نویسنده: مصطفی حافظی

کارآفرینی و استارتاپ

رییس سازمان پدافند غیر عامل در مصاحبه ای احتمال تحریم اینترنت ایران توسط آمریکا را بسیار ناچیز بر شمرد اما اعلام نمود ما خود را برای هرگونه شرایط پیش بینی نشده آماده کرده ایم تا در شرایط قطع اینترنت مشکلی برای کشور ایجاد نگردد. اما سوال اصلی اینجاست که آیا اساسا چنین امکانی در اختیار آمریکا قرار دارد؟ در ادامه میخواهیم با نگاهی کارشناسی به بررسی این موضوع بپردازیم.

طبق نظر کارشناسان حوزه تکنولوژی، اینترنت تحت کنترل و اختیار هیچ کشوری نیست و هیچ کشوری توانایی این را ندارد که کشور دیگری را از شبکه ی سراسری اینترنت بیرون کند. پس می توان نتیجه گرفت آمریکا نمی تواند در کنار تحریم های پولی و مالی که بر ایران روا داشته، کشور ما را به طور کلی از دستیابی به سرویس های زیرساختی اینترنت منع کند.

به گفته ی مدیرعامل شرکت پیشگامان:

"شرکت ارتباطات زیرساخت، ترافیک بین المللی ایران را حداقل از ۱۲ گیت‌وی اصلی در کشورهای همسایه تأمین می کند که همگی ارتباط خوبی با ایران دارند و تحت تأثیر تحریم های آمریکا قرار نمی گیرند، ضمن اینکه همواره امکان ترانزیت داده از طریق کشورهای دیگر و تأمین کننده های ثالث وجود دارد و ایران به کشور یا لینک خاصی وابسته نیست."

مطابق این گفته ها وی معتقد است امکان قطع اینترنت ایران توسط آمریکا تقریبا وجود ندارد.

قطع اینترنت DNS

همچنین از نظر مدیرعامل پیشگامان برای سرویس DNSهم تهدیدی متوجه ایران نمی شود. زیرا این سرویس کاملا ماهیتی بین المللی داشته و هیچ کشوری حتی آمریکا نمی تواند در آن مداخله نماید. همچنین مطابق گفته ی ایشان:

"هم اکنون چند سرور ریشه DNSدر کشور فعال هستند و به راحتی نیازهای کاربران را تأمین می کنند."

قطع اینترنت ایران تا چه حد منطقی به نظر می رسد؟

یا به عبارت دیگر چرا آمریکا باید برای قطع اینترنت ما تلاش کند؟ این کار به هیچ وجه منطقی به نظر نمی رسد. تا کنون هم هیچگاه چنین اتفاقی نیفتاده و قطعی های اینترنت نیز همه ریشه ی داخلی داشته اند. همچنین اگر به گذشته نگاه کنیم میبینیم که حتی در شرایط جنگی هم معمولاً زیرساخت های ارتباطی آسیب نمی بینند. زیرا طرف مقابل جنگ میتواند از این طریق اطلاعات مهمی به دست بیاورد. از دید حقوق بشر هم بخواهیم به این قضیه نگاه کنیم، ارتباطات بین المللی یکی از اصلی ترین موارد حقوق بشر محسوب می شود و این حقوق توسط آمریکا کاملا به رسمیت شناخته شده است.

پس بنا به مطالب عنوان شده، حتی اگر ایلات متحده تصمیم چنین کاری را هم داشته باشد به راحتی نمی تواند آن را عملی کند و در بدبینانه ترین حالت هم بسیاری از سرویس های داخلی زیرساختی کشورمان در چارچوب به کار خود ادامه خواهند داد و مشکل خاصی برایشان به وجود نمی آید، موضوعی که توسط سردار جلالی هم مطرح شده بود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری