سلامتی آیا لیپولیز یک عمل غیر تهاجمی برای کاهش وزن به شمار می آید؟

نویسنده: خسرو یزدانی

لیزر لیپولیز که بیشتر با نام لیپولیزر شناخته می شود, یک روش زیبایی غیرتهاجمی است که با مکش چربی های زائد جمع شده در پهلو, باسن, غبغب و صورت باعث زیبایی و تناسب این اندام ها می شود.لیزر لیپولیز می تواند چربی های اضافی آن نواحی از بدن را که با ورزش و رژیم غذایی از بین نمی روند را حذف کند. این روش زیباسازی بدن تمامی چربی های جمع شده در صورت و بدن تان را با کمک لیزر خاصی حذف می کند و به بدن فرصت می دهد تا چربی های خرد شده توسط لیزر را کاملا بسوزاند.

 

آيا ليپوليز يک عمل غير تهاجمي براي کاهش وزن به شمار مي آيد؟

البته برای راحتی کار می توان چربی های خرد شده حجیم را با مکش از بدن بیرون آورد. این روش نسبت به سایر روش های مکش چربی مانند لیپوساکشن عوارض کمتری نیز دارد.

معمولا در تبلیغ این روش اینگونه تداعی می کنند که این روش دوره بهبودی کمتری دارد و به صورت سرپایی انجام می شود و بعد از عمل می توانید کارهای روزمره خودتان را از سر بگیرید.

اما آنچه در واقعیت انجام می شود اینگونه است که این روش زیبایی کاملا روشی جراحی است و پزشک برش کوچکی در قسمت موردنظر می زند و برای بیحس کردن آن ناحیه از بیحسی موضعی استفاده می شود و بیمار در طول عمل کاملا هوشیار است.

اما آنچه گفتنی این است که این روش خطر کمتری نسبت به لیپوساکشن دارد چون در لیپوساکشن بیمار به کل بیهوش می شود و احتمال اینکه بعد از عمل با عوارض بیهوشی روبه رو شود وجود دارد.

همچنین این روش راهی برای رهایی از چاقی و اضافه وزن نیست و کسانی که در تمام نواحی بدن شان دارای چربی های اضافی هستند برای این عمل مناسب نیستند.

بلکه این عمل برای افرادی خوب است که فقط بخشی از بدن شان با چربی های اضافی پر شده و باعث شده تناسب بقیه اندام شان از بین برود. این افراد می تواند توده های چربی های خود را در زمان کوتاهی بردارند و بدنی خوش فرم و متناسب داشته باشند بدون اینکه شاهد کبودی و تورم های روش های تهاجمی باشند.

 

چه فرقی بین لیپولیز با لیپولیز لیزری (لیزر لیپو اسکالپچر) وجود دارد؟

همانطور که بالاتر هم خدمتتان گفتیم لیپولیز (لیزر لیپو اسکالپچر) را می توان برای هر روشی كه باعث تخریب بافت چربی می شود بكار برد بعنوان مثال روش مزوتراپی كه در آن موادی داخل بافت چربی تزریق شود را هم می شود یك نوع لیپولیز شیمیایی به شمار آورد. یا حتی لیپوساكشن اولتراسونیك را كه در آن بوسیله امواج مافوق صوت (اولتراسوند) بافت چربی ذوب می شود را هم می توان لیپولیز اولتراسونیك نامید اما به طور معمول و در اجتماعی زمانی که صحبت از  لیپولیز به میان آید منظور همان لیپولیز لیزری است و نه روش های دیگر, زیرا لیپوساكشن عادی یا اولتراسونیك یا حتی مزوتراپی قابلیت سفت تر كردن پوست و جلوگیری از شلی و افتادگی پوست را ندارند وتنها از زمانی كه لیزرها برای لیپولیز(لیزر لیپو اسکالپچر) بكار رفتند این امكان بوجود آمد كه برخلاف لیپوساكشن اولتراسونیك یا لیپوساكشن مکانیکی(عادی)نه تنها باعث تشدید افتادگی پوست نشود بلكه با كمك لیزر به سفتی پوست هم كمك کند.

 

آیا لیپولیز یک عمل غیر تهاجمی برای کاهش وزن به شمار می آید؟

لیپولیز

چه تفاوتی بین لیپولیز و لیپولیز لیزری (لیزر لیپو اسکالپچر) وجود دارد؟

درحال حاضر بهترین و مدرنترین روش لیزر لیپولیز, لیزر لیپواسكالپچر یا پیكر تراشی به كمك لیزر است كه بوسیله مشهورترین و معتبرترین دستگاه لیزر لیپولیز دنیا دستگاه اسمارت لیپوMPX  (SMART LIPO  MPX) انجام میپذیرد .

این دستگاه توسط یکی از غول های معتبر جهان در آمریکا به نام  شرکت ساینوشور(CYNOSURE)  تهیه و تولید میشود . این دستگاه قویترین و اولین لیزر لیپولیز(لیزر لیپو اسکالپچر) با دو طول موج است كه توسط سازمان دارویی آمریكا (FDA) مورد تائید قرار گرفته در عین حال این دستگاه تنها لیپولیز لیزری (لیزر لیپو اسکالپچر) است كه قادر است برای جلوگیری از آسیب رساندن به بافت به وسیله دو سیستم به نامهای ترماگاید  Thermaguideو اسمارت سنس Smartsense درجه حرارت بافت را مرتب  مورد اندازه گیری قرار میدهد و سرعت دست جراح را كنترل میکند تا انرژی خروجی را متناسب با آن تنظیم کند به همین علت است كه اكثریت مطالعات معتبر در مورد لیزر لیپولیز (لیزر لیپو اسکالپچر) به وسیله اسمارت لیپو mpx انجام شده اند. نکته مهمی که اسمارت لایپو MPX را از دستگاههایی با اسامی نسبتاً مشابه یعنی اسمارت لایپوی دكا كه یك دستگاه ایتالیایی با قدرت 18-10وات و slim lipo mpx  كره ای كه لیزری با18وات قدرت است جدا دانست.

در عین حال برای اولین بار داشتن دو طول موج 1064نانومتر و  1320 نانومتر باعث شده است كه علاوه بر ذوب چربی ها بطور موثر بتوان از لیزر سطح زیری پوست برای كمك به سفت تر كردن آنها نیز بهره برد در مورد سایر دستگاهها همیشه جراح به علت ترس از سوزاندن پوست از نزدیك شدن به سطح جلوگیری میکند چون امكان اندازه گیری درجه حرارت محل وجود ندارد اما در اسمارت لیپو mpx اولاً طول موج 1320نانومتر عمدتاً برای سفت تر كردن پوست بکار میرود و هم اینکه وجود ترماگاید كه بطور مرتب درجه حرارت محل را چک و اندازه گیری میکند در صورت لزوم لیزر را قطع می كند.این عمل باعث میشودكه پزشک جراح به طور مطمئن و بدون ترس از سوختگی برخلاف سایر دستگاههای لیزر لیپولیز این عمل را با آسودگی خیال و مطئن، همچنین تمرکز بالایی که تنها صرف کنترل کیفیت عمل خواهد شد پیش ببرد.

در حال حاضر میتوان گفت اسمارت لایپو mpx46 وات قویترین دستگاه لیزر لیپولیز كشور و یكی از دو دستگاه قوی موجود در خاور میانه است كه از نزدیکترین رقیب خود چیزی در حدود دوبرابر قدرت بالاتری دارد اما متاسفانه قیمت بالای این دستگاه سبب منع گسترش آن میشود.

 

آیا لیپولیز یک عمل غیر تهاجمی برای کاهش وزن به شمار می آید؟

لیپولیز

 مزایای لیزر لیپولیز نسبت به روش لیپوساکشن ؟

شاید برای شما هم سوال باشد که نسبت به  لیزر لیپولیز یا لیپوساکشن کدام یک برتر است و کدامیک از آنها برای استفاده شما بهتر هستند و نتایج بهتری را برایمان به دنبال خواهند داشت. برای گرفتن پاسخ سوالتان در ادامه با ما همراه باشید.

۱. ادر این روش کار با دقت و ظرافت بسیار بیشتری انجام میشود و شاید همین سبب ایجاد درد خیلی کمتری نسبت به لیپوساکشن است.

۲. در نهایت شما نتایج خیلی عالی تری در این روش نسبت به سایر روش ها خصوصا تکنیک لیپوساکشن کسب خواهید کرد.

۳. تابش لیزر در روش لیپولیز علاوه بر حذف و ذوب چربی های اضافه بصورت موضوعی سبب سفتی و بالاتر رفتن پوست در آن منطقه هم میشود .

۴. ناهمواری و تورم، کبودی ودوره نقاهت در روش لیزر لیپولیز بسیار کمتر از لیپوساکشن می باشد.

۵. بر خلاف لیپوساکشن جمع شدن پوست در لیپولیز بلافاصله پس از عمل انجام میگیرد .

۶. دوره نقاهت کوتاه تر نشان از بهبودی سریع تر در روش لیپولیز دارد .

۷. خطر آمبولی در این روش نیست.

۸. برای رفع  سلولیت گزینه مناسبی به شمار میرود.

 

چه کسانی برای لیزر لیپولیز مناسب هستند ؟

هر شخصی که بصورت موضوعی دارای چربی اضافی در بخش های ناخواسته بدن است میتواند یک کاندید برای عمل لیزر لیپولیز باشد. در واقع کاندید ایده آل باید در وزن بدن سالم یا حداقل نزدیک به آن باشد و انتظارات واقع بینانه از نتیجه درمان داشته باشد. افرادی که دارای اضافه وزن قابل توجهی هستند و چربی های در سراسر بدنشان پخش شده است  برای این روش درمانی مناسب نیستند چرا که این روش تنهای زمانی کاربرد دارد که شما بصورت موضوعی اقدام به پیکر تراشی و فرم دهی بدن کنید برای رسیدن به تناسب اندام این روش برای زا بین بردن چاقی و چربی های کل بدن مناسب نیست. زنان باردار نیز برای این درمان مناسب نیستند. بهترین روش برای دانستن اینکه آیا شما یک کاندید مناسب برای لیزر لیپولیز هستید، مشاوره با پزشک یا جراح است.

 

فیتنس بانوان در منزل / آشنایی با تیپ های بدنی

بیمار مناسب لیپولیز چطور تعیین میشود:

میزان چربی: حجم چربی در هر فردی متفاوت است، اما افرادی که ضخامت چربی زیر پوستشان بین یک تا شش سانتیمتر باشد، می توانند جزو بهترین کاندیداهای عمل لیزر لیپولیز باشند و افرادی که ضخامت چربیشان بیشتر یا کمتر از میزان نام برده باشد، برای انجام عمل لیپولیز مناسب نخواهند بود.

 

بررسی وضعیت پوست بیمار:  افرادی که دچار افتادگی خفیف تا متوسط پوست هستند، می توانند جزو کاندیداهای عمل لیپولیز باشند، اما افرادی که افتادگی پوستشان به سطح وسیعی رسیده باشد دیگر لیپولیز به تنهایی نمی تواند کاری از پیش ببرد و سبب جمع شدگی یا کشیدگی پوست این بیماران  بصورت کامل بشود، به همین جهت در صورتی که از لیپولیز به تنهایی در این اشخاص استفاده شود نتیجه عمل، پوستی به مراتب شل تر و افتاده تر از قبل خواهد بود که یقیننا برای بیماران خوشایند نخواهد بود، اما امروزه می توان با عمل لیپوابدومینوپلاستی (به معنای حذف پوست اضافه پس از عمل لیپولیز) این افراد هم میتوانند جزو کاندیداهای عمل لیپولیز قرار داشته باشند.

 

وضعیت قوام جداره شکم :  در افرادی که جداره شکمشان شل است (مثلا خانم هایی که بارداری‌های متعددی داشته اند) انجام عمل لیپولیز بازهم نمیتواند به تنهایی پاسخگو باشد و بهتر است از روش ابدومینوپلاستی (باعث تقویت جداره شکم می شود) هم استفاده کنند.

 

داشتن خواسته معقول : این عمل برای بیمارانی مناسب است  که توقع منطقی و طبیعی روند درمان و کاهش وزنشان داشته باشند. اما اگر جزو دسته ای هستید که بصورت نامتعارفی قصدد کاهش وزن در یک جلسه دارید این روش برای شما مناسب نخواهد بود 

 

فرایند انجام لیپولیز 

پزشک یا جراح معمولا سعی میکنند که  از علائم جراحی در مناطقی که تحت درمان قرار خواهند گرفت، به عنوان بهره ببرند. پس از آن به منطقه ای قصد جراحی در آن را دارند بی حسی موضعی تزریق میشود تا محل بی حس شود.در مرحله بعدی برشی کوچک توسط جراح ایجاد میشود  تا بقیه مواد بی حسی نیز نفوذ کند. این برش کوچک به مانند  نقطه ای است که از طریق آن لیزر وارد بدن شود (در داخل یک لوله نازک یا کانولا). زمانیکه از بی حسی مطمئن شد، پزشک فیبر لیزر را از درون همان شکافت وارد می کند و جراحی لیپولیز را شروع میشود. بیماردر تمام مراحل بیدار خواهد بود، اما نباید چیزی به جز کمی فشار و یا تکان دادن در منطقه احساس کند. البته گاها پیش می آید مقدار زیاد گرما را حس کنید. اگر آنطور بود بدن شما هنوز به بی حسی کامل نرسیده است حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید. پزشک جراحی را متوقف کرده و در صورت لزوم مجددا از ماده بی حسی استفاده میکند.در بعضی مواقع ممکن است به علت وجود اضطراب در بیمار ماده بی حسی عمل نکند در اینصورت پزشک کمی از نظر روانی شمارا آماده میکند و احتمالا مجدد ماده بی حسی تزریق میکند. درمان ممکن است از یک تا دو ساعت زمان ببرد،این موضوع  رابطه مستقیم با تعداد مناطق و اندازه منطقه تحت درمان دارد. پزشک لیزر را در زیر پوست حرکت میدهد و با استفاده از گرمای آن چربی ها در مناطق تحت درمان به آرامی ذوب میشوند. چربی ذوب شده می تواند به شیوه لیپوساکشن یا متابولیزه، از بدن خارج شود. تکنیک مکش، که به نام آسپیراسیون شناخته می شود، این امکان را فراهم میکند تا پزشک بتواند مقدار بیشتری چربی را از بدن خارج کند، اما این حالت تهاجمی خواهد بود.

 

آیا لیپولیز یک عمل غیر تهاجمی برای کاهش وزن به شمار می آید؟

لیپولیز

نتایج حاصل از لیزر لیپولیز به چه صورت است ؟

اینکه چه مقدار چربی از در منطقه درمان از دست میدهید بسته به اینکه آیا پزشک از ساکشن نیز استفاده می کند یا خیر دارد. بدن شما در طول سه تا شش ماه به طور طبیعی متابولیزه و چربی مایع را از بین خواهد برد، بنابراین می توانید گفت نتیجه نهایی پس از طی این دوره قطعیت پیدا خواهند کرد. اگر چه که ممکن است بعد از یک تا دو ماه تفاوت قابل توجهی ایجاد شود. اما اگر همراه با لیزر لیپولیز از ساکشن هم استفاده شود، نتایج بسیار چشمگیرتر و فوریتر خواهند بود. همچنین گرمای ناشی از لیزر نیز تاثیرات مطلوبی در جهت سفت کردن پوست خواهد گذاشت، بنابراین میتوانید فورا نتیجه را احساس کنید. تصاویری از لیپولیز بازو و لیپولیز غبغب را می توانید در زیر مشاهده کنید.

 

همه چیز راجع به لاغری و یا پیکر تراشی با شیوه لیپوماتیک

مزایای لیپولیز

برخی از فواید لیپولیز عبارتند از:

  • در روش لیپولیز، احتمال ایجاد عفونت در منطقه جراحی شده بسیار کم است.
  • خطر زخم در روش لیپولیز به حداقل میرسد.

  • دوره بهبودی در روش لیپولیز، به نسبت سایر روش ها بسیرا کوتاهتر است و در صورت طبیعی پیش رفتن روند عمل شما میتوانید پس از یک هفته  فعالیت هایتان را مجدد از سر بگیرید

  • در لیپولیز، با استفاده از لیزر برای حذف سلول های چربی، حجم بافت چربی را کاهش داده میشود . همینطور این که این فرایند  سبب جوان تر شدن پوست ناحیه مورد درمان میشود و پس از آن، پوست شما صاف تر و محکم تر از سابق خواهد شد.

  •  به طور کلی، لیپولیز مزایای مشابه با روش های دیگر زیاد دارد اما کمی بیشتر! لیزرهای مورد استفاده در این روش برای استفاده بالینی بی خطر بوده و خطر زیادی در  سوزاندن پوست شما  نخواهند داشت.

  • البته در برخی مواقع ممکن است در محل برش با عفونت روبرو باشند اما احتمال ایجاد زخم بسیار کم است.

  • لاغری موضوعی با این روش که تشابه زیادی به لیپوساکشن دارد معمولا طول درمانی کمتر از یک ساعت دارد و به جز بیماران خاص درصد اعظمی از این بیماران در همان روز اول معالجه می شوند

  • مهمتر از همه اینکه معمولا در طی یک جلسه شما به نتایج مطلوب دلخواهتان خواهید رسید

  • گاهی اوقات لیپولیز همراه با لیپوساکشن  انجام می شود. این  کار می تواند مدت زمان و فرآیند بازیابی را کمی افزایش دهد و بهتر است در مورد تمام موارد مربوط به آن  با پزشک خود مشورت کنید.

 

آموزش 6 حرکت فیتنس بانوان برای خانم های خانه دار بدون نیاز به باشگاه

عوارض لیپولیزر

در واقع میتوان گفت این روش خیلی عوارض جدی ندارد به جز اینکه ممکن است تا حدود یکی دوهفته بعد ازعمل مقداری احساس درد و کبودی داشته باشید.

اگر در حفاظت از محل زخمتان پس از عمل توصیه های لازم را انجام ندهید ممکن است در معرض خطر عفونت و زخم قرار بگیرید در صورت بروز چنین اتفاقی حتما به پزشک معالجتان مراجعه کنید. دربرخی  موارد نادر ممکن است با لخته شدن خون، درد، تورم و ترشح مواجه شوید.

 

آیا لیپولیز یک عمل غیر تهاجمی برای کاهش وزن به شمار می آید؟

لیپولیز

سوالات متداول در زمینه لیپولیزر

 

آیا میزان درد ناشی از لیپولیز قابل تحمل است؟

اگرچه آستانه درد در افراد مختلف متفاوت است اما درد ناشی از لیپولیز اصلا زیاد و غیر قابل تحمل نیست و معمولا همان بی حسی موضعی که در ابتدای عمل تزریق میشود کفایت میکند در موارد نادری برخی از بیماران درد کمی را احساس نموده اند . اما از آنجا که لایه های پوست بدن در انجام این فرایند گرم می شود دردی احساس نمی کنید بنابراین بی حسی موضعی برای انجام این روش کافیست.

________________________________________

هر جلسه چقدر زمان میبرد؟

اینکه هرجلسه چقدر برای شما زمانبر باشد در وهله اول بستگی به وسعت منطقه درمان و سپس میزان سرعت دست جراح خواهد داشت. این موضوع بنا به این دودلیل ممکن است برای بیمارن مختلف نتایج متفاوتی در پی داشه باشد.

________________________________________

جهت تغییر و کاهش سایز چند جلسه لیپولیز نیاز است؟

معمولا افراد در همان جلسه اول درمان میتوانند تغییرات محسوسی را احساس کنند به طور تقریبی در هر بار 2 سانت از سایز شما کم خواهد شد حالا بسته به میزان انتظار خود از این روش درمان میتوانید تا 8الی 10 جلسه به فواصل هر یک الی دوهفته این روند درمانی را ادامه بدهید.

________________________________________

آیا نتایج این عمل ماندگار است؟

به دلیل استفاده از امواج اولتراسوند در این تکنیک سلول ها تا مدت زمان زیادی نمیتوانند چربی ذخیره کنند و بنابراین این تکنیک در صورت همراهی با برنامه غذایی مناسب می تواند نتایج بلند مدتی را برایتان به همراه داشته باشد .اما این عمل هم مانند تمام عمل های موجود درصورت عدم مراقبت و پرهیز نتایج ابدی نخواهد داشت.

________________________________________

چه زمانی نتایج نهایی را میتوانیم ببینیم؟

 در واقع در همان جلسه اول و پس از گذشت 24 ساعت با کاهش التهاب و کبودی ها میتوانند نتایج را ببینید اما نتایج که منجر به بازسازی بافت های زیرین پوست شود نیاز به دوره 4 ماه برای درمان دارند.

________________________________________

 آیا استفاده از حمام پس از لیپولیز مشکلی ندارد؟

استحمام از روز بعد از عمل تنها به مدت 5 دقیقه در حالت نشسته بر روی صندلی و به وسیله یک همراه مجاز است.

________________________________________

طول موج استفاده شده در این تکنیک چقدر است؟

طول موج لیزر در این تکنیک عمدتا 1320 یا 1064 و یا ترکیبی از هر دو طول موج است .استفاده از طول موج 1440 نیز می تواند باعث صرفه جویی در زمان و کاهش زمان عمل شود.

________________________________________

آیا استفاده از گن پس از لیپولیز ضروریست؟

بله توصیه میشود حتما بعد ازعمل برای گرفتن نتیجه بهتر و بهبود سریعتر از گن استفاده کنید. قبل از عمل اقدام به خریدن گن بکنید تا بعد از عمل بلافاصله بتوانید از آن استفاده کنید.

 

از اینکه در این مقاله مارا همراهی کردید از شما سپاسگزاریم

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری
تگ ها سلامتی