نویسنده: رزا عابدی

سلامتی

معمولا صحبت افزایش قد خصوصا درمیان کسانی که در سنین بلوغ قرار دارند و والدین آنهه بسیار داغ میشود.بنابراین مبحث عوارض قرص های افزایش قد نیز به موجب آن داغ خواهد شد!

میزان قد فرزندان زمانی نگرانی والدین را افزایش میدهد که رشد نوجوان آنها به حد تقریبی که انتظارش را دارند نمیرسد. در لین مواقع است که برای رشد به موقع و هماهنگ با هم سن و سالان خود به انواع راه های افزایش قد بدون آگاهی و بدون توجه به آسیب و صدمات جدی که ممکن است برایشان به همراه داشته باشد اقدام به مصرف آنها میکنند.

عوارض قرص های افزایش قد

در این رابطه  مصاحبه ای را با یکی از متخصصین در این زمینه برای شما عزیزان ترتیب دیده ایم که امیدورایم برای شما مفید واقع شود. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

عوارض قرص های افزایش قد

عوارض قرص های افزایش قد

ایشان در مورد افرادی که برای افزایش قد به سراغ هر گونه دارویی میروند و بدون آگاهی از صدماتی که ممکن است به سلامتیشان بزند در خصوص عوارض قرص های افزایش قد اینطور اظهار کرد:

 برخی افراد بدون آگاهی راجع به عوارض قرص های افزایش قد فقط با بسنده کردن به تبلیغات تجاری که در رسانه های مختلف صرفا برای فروش این محصول شده هیچ کدام از ابعاد سلامتی خودشان را در نظر نمیگیرند و نمیدانند که مصرف بدون آگاهی این قرص ها میتواند چه آسیب های جبران ناپذیری برای آنها و سلامتیشان به بار بیاورد. علی رغم هشدار ها و انتشار مقالات گوناگون همیشه تبلیغات تجاری در اینباره موثرتر واقع شده اند و دلیل آن را هم میتوان نفع اقتصادی مدیران این حوزه بیان کرد.بنابراین همیشه افرادی که در بخش صرفه اقتصادی و برای تجارت خاصی تبلیغات میکنند نسبت به افرادی که بدون دستمزد و صرفا جهت اطلاع رسانی فعالیت دارند پیشتر بوده اند و همین موضوع سبب شده تا درخواست ها برای این محصول روز به روز افزایش داشته باشد. 

عوارض قرص های افزایش قد برای کسانی که ژنتیکی کوتاه هستند.

 کسانی که به صورت ژنتیکی در خانواده ای متولد شده اندکه میانگین قدی در آنها کوتا هاست نمیتوانند انتظارات خارق العاده از خودشان داشته باشند این موضع سبب میشود تا به سمت بیراهه ها براری افزایش قد کشیده شوند ودر صورت نگرفتن جواب مورد نظرسان علاوه بر آنکه سلامت جسمانیشان گاها به خطراتی جبران ناپذیر انداخته اند از نظر روانی نیز با مشکلات شددتری مثل کاهش اعتماد بنفس، بی انگیزی و انزوا طلبی روبرو خواهند شد.عوامل بسیاری میتوانند در رشد قد افراد موثر باشند که از جمله آنها میتوان به نقشه ژنتیکی هر فرد، قد والدین و دلایل ژنتیکی خانوادگی، نوع زندگی و میزان استرس وارده روزانه اشاره کرد.وی همچنین تاکید کرد برخلاف آنچه در رسانه های مختلف در بابا تبلیغات برای قرص های افزایش قد گفته میشود رشد قد در هر سنی امکان پذیر نخواهد بود افراد تنها تا سن خاصی رشد قدی را تجربه خواهند کرد.

عوارض قرص های افزایش قد

عوارض قرص های افزایش قد

توصیه اکید میکنم که به تبلیغات دروغین رسانه ها اهمیتی ندهید و عوارض قرص های افزایش قد ممکن است برای شما خیلی گرانتر از تنها یک تجربه بی حاصل واقع شوند.پس از جوش خوردن استخوانها و بسته شدن اصطلاحی صفحه رشد دیگر رشد فرد با هر دارو و قرصی امکان نخواهد داشت.معمولا در پسران تا سن 18 سالگی و در دختران تا سن 16 سالگی رشد قد متوقف خواهد شد. درست است که این سن ممکن است وابسته به عوامل متعدد در افراد گوناگون متفاوت باشد اما تفاوت در آنها به یکباره تا ده سال نخواهد بود! که بنا به گفته این تبلیغات شما در هر سنی که باشی د یا مثلا حتی در سنین 30 سالگی میتوانید قدتتان را افزیش دهید! در یک جمله میتوانم بگویم این تبلیغات از اساس دروغ هستند و در بهترین حالت ممکن خود میتوانند باعث هدر رفتن پول های شما و تاثیرات منفیروانی در شما بشوند.

همچنین ایشان درباره افرادی که به روش ها و داروهای غیر مجاز روی میآورند هم اینطور اظهار داشتند که این داروها جز آنکه آسیب و صدمات گاها جبران ناپذیری برای شما به همراه داشته باشند منفعت دیگری نخواهند داشت.

عوارض قرص های افزایش قد

در خصوص عوارض قرص های افزایش قد که معمولا شایع هستند و دربین اکثریت مصرف کننده گـان آنها دیده شده است سوال کردیم که ایشان اینطور پاسخ دادند که : ابتلا به درد معده به صورت شدید، بالارفتن فشار و قند خون، احتباش آب و نمک و یا بروز انواع اختلالات و مشکلات در روند انواع بافت های بدن ، ابتلا به انواع مسمویت های کبدی و از همه شایعتر اختلالات متابولیکی که در هورمون های جنسی افراد رخ داده است شایعترین عوارض قرص های افزایش قد تا به امروز بوده.

در خصوص راه حل رای افزایش قد کودکان و میزان اثر بخش آن فرمودند: تنها راه در صورت سالم بودن انواع آزمایشات در بدن فرد این است که اقدام به تزریق هورمون رشد در کودکانی که هنوز صفحات رشدشان بسته شنده است بکنیم. این موضوع باید حتما تحت نظر پزشک و با تشخیص مستقیم ایشان باشد. تنها یک درصد از کودکانی که به دلیلی کاهش قد شدید و برای افزایش رشد به پزشک مراجعه میکنند دارای شرایط برای تزریق این هورمون هستند.

عوارض مصرف قرص های افزایش قد پس از سن ۱۸ سالگی

از ساده ترین عوارض مصرف قرص های افزایش قد در افرادی که از سنین رشد گذشته اند میتوان به پهن شدن استخوانها، بالا رفتن میزان چربی و ایجاد فشار مغزی درآنها شاره کرد.

یکی دیگر از متخصصان ما در این زمینه درباره این موضوع بیان کرد: هورمون رشد یک پلی ‌پپتید تشکیل شده از 192 اسید آمینه است، گفت: هورمون رشد از قسمت قدامی غده هیپوفیز ترشح شده که بخش قدامی در انسان 70 درصد وزن غده را تشکیل می‌دهند و محل سنتز و ترشح چندین هورمون است.وی همچنین اظهار داشت که قسمت قدامی بیشتر عمل تحریک و تنظیم ترشحات سایر غدد درون ریز بدن را به عهده دارد، از مهمترین هورمون های بخش قدامی رشد، پرولاکتین یا لاکتوژن و سوماتوتروپین است.

عوارض قرص های افزایش قد

ایشان با اعلام اینکه گاها کمبود ترشح هورمون رشد سبب ایجاد اختلال در رشد بدن می شود، تاکید کردند: تجویز هورمون رشد موجب بهبود عملکرد رشد می‌شود اما اگر افزایش ترشح هورمون رشد پس از دوران بلوغ اتفاق بیفتد رشد غیر طبیعی قطری استخوانهای جمجمه، صورت، پیشانی، فک ها، دست و پا و درشت پیکری را در پی خواهد داشت که غالبا با برخی عوارض متابولیسمی و حتی دیابت همراه هستنددر نظر داشته باشید که اینطور نیست که احساس کنید در نهایت باعث درشتر شدن یکسان اندام شما خواهند شد و در نظر خیلی ها شاید این موضوع خیلی هم بد به نظر نرسد اما اول آنکه شما نمیتوانید تعیین کنید این ماده در کدام بخش بدنتان اثر گذراری داشته باشد ممکن است باعث افزایش حجم جمجه و فشار به مغز شود در ثانی قط استخوان های شما متناسب با عوامل بیولوژویکیتان هستند و با توجه به قد ووزن شما شکل گرفته هرگونه دستکاری آنها میتواند برایتان خطر آفرین باشد.ایشان با تاکید بر اینکه غده هیپوفیز قدامی موجب ترشح هورمون رشد در بدن می شود، اظهار کرد: افزایش رشد استخوانی افراد تا سن ۱۸ سالگی به عهده این غده است و بر پروتئین و چربی ها متابولیسم کربوهیدرات ها تاثیر بسزایی دارد.وی همچنین با بیان اینکه عواملی موثر در رشد طولی افراد ژنتیک، تغذیه و هورمون رشد هستند افزود: پس از ۱۸ سالگی مصرف هورمون رشد تنها باعث پهن شدن و رشد استخوان، بالا رفتن میزان چربی، سردرد، افزایش فشار مغزی، پرخاشگری و خواب نامناسب در افراد خواهد شد.ایشان با اشاره به تاثیر هورمون رشد در افزایش قد افراد گفت: این هورمون های در رشد قد افراد موثر هستند اما تنها در شرایطی که استخوان ها جوش نخورده باشند و صفحات رشد همچنان باز باشند.

تحریک غدد ترشح هورمون رشد

برای تحریک غدد ترشح هورمون رشد میتوانید تغذیه ای متناسب با آن داشته باشید بر فرض مثال مصرف غذاهای حاوی پروتئین، انجام ورزش های کششی، استفاده از اسید آمینه، خواب منظم و کاهش وزن باعث تحریک هورمون رشد در اشخاص خواهد شد.

تا چه سنی میتوان انتظار افزایش قد داشت؟

طبق گفته فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان دراینباره: تا زمانی که در کودک و یا نوجوانی صفحات رشد باز باشد امکان افزایش قد نیز در او وجود خواهد  داشت.طبق گفته های اکثریت متخصصان حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی  در اینباره میتوان دریافت که تا باز بودن صفحات رشد امکان رشد قد نیز وجود دارد بنابراین نمیشود زمان خاصی را برای رشد قد در انسانها در نظر گرفت. این سن میتواند بنا به دلایل بیولوژویکی و یا ژنتیکی در هر فرد به نسبت فردی دیگر متفاوت باشد.بنابراین با این اوصاف تا زمان اتمام دوره بلوغ که صفحات باز هستن امکان افزایش قد نیز وجود دارد.همچنین متخصاان در ادامه این مبحث نیز راجع به این موضوع اتفاق نظر داشته اند که : مکمل‌هایی که دارای لیزین و آر‍‍‍ژنین هستند امکان دارد که محرک هورمون رشد باشند ولی به دلیلی که این هورمون یعنی هورمون رشد به صورت طبیعی در بدن افراد موجود است، استفاده از این مکمل ها خیلی کارآمد واقع نخواهد شد.همچنین تاکید شده که خوب غذا نخوردن و یا داشتن زنجیره غذایی ناسالم در رشد و قد و بالاتر بردن زمان باز بودن صفحات بلوغ بسیار موثر خواهد بود.

عوارض قرص های افزایش قد

در نهایت میتوان علل عدم رشد طبیعی بدن را به غیر از موارد بیولوژیکی و ژنتیکی در این دسته قرار داد که دلایلی همچون کمبود هورمون رشد، یکسری از بیماری های زمینه‌ای که سبب اختلال در نحوه انجام کار غده هیپوفیز که یکی از موثرین غدد در این زمینه است و کم کار بودن غده  تیروئید میتوانند از دلایل مهم برای کوتاه قد ماندن افراد باشند. بنابراین افرادی که احساس میکنند رشد قدی آنها کمتر از مقدار طبیعی بوده و یا در مقایسه با هم سالانشان کوتاهتر هستند بهتر است خیلی سریعتر و تا قبل از بسته شدن صفحات رشدشان برای بررسی این عوامل به پزشک معالج مراجعه کنند. خبر خوب اینکه در بسیار از مواقع در صورت مراجعه به موقع به متخصص حاذق این موضوع تا حد زیادی قابل درمان خواهد بود. 

در روند درمان و در صورتی که پزشک تشخیص دهد کوتاهی قد به دلیلی عدم ترشح به میزان هورمون رشد بوده است برای رفع این اختلال اقدام به تزریق هورمونی رشد به بدن فرد مراجعه کننده به صورت دستی خواهند کرد. متاسفانه گاها بریخی افراد را مشاهد همیکنیم که تا پایا ندوره بلوغ امید به بلندتر شدن قد دارند و صبر میکنند. مراجعه به پزشک را به تعویق میندازن د تا آنجایی که دیگر نمیشود برای افزایش دق در آنها کار خاصی کرد و یا افرادی که علی رغم داتشن ژنتیک و متابولیسیمی که به آنها اجازه داشتن قدی بالاتر را نمیدهد فکر میکنن با استفاده از برخی راه های حانبی مثل استفاده از قرص های افزایش قد و غیره میتوانند قدشان را یک شبه بلندتر کنند. در صورتی که اینطور نیست. خیلی از این قرص ها اصلا اثربخش نیستند و بغیر از آن میتوانند خیلی هم برای سلامت شما مضر باشند.

چه چیزهایی از رشد قد کودکان جلوگیری میکند؟

  • کودکانی که مصرف زیاید از اسنک ها، چیپس و پفک و مواردی از این قبیل دارند معمولا قد کوتاهتری نسبت به همسالان خود خواهند داشت. یقین بدانید که مصرف بیش از اندازه این مواد صد درصد در میزان رشد آنها به صورت زیاد و کم موثر خواهد بود.

  • طبق مطالعات و تحقیقات انجام شده در این زمینه یکی از عوامل مهمی که  موجب کوتاهی قد کودکان می شود دریافت مقادیر زیادی از انر‍‍‍ژی است. ترشح برخی هورمون ها در بدن کودکان چاق باعث اختلال در عملکرد هورمون رشدشان میشود که این موضوع در نهایت کوتاهی قد در آنها را به همراه خواهد داشت.

  • همچنین مصرف غذایی با مقدار چربی زیاد، خوراکی های پرکالری و تنقلات مضر در کودکان اصلا توصیه نمیشود این موضوع در حالیست که باید آنها را تشویق به خوردن خوراکیهای پروتئینی و دارای منابع ویتامین D کرد که نقش عمده ای در استحکام بخش به استخوانها ودر نهایت رشد قد آنها خواهد داشت.

  • از آن جایی که نیاز روزانه بدن کودکان در حال رشد به کلسیم دو چندان میشود بنابرین گنجاندن مواد لبنی در برنامه غذایی کودکان امری الزامی خواهد بود.

  • همچنین میتوان طبق مطالعات انجام شده اظهار داشت که کودکانی که زمان بیشتری را صرف بازی های رایانه ای میکنند وتحرک کمتری نسبت به دیگران درند احتمال درگیری آنها با مشکلات رشدی در قد بیشتر خواهد بود.

استفاده از قرص های افزایش قد به صورت خودسرانه و بدون تجویز پزشک ممکن  است صدمات جبران ناپذیر برای شما داشته باشد. در مصرف آنها هرگز عوارض قرص های افزایش قد را دست کم نگیرید.

چند توصیه جهت بهبود روند رشد

  • در همین ابتدای این مبحث باید خاطر نشان شویم که حتی آنهاییکه مستعد افزایش قد هستند هم باید در این امر صبور باشند. همچنین نباید نقش ژن و هورمون ها را در بلند قد شدن نادیده بگیرید.

  • عوامل ژنتیکی در بلند یا کوتاه شدن قد افراد بیشتر تاثیر گذار هستند و اختلالات هورمونی و کمبود هورمونی ممکن است به ندرت در کوتاهی یا بلندی قد موثر باشد. به صورت کلی اصلاح تغذیه به این معناست که باید غذای سالمتری مصرف شود و این یکی از تاثیرگذار ترین علل بر رشد است.

  • سو تغذیه یکی از مهمترین علل اختلال در در عملکرد انواع غدد است که میتواند باعث بروز انواع مشکلات در کم کاری و یا پرکاری تیروئید و اختلال در عملکرد غدد هیپوفیز شود.

  • نمیتوان به طور قطع اعلام کرد که تغذیه دلیل اصلی کوتاه و یا بلند شدن افراد است اما سوتغذیه یقیننا تاثیرات منفی در عملکرد ترشخ هورمون های رشد خواهد داشت.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری