نویسنده: خسرو یزدانی

رژیم و تغذیه

با سلام خدمت شما هستیم با مقاله لاغری با تی آر ایکس.پس از درج مقالاتی راجع به تی آر ایکس و روش کار با این بندهای شگفت انگیز و کم هزینه خیلی از شما کاربران عزیز برای خرید و استفاده از آنها ترغیب شدید. سوالات زیادی در مورد نحوه کار و انجام تمرینات این روش میشد که سعی کرده ایم تا در مقالات قبلی موبویار به طور جامع برایتان توضیح بدهیم که تی آر ایکس چیست و روش کار در آن به چه صورتیست. همچنین مقالات جامعی در مورد آموزش تمرینات تی آر ایکس در دو بخش مجزا برایتان تدارک دیده شده است.اما بیشترین سوالی که از ما پرسیده شد راجع به نحوه لاغری با تی آر ایکس و این روش در کاهش وزن و لاغری بوده است.

 

فهرست مطالب:

- لاغری با تی آر ایکس ممکن است؟

- لاغری با تی آر ایکس بهتر است یا بدنسازی؟

- تمرینات ورزش trx یا پیلاتس

- هزینه های ورزش  trx به چه شکل هستند؟

- مزایا و معایب ورزش  trx 

 

لاغری با تی آر ایکس ممکن است؟

اگر بخواهیم در یک جمله بگوئیم باید گفت که لاغری با تی آر ایکس غیر ممکن نیست اما پروسه زمانبری را خواهید داشت. چون در این روش شما بیشتر به عضله سازی و افزایش استقامت بدنتان خواهید پرداخت یقیننا بر این است که وقتی تحرکاتی سخت و فشرده داشته باشید باعث چربی سوزی در شما خواهد شد اما از آنجایی که ساختار این روش بر پایه قوی سازی عضله هاست باید برای لاغری در این روش صبور باشید اما این نوید را به شما میدهیم که در صورت مداومت و صبوری این روش میتواند بهترین روش برای لاغری شما باشد چرا که علاوه بر کاهش وزن شما دچار افتادگی و شلی پوست و ماهیچه ها هم نخواهید شد. در طی این روش علاوه بر چربی سوزی و شکستن و دفع چربی های مزاحم به واسطه انجام حرکات استقامتی پوست خالی شده از حجم چربی ها خیلی زود به جا خود بازگشته و مجدد سفت میشود همچنین عضلات شما که بر اساس کش آمدن و افتادگی ممکن است جمع و فشرده شوند که این خود تاثیر بسیار زیادی درکاهش سایز شما خواهد داشت که معمولا حتی از کاهش وزن هم محبوب تر است! بله همانطور که مطالعه کردید ممکن است شما بدون کاهش وزن با کاهش سایزی چشم گیر مواجه شوید و در انی یعنی ورم و افتادگی عضلات و گوشت های بدنتان جمع شود. اگر شما به دنبال راهی مناسب برای چربی سوزی و کاهش وزن هستید، ورزش trx می تواند نقطه خوبی  برای شروع این کار باشد.

 

 
لاغری با تی آر ایکس
لاغری با تی آر ایکس

روش لاغری با تی آر ایکس

این نوع  ورزش یعنی همان trx اثر زیادی بر کل عضلات بدن میگذارد و در واقع حیطه اصلی تاثیر گذاری آن در بدنسازیست. که به طور کلی سطح استقامت بدن را افزایش می دهد. این تمرینات با بندهای تی آر ایکس و یا کش های مخصوص انجام می شود.

معمولا تمرکز اصلی در تمرینات ورزش trx بر حفظ تعادل، چربی سوزی و همچنین استقامت بدن است و مصرف انرژی و سوخت و ساز در این قبیل تمرینات بسیار بیشتز از دیگر ورزش هاست.اما نباید فراموش کنید برخلاف تبلیغات برخی فروشندگان سود جو مبتنی بر اینکه این ورزش میتواند برای هرکسی با هر سطح از آگاهی مناسب باشد شما به هیچ عنوان نباید گول این تبلیغات را بخورید. این ورزش به نظر ساده میرسد اما درواقع خیلی هم پیچیده است فراموش نکنید که این روش از حلقه ها و بندهای ژیمناستیک ایده گرفته شده است و همان قدر که یک ورزشکار در زمینه ژیمناستیک نیاز به آگاهی و مهارت دارد شما نیز برای استفاده از این روش نیازمند آگاهی و آموزش خواهید بود.در عین حال که فراگیری و آماده شدن برای این ورزش میتواند بسیار راحت باشد و تاثیرات سریع و خوبی برایتان به جا بگذارد انجام حرکات اشتباه و بدون تمرین و نرم کردن بدن گاها ممکن است صدمات جبران ناپذیر را برایتان به همراه داشته باشد. بنابراین حتما قبل از شروع از مربی حاذقی در این زمینه مشاوره بگیرید سی دی های آموزشی را بادقت مطالعه کنید و بدون گرم کردن بدن هرگز سراغ شروع این تمرینات نروید که به گرفتگی سخت عضلات منتهی خواهد شد.

به عنوان مثال ممکن است فرد مبتدی بوده و در انجام حرکات دچار اشتباه شود و بنابراین در صورت وجود اشتباه در انجام دادن حرکات معلق، ممکن است آسیب هایی به بدن وارد شود.و یا بدن گرم و آماده نباشد و شما اقدام به انجام حرکات سنگین کششی بکنید که یقیننا به قفل در ماهیچه ها منتهی خواهد شد.

 

آموزش تی آر ایکس(TRX) روشی محبوب برای همه سنین

لاغری با تی آر ایکس بهتر است یا بدنسازی؟

زمانی که شروع به تمرینات بدنسازی میکنید شما در واقع به دنبال تقویت عضلات هستید چرا که این ورزش با تکیه برعضلات صورت میگیرد و تمرکز اصلی بر عضله سازی و حجیم تر کردن عضلات است.بنابراین این ورزش برای  تقویت عضلات و بزرگ کردن اندام و حجیم کردن آن ها و کسانی که به دنبال این مورد از بدنسازی هستند مفید خواهد بود.

اما برخلاف بدنسازی در روش  تی آر ایکس بیشترین تمرکز شما روی افزایش قوای جسمانی و استقامت بدنتان قرار خواهد داشت. که این امر با چربی سوزی همراه خواهد شد.

تمرینات ورزش trx  بیشتر به صورت تمرینات عملکردی  به حساب می آیند که تمام عضلات بدن را بصورت یکجا تحت تاثیر قرار می دهند توصیه میکنیم اگر به دنبال رسیدن به بدنی با تناسبات ایده آل و کاهش وزن به طور سریعتری هستید میتوانید از هردوی این روش ها که تاحدودی مکمل همدیگر هستند مانند تی آر ایکس و بدنسازی در کنار هم و بطور همزمان استفاده کنید.ترکیب این دو روش میتواند نتایج خوبی برای شما به همراه داشته باشد.

 

لاغری با تی آر ایکس

لاغری با تی آر ایکس

تمرینات ورزش trx یا پیلاتس

یکی از مزیت های روش تی آر ایکس این است که در آن آسیب هایی که به بدن فرد میرسد بسیار کمتر از روش های دیگر است.میزان آسیب در این ورزش (برای افراد آگاه و حرفه ای و یا تحت تعلیم و حضور مربی) بسیار کم خواهد بود. چرا که دارای حرکات خطرناک و یا متوسل به وسایل سنگین و مخاطره آمیز نیست. شما هستید و دو بند بی آزار! به همین جهت سبب کشیدگی و آسیب به مفاصل نمیشوند.

در این ورزش، علاوه براینکه تمرکز بر حجیم کردن عضلات ریز و درشت بدن قرار دارد، قدرت بدن و افزایش انرژی نیز به مرور مشاهده می شود.این تمرینات، به اندازه تمرینات دیگر بدنسازی بر کل بدن تاثیر می گذارد. اما در طی تمرینات ورزشی پیلاتس که به عنوان موثر ترین تمرینات بدنی شناخته میشود، معمولا تمرکز اصلی بر چربی سوزی است و کاهش وزن است این نوع ورزش برای افرادی که دچار اضافه وزن هستند و قصد کم کردن وزن و سایز خود را دارند به نسبت تی آر ایکس میتواند بسیار مناسبتر باشد. 

حرکات پیلاتس میتواند جهت انعطاف پذیری ناحیه کمر و شکم بسیار موثر و کاربردی واقع شود.همچنین  توصیه می شود که برای رسیدن به نتایج بهتر همراه با بالا بردن استقامت بدن این ورزش را با انجام حرکات کششی ترکیب کنید و انجام دهید تا به وزن دلخواهیتان برسید. 

 

هزینه های ورزش  trx به چه شکل هستند؟

قیمت دقیق و معتبری برای این نوع لوازمات تعبیه نشده و تقریبا انواع سایت های با قیمت های مختلفی اقدام به فروش این محصول میکنند اما چیزیکه تا حدودی بین اکثر سایت های فروشنده لوازمات تی آر ایکس ثابت بود به شرح زیر است توصیه میکنیم حتما از فروشگاهای معتبر اقدام به خرید بکنید تا از اصالت و کیفیت کار مطمئن باشید حتما قبل از خرید راجع به برند و میزان کارایی هر وسیله و اینکه برای شما چه نوعی است با یک فرد آگاه مشورت کنید

 

آموزش تمرینات TRX تی ار ایکس

 

لاغری با تی آر ایکس

لاغری با تی آر ایکس

مزایا و معایب ورزش  trx 

برای تمرینات تی آر ایکس مزایای بسیار زیادی برشمرده شده است.مزایایی که خیلی زود تی آر ایکس را بر سر زبان ها انداخت و آن را به یکی از وسایل ثابت در باشگاه های بدنسازی بدل کرد این تمرینات با افزایش استقامت بدن، سبب ایجاد عضله سازی شده و اثرات متابولیسمی بالایی برای بدن شما خواهد داشت.

این تمرینات در ابتدا به عنوان تمریناتی جهت بالا بردن انعطاف و گرم کردن بردن برای ورود به ورزش های بدنسازی سنگینتر استفاده میشوند اما گاها هستند کسانیکه علاقمند به انجام حرکات سنگنی نیستند و تنها برای حفظ سلامت و تناسب اندامشان بصورت مداوم علاقمند به ورزش کردن آنهم در حیطه های سبک هستند در آن صورت است که این ورزش میتواند بهترین انتخاب برای شما باشد.این ورزش با استفاده از ابزار های مختلفی مانند کش و دیگر وسایل به صورت پرشی و معلق انجام می شود.

تمرینات این ورزش میتواند یک راه فوق العاده مؤثر برای شل کردن عضلات بدن  با استفاده از وزن بدن در حالت تعلیقی ، ایجاد قدرت و تنظیم ضربان قلب باشد.

بر خلاف سیستم  تمام ورزش های دیگر، آموزش و تمرینات تی آر ایکس  تمام بدن شما را در حالت حرکتی قرار میدهد و باعث ایجاد اثرات متابولیسمی زیادی میشود که به شما یاری میرساند تا عضلات را قوی تر کرده و به راحتی وزن کم کنید.

از جمله مزایای این ورزش می توان به مواردی مانند انجام تمرینات ساده، قدرت چربی سوزی بالا، عضله سازی و فرم دهی به کل بدن، قیمت تقریبا مناسب، حمل و نقل راحت، انجام تمرینات در منزل، افزایش استقامت و تمرکز و همچنین، تقویت قوای جسمانی ، اشاره کرد.

با انجام دادن تمرینات تی آر ایکس شما می توانید میزان مصرف انرژی را درخود بالا ببرید، از لحاظ عضله سازی و همچنین حفظ قدرت تعادل، در سطح مناسبی از آمادگی قرار بگیرید و به این ترتیب رفته رفته به آمادگی جسمی و وضعیت نرمال بدنی قرار خواهید گرفت.

انجام حرکات ورزشی تی آر ایکس این امکان را برای ما فراهم میکند تا تمرکزمان را به تمام عضلات بدن بدهیم و همه آنها را درگیر جنبش و تحرک بکنیم به این ترتیب تمام بدن ما بصورت یکدست به استقامت و حتی کاهش وزن خواهد رسید.برای این منظور، هر گونه تلاشی برای استفاده از حداکثر تمرینات عضلانی برای رسیدن به نتایج موثر در این ورزش ، تاثیر گذار خواهد بود.

 

لاغری با تی آر ایکس

لاغری با تی آر ایکس

این تمرینات با حرکات خاص و معلق، فضایی آزادانه در اختیار افراد قرار داده میشوند که محدود به دستگاه ها و یا دیگر الگوهای حرکتی نخواهد بود.

تمرین های جداگانه در ابتدا با ماهیت کل بدن  هماهنگ میشوند و اکثر حرکات قدرتی در این نوع تمرینات جای می گیرند. همه افراد به دنبال انتخاب و پیشروی از بهترین روش جهت رسیدن به تناسب اندام هستند صرفا چربی سوزی و کم کردن وزن نمیتواند کمک خاصی بما بکند و در نهایت ما بازهم از افتادگی پوست و عضلات ناراحت خواهیم بود اما میتوان اینطور گفت که این نیاز تقریبا در این تمرینات جای گرفته اند به صورتی که الگوهای یک بعدی  و عدم توانایی حرکت در این تمرینات جایی نخواهند داشت.

 در مقابل هم باید گفت که این تمرینات می تواند دارای برخی معایب هم باشد که هرچند نسبت به مزایایش ناچیز بنظر میرسد اما واقعیت این است که هرچند کم اما وجود دارند! این عوارض در صورت عدم توجه لازم و اشتباه در انجام حرکات ممکن است برای فرد خطرات و آسیب هایی به همراه داشته باشد.

حتی دیده شده که بعضی از کارشناسان هم نظر مساعدی در مورد انجام این نوع تمرینات نداشته اند .به عنوان مثال معتقدند که کش های مربوط به این نوع ورزش، ممکن است تاثیر نامناسبی بر بدن بگذارند و احتمال آن هست  که این کش ها برای برخی افراد که از نظر مفصلی دچار مشکل هستند، ممکن است سبب آسیب رسانی شود.به همین جهت است که در تمامی مقالات منتشر شده در زمینه تی آر ایکس توصیه اکید داشته ایم که برای خرید این وسیله و کار کردن با آن حتما با فرد حاذقی مشورت کنید که اصلا این ورزش برای شما مناسب هست یا خیر.

سوای از این ها این ورزش اصلا به کسانی که دچار کم توانی جسمی و قوای کمی هستند توصیه نمیشود بهتر آن است که این افراد از ورزش های پایه ای تر و ساده تری استفاده کنند و پس از تائید مربی و یا  فردی که بر روند کارتان نظارت دارد میتوانید از کش های تی آر ایکس هم استفاده کنید اما هیچگاه سرخود راجع به موضوع به این مهمی مانند بدنتان تنهایی و بدون مشورت تصمیم نگیرید.

جمع بندی

در مقالات قبلی موبویار به صورت جامع راجع به ورزش نوظهور تی آر ایکس، نحوه کار، معایب و مزایای آن مفصلا صحبت کردیم اینبار در خدمتتان بودیم تا به سوال های شما در زمینه لاغری با تی آر ایکس پاسخ بدهیم. در طی تیترهای بالاتر به طور مفصل شرایط و روند کار تی آر ایکس و همچنین لاغری با تی آر ایکس خدمتتان توضیح دادیم.امیدواریم که این مقاله برایتان مثمر ثمر واقع شده باشد، باسپاس از همراهی شما

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری