نویسنده: موبویار

سلامت خانواده

شاید برای خیلی از شما سوال باشد که چه چیزایی عوامل موثر بر بیخوابی های شما هستند؟ تا حداقل با اجتناب و دوری کردن از آنها بتوانید دغدغه خواب راحت را کمی از خودتان دور کنید.در این مقاله سعی شده تا  برخی از عوامل موثر بر بیخوابی را تشریح کنیم تا شما عزیزان با جلوگیری از آنها از شر این مشکل دردسر ساز خلاص شوید.

عوامل موثربر بی بیخوابی چه چیز هایی هستند؟

در دنیای پر مشغله و دغدغه امروزه متاسفانه خیلی از مردم دچار این عارضه هستند و از بی خوابی رنج میبرند. اما سوال اینجاست که عوامل موثر بر بیخوابی چه دلایلی هستند و چطور میتوان از بروز آنها جلوگیری کرد؟

چرا به اندازه کافی نمی خوابید و مهمترین عوامل موثر بی بیخوابی شما چه چیزهایی هستند؟

در این زمینه تاکنون مقالات بسیاری منتشر شده و تحقیقات عمده ای در سراسر جهان صورت گرفته است. تمام پژوهش ها در نهایت به این موضوع ختم شد که برای داشتن بدن سالم و ذهن متمرکز شما حداقل نیاز ب 8 ساعت خواب در طول شبانه روز خواهید داشت. بیشتر ما به دلیل فشار های عصبی و دغدغه هایی که داریم بسیار کم پیش می آید بتوانیم ساعت 10 به رخت خواب برویم و حتی در برخی مواقع خوابیدن برای ما غیر ممکن میشود. همین موضوع باعث بهم ریختگی متابولیسم بدنی ما و خستگی و کرخی در روز بعد خواهد بود که یقیننا برای هیچ کس جذابیتی ندارد.

عوامل موثر بر بیخوابی 

اصلا مهم نیست که چند بار تلاش کردید و موفق نشدید، در نهایت متوجه خواهید شد که زمان خواب شما بسیار کم است و این موضوع را نباید ساده بگیرید. اگر هنوز نا امید نیستید و علاقمندید که  تغییرات اساسی در الگوی خواب خودتان به وجود بیاورید، قبل از هر چیز باید دلایل نخوابیدنتان را ریشه یابی کنید. عوامل موثر بر بیخوابی اولین چیزییست که به آن نیاز خواهید داشت بنابراین در این مقاله به بررسی چند تا از مهمترین عوامل موثر بر بیخوابی خواهیم پرداخت لطفا در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

عوامل موثر بی بیخوابی

-  استفاده بی وقفه از تکنولوژی

متاسفانه خیلی از عملکرد های روزانه ما وابسته به تکنولوژیست و حتی اگر خودمان هم نخواهیم ناچار به استفاده از این موضوع هستیم .اما نباید از خاطر ببریم تکنولوژی هم مانند میلیون ها چیز دیگری که برای رفاه بشریت ابداع شده است باید دارای مرز و حد و حدودی باشد. مانند  استفاده از از هروسیله و یا خدمات دیگر که افراط در آن میتواند باعث دردسر باشد.شاید برای شما پیش آمده باشد که گوشی در دست گرفته اید و با چرخ زدن در فضای مجازی ساعت را از دست داده باشید همین مضوع یعنی ما در استفاده از تکنولوژی زیاده روی کرده ایم. در چنین شرایطی که باید آلارم خطر خود را روشن کنید.خصوصا در زمان خواب که نیاز دارید با ذهن آرام به رخت خواب بروید، استفاده از آیپدها، گوشی، تبلت و تلوزیون به سبب نوری که از خود منعکس میکنند موجب تحریک مغز ما قبل ار خواب خواهند شد. این موضوع اصلا خوب نیست و این تحریک سبب بهم ریختگی روانی مغز و در نهایت منجر به بیخوابی خواهد شد. همچنین استفا بیش از حد از تکنولوژی آنهم زمانی که قصد دارید به رخت خواب بروید ذهن شما را پر میکند و این یعنی سلب آسایش از مغزی که از صبح درگیر مسائل گوناگون بوده و حالا نیاز به خوا بکافی و بی دغدغه دارد. البته ناگفته نماند که دیر شام خوردن هم یکی از مهمتری عوامل موثر بر بیخوابی شماست. 

عوامل موثر بر بیخوابی

عوامل موثر بر بیخوابی / تکنولوژی افراطی

-  محل خواب شما مناسب نیست

اگر از تشک ها و یا خوشخواب های کهنه و قدیمی استفاده میکنید باید بگوئیم که حتما آنها را عوض کنید. شاید برایتان جالب باشد اما رخت خواب ها پس از مدتی میتوانند منبعی سرشار از باکتری ها و آلودگی ها باشند که همین یقیننا در کیفیت خواب ما تاثیر گذار خواهد بود. طبق نظریه ای دیگر مبتنی بر اصول چینی رخت خواب ها میتوانند انرژی اطراف و خواب های مارا جذب کنند بنابراین پس از مدتی انرژی آنها نه تنها مثبت نیست بلکه خسته و کسل کننده خواهد بود همین به ما و خوابهایمان سرایت میکند و حتی درهرصورت خوابیدن هم کیفیت خوبی را تجربه نخواهیم کرد. بنابراین اول سعی کنید درحفظ بهداشت تشک خواب هایتان بسیارحساس و منظبط باشد و دوم هر سال یکبرا بالش ها و یا تشک هایتان را تعویض کنید و قدیمی تر ها را دور بیاندازید.

همچنین موضوع مهمتر میتواند محل قرارگیری تخت و تشک شما باشد. خیلی از ما فکر میکنیم همین که زمین صاف و همواری برای برپایی تخت و یا تشک خوابمان پیدا کنیم در واقع مکان مناسب را یافته ایم! در صورتیکه اینطور نیست! شما باید خیلی از اصول را در زمان خوبتان در نظر بگیریدمثلا خوابیدن زیر لوسترهای سقفی میتواند دز ضمیر ناخواآگاه شما احساس ترس و آمده باش در صورت افتادن لوسترها ایجاد کند و همین موضوع باعث میشود که نتوانید خواب راحتی را تجربه کنید.این مضوع یکی از مثال های رایج بود. چون مبحث چیدمان و محل قرارگیری تخت خواب به تنهایی مبحثی پیچیده و طولانیست این موضوع را قبلتر به صورت جداگانه تحت عنوان مقاله محل صحیح قرارگیری تخت و اتاق خواب در موبویار مورد بررسی قرار داده ایم که در صورت نیزا میتوانید مطالعه کنید.

عوامل موثر بر بیخوابی/ مناسب نبودن محل خوابیدن و جای تخت

- دیر شام خوردن

اگرشما هم از بیخوابی رنج میبرید و این موضوع در زندگیتان تاثیر منفی گذاشته است فقط به اینکه خوب کافی ندارید فکر نکنید خیلی از عوامل ممکن است دست به دست هم بدهند تا شما از داشتن خوابی کافی محروم باشد از عوامل محیطی و جوی گرفته تا عوامل درونی و عادات رفتاری شما. مثلا اگر جزو کسانی هستید که خیلی دیر شام میخورند و پس از آن به رخت خواب میروند تا به حال شده به شرایط هضم وگوارشتان فک کنید؟بارها طیمقالات متعدد به این موضوع اشاره داته ایم که صرف دیرهنگام شام میتواند مشکلات زیادی اععم از چاقی، بی خوابی، رفلاس معده و بسیاری دیگر از مشکلات گوارشی را برایتان به همراه داشته باشد بنابراین اگر دز این دسته قرار دادرید اکیدا توصیه میکنیم برنامه غذایی خود را حداقل سه ساعت قبل از رفتن به رخت خوابتان مهیا کنید. اگر هم واقعا امکان ودتر خوردن شام تا سه ساعت نبود وعدها شام را کوچک در نظر بگیرید تا هضم آن راحتر باشد. 

-  چرت زدن های گاه و بیگاه

اگر بخواهیم با یکدیگر صادق باشیم باید بگوئیم که همه چرت زدن در طول روز را دوست داریم. حتی اگر این موضوع تا 5 بار در طول روز هم برایمان پیش بیاید با آغوش باز از آن استقبال خواهبم کرد. اگرچه که یکبرا چرت روزانه معمولا برای بدست آوردن تمرکز و نیروی بدن توصیه میشود اما بیشتر شدن این موضوع میتواند الگوریتم خواب صحیح را در شما بهم بریزد. ممکن است که در طول احساس خستگی داشته باشید اما تحمل کنید و سریعا جا نزنیدو به شما قول میدهیم پس از مدتی بدن به این شرایط عادت میکند و فقط در زمان شب علاقمند خوابیدن خواهد بود در اینصورت به علت خستگی و نبود چرت های گاه و بیگاه خوابی با کیفیت و عمیق خواهید داشت. 

عوامل موثر بر بیخوابی از نظر روانی

  • هیچ وقت اتاق خوابیتان را با محل کار و یا یک خوابگاه بین راهی اشتباه نگیرید. محل خواب شما باید آرامترین و امن ترین جا در کل خانه شما باشد.هیچ کس نمیتوانددر اتاقی که پر از سر و صدا شلوغیست و یا نور زیادی دارد و چراغهایش مدام روشن است بخوابد. 

  • ترجیحا اتاق خواب شما بایددارای عایق صدا باشد تا هرصدایی را بخود جلب نکند و یا در صورتیکه این شرایط برایتان ممکن نبود سعی کنید گوشه ای ترین و دورترین اتاق از سرو صدا را انتخاب کنید. همچنین ازگذاشتن وسایل اضافی که موجب اختلاال خوابتان میشوند اجتناب کنید. تمام صدا های بیرون و حواس پرتی ها می توانند مغز شما را از تمایل به خواب بازدارند که به طور گسترده ای باعث می شود که در طولانی مدت خواب شما بهم بریزد و هیچوقت خواب مفید و کافی نداشته باشید.

  • برای جلوگیری از این اتفاق حتماً محیط اتاق خود را آرام فراهم کنید و سعی کنید تا حد ممکن آن را تاریک کنید.

خب تا با اینجا با برخی از عوامل موثر بر بیخوابی که مرتبط با شرایط محیطی اطرفتان بودنند آشنا شدید در ادامه میخواهیم چند نوع ماده غذایی را خدمت شما معرفی کنیم که به قدر همان شرایط محیطی میتوانند در خواب شما تاثیر گذار باشند.

عوامل موثر بر بیخوابی / تاثیر مواد غذایی

عوامل موثر بر بیخوابی

کدام مواد غذایی مانع خواب راحت می شوند؟

فراموش نکنید که مواد غذایی مفید در داشتن خوابی راحت بسیرا تاثیر گذار خواهد بود.یقیننا اگر میدانستیم چه نوع غذاهایی برای اختلال خوابمان مضر است از آن اجتناب میکردیم. تیم موبویار این فرصت را برای شما عزیزان فراهم آورده است تا راجع به غذاهایی که بر کیفیت خواب شما تاثیر مستقیم دارند بیشتر آگاهی کسب کنید و از این پس با دقت بیشتر غذاهایتان را انتخاب کنید..

یکی از متخصصین بنام تغذیه مورد ارتباط تغذیه و خواب چنین میگوید که امروزه اکثر افراد می دانند که نوشیدن قهوه در ساعت ۴عصر یا خوردن بیش از حد دسرهای شیرین باعث بیداری طولانی می شود اما احتمالاً از این موضوع بی اطلاعند که خوردن بعضی از غذاها که  اتفاقا بخشی از رژیم غذایی سالم هم  هستند ممکن است چه تاثیرات منفی بر جای بگذارند..

وی درجواب سوال اینکه جهت خواب آرام هنگام شب از چه غذاهایی باید پرهیز کنیم بیان داشت: سبزیجاتی مانند بروکلی هاو گل کلم هر چند که سرشار از مواد شیمیایی گیاهی، ویتامین ها و املاحی هستند که نقش تاثیر گذاری در فرآیند سم زدایی از بدن و حتی جلوگیری از سرطان ایفا میکنند اما دقیقا به دلیل اینکه سرشار از فیبر نامحلول هستند هضم کندی دارند و اگر در ساعت های منتهی به خواب مقدار زیادی از آنها را مصرف کنیم بدن تا ساعته مجبور به فعالیت برای هضم این مواد خواهد بود. 

دبیر اجرایی کنفرانس ملی ایمنی غذا گفت: مصرف انواع کلم هنگام خواب مانع از خواب طبیعی و مطلوب شده البته باید به این مسئله دقت کرد که این موضوع به این مفهوم نیست که نباید از کلم ها استفاده کنیم فقط باید در زمان استفاده از آنها محتاط تر باشیم و در آخر شب از این مادها استفاده نکنیم..

عوامل موثر بر بیخوابی

عوامل موثر بر بیخوابی

سس گوجه فرنگی

همچنین سس گوجه فرنگی سرشار از ویتامین C، آهن، لکوپن میباشد و از آنجایی که این سس خاصیتی اسیدی دارد، این خصوصیت آن می تواند به سوزش سر معده و سوءهاضمه در طول شب برای شما بشود.  بنابراین برای جلوگیری از اختلالات خواب در ساعت های منتهی به خواب پیتزا یا ماکارانی را باید بدون استفاده از سس گوجه فرهنگی استفاده کنید.

اگر هم قصد خوردن پیتزای ماکارانی با سس گوجه فرنگی را داشتید حداقل باید سه ساعت زودتر از اینکه به رختخواب بروید از آنها استفاده کنید تا بتوانید خواب راحتی در شب داشته باشید.

تاثیر شکلات

مدیر داروخانه های بیمارستانی سازمان غذا و دارو با تاکید به این موضوع شکلات تلخ سرشار از آنتی اکسیدان است و مزیت های زیادی برای سلامت انسان داراست تصریح کرد:اگر یک یا دو تکه شکلات تلخ بعد از شام میل شود کافئین موجود در آن مانع از خواب راحت شده بنابراین بهتر است از مصرف این ماده غذایی نیز پرهیز شود.

این متخصص تغذیه همچنی اضافه کرد : استفاده از گوشت قرمز و پنیرهای کهنه در ساعت های منتهی به خواب شبانه نیز میتواند یکی از عوامل وثر بر بیخوابی باشد. در حالی که گوشت قرمز حاوی پروتئین است و می توان انواع بدون چربی آن را هم انتخاب کرد اما هنوز هم نمی شود منکر چرب بودن آن شد. همین چربی گوشت قرمز یکی از عواملییست که که هضم آن را سختر میکند و سبب ایجاد اختلال در خواب شبانه شما خواهد شد.

دبیر اجرایی کنفرانس ملی ایمنی غذا نیز نظرش را اینطور اعلام کرد: غذاهای تند و ادویه دارموجب بالا رفتن متابولیسم بدن میشوند شاید در کاهش وزن موثر باشد ولی  مصرف آن هنگام شب سبب آشفتگی خواب در شما خواهد شد.همچنین باعث افزایش درجه حرارت مرکزی بدن شده و تأثیر منفی بر روی خواب شبانه می گذارد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری