نویسنده: فائزه اسفرورینی

زیبایی پوست

پیشتر مقالات بسیار راجع به انواع ماسک ها و کاربرد های آنها برایتان منتشر کرده ایم. اینبار در خدمتتان خواهیم بود با معرفی ماسک روشن کننده پوست صورت خانگی!

 

کاربرد ماسک روشن کننده پوست صورت

 

فکر نمیکنم حداقل در این دوره از تاریخ کسی باشد که نسبت به پوست خود بی اهمیت باشد و یا بروز تیرگی و لکه های گاه و بیگاه آن موجب ازردگی و ناراحتی احوالش نشود، یا حداقل ما که چنین کسی را تا به امروز ندیده ایم! اما گاها پیش آمده که با استفاده مستمر از دارو ها و علی رغم مراجعات زیادی که پزشکان داشته ایم جز هزینه های هنگفت درمانی برایمان چیزی نمانده باشد و همین مارا نسبت به ظاهر و ادامه روند درمانمان سست کرده باشد. ما در این بخش از مجموعه مقالات موبویار قصد داریم خبر خوشی به شما بدهیم! دیگر نیاز به استفاده از داروهای شیمیایی که علاوه بر هزینه های بالا ممکن است عوارض دیگری نیز برایتان به دنبال داشته باشند ندارید.

 

 

ماسک روشن کننده پوست صورت

در طی عمل روشن شدن و یا سفید شدن پوست،مناطق تیره پوست شما که بصورت لکه بروز پیدا کرده اند و یا به صورت کلی تمام سطح صورتتان کم رنگ تر و در نهایت رنگی روشنتر پیدا خواهد کرد. معمولاً از این روش در جهت  بهبود ظاهر لکه هایی مثل لک های مادرزادی، لکه های تیره، آفتاب سوختگی و کک مک استفاده میشود. در متن زیر و در ادامه بخش سلامت پوست و مو در مجموعه مقالات موبویار در خدمتتان خواهیم بود با معرفی چند ماسک روشن کننده پوست صورتکه بصورت خانگی تهیه میشوند.

بهترین درمان برای تیرگی پوست چیست؟

باز هم طبق معمول روند دیگر مقالات به این شعار میرسیم که همیشه پیشگیری بهتر از درمان بوده است بنابراین قبل از معرفی ماسک روشن کننده پوست هرچند خانگی و با عوارض کم ترجیح بر آن است که شما علت و عوامل پیدایش تیگری های پوستیتان را بشناسید در آنصورت با پرهیز از آنها میتوانید از پیدایش مجددشان جلوگیری کنید همچنین ماسک های روشن کننده پوست هم میتوانند در این مسیر کمک حالتان باشد تا لکه و تیرگی های قبلی را محو و یا حداقل کمرنگ کنید.همانطور که گفتیم برخی روش های خانگی در قالب ماسک روشن کننده پوست وجود دارند اما قبل از هرچیزی بهتر است بدانیم چه چیزی موجب تیرگی رنگدانه های پوستی ما میشود؟

یکی از دلایل اصلی تولید بیش از حد رنگندانهاست

تولید بیش از حد رنگدانه طبیعی نیست و عوامل ویژه ای وجود دارند که می تواند باعث تولید زیادی رنگدانه شود. بیایید ببینیم آن ها چه هستند.

زیادی در معرض آفتاب بودن از دلایل تغییر رنگ پوست 

برای همه ما واضح و اثبات شده است که قرار گرفتن در معرض افتاب و نور خورشید بدون محافظ سبب تیرگی رنگندانه خواهد شد و همچنین برای پوست ما نیز مضر است. با تمام اینها اینکه اصلا در مقابل نور خورشید قرار نگیریم هم برای ما صحیح نیست. چرا که برخی از ویتامین های بدن باید از طریق همین نور خورشید تامین شوند. اما قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید میتواند موجب تولید بیش از اندازه ملانین شده که معیاری برای حفاظت از پوست در برابر UV است این امر در نهایت میتواند منجربه برنزه شدن، ایجاد خال های قهوه ای، خال های پیری و غیره شود.

 برخی دلایل اصلی تغییر رنگ پوست

علل اصلی تیرگی پوست چیست و چه درمانی دارد؟

تاثیر آلودگی در تیرگی پوست

یکی از بدترین دشمنان سلامتی ما و از جمله پوستمان آلودگی ها هستند. گاز و دیگر ذرات موجود در هوا قابلیت این را دارند که به عمق پوست نفوذ کنند و به لک های قهوه ای، به ویژه بر روی صورت، تبدیل شوند.

تاثیر مسایل هورمونی در تغییر رنگندانه های پوست

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است منجر به تیرگی رنگدانه های پوستی ما شود، مسائل هورمونی است. برای مثال میتوانیم ملازما را نام ببریم که در زنان باردار شایع است که ناشی از تحریک هورمون ها است.برخی  افرادی که از قرص و لوازم پیش گیری از بارداری استفاده می کنند هم ممکن است دچار ملازما شده باشند . همچنین برخی مواد آرایشی و داروها هم ممکن است در بدن ایجاد اختلال کرده و در نهایت منجربه ملازما شود.

التهابات رنگدانه ای و تیرگی پوست

یقیننا پس از عارضه پوستی، التهاب و یا بروز آکنه شاهد تغییر رنگدانه ها در آن قسمت خواهیم بود.

بالا رفتن سن و تیرگی پوست

چطور میتوانیم از شر لکه های پوستی دوران پیری خلاص شویم؟

به مرورز با بالا رفتن سن همانطور که در تمام بخش های بدن دچار ضعف و کاستی میشویم این موضوع را در ضعف سلول سازی و تقویت رنگدانه های پوستی نیز تجربه خواهیم کرد.با بالا رفتن سن پوسته ما رفته رفه شروع به ایجاد لکه های پیری میکند.

خیلی از خانم ها هم هستند که با وجود ندیدن آفتا ب و اشعه های مضر باز هم دچار تیرگی پوست میشوند و رفع و پوشاندن این مشکل به سراغ انواع کرم ها و روشن کننده های پوستی میروند. در ادامه چند فرمول ساده برای ساخت ماسک روشن کننده پوست صورت برایتان تدارک دیده ایم که امیدواریم ابتدا با پیشگیری و سپس درمان به بهترین نتایج دست پیدا کنید. 

گاها ممکن است علی رغم حفاظت و پیشگیری ها باز هم احساس تیرگی روی پست صورتمان داشته باشیمو همچنین احساس میکنیم که جرم سنگینی روی پوستمان بشته شده و تنفس را برایش مشکل کرده است این احساس کاملا درست است. در چنین زمان هایی باید از ماسک های روشن کننده پوستی استفاده کنید که حالت چسبندگی داشته باشند تا بدین ترتیب بتوانند جرم و آلایندگی هایی که به صورتمان چسبیده و منافذ آن را پر کرده است بیرون بکشندگاها ممکن است این جرم ها پوست های مرده صورتمان باشندو یا چربی و آلودگی هایی که از ریز گرد های ه.ا روی پوستمان انباشت شده اند. چند ماسک روشن کننده مخصوص این نوع پوستها وجود دارد که میتوانید به  سادگی در منزل تهیه کنیدوبسیاردر شفاف کردن پوست موثر واقع خواهند شد.

قبل ازپرداختن به فلسفه ماسک ها توصیه ای سنتی برایتان داریم. سعی کنید حتما ماهی یک الی دوبار از از سفید آب ( روشور) که از قدیم تر ها برای لایه برداری استفاده میشد برای پوست صورت و بدنتان استفاده کنید. ابتدا آنرا وی پوست صورتتان مالیده، کمی صبر کنید و سپس با ماساژ دست و یا لیفی که کمی زبر تر از لیف های معمولی باشد اقدام به پاک کردن لایه های مرده پوستتان کنید. اینکار هم به پاسکازی و برداشتن لایه های مرده و آلاینده های چسبیده پوستی شما کمک خواهد کرد  و هم خاصیت روشن کنندگی دارد.

بهترین ماسک روشن کننده پوست صورت کدام است؟

ماسک اول : 

ماسک روشن کننده پوست صورت

ماسک روشن کننده پوست صورت

به قطع سفیده ی تخم مرغ بخاطر داستن حالت چسبندگی شدیدی که داراست میتوان یکی از بهترین ماسک روشن کننده پوست صورت نام برد که علاوه بر شفاف کردن پوست ، در ترمیم جوشهای صورت نیز مفید واقع میشود. به تنهایی هم میتواند برای پوست بسیار مفید واقع شود بنابراین یک سفیده‌ی تخم مرغ را خوب به هم می‌زنید تا کاملا سفید شده و حالتی کف مانند پیدا کند سپس این کف سفید را بر روی پوستتان مالیده و بدون حرکت ، ربع ساعت درآرامش دراز بکشیدو چشمهایتان را ببندید. وقتی احساس کردید کاملا جذب و خشک شده پوست را اول با آب ولرم وسپس حتما با آب سرد و خنک آبکشی کنید. میتوانید از این ماسک تا رسیدن به نتیجه مطلوب هفته ای دوبار استفاده کنید.

ماسک دوم : 

ماسک دوم با عسل ساخته میشود که آن هم علاوه بر داشتن خاصیت ضد عفونی کنندگی به سبب حالت چسبندگی باعث پاکسازی منافذ پوست میشود. یک قاشق مربا خوری عسل را با نصف قاشق چایخوری پودر بادام سفید شده ترکیب کنید میتوانید برای ترکیب بهتر عسل را روی بخار کتری قرار دهید تا راحتر با پودر بادام مخلوط شود.. حالا ترکیب را آرام وبا حرکت دورانی روی پوستتان بمالید ،پس از خشک شدن اول با آب ولرم وسپس با آبی خنک آبکشی کنید.از این ماسک هم میتوانید هفته ای  یک بار استفاده کنید.

آموزش ساخت انواع ماسک عسل

ماسک سوم : 

 

نشاسته جزو یک ماسک روشن کننده پوست صورت به حساب می آید چون هم خاصیت تمیز کردن پوست را دارد و تمام جرم های پوستی را تمیز میکند وهم در ترمیم جوشها نیز بسیار کارآمد است. برای درست کردن ماسک نشاسته می‌توانید از ترکیب یک قاشق غذاخوری ماست کم چرب و یک قاشق چایخوری نشاسته استفاده کنید ، به جای ماست میتوانید از شیر هم استفاده کنید. پس از  ترکیب کردن آن را آهسته روی صورتتان ماسک کنید. پس از خشک شدن مانند دو ماسک روشن کننده پوست قبلی ابتدا با آب ولرم و سپس با آب سرد آبکشی کنید.

ماسک چهارم: 

 یک قاشق عسل را با یک قاشق چایخوری پودر شیر ترکیب کنید و به همان ترتیب ماسکهای قبلی روی پوستتان بمالید. پس از جذب وخشک شدن ابتدا باآب ولرم و سپس با آب خنک شستشو کنید.

جالب است بدانید میتوانید از این ترکیب به عنوان شیر پاک کن برای پاک کردن آرایش هایتان استفاده کنید.

در نظر داشته باشید در زمانی که ماسک روی صورتتان زده اید از صحبت کردن وخندیدن و حرکت کردن اجتناب کنید چراکه هم بهتر است ماسکها را در آرامش کامل و با فکری آرام استفاده کنید تا بهترین تاثیر را از آنها بگیرید و هم از به وجود آمدن چین وچروک های صورتتان جلوگیری کنید.

بهترین زمان استفاده از ماسک روشن کننده پوست صورت

ماسک هایی که دارای خواص مرطوب کنندگی هستند ودرنهایت به روشن شدن پوست منجر خواهند شد را  دو بار در هفته استفاده کنید اما اگر محل زندگی شما آب و هوایی خیلی گرم، سرد یا خشک  دارد و پوستتان خشک شده است باید از ماسک‌های مرطوب‌کننده به طور روزانه استفاده کنید.

در رابطه با ماسک‌های روشن‌کننده پوست باید به این نکته توجه اشته باشید که این ماسک‌ها حاوی برخی مواد لایه‌ بردار و ملتهب ‌کننده هستند که در صورت استفاده بیش از حد ممکن است مضر باشند.

در صورت استفاده  افراطی از ماسک های لایه بردار هم ممکن است دچار خشکی پوست شویم.

استفاده موثر چه استفاده ایست؟

ماسک روشن کننده پوست صورت

الزامیست حتما هر نوع آرایشی را از روی پوست صورت پاک کنید. سپس در محیطی گرم مانند حمام و یا در معرض بخار آب قرار بگیرید تا منافذ پوستتان باز شوند.  میتوانید صورتتان را لیف هم بزنید تا سلول های مزده آن پاک شوند.اگر علاقمند به استفاده از ماسک های مرطوب کننده و آبرسان هستید لایه‌ای ضخیم از ماسک را روی پوست صورت و گردن بمالید تا پوست آنچه را نیاز دارد جذب کند.

ماسک را از پائین به بالا و از وسط به اطراف بکشید و برای وارد شدن عمیق مواد صورت و گردنتان را ماساژ دهید (بسته به نوع ماسک ماساژ ممکن است اثرات بدی داشته باشد) . دقت داشته باشید که مواد ماسک نباید در داخل و یا اطراف چشمتا ن زده شوند چون پوست این ناحیه خیلی نازک است و ممکن است موجب بروز حساسیت و التهابات پوستی برای شما شود. 

نتایج کی ظاهر خواهند شد؟

شما حتی پس از یکبار مصرف هم میتوانید تاثیرات ماسک روشن کننده پوست را ببینید اما برای نتایج قطعی و بهتر بهتر است این روند را ادامه دهید چون بااینکه حتی با یکبار مصرف پوستتان نرم وروشن خواهد شد اما فردای آن روز خواهید دید که آثار محو شده اند. این نتایج تنها زمانی ماندگار هستند که با مدوامت در انجام اینکار خوب پوستتان را ویتامینه کرده باشید.

میتوان از چند ماسک روشن کننده پوست بطور همزمان استفاده کرد؟

مسلما بهره برداری از چند ماسک با کاربردهای مختلف تاثیرات بهتری را به دنبال خواهد داشت. مثلا سه نوع ماسک مرطوب‌کننده، روشن‌کننده و جوان‌کننده را میتوانید مورد استفاده قرار دهید.  و در طول هفته به نوبت از آنها استفاده کنید. هرگز پشت سر هم با فواصل زمانی کوتا  از دو ماسک استفاده نکنید چراکه  پوست شما نیاز دارد زمانی برای دریافت مواد فعالی که روی آن نشسته است اختصاص دهد. اگر دارای پوست چرب یا مخلوطی هستید میتوانید ماسک آب‌رسان را روی گونه و گردن و هم‌زمان ماسک پاک‌کننده را روی پیشانی، بینی و چانه استفاده کنید.

چه مدت ماسک روشن کننده پوست باید روی پوستمان بماند؟

معمولا ماسک ها دارای طول مدت مختلفی هستند اما غالبا باید 10 الی 20 دقیقه روی پوست بمانند. اگر از ماس های آبرسان استفاده میکنید میتوانید مدت زمان بیشتر آن ها را روی پوست صورتتان نگاه دارید اما راجع به ماسک های لایه بردار و روشن کننده باید طبق دستورالعمل آن پیش بروید این ماسک ها اگر در زمان صحیح پاکنشوند ممکن است باعث بروز حساسیت و التهاب شوند.

آیا استفاده از ماسک آب‌رسان برای خشکی پوست موثر است؟

بله.شک نکنید. ماسک های آبرسان میتوانند به راحتی خشکی پوشت شمارا درمان کنند. حتی برخی ماسک ها خاصیت اسفنج گون دارند ک ه روی پوست صورتتان آرام آرام آب جذب کردشان را ازدست میدهند. با این اوصاف میتوان گفت که ماسک مرطوب‌ کننده نمی‌تواند جایگزین خوبی برای استفاده روزانه از کرم‌های مرطوب‌کننده باشد.

ماسک روشن کننده پوست برای پوست های حساس؟

ماسک‌های آرام‌بخش زیادی هستند که علی رغم خاصیت سفید کنندگی میتوانند برای پوست های حساس مناسب باشند این مواد دارای مواد فعال آرام‌بخش و آنتی‌اکسیدان هستند و می‌توانند در شرایطی که پوست ملتهب و حساس است باعث تسکین آن بشوند.

ماسک روشن کننده پوست برای از بین بردن جوش سرسیاه

معرفی چند ماسک معجزه آسا برای از بین بردن جوش های سرسیاه

جوش های سرسیاه عارضه های آزار دهنده ای هستند که در یکی از مقالات موبویار به صورت مفصل به آن پرداخته ایم.

ماسک‌های پاک ‌کننده قادرهستند مشکل جوش‌های سیاه را از بین ببرند. نقطه‌های سیاه روی پوست در واقع  همان چربی‌های آکسید شده روی پوستمان هستند که در مجاورت هوا سیاه میشوند. با کمک یک ماسک پاک‌کننده می‌توانیم یک لایه از سبوم روی پوست مان را برطرف کنیم.اما برای برطرف کردن کامل آنها مراجعه به متخصص نیاز خواهد بود.

ماسک‌های روشن کننده پوست تنها در زمان پیشگیری و پاک کردن پوست مناسب هستند برای حفاظت از پوست بصورت همیشگی باید از موارد باعث بروز رنگندانه ای جلوگیری کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری