نویسنده: مصطفی حافظی

اندروید

بسیاری از کاربران اندروید با مشکل کمبود فضای حافظه روبرو هستند. برخی برای بهبود شرایط به اپلیکیشن های مدیریت رم و app killerها روی می آورند. اما آیا مدیریت حافظه رم به صورت دستی در اندروید موثر است؟

شما می توانید اخبار روز دنیای تکنولوژی، قیمت انواع گوشی و انبوهی از ترفندها را در تلفن همراه خود داشته باشید.
 

مدیریت رم در اندروید؛ چرا بهتر است حافظه RAM را پاک نکنیم؟

حافظه رم چیست؟

در اسمارت فون ها نیز مثل انواع دیگر کامپیوتر ها چند نوع حافظه وجود دارد که هرکدام دارای سرعت، قیمت و عملکردهای متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند. برای مثال حافظه ی داخلی شما، یک حافظه ی ارزان و کُند است که وظیفه ذخیره دائمی اطلاعاتتان را بر عهده دارد و حتی اگر از منبع انرژی خود نیز جدا شود باز هم اطلاعات روی آن ذخیره می ماند. اطلاعاتی که در این حافظه ذخیره می شود، عکس ها، ویدیو ها، اپلیکیشن های و دیتا های مرتبط با آن است.

RAM(Random Access Memory) اما یک حافظه ی گران قیمت است ولی سریع تر از حافظه ی داخلی عمل می کند. اما اگر به منبع انرژی متصل نباشد، هرچه که درون آن است از بین خواهد رفت. از این حافظه برای ذخیره ی موقت داده های مورد نیاز تلفن همراه استفاده می شود.

حافظه رم

در اندروید چقدر حافظه رم نیاز داریم؟

تلفن های همراه پرچم دار، امروزه با 4، 6 یا 8 گیگابایت رم عرضه می شوند. اما برای آینده نگری و اینکه تلفن همراه تا چند سال دیگر هم بدون مشکل کار کند، 6 گیگابایت برای رم بیش از حد نیاز است. به طور معمول با 4 گیگابایت رم می توانید برنامه های مختلف را پشت سر هم و بدون مشکل باز و استفاده کنید.

پر شدن حافظه رم

پس از گذشت مدتی، تلفن همراه شما پر می شود از اپلیکیشن هایی که شما در شرایط مختلف آن ها را نصب نموده اید. سپس زمان آن می رسد که اندکی از این فضا را خالی کنید تا بتوانید برنامه های جدید را بازگشایی نمایید. البته سیستم اندروید شما این کار را به صورت اتوماتیک انجام می دهد و نیازی نسیت که شما کار خاصی بکنید.

این ایده که کاربر باید حافظه رم را به صورت دستی مدیریت کند در واقع به طور کلی اشتباه است. رم خالی بدین معنی است که گوشی می بایست به طور دائم اپلیکیشن ها را از اول اجرا نماید. نتیجتا زمان و قدرت پردازش بیشتری مورد نیاز بوده و مصرف باتری نیز افزایش می یابد. پس می توان گفت حافظه ی پُر رم همیشه چیز بدی نیست، بلکه گاهی اتفاق بسیار خوبی برای کاربران است.

شما می توانید اخبار روز دنیای تکنولوژی، قیمت انواع گوشی و انبوهی از ترفندها را در تلفن همراه خود داشته باشید.
 

چه زمانی باید رم گوشی را تخلیه نماییم؟

بسیاری از تلفن های همراه، امکانات داخلی برای تخلیه ی حافظه رم دارند. به طور کلی خیلی توصیه نمیشود که حافظه ی رم تخلیه گردد. فقط گاهی برخی از اپلیکیشن ها مثل فیس بوک که منابع زیادی از گوشی مصرف می کنند، را می توانید از حافظه ی رم خود پاک نمایید. ولی بهتر است برنامه ها را از لیست nultitaskingاپ، حذف کنیم.

حافظه رم

چطور می توان مصرف رم توسط هر اپلیکیشن را مشاهده نمود؟

برای مشاهده ی مقدار رم استفاده شده، به بخش تنظیمات یا Settingsگوشی رفته و در فهرست تنظیمات Apps را پیدا و روی آن کلیک کنید. سپس به قسمت active appsیا اپلیکیشن های فعال بروید. در این قسمت شما می توانید تمام آمار های مربوط به استفاده از حافظه را در ساعت های گذشته مشاهده نمایید. بسته به نوع گوشی هوشمند، جزییات این آمار ها می تواند در گروه بندی های متفاوتی ارائه شود.

حافظه رم

شما می توانید اپلیکیشن هایی را که مصرف زیادی دارند، از این بخش شناسایی کنید و آن ها را حذف نمایید. حذف کردن برنامه های پر مصرف و بی استفاده بهترین راه ممکن برای بهبود عملکرد سیستم و افزایش حافظه ی در دسترس رم می باشد.

شما می توانید اخبار روز دنیای تکنولوژی، قیمت انواع گوشی و انبوهی از ترفندها را در تلفن همراه خود داشته باشید.
 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

رضا | 1397/10/11

ممنون از مطلب خوبتون

مهران | 1397/10/11

خیلی ازتون ممنونم بابت این مطلب من قبل این 10 تا اپ مدیریت رم دانلود و نصب کردم رو گوشیم ولی هیچ فایده ای نداشتن

سهیل | 1397/10/11

من هرچقدرم که clear ram رو میزنم باز برمیگرده به حالت اولش

رضا | 1397/10/15

من تا به حال دقیقا برعکس فکر میکردم. مرسی از مطلب خوبتون

اشتراک گذاری