نویسنده: رزا عابدی

فناوری

مراقبت از عمر باتری لپ تاپ بسیار حائز اهمیت است چرا که لپ تاپ ها دستگاه هایی هستند که به موجب سبک و قابل حمل بودنشان اینروزها خیلی مورد استقبال قرارگرفته اند و میشود گفت تقریبا یکی از آنها میهمان خانه انسان هاست. اما همانطور که میدانید تنها مزیت و محبوبیت لپ تاپ به نسبت کامیپوتر ها که معمولا سخت افزاری قوی تر دارند این است که مانند گوشی تلفن همراه قابل حمل هستند و میتوان در هر شرایطی از آنها استفاده کرد. استافده از لپتاپ و بهره گیری از این مزیت آن ارتباط مستقیمی با ظرفیت و میزان توان باتری آن را دارد بنابراین زمانی که شما باتری قوی نداشته باشید عملا استفاده از لپ تاپ در شرایط بیرون از خانه و یا مکان هایی که دسترسی به برق ندارند برای شما میسر نمیشود. بنابراین نمیتوان تفاوتی خاصی میان لپ تاپ و کامپیوتر های خانگی قائل شد. با این اوصاف ترفند مراقبت از عمر باتری لپ تاپ میتواند برای بسیاری از ما نکته ای حیاتی و ضروری باشد.

ترفند مراقبت از عمر باتری لپ تاپ چه کارایی دارد؟

۲۰ ترفند مراقبت از عمر لپ تاپ

۲۰ ترفند مراقبت از عمر باتری لپ تاپ

کاربرد ترفند مراقبت از عمر باتری لپ تاپ زمانی مشخص خواهد شد که مثلا مدتی ایست که از لپ تاپ خود استفاده میکنید برای شما هم پیش آمده است که گاها در اوج انجام کارها و در شرایطی که احساس میکنید باتری لپ تاپتان هنوز هم از شما پشتیبانی میکند به یکباره با خاموش شدن ناگهانی آن روبرو بشوید. در این مقاله قصد داریم به چند ترفند مراقبت از عمر باتری لپ تاپ بپردازیم که احتمالا با رد سریع فناوری و استفاده های روز افزون از این دستگاه اینمورد میتواند خیلی کارآمد باشد. در ادامه با ما همراه باشید.

یکی از اصولی ترین توصیه هایی که میتوانیم برای شروع در این بخش از مقاله بگنجانیم این است که اگر در شرایطی قرار گرفتید ، مانند مسافرت رفتن و یا هر دلیل دیگری که منجر به آن شود تا به مدت طولانی، مثلا چند هفته ای. از لپ تاپتان استفاده نکنید، حتما باتری لپ تاپ را از بدنه اصلی جدا کنید. البته مد نظر داشته باشید که برای اینکار حتما باید باتری را تا میزا ن حداقلی ۴۰ درصد شارژ و سپس اقدام به جدا نمودن آن بکنید

 ترفند مراقبت از عمر باتری لپ تاپ

 در صورتی که قصددارید دستگاه لپ تاپتان را شارژ کنید همیشه اول دو شاخه را به پریز برق متصل کنید و سپس فیش آدابتور لپ تاپتان را بزنید. چرا که وقتی دوشاخه را به پریز وصل می‌کنید، برقی که به یکباره به دستگاه وارد می‌شود داراي نوسان خواهد بود. اما زمانیکه اول دوشاخه به برق وصل شده باشد، پس از چند لحظه کوتاه، برق توسط آداپتور از AC به DC تبدیل و نوسان آن تا حد قابل توجهی کاهش خواهد یافت.این موضوع را میتوان از مهمترین گزینه های ترفند مراقبت از باتری لپ تاپ برشمرد.

۲۰ ترفند مراقبت از عمر باتری لپ تاپ

 در شرایطی که قصد دارید از باتری جدیدی استفاده کنید حتما تااتما مکال شارژ باتری صبر کنید، در این حد که لپ تاپتا نبه خاموشی برسد. پس از آن باتری را به مدت ۱۲ ساعت شارژ کنید. فراموش نکنید این مدت زمان برای شارژ بار اول باتری شما ضروریست بنابراین حتی در صورتی که با آلارم پر شدن باتری مواجه شدید باز هم تا ۱۲  ساعت منتظر بمانید . 

 معمولا در میان آحاد مردم اینطور جا افتاده است که تا زمانی که شارژ باتری به طور کامل تمام نشده است باید برای شارژ مجدد آن صبر کرد و یا تصوراتی از این قبیل که هر چند مدت یکبار باید باتری ها شارژ و دشارژ ( تخلیه انرژی) شوند در صورتی که چنین تصوراتی کاملا غلط هستند. اینکارها  برعکس موجب آسیب و صدمات بیشتری به روند کیفیتی باتری و همچنین طول عمر آن خواهد زد. در بهترین شرایط میتوان گفت که یقیننا موجب کاهش طول عمر و میزان توانایی حفظ شارژ باتری خواهد کرد. البته ناگفته نماند که برای باتری های نیکل بهتر است تا زمان به حداقل رسیدن شارژ لبپ تاپ منتظر بمانید و سپس اقدام به شارژ مجدد آن بکنید اما این موضوع راجع به باتری های لیتیوم یونی که در لپ تاپ ها بکار گرفته میشوند صادق نخواهد بود و نیازی نیس تا زمان اتمام کامل  و یا به حداقل رسیدن میزا نباتری لپ تاپ صبر کرد شما میتوانید هر زمان که خواستید لپ تاپتا نرا مجددا شارژ کنید.

 

یکی دیگر از ۲۰ ترفند مراقبت از عمر باتری لپ تاپ  این است که در صورت لزوم تا جاییکه میتوانید و دسترسی به برق دارید سعی کنید تا از باتری استفاده نکنید. میتوانید به جای استافده از باتری به سراغ برق شهری و آداپتور AC لپ‌تاپ بروید.

۲۰ ترفند مراقبت از عمر باتری لپ تاپ

 • به قسمت تنظیمات سطح انرژی و ذخیر ان وارد شوید. تمام  گزینه ها را در بالاترین میزان صرفه جویی انرژی تنظیم کنید

 •  مثلا یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذاری در صرفه جویی مصرف انرژی دستگاه شما میتواند کم کردن نور صفحه باشد که به طور مدوام در حین کار کردن شما روشن خواهد بود. این مووضع زمانی الزامی میشود که شما در تاریکی ویا شب هنگام مشغول انجا مکارهایتان با لپ تاپ باشید کم کردن نور صفحه دستگاه علاوه بر آن که موجب صرفه جویی زادی یدر مصرف برق میشود در تاریکی برای چشما نشما میتواند بسیرا مضر باشد بنابراین نور را به حداقل برسانید.

 •  در صورتی که ابزاری مورد نیاز شما نیست هرچند به مدت زمان کم سعی کنید آنرا خاموش کنید مثلا زمانیکه استفاده از مودم وایرلس و یا بلوتوث ندارید حتما آنها را در حالت خاموش قرار بدهید .

 •  برخی از کارکرد ها و تنظیمات دستگاه شما میتوانند مصرف بالای لپ تاپتان را در پی داشته باشند مثلا فعال بودن گزینه اتوماتیکی مانند چک‌کننده هجی کلمات (spell checker) یا محاسبه خودکار (autorecalculate) میتواند مقدار زیادی از انرژی و نیروی باتری شما را بگیرد. تا زمانی که مستقیما به این ابزار های نیازمند نشده اید نیازی نیست آنها را در حالت روشن و آماده بکار قرار دهید. حتما این موارد را غیر فعال کنید. 9. سعی کنید ابزارهایی مانند برخی از گوشی‌ها را که قابلیت شارژ شدن از طریق USB دارند با لپ‌تاپ شارژ نکنید.

 •  در صورتی که دارای باتری زاپاس هستید این خیلی خب است میتوانید به صورت یکبار در میان آنها را استفاده کنید تا هیچ یک از آنها دچار ضعف و کاهش کار ایی نشوند. باید از آنها بصورت مشترک استفادهکنید به عنوان مثال یکیروز باتری شماره ۱و یکروز باتری شماره۲

 • در نظر داشته باشید که شما باید همیشه از شارژرهای هم مدل با برند لپ تاپ خودتان استفاده کنید. چرا که استفاده از برند هایمختلف دیگر ممکن است با میزان ولتاژ و شدت جریان دستگاه شما متفاوت باشداین موضوع جزو توصیه های حیاتی برای دستگاه شماست چرا که اینکار میتواند صدمات جبرا نناپذیری را برایتان به بار بیاورد

 •  در صورتی که در حین انجام کار یکباره برایتان کاری پیش آمد که باری چند دقیقه نیاز نبود تا از لپ تاپ استفاده بکنید حتما آن را در حالتHibernate تنظیم کنید.

 •  تنها برنامه هایی را که به صورت مستمر به آن ها نیاز دارید و یا مشغول کار کردن با آنها هستید باز نگه داریدو از بازکردن انواع تب ها و برنامه های جدید و نیمه باز ماندشان اجتناب کنید.

 •  هر چند مدت یکبار لپ‌تاپتان را با آداپتور به برق وصل کنید و سپس عملیات Defragment هارددیسک را انجام دهید.

 • Defrag  کردن باعث  قرار گرفتن طلاعات مرتبط با هم، داخل هارد در کنار یکدیگر خواهد شد درست در زمانی که از آنها فراخوانی می‌شوند، کمترین زمان و حرکت مکانیکی در هارد دیسک انجام بگیرد و در نتیجه انرژی کمتری مصرف میشود.

 • همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد در صورتی که قصد دارید به مدت چند هفته از لپ تاپتان استفاده ای نکنید باید باتری را به ۴۰ ددصد رسانیده و سپس آن را از دسگاه خارج کنید. همچنین راجع به شرایط محیطی نگه داری باتری لپ تاپ باید بگوئیم که باید آنرا دور از رطوبت قراردهید دمای بسیار مناسب برای حفاظت از باتری را میتوان بین صفر تا ۱۰ درجه سانتی گراد دانست.

 • باتری ها را همیشه باید در کمترین دمای ممکن نگه دار کنید تا بتوانید طول عمرآنها را افزایش بدهید اما بنا به هردلیلی اگر از باتری لپتاپتان خسته شده اید و قصد دارید آنرا کنار‌بگذارید تنها کافیست تا در یک روز گرم تابستانی لپ تاپتان را که از قضا باتری هم روی آن است در ماشین گرمتان جا بگذارید!

 •  در نظر داشته باشید تا ابزارهای خارجی و غیر ضروری را به لپ تاپتان متصل نکنید ابزارهایی از قبیل usb, موس و موجب خالی شدن باتری لپ تاپتان میشوند.

 • رم سیستم را بالاتر ببرید و ارتقا بدهید. اینکار از این حیث میتواند در مراقبت از عمر لپ‌تاپت شما موثر باشد که به جای استفاده مرتب از حافطه مجازی سیستم پردازش ها را بیشتر توسط رم انجام دهید.

 • همیشه سعی در پاکیزه نگاه داشتن اتصلات باتری داشته باشید.

 • از خرید باتری های کارکرده که نمیدانید در چه شرایطی استفاده و یا نگه داری شده اند جدا خودداری کنید این باتری ها در اکثریت مواقع عمر بسیار کوتاهی دارند و حتی ممکن است باعث آسیب رسانی به دیگر‌ بخش های سخت افزاری دستگاه شما بشوند.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری