سلامتی عوارض تمرینات تی آر ایکس “TRX”

نویسنده: خسرو یزدانی

در مقالات قبلی شما را با ورزش تقریبا نو ظهور تی آر ایکس آشنا کردیم، البته این روش خیلی قبلتر ها در میان تک آوران دریایی به کار بسته میشد اما به شکل امروزی خود مدت کمیست که بر سر زبان ها افتاده. این روش مزیت های بسیار داشته که در مقاله آموزش تی آر ایکس به طور کامل برایتان شرح دادیم. بنا به درخواست شما دوستان اینبار مقاله ای با عنوان مضرات تی ار ایکس که البته خیلی زیاد نیستند درخدمتتان خواهیم بود.امیدواریم که این مقاله مورد توجه نگاهتان واقع شود.

 

عوارض تمرینات تی آر ایکس/ تمرینات تی آر ایکس چطور تمریناتی هستند؟

اولین چیزی که در ارتباط با TRX شایان ذکر است  این مورد است که TRX نوعی ورزش و یا رشته ورزشی نیست بلکه در واقع نمونه ای از تمرینات مبتنی بر وزن بدن (body weight exercises) است که اشتباها در خیلی از مجلات یا وب سایت های داخلی که به نظر می آید آشنایی چندانی با آن ندارند به عنوان ورزش تلقی و معرفی شده است. در صلاح این دیدگاه  باید به خدمتتان برسانیم که تمرینات تی آر ایکس از سری تمرینات معلق (Suspension training) مبتنی بر وزن بدن هستند که خود این وسیله و تمرینات آن کپی یا الهام گرفته شده از حلقه های ژیمناستیک (gymnastic rings)  و تمرینات ژیمناستیک میباشد.

 

عوارض تمرینات تی آر ایکس  “TRX”

عوارض تی آر ایکس

همانطور که خیلی از شما ها ممکن است با این نوع تمرینات آشنایی داشته باشید و ما هم در مقالات قبلی به طور مفصل توضیح داده ایم  تی آر ایکس یا مجموعه تمرینات مقاومتی، متشکل شده از دو طناب محکم و ضخیم که به دو دستگیره متصل شده اند. این وسیله اولین بار توسط Randy Hetrick یکی از اعضای نیروی دریایی آمریکا ابداع شد. او به دنبال ابداع روشی برای تمرینات متفاوت در دسترس تر ولی با بازدهی بالاتر بود که در هر مکانی قابل انجام باشند، این شد که بوسیله کمربندهای جوجیتسو و دسته های چتر این وسیله را با الهام از حلقه های ژیمناستیک طراحی کرد.

 

لیپوماتیک چیست و چه عوارضی دارد؟

گریزی بر فواید تمرینات تی آر ایکس “TRX”

تمرینات تعلیقی تی آر ایکس و یا دیگر ورزشها چه ثمری برای بدن دارند؟

این نوع تمرینات باعث افزایش تحرک و ثبات شده و سبب افزایش قدرت و پایداری هسته مرکزی بدن، افزایش متابولیسم، ساخت عضلات و افزایش قدرت کاربردی آن خواهند شد. شما عزیزان می توانید این بندها را در هر کجای از فضای آزاد، محل کار و یا منزلتان مورد استفاده قرار دهید و از دایره وسیعی از تمرینات مبتنی بر وزن بدن استفاده کنید (که خوب تی آر ایکس و تمریناتش یکی از انواع تمرینات مبتنی بر وزن بدن است و تمرین های متفاوت و کاربردی بسیار زیادی به غیر از تی آر ایکس نیز موجود می باشد.)

 

عوارض تمرینات تی آر ایکس  “TRX”

عوارض تی آر ایکس

مضرات تمرینات تی آر ایکس چیست؟

معمولا وقتی شیوه ای نوین به بازار عرضه میشود آنقدری که همه درگیر هیجانات این روش نوظهور هستند و به بحث راجع به فواید و کاربردهای آن میپردازند که شاید خیلی سخن از مضرات این روش ها به میان نیاید معمولا با گذشت زمان و متاسفانه برخی آسیب دیدگی هاست که گوئی تازه خاطرمان میفتد باید راجع به مضرات این روش ها هم تحقیق میکردیم. بله همانطور که همه میدانیم هیچ یک از این روشها خصوصا در صورتی که صحیح انجام نشوند بدون ضرر نخواهند بود. تمرینات تعلیقی یا معلق مبتنی بر وزن بدن نیاز به آمادگی و قدرت بسیار بالای بدن دارد مخصوصا در هسته مرکزی (کمر،ستون فقرات،شکم) زیرا برخلاف آنچه که برخی سودجویان در میان مردم جا میندازند  این نوع از تمرینات برای افراد متوسط یا حرفه ای طراحی شده نه برای افراد آماتور!!! مگر اینکه تحت نظر مربی و یا دیدن فیلم های آموزشی مرحله مرحله و متعلق به هر سن به صورت جداگانه قرار بگیرد. هیچ گاه فکر نکنید که بدون داشتن تجربه و آمادگی جسمانی میتوانید اقدام به انجام این روش بکنید.

اگر احساس میکنید آمادگی لازم برای تمرینات تی آر ایکس یا معلق را ندارید و یا اصلا در این زمینه آگاهی و تمرینات لازمه پیش از شروع ورزش را فرا نگرفته اید متاسفانه باید بگوئیم عوارض تمرینات تی آر ایکس علی رغم ظاهر ساده و بی تجمل خود میتواند صدمات بسیار جدی و جبران ناپذیری به ستون فقرات ، مفصل ها و تاندون های شما وارد کند. همانطور که در بالا ذکر کردم این تمرینات ازانواع تمرینات حلقه های ژیمناستیک الگو گرفته شده است و برای استفاده از این نوع تمرینات بخصوص دادن به این عضلات و همچنین تمرینات تعلیقی نیاز خواهید داشد!!! بعنوان مثال ژیمناست ها پس از مدت ها تمرین بر روی عضلات میانی و آماده سازی آنها سپس اقدام به تمرینات معلق یا تعلیقی با حلقه می کنند.

 

فرم صحیح قرار گرفتن در بسیاری از تمرینات تعلیقی hollow position که باعث حفاظت از بدن در برابر عوارض تمرینات تی آر ایکس و جلوگیری از آسیب دیدن ستون فقرات میشود. این فرم در تمامی حرکاتی که فشار بر روی ستون فقرات و کمر است باید رعایت شود.

 

آموزش چند حرکت فیتنس بانوان در منزل

 

عوارض تمرینات تی آر ایکس  “TRX”

عوارض تی آر ایکس

تمرینات تی آر ایکس برای چه کسانی مناسب است؟

تمرینات تی آر ایکس در واقع مناسب برای افرادی است که در وضعیت متوسط و بالاتر از لحاظ قدرت بدنی و انعطاف پذیری قرار داشته باشند و یا قبل از شروع این تمرینات حتما اقدام به بالاتر بردن قدرت جسمانیشان بکنند و سپس تحت نظر مربی و با تمرین های ساده و پایه شروع کنند.به یاد داشته باشید خالق این نوع تمرینات خود یک مامور دوره دیده نیروی دریایی آمریکا بوده است!!!

 

عوارض تمرینات تی آر ایکس  “TRX”

عوارض تی آر ایکس

پس خواهش ما این است که گول دروغ هایی را که در گوش شما می خوانند نخورید! بله، برخی حرکات مانند حرکات بالا تنه و بخصوص بازو میتوان از این نوع تمرینات حتی برای افراد مبتدی نیز بهره برد (البته ناگفته نماند باز هم احتمال آسیب دیدگی مفاصل و تاندون ها بسیار بالاست) اما برای سایر حرکات مخصوصا حرکات میان تنه که در اصل تی آر ایکس برای تقویت عضلات این ناحیه شناخته می شود نیاز به تمرین و آمادگی بالای بدن خواهید داشد. تمامی حرکات تی آر ایکس به هیچ وجه برای افراد مبتدی توصیه نمی شود.خصوصا در زمانی که بخواهید بدون حضور مربی و فردی آشنا با اصول تی آر ایکس به انجام تمرینات سخت و نادانسته این روش بپردازید.یکی دیگر از باورهای غلطی که در جوامع مختلف شکل گرفته است تاثیر تی آر ایکس بر روند لاغری افراد است! که باید بگوئیم کاملا استباه است. بله یقیینا این روش سبب چربی سوزی هم خواهد بود اما در مراحل مبتدی و اوایل مسیر استفاده از این روش که صرفا عوارض تمرینات تی آر ایکس را برایتان را به همراه خواهد داشت دوم حتی در صورت استفاده پیشرفته و زیر نظر مربی هم باید بگوئیم خیلی به لاغری از این روش به تنهایی دل خوش نکنید! در تمرینات تی آر ایکس تنها به شما کمک میشود تا عضلانی مقاوم و فشرده داشته باشید. یقیننا فشرده شدن عضلات و سفتی بدن ممکن است در نهایت به کاهش سایز هم بی انجامد اما یقیننا تاثیر این حرکت در همان مراحل نخست و روزهای کم قابل روئیت نخواهد بود مگر اینکه شما در کنار این ورزش از رژیم غذایی برای لاغری استفاه کنید آنوقت میتوانید از این روش درخواست داشته باشید تا عضلاتی را که چربی آنها آب شده و حالتی شل و وا رفته پیدا کرده اند را سفت و مستحکم کند.یک مربی آگاه میداند که شما برای کاهش وزنتان نیاز به ورزش های هوازی و رژیم سلامتی برای لاغریتان نیاز خواهید داشت در کنار آن میتوانید برای جلوگیری از شل شدگی و افتادگی پوستتان از این روش استفاده کنید.

 

جمع بندی

در این مقاله شما را با عوارض تمرینات تی آر ایکس این ورزش نوظهور و البته به نظر ساده آشنا کردیم و اینکه در این روش در صورت عدم آگاهی میتوانید صدمات بسیار جبران ناپذیری به بدنتان وارد کنید. توصیه ما اینست که حتما قبل از شروع این روش به آمادگی جسمانی مطلوب مورد تائید مربی حاذق در این روش برسید و سپس با استفاده از تمرینات ساده و پایه آغاز کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری
تگ ها سلامتی