نویسنده: مصطفی حافظی

ویندوز

شرکت مایکروسافت بعد از تولید لومیا ۶۵۰ به‌کلی تولید گوشی های هوشمند ویندوزی را به فراموشی سپرده است. این اتفاق در حالی افتاده که درخواست های زیادی از سوی علاقه مندان و کاربران گوشی های هوشمند برای تولید این نوع تلفن های همراه وجود دارد.

چند سالی هست که مایکروسافت رسما وارد بازار تلفن های همراه شده است. رابط‌کاربری شیک و مدرن گوشی‌های ویندوزی در کنار عملکرد بسیار خود آن ها در اجرای بازی‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف با حداقل سخت‌افزار ممکن سبب شد تا مایکروسافت بتواند با ویندوزفون ۸ نزدیک به ۸ درصد از سهم بازار گوشی‌های هوشمند را از آن خود کند.

اما عدم موفقیت این غول تکنولوژی در درآمدزایی از سرویس‌ها و محصولات گوناگونش سبب شد تا در سال ۲۰۱۴ ، ساتیا نادلا به عنوان مدیر عامل جدید مایکروسافت برگزیده شود. این انتصاب جدید تغییر سیاست‌های مدیریتی و فرهنگ‌ سازمانی مایکروسافت را به دنبال داشت. به حاشیه رانده شدن کسب و کار مایکروسافت در حوزه ی موبایل را نیز می توان نتیجه ی همین سیاست های جدید دانست. علاوه بر این، نسخه‌ی جدید ویندوزفون که با نام ویندوز ۱۰ موبایل منتشر شد پسرفت های قابل توجهی داشت و باعث ایجاد موج شدیدی از نارضایتی در میان کاربران شد.

حالا بیش از دو سال از عرضه آخرین گوشی ویندوزی مایکروسافت می‌گذرد و باوجود همه ی نواقص موجود در پلتفرم موبایل ردموندی‌ها، هنوز هم خیل عظیمی از کاربران به شدت مایل به تولید مجدد گوشی های ویندوزی توسط مایکروسافت هستند. اما سؤال اصلی اینجاست که اهالی این شرکت چگونه باوجود درخواست‌های مکرر کاربران گوشی‌های ویندوزی، اقدام به تولید مجدد آنها نمی کنند؟

مدیرعامل کنونی مایکروسافت یکی از مخالفان سرسخت خرید نوکیا محسوب می شود. همچنین او چندین بار اعلام کرده که در شرایط کنونی جا برای عرض‌اندام پلتفرم سوم در گوشی‌های هوشمند وجود ندارد؛ اما این نظر او مخالفان زیادی دارد.

اعتماد به نفس بیش از حد و نبود پویایی لازم باعث شد تا ردموندی‌ها برای خلق محصولات جدید نتوانند پا‌به‌پای دیگر رقبا پیش بروند و در توسعه‌ی پلتفرم موبایل خود مؤفق باشند. اما حالا کمی اوضاع تغییر کرده است. فقدان گوشی‌های ویندوزی باعث شده طرفداران دلتنگ آن ها شوند. اگرچه مایکروسافت در طول این دو سال هیچگونه اقدامی را برای ساخت گوشی ویندوزی جدید نکرده؛ اما به‌نظر می آید آنها دیر یا زود کار خود را در این حوزه از سر خواهند گرفت.

یک پلتفورم موبایل چگونه می تواند موفق باشد؟

ارزیابی نادلا در مورد بازار گوشی‌های هوشمند و فراهم‌نبودنِ بستر لازم برای عرض‌اندام یک پلتفرم دیگر تا حدودی صحیح بود. البته وی در مصاحبه های بعدی اش اظهارنظرهای خود را قدری تصحیح کرد و درباره‌ی گوشی هوشمندی سخن گفت که فراتر از مرزهای موجود پیش خواهد رفت. تولید چنین دستگاهی که بتواند در رقابت با گوشی‌های همراه دیگر، قابلیت های به‌مراتب بیشتری در اختیار کاربران قرار دهد، حتما مورد استقبال کاربران و برنامه نویسان قرار خواهد گرفت. بسیاری از کارشناسان حوزه تکنولوژی همین سخنان نادلا را به‌نوعی تأیید ساخت مجدد گوشی های همراه توسط مایکروسافت می دانند.

پلتفورم موبایل

نابودی تلفن های همراه هوشمند

در گوشی‌های هوشمند ابتدایی، تمرکز بیشتر بر روی ماهیت گوشی‌ بود و به موارد جانبی توجه چندانی نمی شد. بیشترین استفاده‌ی کاربران از تلفن هایی که کیبورد‌دار بودند و سایز صفحه‌نمایش آنها ۲ تا ۳ اینچ بود فقط به ارسال پیام، استفاده‌ی ساده از ایمیل و خواندن اسناد خلاصه می‌شد.

اما دیوایس های کنونی دارای صفحه‌نمایش بزرگ، کیفیت بسیار بالای تصاویر، مقدار زیاد رم و حافظه برای ذخیره‌سازی فایل های مختلف می باشند که این امکانات موارد استفاده ی ما از این دستگاه های هوشمند همراه را به کلی تغییر داده است. امروزه توان پردازش گوشی های جدید به حتی از برخی رایانه ها نیز بیشتر شده است. به بیان دیگر، کاربرد گوشی‌های هوشمند از دستگاه‌های موبایل‌محور به محصولات رایانه‌محور تغییر پیدا کرده است. این شرایط جدید قطعا برای مایکروسافتی ها خوشحال کننده است و شاید یکی از دلایلی که مایکروسافت باوجود علاقه‌ی کاربرانش، گوشی هوشمند ویندوزی تولید نمی‌کند همین موضوع باشد.

تلفن همراه

مسئله ی مهمی به نام تجربه کاربری

این روزها برای کاربران پرشمار موبایل ، علاوه بر توان سخت‌افزاری بالا ، تجربه‌ی کاربری نیز بسیار مهم می باشد. اینکه یک اپلیکیشن چطور درخواست خرید یک بلیط را ثبت می کند خیلی برای کابر اهمیتی ندارد. به‌صورت مرسوم، اپلیکیشن یا وبسایت‌، افراد را در انجام کارهای موردنظرشان کمک می‌کنند. این رفتار و الگوی چندلایه‌ای، در طول تمامی این سال‌ها جایگاه مستحکمی در میان مخاطبان پیدا کرده است. اگرچه تغییرِ ذهنیتِ تثبیت‌شده کاری بسیار پیچیده و دشوار می باشد اما شرکت‌ها کم کم در مسیری گام بر می‌دارند تا این سکون به حرکت بیافتد.

اگرچه تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت و تکامل است، اما تغییر در تجارب کاربران برای انجام کارهای مختلف، قطعا رخ خواهد داد. مرزهایی که مانع از خلق پلتفرم و دسته‌بندی جدید برای گوشی‌های هوشمند می‌شود، به‌وسیله‌ی پیشرفت‌های اخیر کمرنگ‌تر از گذشته شده‌اند؛ به همین دلیل، شرکتی مثل مایکروسافت حالا مسیری بی دردسر تر برای عرضه ی دستگاه مدنظرش پیش رو دارد. از آنجایی که الگوی کارکرد گوشی‌های هوشمند تغییر کرده، در دنیای کنونی، سرفیس، "اندرومدا"راحت‌تر می‌تواند قدرت رایانه‌های شخصی را به کاربرانش عرضه کند.

گام بعدی مایکروسافت چه باید باشد؟

مایکروسافت باید "اندرومدا"را به‌عنوان یک رایانه‌ی جیبی از برند سرفیس معرفی کنند که نمایانگر قدرت xCloudو Windows Inkباشد. اگر چنین موضوعی محقق شود، نوعی دسته‌بندی جدید در رایانه‌ها به وجود خواهد آمد. تمرکز بخش نرم‌افزار روی نسخه‌ی جدید ویندوز موسوم به Core OS، توانایی یک رایانه‌ی ویندوزی کنونی نظیر گیمینگ را باید در دسترس کاربران قرار دهد.

مایکروسافت اندرومدا

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری