نویسنده: مصطفی حافظی

رشد و توسعه فردی

محققین در کشور انگلستان اسکن های مغزی MRIهزاران نفر را در یک مدت زمان طولانی مورد مطالعه قرار دادند. پس از این پژوهش مشخص شد که هرچقد سن مغزی شخص زیادتر باشد، احتمال رخ دادن بیماری، عوارض جسمانی و نهایتاً مرگ در وی زیادتر می شود.

این دانشمندان با بررسی دقیق یافته ها، قادرند احتمال مرگ افراد پیش از سن80 سالگی را هم پیش بینی نمایند. آنها چنین عنوان میکنند که اگر سن مغزی در آقایان در مقایسه با سن واقعی شان 8 سال بیشتر باشد، با احتمال فراوان، پیش از اینکه دهه نهم زندگی خود را ببینند. این مقدار برای بانوان، تنها 2 سال بیان شده است.

یافتن سن مغزی چه فایده ای دارد؟

این یافته ها برای پیش بینی و پیشگیری از مرگ های زودهنگام به جامعه پزشکی کمک زیادی خواهد کرد، همچنین خود بیماران نیز اگر بخواهند تمایل می توانند از شرایط مغزی خود خبردار شوند. هرچند این پرسش مطرح است که اطلاع داشتن از سن مغزی و احتمال از دنیا رفتن پیش از سن 80 سالگی آیا واقعاً به سود شخص می باشد یا اینکه فقط سبب ازدیاد استرس و بدتر شدن اوضاع می شود.

سن مغزی

دکتر جیم کول در این باره چنین می گوید که:

اگر بتوانیم دقت این روش را در سطح فردی بالا ببریم، در آینده افراد می توانند به پزشک مراجعه کرده و با اسکن MRI، سن مغزی خود را تعیین کنند. مثلاً اگر مغز شخصی 10 سال مسن تر از جسمش باشد، می توان با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی تا حدودی این وضعیت را بهبود بخشید. با این حال هنوز به این سطح از دقت نرسیده ایم.

 

عمر مغز

یکی از راه هایی که پژوهشگران برای تشخیص سن مغزی افراد از آن استفاده می کنند روشی است که در سال 2010 ابداع شد. در این روش، حجم بخش های گوناگون مغز مورد اندازه گیری قرار می گیرد و سپس از تکنولوژی یادگیری ماشین برای تعیین مقدار ماده سفید و ماده خاکستری از دست رفته استفاده می شود. این شاخص، به طور کامل سیر زیاد شدن سن مغز را نمایش می دهد. مطابق گفته های این گروه مطالعاتی، داشتن برنامه غذایی سالم و انجام فعالیت ورزشی مداوم، و همچنین عدم استفاده ی مشروبات الکلی و دخانیات، از اصلی ترین عوامل در حفظ سلامت مغز انسان به شمار می روند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

بردیا مهران فر | 1397/09/15

به نظر من خیلی بده که بدونیم کی قراره عمرمون تموم شه

شقایق فاطمی | 1397/09/15

عجب تست توپی بووود! با چند تا سوال راحت سل ذهنت رو حدس میزنه

فرشید | 1397/09/15

تست خوبی بود، علاوه بر سن عقلی، خصوصیات ذهنت رو هم میگه. واسه من دقیقا همینایی بود که این میگفت

نسرین شاهدی | 1397/09/17

چطوری با MRI سن مغز رو میفهمن؟!

کیمیا | 1397/09/17

آزمون سن مغزیتون عالی بود. مرسی

اشتراک گذاری