نویسنده: رزا عابدی

مد و زیبایی

جراح بینی را معمولا جهت بخشیدن زیبایی و تعادل به صورت انجام میدهند. ازاین رو مراقبت های بعد از عمل بینی بسیار مورد اهمیت واقع میشوند.چرا که اولین امتیاز هرکس در زیبایی او صورت و سپس تعادل و توازن در بینیست. بنابارنی بسیار مهم است که در صورتی که اقدام به عمل بینی کردید باید مراقبت های بعد از عمل بینی را جدی بگیرید.

مراقبت های بعد از عمل بینی/ روند جراحی

مراقبت های بعد از عمل بینی به سبب روند جراحی که عملی تهاجمی به حساب می آید بسیار حائز اهمیت است. در طول این عمل (رینوپلاستی)، پزشک معالج سعی در اصلاح غضروف و استخوان های بینی خواهد داشت.

گاهی نیز جهت بهبود نتیجه عمل در جراخی از گرافت بهره برداری میشود. درصورتیکه به تازگی عمل جراحی بینی روی صورتتان انجام داده اید و یا قصد انجام آن در آینده را دارید توصیه جیکنیم حتما نسبت به مراقبت های بعد از جراحی بینی اطلاعات کافی را کسب کرده باشید. چرا که صرف نظر از نوع جراحی انجام شده اینکه نحوه انجام  مراقبت های پس از عمل جراحی بینی نیز بسیار حائز اهمیت هستند. چرا که در صورتی که تا چند روز پس از عمل جراحی بینی به درستی از بینی خود مراقبت نکنید ممکن است با عوارضی روبرو باشید که گاها جبران ناپذیر هستند.در این مقاله چند نکته کلیدی و اصلی برای شما عزیزان آورده شده است.

مراقبت های بعد از عمل بینی

سطح انتظارات پس عمل جراحی بینی باید چه مقدار باشد؟

معمولا اکثریت کسانی که که پس از جراحی به هوش آمده اند حس سنگین شدن بینیشان را داشته اند. این موضوع طبیعیت و جای نگرانی ندارد . دلیل سنگینی بینی شما وجود گچ روی ان و پانسمان داخل آن است.پاسنمان داخل بینی و یا همان تامپون خیلی زود برداشته خواهد شد و احساس ناراحتی و تنگی نفسی که به موجب آن به بیمار دست میدهد رفع میشود.

لیفتینگ صورت چیست و چه کاربردی دارد؟

بینی شخصی که جراحی کرده بخیه دارد و پانسمان روی بینی توسط گاز استریل برای جلوگیری از چکه کردن خون برروی صورت و لباسها انجام شده است. معمولا خونریزی تا چند روز پس از عمل جراحی بینی طبیعی بنظر میرسد. البته این میزان معمولا یک تا دوروز و به مقدار کم است در صورتیکه این خونریزی پس از نهایتا سه روز به اتمام نرسید و میزان خونریزی زیاد بود میتوان گفت که این امر غیر طبیعیست و حتما باید به پزشک مراجعه شود.

در شرایطی که همه چیز عادی پیش برود  شما یک الی دوروز بعد با پزشک جراحتان جهت ویزیت و رسیدیگ به کارهای بینی خود ملاقات خواهید داشت. در طی این ویزیت پزشک شرایط بینی شما را بررسی کرده، آن را تمیز میکند و سپس تامپون را از بینی شما خارج میکند.اینکه شما در این زمان و یا حتی پس از آن دارای مقداری درد،خونریزی، سوزش و مواردی از قبیل درد و کبودی صورت و دور چشم ،پیشانی و لبها و همچنین کمی احساس سرگیجه باشید امر غیر طبیعی به شمادر نمیرود. شما باید برای اتمام دوره نقاهتتان صبور باشید. کبودی های صورت شما پس از چند روز از بین خواهند رفت. همچنین گچ و بخیه های بینی پس ازگذشت تقریبا یک هفته برداشته خواهند شد. اینکه چه مقدار پس از برداشتن گچ ها محتاط باشیر و استراحت کنید و یا به کارهای روزمزه خود برسید بستگی به شما و تشخیص پزشک معالجتان بنا با شرایط بینی و کارهایی که قصد انجامش را دارید خواهد بود. بنابراین سعی کنید حتما با نظر پزشک پیش بروید و تا دوهفته زمان را برای استراحت بینی خود وقت بگذارید.

لیفت و بالا کشیدن عضلات صورت با نخ!

باید دقت داشته باشید که آنچه که شما روز اول و دوم عمل میبینید در واقع بینی واقعی شما نیست. چرا که بینی دارای ورم است و این ورم برای از بین رفتن نیاز با زمان دارد. خیلی از پزشکان بر این عقیده هستند که از بین رفتن ورم کامل بینی ممکن است چیزی در حدود یکسال زمان ببرد و پس از آن شما خواهید توانست نتیجه کار پزشکتان را در صورت خود ببینید. پس از آن ممکن است  تنها برخی تغییرات جزئی در فرم بینی شما پیدا شود.

مراقبت های بعد از عمل بینی

لطفا فراموش نکنید که عمل جراحی بینی عمل آسان و راحتی نیست بنابراین چه درصدرتی که عمل‌جراحی شما به سبب انحراف بینی بوده و یا زیبایی باید مراقبت های بعد از عمل‌بینی را برای حفط سلامت خود و همچنین رسیدن به ثبات پس از عمل رعایت کنید. در صورت عدم رعایت نکات مهم ممکن است حتی مجبور به انجام عمل های دیگری باشید.

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی/ طرز خوابیدن پس از عمل جراحی بینی

معمولا خوابیدن پس از عمل خصوصا برای کسانی که عادت کرده اند تا به پهلو بخوابند کاری دشوار خواهد بود اما شما باید حداقل تا ۷ شبانه روز این روند را ادامه بدهید. روش خواب شما باید به پشت باشد و سرتان را رو به بالا قراربدهید.زمانی که به پشت میخوابید تنفس در شما راحتر انجام خواهد شد و همچنین بالا بودن سرتان به کاهش درد و تورم و همچنین کبودی های شما یاری خواهد رساند که خو میتواند عاملی برای جلوگیری از ایجاد لخته های خونی باشد.

مراقبت های بعد از عمل بینی/ روش شستشو و استحمام بعد از عمل بینی

باید در نظر داشته باشید که در این‌مدت ممکن است در اثر استفاده از قرص های مسکن کمی بیحالتر از حالت عادی خود باشید بنابراین امکان لیز خوردن و یا افتادن شما در حمام زیاد است. همانطور که میدانید غضروف های بینی در دوران نقاهت بسیار حساس و آسیب پذی هستند. زمین خوردن و یا وارد شدن صربه و اُیب ممکن است صدمات جبران ناپذیری را برای شما به دنبال داشته باشد. پس حتما برای حمام کردن از کسی کمک بگیرید و ازاو بخواهید تا در طول حمام شما را همراهی کند‌.

بهتر است سعی کنید تنها بدنتان را بشویید و تا حدالمکان از اب زدن به بینی و زیر دوش رفتن یکباره اجتناب کنید. چرا که آب ممکن است باعث از بین رفتن قوام و استحکام گچ و پانسمان بینیتان شود و در اینصورت پوست بینی شما به اجزای زیرین پانسمان میچسبد و همین موضوع مانع از فروکش کردن ورم آن خواهد شد.

مراقبت های بعد از عمل بینی

حتما سعی کنید با آب ولرم رو به خنکی دوش بگیرید چرا که آب گرم میتواند باعث ایجاد سرگیجه در شما شود. وقتی در حال شستشوی بدنتان هستید تا حدامکان سعی کنید سر خود را به جلو خم نکنید. بهتر اانست تا قبل از عمل جراحی خوب استحمام کنید تا بعد از عمل حداقل تا چند روز نیازی به شستشوی دوباره نداشته باشید.

مراقبت های بعد از عمل بینی / نحوه خمیازه کشیدن و یا خندیدن پس از عمل بینی

خمیازه عملیست عیر ارادی که به موجب آن عصلات صورت و بینی و علی الخصوص سوراخ های بینی درگیر میشوند. معمولا گفته میشود خمیازه کشیدن در صورتی که ونترل شده باشد و از کشیدگی بیش از حد عصلات و سوراخ های بینی جلوگیری شود ضرری نخواهد داشت اما بهتر ان است که حداقل تا دو هفته خنیازهایتان را به خوبی کنترل کنید.

اما این موضوع راجع به خندیدن صدق نمیکند و شما باید پس از حراحی کنترل بسیار بیشتری روی خندهایتان داشته باشید. زمانیکه شروع به خندیدن میکنید نوک بینی شما به پایین متمایل شده و پره های بینی به اطراف کش می آیند، در این شرلیط فشار زیادی به غضروف های تازه جراحی شده که هنوز هم در سرجایشان فیکس نشده اند وارد خواهد شد که در اینصورت ممکن است موجب حرکت کردن آنها شود. به علاوه امکان باز شدن بخیه ها زودتر از زمان مقرر نیز هست که همین میتواند مشکل خوب جوش نخوردن شکاف ها و به دنبال آن ایجاد عفونت و زخم ها را به دنبال داشته باشد و به این صورت نتایج عمل ممکن است برای شما بسیار آزاردهنده باشد.

مراقبت های بعد از عمل بینی/ خوراکی های مناسب پس از عمل بینی

امکان اینکه پس از عمل جراحی رودهایتان مث سابق عمل نکنند و دچار یبوست بشوید هست. بنابراین سعی کنید برای رفع این مشکل و همچنین وارد کردن فشار کمتر به عضلات صورت برای جویدن از غذاهای ابکی مانند سوپ استفاده کنید. اینکار در یکی دوروز اول عمل الزامی خواهد بود و پس از آن میتوانید رفته رفته غذاهای کمی سفتر‌ مانند پوره سیب زمینی و ژله میل کنید. اسموتی ها و بستنی ها هم میتوانند در رژیم غذای پس از عملتان قراربگیرند.

همانطور که شاید بدانید برخی خوراکی ها در روند درمان شما اثر‌مثبتی برجای خواهند گذاشت و برخی دیگر روند بهبود تان را دچار اختلال خواهند کرد پس بهتر است قبل از اقدام به جراحی اطلاعات جامعی در اینباره کسب کنید و همچنین از مشورت های پزشکتان نیز استفاده کند. بهتر است حتما قبل از جراحی این خوراکی ها را تهیه کرده و در منزل داشته باشید تا برای خرید و تهیه انها در دوران بعد از عمل به زحمت نیفتید.

مراقبت های بعد از عمل بینی/ تا چه مدت بعد از عمل استفاده از چسب بینی الزامیست؟

مراقبت های بعد از عمل بینی

چسب زدن هم یکی از واجبات مراقبات های عمل به شمار‌میرود و موجب چسبیده شدن پوست بینی به غصروف و استخوان ها میشود چسب زدن تا ۶ ماه پس از عمل میتواند موثر واقعا شود و پس آن تقریبا استفاده از چسب بیفایده خواهد بود چرا که بینی فرم ولی خود را گرفته است.

مراقبت های بعد از عمل بینی / موقعیت های اضطراری بعد از عمل‌بینی

با گذشت زنان و توسعه و پیشرفت تکنولوژی باز هم عنل جراحی بینی یکی از چالش برانگیز ترین عمل های جراحی در سراسر جهان محسوب میشود که نیاز به دقت و مهارت بسیار بالایی داردترکیب جراحی با تجربه و با مهارت کافی به همراه استفاده از تکنیک های صحیح جراحی و مراقبت های بعد از عمل بینی صحیح که تا حد زیادی به خود شما بستگی‌خواهد داشت میتواند عوارض عمل جراحی بینی را تا حد زیادی کاهش بدهد. اما گاها یک موقعیت اضطراری و فوری مانند مواردی که در زیر بدان اشاره خواهیم داشت که ممکن است پیش بیاید که عامل آن گاهی یک حادثه و یا مرور زمان خواهد بود در اینصورت باید سریعا در جهت درمان و متوقف کردن آن برآیید.

  • خونریزی های مکرر بینی حتی بعد از گذشت چند روز از عمل جراحی بینی

  • هماتوم سپتوم بینی

  • عفونت

  • خوب نشدن جای زخم و جوش نخوردن بخیه ها

  • مشاهده ترکیدگی مویرگ ها در زیر‌پوست

  • بی حس شدن نوک بینی

  • مشاهده تورم و کبودی بی از حد معمول و در زمان تعیین شده.

در طی عمل جراحی بینی ممکن است قسمتی از غضروف و یا استخوانهای بینی تراشیده شده و یا حتی برداشته شود که این موضوع در نهایت ممکن است باعث آسیب زدن به مویرگ ها جلویی و زیر پوستی میشود. این موضوع احتمال خونریزی پس از عمل جراحی را نیز بالاتر خواهد برد  البته ناگفته نماند که خونریزی تا چند روز پش از عمل البته در شرایطی که حاد و غیر طبیعی نباشد چرا در بینی های گوشتی و چه در بینی های استخوانی پدیده ای طبیعی خواهد بود.

معمولا برای قطع خونریزی بینی تا ۴۸ ساعا بعد از یک تامپون درون بینی استفاده میشود و در شرایطی که این خونریزی تا ۴۸ سالت بعد از عمل و خارج کردن تامپون ها ادامه داشت باید دست به دامان روش های دیگری برای تشخیص علت خدنریزی مانند اندوسکوپی و کمک گیری از روش های انعقاد خون برای بند آمدن خونریزی شد. در شرایطی که نتوانید محل و علت دقیق خونریزی را تشخیص بدهید پزشک اقدام به مسدود کردن سرخرگ بینی در شما خواهد کرد.

تزریق ژل و فیلر چیست و چطور انجام میشود؟

هماتوم سپتوم (تیغه بینی)

معمولا برای بهتر کردن و ایجاد تناسب در ناهمواری ها و اصلاح بدشکلی های غضروفی و استخوانی بینی پزش‌ک جراح جهت رفع دفورمیتی های بینی اقدام به عمل جداسازی غضروف چهارگانه بینی از تیغه ی وسط آن خواهد  کرد که امر متداول در جراحی های رینوپلاستی  است.  البته در نهایت مجددا غضروف ها به تیغه و سپتوم بینی متصل خواهند شد. پدیده هماتوم سپتوم بینی حاصل جوش نخوردن و متصل نشدن مجدد غضروف ها است که به طور صحیحی در جا خود فیکس نمیشوند و خونریزی میان دو غضروف باعث ایجاد لخته های خونی میشود. این پدیده را در اصطلاحات پزشکی هماتوم سپتوم مینامند.

به طور معمول ۳ الی ۵ روز پس از جراحی بینی ، ورم شدید سپتوم بینی به داخل دو حفره ی آن راه هوا و تنفس را مسدود خواهد کرد.در تمامی موارد پیش امده ا هماتوم بینی تنها راه درمان خارج کردن لخته خون از بینی و از میان دو غضروف است. بعد از خارج کردن آن پزشک مجددا بینی را پانسمان کرده و برای بیمار آنتی بیوتیک های موضعی تجویز میکند. 

عفونت ها

تزریق چربی چیست و چگونه انجام میشود؟

عفونت های بعد از جراحی بینی سبب نفوذپذیری پوست بینی و یا کلوملا ( تیغه بین دو سوراخ بینی ) میشود و در نهایت توده ی عفونی ایجاد میکند.میتوانید عفونت های کوچک را با آنتی بیوتیک ها درمان کنید اما در شرایطی که قسمتی از بینی آبسه کرده باشد پزشک باید مجددا آن را برش دادا و مایع عفونی را خارج کند.

خوب نشدن جای زخم ها

ایجاد عفونت،خونریزی و یا عدم تامین خون مورد نیاز در پوست بینی میتواند یکی از علل مهم بهبود نیافتن جای زخم و برش جراحی و همچنین جوش خوردن بخیه ها باشد. در صورتیکه در شرایط عادی باشید خون بافت های بینی به صورت طبیعی.  به امدازه تامین خواهد شد و در این صورت عوارص گفته شده به ندرت برایتان پیش خواهد آمد. معمولا دلیلی ایجاد پدیده نرسیدن خون به بینی به مقدار‌لازم دیابت و یا آسیب های موضعی ناشی از خطاهای پزشکی میتواند باشد.

در صورتیکه نکروز پوستی (بافت مردگی در پوست) روی دهد باید از روش های درمان پوستی کمک گرفت.

ترکیدگی مویرگها در زیر‌ پوست

پس از عمل ترکیدن برخی مویرگها در زیر‌پوست طبیعی خواهد بود به موجب ترکیدن آنها در زیر‌ پوست لکه های کبودی بر روی پوستتان ایجاد خواهد شد که موقتی هستند و نیازی نیست برای آنها احساس نگرانی داشته باشید آنها به مرور و با طی دوران نقاهت از بین خواهند رفت. اما گاها بر طبق گزارشات ممکن برخی از لکها بنا به دلایل مختلف ماندگار شوند‌.

در چنین شرایطی بهتر است سریعتر پزشک خودتان را از مسئله باخبر کنید و یا حتی در صورت لزوم از متخصصین پوستی کمک بگیرید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری