نویسنده: مصطفی حافظی

اینستاگرام

اینستاگرام، شبکه ای اجتماعی بسیار محبوب در دنیا که حالا چند سالی است در ایران هم کاربران زیادی پیدا کرده است، شبکه ای مبتنی بر عکس و فیلم است که 2 سال پس از انتشار اولین نسخه از آن توسط فیسبوک خریداری شد. این مدت حواشی پیرامون اینستاگرام و همچنین خود فیسبوک راجع به مسائل مختلف از جمله سوء استفاده از داده های کاربران زیاد به گوش می رسد. پرطرفدارترین شبکه ی اجتماعی در ایران، حالا با مشکل امنیتی جدید راجع به پسورد اکانت هایش دست و پنجه نرم می کند. مشکلی که به گمان عده ای از صاحب نظران می تواند در ادامه آن ها را با مشکلات بسیار پیچیده تری هم مواجه نماید.

مطابق برخی از گزارش ها که اخیرا منتشر شده اند، شبکه اجتماعی اینستاگرام بعضی از کاربران خود را از وجود یک اشکال امنیتی در سیستم هایش مطلع کرده و احتمال داده که ممکن است کلمه‌ی عبورشان افشا شده باشد. از این رو از آنها خواسته که سریعاً پسورد خود را عوض کنند. همچنین طبق گزارش ها، این مسئله بلافاصله کشف شده و به همین علت تعداد افرادی که دچار مشکل شده اند نسبتا ناچیز است.

چه بلایی سر پسورد ها آمده است؟!

در اوایل امسال بود که اینستاگرام، با تعبیه ی یک ویژگی جدید، به کاربرانش این امکان را داده بود که بتوانند تمامی دیتای خود را دانلود کنند. مدتی قبل اتحادیه اروپا قانونی جدید برای حفاظت از اطلاعات شخصی کاربران وضع کرد که شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام ناچار شدند تغییراتی در سرویس های خود ایجاد نمایند. اینستاگرام ویژگی دانلود دیتا را برای تبعیت از قانون یاد شده ایجاد نموده است.

فاش شدن پسورد کاربران اینستاگرام

حال به گفته‌ی مسئولین این شبکه اجتماعی، عده ای از کاربران کلمه‌ی عبورشان را در URLمرورگر اینترنتی خود ذخیره کرده‌ بودند. به همین دلیل پسورد آنها در سرور‌ های فیسبوک (کمپانی مادر اینستاگرام) ذخیره شده بود.

نظر سایر کارشناسان در این ­باره چیست؟

اما کارشناسان حوزه ی تکنولوژی این طور عنوان کرده بودند که مشکل ایجاد شده به این دلیل به وجود آمده است که پسورد های مزکور به شکل یک متن ساده در اینستاگرام ذخیره شده است. اگر این موضوع واقعیت داشته باشد، احتمالا باید منتظر وقوع مشکلات بزرگتر و چالش برانگیزتری برای کاربران این پلتفرم باشیم.

البته سخنگوی اینستاگرام این ادعا ها را رد می کند و می گوید پسورد کاربران در حال حاضر به شکل کاملاً ایمن ذخیره شده و هیچ گونه خطر و یا تهدیدی متوجه آنها نیست. به همین دلیل دیگر استفاده از این ویژگی نسبتاً جدید، باعث فاش شدن رمز عبور کاربران نمی‌شود و آنها قادر خواهند بود به راحتی از قابلیت یاد شده استفاده نمایند.

پسورد اینستاگرام

با این حال کارشناسان شبکه های اجتماعی توصیه می کنند کاربرانی که تا به حال از ویژگی یاد شده استفاده کرده‌اند هر چه زودتر رمز عبورهای خود را تغییر دهند تا دیگر تهدید خاصی بابت افشا شدن اطلاعات شخصی خود، متوجه آنها نشود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری