشود و در معرض خطر سوزش و بروز جو شهای ریز قرار خواهد داشت.

طرز استفاده از اسکراب چیست؟

 • اسکراب را به پوستتان مالیده و به آهستگی پوست صورت و یا بدنتان را ماساژ دهید.

 • بهتر است تمام صورت، گردن و بالای سینه ها را با اسکرابها ماساژ بدهید.

 • دقت کنید که باید در هنگام ماساژ حرکات شما آهسته و آرام باشد از ماساژ دادنهای خشن خودداری کنید و مراقب باشید که مواد اسکراب به اطراف چشم ها مالیده نشود.

 • در زمان مالیدن اسکراب به بالا و بین سینه ها، باید بسیار محتاطانه عمل کنید چرا که پوست آن نقطه از بدن بسیار حساس و ظریف است و در صورتیکه نتوانید با آرامش با آن برخورد کنید میتواند باعث بروز آسیب های جدی به پوستتان شود.

 • صورتتان را خوب شسته و اطمینا نحاصل کنید که تمام مواد اسکراب از روی پوست شما پاک شده باشد و زمانی که تمامی مواد کاملا شسته شد، شما دارای پوستی لطیف و نرم خواهید بود.

 • پوستتان را با استفاده از حوله ای که کمی قبلتر آن را گرم کرده اید با ضربات آرام و ضربه ای خشک کنید.

در نهایت چند اسکراب خانگی را خدمت شما عزیزان معرفی میکنیم که امیدواریم برای شما همرهان عزی موثر واقع شود.

مواد لازم:

 • ۲ قاشق غذاخوری نمک

 • آب  لیمو ترش (نصف یک لیمو ترش)

 • شکر : به مقداری که مخلوط شما سفت و سخت باشد، البته نه کاملاً خشک

تمام مواد را به خوبی در یک ظرف ترکیب کنید و سپس به آرامی بر روی پوستتان قرار بدهید و ماساژ دهید و منتظر بمانید تا برای ۲ تا ۳ دقیقه روی پوستتان باقی بماند، سپس آنرا با آب آبکشی کنید.

اسکراب صورت به کمک جوش شیرین برای برطرف کردن دانه های سر سیاه

عوارض اسکراب صورت

عوارض اسکراب صورت

هرچند که این موضوع نمیتواند دانه های سرسیاه را از میان حفرهایشان بیرون بکشد اما در جهت پاکسازی رویه آنها موثراست.

 • شکر : ۱ قاشق غذاخوری

 • جوش شیرین : ۱ قاشق غذاخوری

 • آب : ۲ قاشق غذاخوری

ابتدا تمام مواد را با هم ترکیب کنید و سپس مخلوط بدست آمده را روی تمام قسمت های پوست صورتتان که قبلا مرطوب کرده اید، ماساژ داده و سپس با آب گرم آنرا شستشو دهید.

ساخت اسکراب خانگی پوست صورت به کمک زرده ی تخم مرغ، عسل، و روغن زیتون برای پاکسازی  پوست های خشک

 • زرده ی تخم مرغ : ۱ عدد

 • عسل گرم : ۱ قاشق غذاخوری

 • روغن زیتون : ۱ قاشق چای خوری

مواد اولیه را در یک کاسه ترکیب کرده و سپس ترکیب حاصل شده را توسط انگشتان بر روی پوستتان ماساژ دهید. ۱۵ دقیقه منتظر بمانید و سپس صورتتان را با آب گرم آبکشی کنید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری