مد و زیبایی عوارض عمل جراحی بینی چیست؟

نویسنده: رزا عابدی

در دنیای امروز چیزی که به وفور در بین عمل های زیبایی با آن روبرو میشویم عمل جراحی بینی حتی در میان کسانی است که بدان نیازی هم ندارند! بنابراین صحبت از عوارض عمل جراحی بینی میتواند موضوع جالبی باشد که شاید ذهن خیلی از شما را به خود مشغول کرده است. 

عوارض عمل جراحی بینی / انواع عمل جراحی بینی

در معنی عامه این عمل جزو دسته عمل های زیبایی و به سبب بخشیدنتناسبات بیشتر و زیباتر به چهر افراد انجام میشود که د راینصورت میتوان گفت عوارض عمل جراحی بینی میتواند نسبت به نوع دیگر آن که در جهت درمان پلیپ و یا انحرافات بینی شکل میگیرد بیشتر باشد. در برخی موارد افرادی برای برداشتن ناهماهنگی ها و رفع عدم تناسبات بینی مثل داشتن قوس بینی، کوچک کردن پره های بینی و همچنین رفع افتادگی نوک ان دست به عمل بینی میزنند که همگی در دسته عمل های زیبایی قرار میگیرند اما در این میان هستند کسانی که بنا به دلایل مختلف مانند شکستگی، انحراف، پلیپ و مواردی از این قبیل دچار مشکلات تنفسی میشوندو ناگزیر به انجام عمل هستند که البته این نوع عمل ها تغییر در شکل ظاهری بینی و یا کوچکتر کردن بینی ایجاد نمیکند مگر اینکه مراجعه کننده خود درخواست عمل زیبایی هم داشته باشد. 

عوارض عمل جراحی بینی

جراحی بینی یا رینو پلاستی چیست؟

گاها عمل جراحی بینی حتی به منظور دست یافتن به نتاسبات و زیبایی بیشتر در جهت رفع برخی مشکلات جسمی هم میتواند موثر باشد مثلا بازکردن راه های باریک بینی و رفع اختلالات و نواقص مادرزادی، اصلاح انحراف و ساختار تیغه بینی به منظور رفع مشکلات تنفسی.

نکات مهم راجع به مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی

البته نناگفته نماند به دنبال مبحث عوارض عمل جراحی بینی نمیتوان از برخی آسیب ها و عوارض خطرناک پس از عمل این نوع جراحی هم غافل شد. این مشکلات گاه به صورت ظاهری و گاه به صورت ها جسمی و تنفسی بروز پیدا میکنند که در نتیجه کار افراد غیر متخصص است. طی مصاحبه ای که با یکی از فوق تخصصان در این زمینه داشتیم ایشان اینطور به وسالاتپاسخ دادند:

چه تفاوتی میان بینی های گوشتی و استخوانی هست؟

در بینی های گوشتی پوست عضلات بینی محکتر و ضخیم تر هستند برخلاف بینی های استخوانی که ساختاری غیر گوشی و نازک دارند.

تفاوت عمل در بینی های گوشتی بیشتر است یا استخوانی؟

عمل لیفتینگ صورت به چه منظور انجام میشود؟

معمولا بینی های گوشتی بع دلیل یاینکه مستحم تر هستند و البته چربی و گوشت بیشتری برای تغییر شکل دارند معمولا تغییرات بیشتری را به نسب بینی های استخوانی تجربه میکنند البته ناگفته نماند نمیتوان از بینی های گوشتی انتظار ظریف و قلمی شدن داشت. معمولا به جهت مستحکم کردن نتیجه عمل از پیوند های غضروفی استفاده میشود.

عوارض عمل جراحی در بینی استخوانی

عوارض عمل جراحی بینی

معمولا عوارض عمل جراحی بینی در انواع بینی های استخوانی به مراتب کمتر است ولی در برخی موارد مثلا ورم بینی های غیرگوشتی معمولا پس از گذشت ۹ ماه تا یک سال خاتمه پیدا میکند، این در حالیست که این زمان در بینی های غیرگوشتی بین ۱۸ تا ۲۴ ماه مکن است ادامه پیدا کند وحتی درمواردی منجر به گشت اضافه شود، برای جلوگیری از این موضوع به بیماران کورتون تزریق می شود.

عمل بینی با لیزر

لیزر پوست چیست و چه کاربردی دارد؟

 در واقع لیزر نیتواند هیچ جایگاهی در میان عمل جراحی بینی به منظور زیبایی داشته باشد. بعضا افراد به نیت رفع قوس و قوز بالای بینی به فرورفتگی های دو طرف بینی ژل تزریق میکنند.لیزر بینی  با این کا سطح بینی یکدست میشود که البته این موضوع دائمی نیست و با مرور زمان بینی به شکل طبیعی خود بازمیگردد.

عوارض عمل جراحی بینی های گوشتی

عوارض عمل جراحی بینی

در این نوع عمل ها با عوارضی چون افتادگی، ورم کوچک دن و باریک شدن بیش از اندازه راه های تنفسی و مواردی از این قبیل اشاره کرد.بنابراین توصیه میشود در انتخاب جراح خیلی دقت کنید.

بهترین راه برای فهمیدن اینکه نیاز به عمل داریم یا خیر گرفتن مشاوره از پزشک متخصص و حاذق در این زمینه است.

هزینه عمل بینی معمولا چقدر است؟

حتما برای کم کردن هزینه هایتان به توصیه های پزشک گوش کنید. این عمل معمولا هزینه ای بالغ بر ۵ تا ۷ ملیون تومان خواهد داشت که گاها عمل بینی های گوشتی به منظور سختر بودن عملشان ممکن است گرانتر باشند. 

روند جراحی بینی رینوپلاستی

عوارض عمل جراحی بینی

همانطور که شاید مستحضر باشید قسمت فوقانی ساختار بینی ، از استخوان و قسمت دیگر آن پایین آن از غضروف تشکیل شده است.

جراح قادر است با عمل جراحی هر سه مورد استخوان، غضروف و پوست را دچار تغییر کند .

نمیتوان گفت که این عمل تنها با عوارض همراه است و یا عوارض آن حتمیست. در واقع نمیتوان منکر برخی مزیت های این عمل هم شد. هرکس بسته به هدفی که از عمل جراحی بینی دارد میتوان مزیت ها و عوارض متفاوت یرا تجربه کند

هدف از عمل جراحی بینی چیست؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد هدف از این عمل میتواند موارد زیادی باشد برای مثال گاها انگیزه از عمل کردن بینی تغییر دادن شکل ظاهری بینی و رفع نواقص داخلی آن است. گاه این اهداف به باز کردن مجراهای تنفسی و برداشتن پلیپ ها که باعث سلب آرامش افراد شده اند منتهی میشود و در نهایت برخی از افرادبه منظور رفع نواقص ماننده قوز و قوس بینی و یا رفع افتادگی نوک بینی و مواردی ازاین قبیل که در خلاصه در مبحث زیبایی هستند اقدام به بانجام عمل زیبایی بینی میکنند.

با تمام اینها نمیتوان از عوارض عمل جراحی ببینی چشم پوشی کرد توصیه میکنیم در صورتیکه قصد عمل بینی خود را دارید حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کرده و سپس تصمیم گیری کنید.

عوارض عمل جراحی بینی

در ادامه شما را با عوارض عمل جراحی بینی رینوپلاستی بیشتر آشنا خواهیم کرد لطفا با ما همراه باشید.

عوارض عمل جراحی بینی و ریسک های این عمل

بهتر آنست در صورتی که قصد قطعی برای انجام عمل دارید عوارض این موضوع را هم در نظر داشته باشیدو با آگاها کامل عمل را انجام بدهید. این خطرات گاه ممکن است منجر به اجبار برای انجام دوباره عم رینوپلاستی شوند بنابراین سعی کنید در ابتدا حتما پزشکی حاذق و معتبر را انتخاب کنید که با روش کاری وی و چندی از بیماریانش انشایی داشته باشید دوم راجع به نوع بینی، عمل و شرایط بینیتان به طور مفصل با پزشک مربوطه خود صحبت کنید و از او راهنمایی بگیرید. برخی از خطرات و عوارض عمل جراحی بینی شامل موارد زیر میشوند:

 • داشتن خونریزی

 • هماتوم یا خونریزی

 • ابتلا به عفونت

 • عوارض ناشی از بیهوشی

همچنین خطرات مختص به عمل زیبایی بینی عبارتند از:

 • بی حسی بینی

 • خونریزی بینی

 • آسیب دائمی عصب

 • باقی ماندن جای زخم روی بینی

 • پارگی عروق خونی سطح پوست

 • تورم صورت

البته خیلی نگران نباشید شما با اتخاب پزشک حاذق میتوانید تا حدودی بسیار از موارد را حل کنید. نیاز است شما در طی جلسات مشاوره عمل از فرصت استفادهکنیدو تما مموارداز قبیل کارهای قبل و بعد از عمل را از پزشکتان بپرسید. 

گاهای ممکن است میل شما به زیباتر شدن با انتخاب پزشک نالایق نتایج جبران ناپذیر و فاجعه باری را برایتان به ارمغان بیاورد . احتمال  بروز عارضه در عمل های جراحی بینی در سراسر جها ن ۵ تا ۱۰ درصد است  و این احتمال تقریباً در تما مدنیا یکسان است.

کاربرد های بوتاکس که شاید برایتان جالب باشد!

آشنایی با عوارض عمل جراحی بینی

ایجاد بی حسی در نوک بینی

پس از جراخی و اصلاح نوک بینی درشما ممکن است دچار نوعی بی حسی در این محدوده بشوید. این بی حسی به جهت آسیب رسیدن به  عصب های موضعی آن نقطه پیش می آید و علت اینکه این‌ بی حسی بیشتر در نواحی نوک بینی شما نمود پیدا میکند  این است که در طول جراحی چه باز و چه بسته شکاف ها و برش ها در نوک بینیتان ایجاد میشوند و در زمانی که پوست آن جدا میشود عصب های نوک بینی به مراتب آسیب های بیشتری را متحمل خواهند شد. بنابراین غیر طبیعی نیست که شما پس از عمل تا زمانی محدود بی حسی را در نوک بینی خود تجربه کنید این موضوع برای همه بیماران اتفاق خواهد افتاد.

معمولا دوره ی این بی حسی در اغلب بیماران نهایتا تا دو هفته پس از عمل است اما این زمان بستگی به شدت جراحی انجام شده دارد ممکن است نوک بینی برخی بیماران‌تا ۶ ماه و گاها برخی از آنها تا یکسال ونیم هم بی حس باشد. پس جای نگرانی نیست تنها نیاز است که صبور باشید.

 ایجاد چسبندگی‌های داخل بینی

گاها اگر جراح در حین عمل باعث زخ شدن و آسیب رساندن بیش از حد به دیواره داخلی بین شود و مخاط بینی آسیب ببیند در شرایطی که مخاط بینی در مجاورت هم قراربگیرند حالتی چسبنده ایجاد کرده و به میچسبند درطی این فرایند شما دچار تنگی نفس و سوزش در ناحیه بینی خواهید شد. 

 داشتن حساسیت نسبت به داروهای بیهوشی

ظبق گزارشات به دست آمده بعضا شاهد برخی واکنشات غیر مترقبه از جانب بیماران نسبت به داروی های بیهوشی تجویز شده بوده ایم. درست همانطور که ممکناست فردی نسبت هب داروی پنی سیلین واکنش نشاندهد این موضوع در انواع دیگر داروها نیز صادق است. این موضوع قابل پیش بینی نیست اما در صورتی که انتخاب صخیخی از بابت مهارت پزشک و تعهد وی داشته باشید شرایط اتاق عمل و برنامه ریزی برای احتمال بروز این اتفاق میتواند ریسک این موضوع را در شرایطی که نسبت به داروهای بیهوشی حساسیت نشان دادید به حداقل برساند.

 کم شدن حس بویایی

یکی عوارض عمل جراحی بینی که معمولا زیاد در میان بیماران این حوزه شنیده میشود گله مندی در خصوص کم شدن حس بویایی است. در نظر داشته باید که عمل های زیبایی خارج از محدوده اعصاب بویایی انجام می‌شود، بنابراین هیچ صدمه‌ای به آن‌ها وارد نخواهد شد. با این اوصاف کاهش حس بویایی عارضه ای موقت و ناشی از ورم پوشش داخل بینی خواهد بود در جریان این تورم مسیر رسیدن مولکول‌ها به پایانه‌های اعصاب بویایی بدون بازگشت است.

 جابه‌جایی لوله بیهوشی

در حین انجام عمل جراحی ممكن است لوله بیهوشی جابه‌جا شود یا ارتباطش با بدن قطع شود كه در این‌صورت اكسیژن وارد بدن نخواهد شد و فرد دچار مرگ مغزی می‌شود. برای جلوگیری از این حالت، بیهوشی باید توسط تیم مجربی صورت بگیرد که  در حین بیهوشی و حتی بعد از آن، در زمان ریکاوری، تمام علائم حیاتی بیمار را با مانیتورهای مخصوص بررسی کنند، تا در صورت جابه‌جایی لوله، بوق دستگاه به صدا درآمده و پزشک از پایین‌آمدن میزان اكسیژن خون باخبر شود. رعایت این نكته خطرات بیهوشی را به حداقل خواهد رساند.

 داشتن خونریزی

این مورد نسبت به موراد قبل کمتر پیش می آید اما با همه اینها امکان خونریزی در بیمار هست. این موضع در شرایط حادممکن است باعث ضغف و بیحالی و نیاز شدید به کسیه ها خونی شود. همچنین بیماران این حوزه نباید فراموش کنند که تا حداقل 10 روز قبل از عمل نباید داروهای آسپرین که موجب رقیق شدن خون میشوند مصرف کنند. همچنین افرادی که فشار خون بالا دارند یا ویتامین E و سیر مصرف میکنند، بیشتر در معرض خونریزی‌های غیرقابل کنترل قرار میگیرند. اما غالبا زمانی که جراح برای کنترل خونریزی داخل حفره بینی را شستشو می‌دهد، دلیل محکمی برای علت ایجاد خونریزی پیدا نمی‌کند (احتمال خونریزی بعد از عمل به میزان ۲ درصد استگاهی هم خونریزی دورن بافتی و به دلیل شکستن بینی توسط جراح اتفاق میفتد. در بینی عروق ریز فراوانی وجود دارند و پارگی عروق باعث خونریزی زیر جلدی خواهد شد که در صورتی شدت خونریزی از اطراف بینی فراتر رفته و به زیر چشم و گونه‌ها هم نفوذ خواهد کرد.

 از میان رفتن پوست نوک بینی

یکی از تاسف بارترین عوارض عمل جراحی بینی از دست دادن پوست نوک بینی است. مهمترین علت ایجاد آسیب در این ناحیه آسیب‌های شدید شبکه مویرگی زیرپوستی و دستکاری‌های زیاد در بافت‌های زیرپوستی نوک بینی به سبب کوچک کردن بیش از حد متعادل، هستند. حتی در موارد شدیدتر از بین رفتن کلی پوست بینی هم مشاهده شده است. معمولادرمان قطعی برای این علرضه وجود ندارد اما روش ‌های ترمیمی، پیوند از پوست قسمت‌های دیگر صورت، مانند پوست پیشانی یا پوست چین بین لب و بینی میتواند تا حدودی از اثرات فاجعه بار این جریان بکاهد.

بروزعفونت

معمولا ابتلا به عفونت پس از جراحی شایع نیست ولی در صورت بروز این عارضه، بیمار نیازمند درمان اضافی با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها خواهد بود. گاها این عفونت به دلیلی عدم شستشوی حفره بینی اتفاق میفتد که باقی ماندن ترشحات بینی و تجمع میکروب های باعث آن است. این عفونت در صورت عدم درمان به موقع میتواند باعث بروز چسبندگی نیز بشود. 

 تنفس از راه دهان

یکی دیگر از جدی ترین عوارض عمل جراحی بینی تنفس از راه دهان است که خیلی راحت بر روی معیشت روزانه افراد تاثیر میگذارد، در چنین شرایطی بیماری که با دهن تنفس میکند دچار خشکی مخاط دهان خواهد شد که این موضوع در دراز مدت منجر به خرابی دندان ها و قرار گرفتن در معرض انواع بیماری هاو ورم گلو و لوزهاست. همچنین باعث کسالت و بدخوابی و در درنهایت آسیب های روانی به شخص میشود.

 خطر مرگ در اثر بیهوشی!

این مشکل در انواع بیهوشی ها و یا حتی بی حسی های موضوعی انکان بروز دارد که عمل بینی هم ازآن مستثنی نیست.

 ایجاد در تورم صورت

بروز توم و کبودی معمولا زا رایجترین عوارض عمل جراحی بینی  شمرده میشود. تورم در روزهای اولیه بیشتر قابل توجه است اما رفته رفته پس از گذشت دوهفته کاهش پیدا میکند البته گاها پیش می آید که در مواردی نادر این ترومم ها تا شش ماه پس از عمل نیز ماندگار باشند. 

نکاتی راجع به عمل جراحی بینی

 • به شدت توصیه میکنیم هیچوقت در شرایط ناپایدار روحی تصمیم به عمل بینی نگیرید گاهی این تصمیم را صرفا برای فرار از موقعیت و شرایطی که برای خودتان ایجاد کردهاید میگیرید. که بعدا ممکن است با پشیمانی شما همراه باشد.

 • گاها هم برخی افراد با وجود داشتن چهره ای متناسب و بینی اندازه به دلایل زیادی از جمله کمبود اعتماد بنفس و یا به منظور بالا تر بردن اعتماد بنفسشان، کم بینی و یا عدم آگاهی نسبت به اندام هایشان و یا تحت تاثیر مدو دست به انجام این عمل میزنند. درست است که در برخی مواقع انجام این عمل زیبایی میتواند برای یکسری از افراد انتخاب مناسبی باشد اما لطفا واقع بین باشید و در شرایط یکه احساس نیاز مبرم به این عمل را ندارید خودتا نرا در معرض رویارویی با عوارض عمل جراحی بینی قرار ندهید.

 • حتما از مهارت و تجربه پزشک جراحتان اطمینان کافی کسب کنید و قول تبلیغات دروغین را که به سبب صرف هزینه های هنگفت انجام شده نخورید. 

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری
تگ ها مد و زیبایی