نویسنده: رزا عابدی

سلامت خانواده

در باب فواید ویتامین E شاید بد نباشد بگوئیم این ویتامین در واقع میتوان علاوه بر خواصی که دارد نقش یک آنتی اکسیدان قوی را هم برای شما بازی کند.این ویتامین میتواند از رادیکال ی آزاد جلوگیر کند. برای دسته ای از چربی های خاص بدن شما ضروریست و به طورطبیعی میتواند باعث کند شدن روند پیری در شما باشد. 

چند خواص از لیمو ترش که شگفت زدتان میکند!

فواید ویتامین E

از دیگر فواید ویتامین E میتوان به نقش مهم آن  به عنوان ویتامین محلول در چربی ها که برای عملکرد مناسب بسیرای از اندام ها، فعالیت های آنزیمی و فرآیند های عصبی ضروری هستند اشاره داشت. شما با مصرف غذاها و موادی که دارای ویتامین E  هستند  میتوانید از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و همچنین درد های ناحیه قفسه سینه، ابتلا به فشار خون بالا جلوگیری کنید همچنین رفع انسداد شریان های مسدود شده هم از مزایای بارز استفاده از این ویتامین است. این ویتامین را تنها میتوانید در غذاهای گیاهی، از جمله روغن های خاص، آجیل، غلات، میوه ها و گندم پیدا کنید. همچنین مکمل های آن هم موجود هستند.

در ادامه به طور مفصلتری راجب انواع فواید ویتامین E صحبت خواهیم کرد.

فواید ویتامین E

فواید ویتامین E

برقراری تعادل کلسترول

همه ما به کلسترول طبیعی که توسط کبد و برای عملکرد بهتر سلول ها، اعصاب و هورمون ها تولید میشود، نیاز داریم. مقداری کلسترول که به طور طبیعی تولید شده باشد نیاز است اما زمانی که این کلسترول اکسید شود میتوان آن را یک خطر تلقی کرد.

طبق مطالعات انجام شده ایزومرهای خاصی از ویتامین E به عنوان یک آنتی اکسیدان محافظتی به مبارزه با اکسیداسیون کلسترول برمی خیزند. چرا که آنها توانایی مبارزه با آسیب های رادیکال آزاد در بدن، که منجر به اکسیداسیون کلسترول می شود را  دارند.

ایزومرهای توکوترینول ویتامین E دارای سه پیوند دوگانه است که به جهت توانایی آنها در کاهش فعالیت آنزیمی که تولید / سنتز کلسترول را کنترل می کنند (HMG-CoA ردوکتاز) اثر مثبت بر سلامت قلب و عروق خواهد داشت.ایزومرهای توکوترینول همچنین توانایی جلوگیری از چسبندگی سلول را دارند و بنابراین پیشرفت آترواسکلروز یا سخت شدن / ضخیم شدن شریان ها را کاهش خواهند داد. دقت داشته باشید که ویتامین E مصنوعی مزایای ویتامین ای طبیعی را ندارد. در واقع مقدار زیاد آلفا توکوفرول با فعالیت کلسترول دلتا و گاماtocotrienols  تداخل ایجاد خواهد کرد. 

جلوگیری از آزاد شدن رادیکال ها و پیشروی بیماری هاچ

پیشگیری ودرمان افسردگی با گیاهان خانگی

روغن ویتامین E

رادیکال های آزاد همواره در حال مبارزه با سلول های سالم بدن شما هستند و هرچه این میزان بیشتر باشد میزان آسیب بیشتر خواهد بود. این موضوع در نهایت منجر به بیماری های قلبی و عروقی و سرطان در بدن میشود. 

تولید این مولکول ها  در بدن شما گریز ناپذیر است اما زمانی که اکسی میشوند دیگر نمیتوان از خطرات آن ها چشم پوشی کرد. همانطور  برخی از ایزومرهای ویتامین E دارای خاصیت آنتی اکسیدانی قوی هستند که توانایی کاهش آسیب های رادیکال های آزاد دارند، موجب کاهش التهاب شده و  به موجب آن روند پیری را کندتر میکنند.

همچنین از دیگر فواید ویتامین E میتوان به افزایش ایمنی بدن و جلوگیری از ابتلا به بیمارهای مختلف اشاره کرد. طبق تحقیقات انجام شده برای افزایش ایمنی و اثرات آنتی اکسیدانی، ایزومرهای alpha-tocotrienol ، gamma-tocotrienol  و به دلایل ضعیف تر، delta-tocotrienol ، بیشترین تاثیر گذاری را دارند.

کمک به ترمیم پوست آسیب دیده

فواید ویتامین E

فواید ویتامین E

ازدیگر فواید ویتامین E  که بسیار جا افتاده است میتوان تقویت دیواره های مویرگی و بهبود رطوبت و کشش، به عنوان یک ماده مغذی طبیعی ضد پیری در بدن را نام برد.این موضوع در نهایت به مقاومت پوست کمک میکند.ویتامینE التهاب را در پوست بدن کاهش داده و سبب حفظ سلامت و شادابی پوست میشود. همچنین این پوشش با خاصیت آنتی اکسیدانی که دارد میتواند برای کسانی در معرض اشعه خورشیدو یا دود سیگار هستند هم مفید باشد. محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش و نر خورشید میتواند شما را در برابر ابتلا به بیماری ها و سرطان  پوست بیمه کند.

ویتامین E و ویتامین C هردو ویتامین هایی هستند که دربرابر نفوذ اشعه ماوراء بنفش و التهاب پوست کرده و در نهایت موجب کاهش آکنه ها میشوند. ویتامین E همچنین در جهت روند بهبود پوست نیز موثر است. این ماده توسط لایه اپیدرمی پوست جذب شده و سپس قادر است برای درمان آفتاب سوختگی استفاده شود. آفتاب سوختگی یکی از دلایل اصلی ابتلا سرطان پوست است.مچنین بدان جهت که ویتامین ای در روند افزایش سرعت بهبود سلول ها موثر است میتوان ا زآن بعنوا نپمادی جهت رفع چین و چروک و افتادگی و لکه های پوستی استفاده کرد.

کمک به ضخیم تر شدن موها

 • خاصیت آنتی اکسیدانی ویتامین ای موجب گردش خون بهتر در سطح پوست سر شما خواهد شد.

 • روغن ویتامین E سطح رطوبت طبیعی پوست شما را حفظ کرده و از خشکی پوستتان جلوگیری می کند.

 • این روغن همچنین موجب سلامت و تازه ماندن تار موهای شما خواهد شد. در صورتی که روی موهایتان احساس خشکی میکنید میتوانید چند قطره از این روغن را روی سرتان قرار دهید.

برقراری تعادل هورمونی

ویتامین E تاثیر بسزایی در حفظ تعادل و سیستم داخلی غدد درون ریز که تاثیر مستقیم بر اعصاب و علائم تعادلی دارند،  دارد.نداشتن تعادل هورمونی عارضه هایی از قبیل عدم تعادل هورمونی شامل PMS، افزایش وزن، آلرژی، عفونت های دستگاه ادراری، تغییرات در پوست، اضطراب و خستگی را در پی خواهد داشت. و به عکس آن در صورت داشتن تعادل هورمونی وزن شما ثابت، چرخه قاعدگیتان منظم و در نهایت انرژی بیشتر خواهید داشت.

کمک به علائم PMS 

استفاده از مکمل های ویتامین E دو الی سه روز قبل و دو تا سه روز بعد از یک دوره قاعدگی می تواند در درمان گرفتگی عضلات، اضطراب و سایر علائم PMS موثر باشد. ویتامین E می تواند شدت و مدت درد را کاهش داده و همچنین در کم کردم خون قاعدگی موثر است.تنظیم هورمون های شما در نهایت منجر به حفظ چرخه قاعدگی و ایجاد بستر مناسب آن خواهد شد

بهبود بینایی

از فواید ویتامین E  بارز ویتامین E  میتوان به کاهش خطر دژنراسیون ماکولا که مرتبط با سن است اشاره داشت این موضوع معمولاعلت شایع نابینایی است. به خاطر داشته باشید، برای تاثیر مناسب ویتامین E ، باید ویتامین C، بتا کاروتن و روی به مقدار کافی مصرف شود. همچنین طبق مطالعات مصرف روزانه ویتامین E و ویتامین A در مقادیر زیاد باعث بهبود بینایی در افراد مبتلا به جراحی چشم لیزر می شود.

کمک به بیماری آلزایمر

این ویتامین با داشتن خاصیت ضد التهابی توکوترینول ها در حفاظت از بیماری آلزایمر نیز موثر است. ویتامین E موجب کاهش سرعت ضعف حافظه و کاهش عملکرد درمبتلایان به بیماری آلزایمر می شود. همچنین درجهت پیشگیری از این بیماری و یا به تعئیق انداختن آن نیز بسیار موثر خواهد بود. ویتامین E در صورتیکه همراه با ویتامین C مصرف شود خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می دهد.

جلوگیری از پیری زود رس

ویتامین E همانطور که  بالاتر گفته شد این ویتامین میتواند در چهت رفع چین و چروک های صورت شل شدگی و تغیر ظاهری و شادابی پوست موثر باشد..

مواد لازم:

روغن ویتامین E

دستورالعمل:

تنها کافیست چند قطره از این ویتامین را روی منطقه مورد نظر ریخته و بمالید.

درمان آفتاب سوختگی با ویتامین E

این ویتامین میتواند بهترین درمان کننده آفتاب سوختگی ها باشد.

 

روغن ویتامین E

فواید ویتامین E برای روشن کردن پوست

لکه های تیره معمولا حاصل عوامل مختلفی مانند آسیب های رادیکال آزاد، پیری، مشکلات کبدی و غیره هستند.

میتوانید از این ویتامین در جهت رفع این عراضه ا استفاده کنید تنها کافیست طبق دستورالعمل زیر پیش بروید:

مواد لازم :

 • کپسول ویتامین E

 • مرطوب کننده یا روغن حامل مانند روغن زیتون

آنچه باید انجام داد :

 • کپسول ها را پاره کرده و سپس محتوای آن ها را با لوسیون بدن یا روغن حامل مورد نظرتان، مانند روغن زیتون ترکیب کنید.

 • حالا محلول را روی لکه ها و مناطق آسیب دیده بمالید. این کار را هرروز و تا رسیدن به نتیجه ادامه دهید .

فواید ویتامین E در پاک کنندگی

ویتامین E همچنین میتواند به عنوان یک پاک کننده مورد استفاده قرار بگیرد، به پاک کردن کثیفی ها، جرم و دیگر ناخالصی ها کمک کرده و با حفظ همزمان تعادل روغن پوست شما موجب طروارت و شادابی پوستتان خواهد شد؛ چند قطره روغن ویتامین E را بر روی تکه ای پنبه بریزید و برای تمیز کردن منافذ پوستتان استفاده کنید.

 فواید ویتامین E در درمان ناخن های کننده

اگر جزو کسانی هستید که ناخن های خشک و شکننده دارید به شک روغن ویتامین E برای شما بهترین گزینه است.چند قطره از آ نرا هرروز روی ناخن ها بریزید و ماسادهید.

رفع چرو کها

روغن ویتامینم E برای به تعویق انداختن علائم کششی و چروک مفید است. در صورت استفاده منظم از این روغن بر روی علائم کششی و چروک خصوص زمانیکه  همراه با حرکات ملایم ماساژ ،باشد.باعث کاهش این علائم می شوند.

درمان تبخال

همچنین از دیگر فواید ویتامین E میتوان قطع و کاهش تاول های تبخالی برشمرد. یک کپسول را سوراخ کنید و محلول را مستقیم روی زخم بریزید.

  

خواص دارویی ویتامین E برای درمان تبخال 

فواید ویتامین E / تثویت موها

این ویتامین ریشه های موها را تحریک کرده و باعث رشد بهتر موها میشود.

 • کپسول ویتامین E

 • روغن نارگیل گرم یا روغن زیتون

آنچه باید انجام داد:

کپسول ویتامین E را سوراخ کنید و محتوایاتش با روغن نارگیل گرم یا روغن زیتون مخلوط کنید.

حالا سرتان را با این ترکیب ماساژ داد و 20 الی نیم ساعت صبر کنید.

ویتامین E در چه موادی یافت میشود؟

روغن ویتامین E

مصرف ویتامین E به اندازه کافی برای افراد خیلی جوان (جنین یا نوزاد)، سالمندان و زنان باردار امری ضروری است. همچنین برای بزرگسالان توصیه شده که روزانه 15 میلی گرم مصرف داشته باشندو در ادامه چند واد غذایی که حاوی این ویتامین هستند را معرفی میکنیم :

 • دانه های آفتابگردان: ۱ فنجان – ۳۳.۴۱ میلی گرم (۲۲۰ درصد)

 • بادام: ۱ فنجان – ۳۲.۹۸ میلیگرم (۲۱۸ درصد)

 • فندق: ۱ فنجان – ۲۰.۲۹ میلیگرم (۱۳۳ درصد)

 • گندم: ۱ فنجان دشت، نشتی – ۱۸ میلی گرم (۱۲۰ درصد)

 • انبه: ۱ عدد- ۳.۰۲ میلیگرم (۲۰ درصد)

 • آووکادو: یک عدد- ۲.۶۸ میلیگرم (۱۸ درصد)

 • کره کدو: ۱ فنجان پخته شده و کدو مخروطی – ۲.۶۴ میلی گرم (۱۷ درصد)

 • بروکلی: ۱ فنجان پخته شده – ۲.۴ میلی گرم (۱۲ درصد)

 • مقدار  مصرف ویتامین Eتوصیه شده درطول روز

 توصیه هایی برای گروه های سنی مختلف در زیر آورده شده است:

کودکان:

 • ۱الی۳ سال: ۶ میلی گرم در روز( ۹ IU)

 • ۴الی ۸ سال: ۷ میلی گرم در روز( ۱۰.۴ IU)

 • ۹الی۱۳ سال: ۱۱ میلی گرم در روز (IU 16.4)

زنان:

 • ۱۴ سال ویا بالاتر: ۱۵ میلی گرم در روز (۲۲.۴ IU)

 • باردار: ۱۵ میلی گرم در روز (۲۲.۴ IU)

 • شیرده: ۱۹ میلی گرم در روز (IU 28.5)

مردان:

 • ۱۴ سال ویا بالاتر: ۱۵ میلی گرم در روز (۲۲.۴ IU)

 • ۱الی۳ سال: ۲۰۰ میلی گرم در روز(۳۰۰ IU)

 • ۴الی۸ سال: ۳۰۰ میلی گرم در روز (۴۵۰ IU)

 • ۹الی۱۳ سال: ۶۰۰ میلی گرم در روز (۹۰۰ IU)

 • ۱۴الی۱۸ سال: ۸۰۰ میلی گرم در روز (۱۲۰۰ IU)

 • ۱۸ سال و بالاتر: ۱۰۰۰ میلی گرم در روز (۱۵۰۰ IU)

فراموش نکنید که ویتامین ای به سبب محلو در چربی بودنش، بامکمل ها به همراه غذا بهتر جذب می شود و طبق توصیه انجمن قلب آمریکا آنتی اکسیدان ها، از جمله ویتامین E، با رژیم غذایی سالم و متعادل که در آن میوه ها، سبزیجات و غلات کامل زیاد باشد تاثیربیشتر خواهد داشت. بهتر ایت نیاز ما به این ویتامین از طریق منابع غذایی تامین شود.

علائم کمبود ویتامین E

کمبودویتامین E که در واقع به معنای مصرف تمام ایزومرهاست معمولا نادر به نظر میرسد و در صورت وقوع این پیده صرفا به علت داشتن رژیم غذایی ناسالم نیست. خیلی از کارشناسنان معتقدند برخی افراد به طور طبیعی قادر نیستند ویتامین ای موجود در خوراکی های جذب کنندبه خصوص، tocotrienols.

عوامل متعددی وجود دارد که ممکن است به کمبود ویتامین E منجر شود (به دلیل ناکامی در نحوه جذب مواد مغذی). مثلا یک نوزاد نارس که وزنی کمتر از ۳.۵ پوند داشته باشد، در معرض خطر کمبود ویتامین E قرار خواهد داشت، در این شرایط بهتر است متخصص اطفال وضعیت کاستی ها و تغذیه ای نوزاد را برسی کند.

اشخاصی که با مشکلات جذب چربی روبرو هستند معمولا با مشکلات التهابی روده دست و پنجه نرم خواهند کرد در برخی موارد شایع دیگر این افرد در جذب ویتامین هم با مشکل روبرو میشوند.

برخی اشخاصی که دارای کمبود ویتامین ای هستند در زمینه خوراک رژیم غذایی مناسبی ندارند و میزان دریافت چربی آنها کم است. همانطور که بالاتر گفتیم چربی برا جذب ویتامینE ضروریست. این افراد معمولا دچارفیبروز کیستیک هستند، جراحی بای پس معده انجام داده اند و یا اشخاصی هستند که دارای مشکلاتی مانند بیماری کرون، بیماری کبد یا نارسایی لوزالمعده میباشند.

نشانه های کمبود ویتامین ای

دست دادن هماهنگی عضله ها ، اختلال در بینایی و گفتار.

عوارض جانبی ویتامین E

به یاد داشته باشید که بهترین حالت دریافت ویتامین E از طریق دهان و یا پوست است. معمول امصرف این ماده بی ضرر است اما استفاده در دوز های بالا بدون هماهنگی پزشک ممکن است برخی عورض جانبی را در پی داشته باشد. مصرف ویتامین E  در مقادیر بسیار زیاد، مخصوصا در اشخاصی که جزو مبتلایان به بیماری هایی مانند بیماری قلبی یا دیابت هستند، خطرناک است. اگر از این مشکلات رنج می برید، روزانه IU 400  و یا بیشتر مصرف نکنید.

همچنین طبق مطالعات انجام شده اینطور مشخص شد که مصرف دوزهای بالا ویتامین E که بین ۳۰۰ تا ۸۰۰ واحد در روز است، امکان دارداحتمال ابتلا به سکته مغزی شدید را به میزان ۲۲ درصد افزایش بدهد. یکی از عوارض جدی ویتامین E، افزایش خطر خونریزی، به ویژه در مغز است.

موارد منع استفاده از ویتامین E

از مصرف مکمل های حاوی ویتامین E یا هر گونه ویتامین آنتی اکسیدان دیگر بلافاصله قبل و بعد از آنژیوپلاستی اجتناب کنید. طبق شواهد این ویتامین ها با ترمیم و بهبود تداخل دارند و ممکن است برای شما مضر باشند بنابراین بدون نسخه پزشک اقدام به استفاده از دارویی نکنید.

مضرات مصرف زیاد مکمل ویتامین E

استفاده از مکمل های با ویتامین E بسیار بالا ممکن است بمورور باعث ایجاد مشکلات زیر شود:

 • بروز نارسایی قلبی در مبتلایان به دیابت

 • بیشتر شدن خون ریزی

 • بالا رفتن شانس سرطان ریه، گردن و پروستات

 • بالا رفتن خونریزی در طول و بعد از جراحی

 • افزایش احتمال مرگ پس از حمله و یا سکته مغزی

همچنین تحقیقات نشان داد مکمل های ویتامین E همچنین ممکن است برای زنانی که در مراحل اولیه بارداری هستند هم مضر باشند. متاسفانه زنانی که در طول هشت هفته اول حاملگی از مکمل های ویتامین E استفاده می کردند، نقایص قلب مادرزادی را مشاهده کردند.همچنین زیاده روی در مقدار دوز مصرفی ویتامین E نیز گاهی ممکن است به حالت تهوع، اسهال، گرفتگی معده، خستگی، ضعف، سردرد، تاری دید، خارش، کبودی و خونریزی منجر بشود.ویتامین E موضعی می تواند پوست برخی افراد را تحریک کرده و باعث آسیب دیدگی و حتی گاها کهیر نطقه ای شود، بنابراین ابتدا یک مقدار کوچک را امتحان کنید و پس از اطمینان مصرف کنید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری