نویسنده: موبویار

ویندوز

در دنیای تکنولوژی امروز، نیاز به مرورگرها برای استفاده از اینترنت امری اجتناب ناپذیر به نظر می رسد. مرورگرها در ظاهر برنامه هایی ساده برای جستجو بین چند صفحه ی وب در نظرمی رسند که به هیچ گونه اطلاعات خاصی هم نیاز ندارند اما در واقع اینگونه نیست. تقریبا تمامی مرورگر ها از اینترنت اکسپلورر گرفته تا کروم و فایرفاکس حجم زیادی از اطلاعات در مورد شما دارند که البته از این اطلاعات برای بهبود نتایج جستجو و تجربه ی وب گردی استفاده می کنند. در ادامه می پردازیم به اینکه مرورگرها چه نوع اطلاعاتی را از شما ذخیره می کنند.

اطلاعات ثبت شده توسط مرورگر ها:

 

1- سخت افزارها و نرم افزار های موجود در سیستم شما

مرورگرهای اینترنت تقربیا همه چیز را در مورد سخت افزارها و نرم افزار های موجود در سیستم تان متصل نوع و ورژن سیستم عاملتان، آی پی اتصال به اینترنت، برنامه های نصب شده روی سیستم، نوع و مدل کارت گرافیک، پردازنده و مسائل دیگری از این قبیل می دانند.

 

2- اطلاعات مربوط به اتصال به شبکه

این اطلاعات از قبیل آی پی اتصال به اینترنت، نوع اتصال، سرعت انتقال داده در هنگام upload و download می باشد که همگی در اختیار مرورگر قرار دارد.

 

3- موقعیت مکانی شما

البته در خیلی از کامپیوتر های رو میزی، سیستم جی پی اس برای ردیابی وجود ندارد اما مرورگرها با استقاده از الگوریت های خاص می توانند موقعیت مکانی شما را با دقت زیادی حدس بزنند و این اطلاعات همواره در اختیار مرورگرها قرار دارد.

ثبت موقعیت مکانی توسط مرورگر

 

4- لیستی از جستجوهای گذشته ی شما

هر عبارت یا کلمه ای که توسط شما جستجو می شود یا هر وبسایتی که باز می کنید در حافظه ی مرورگرها قرار می گیرد. البته می توانید به قسمت history مرورگر خود رفته و جستجو های گذشته ی خود را پاک نمایید.

سوابق جستجو

 

5- کلیک ها و جابجایی های موس رایانه

شاید کمی تعجب بر انگیز به نظر برسد اما مرورگرها می توانند تمامی حرکات موس شما را در هنگام جستجو در فضای مجازی، ردیابی و ذخیره نمایند. حتی آنها قادر هستند هر گونه عملیات دیگری که با موس انجام می شود نظیر کلیک کردن بر جاهای مختلف یا اسکرول کردن با غلتک را شناسایی و ثبت نمایند.

 

6- شبکه های اجتماعی که در آن فعال هستید

از سوابق استفاده و جستجو های شما مرورگرها میتوانند تشخیص دهند که در کدام شبکه های اجتماعی عضویت دارید. تمامی لاگین های شما در این شبکه ها ثبت و بایگانی می شود و مرورگر با استفاده از این لاگین ها به راحتی لیستی از شبکه های اجتماعی که در آن فعالیت دارید را به دست می آورد.

انواع شبکه های اجتماعی

 

7- اطلاعات آپلود شده در شبکه های مجازی

هر زمان و در هر شبکه ی اجتماعی، یک عکس یا ویدیو آپلود می کنید، اطلاعات کامل مربوط به آن عکس یا ویدیو توسط مرورگرها ثبت می شود. اطلاعاتی از قبیل مدل دوربین مورد استفاده برای ثبت آن ویدیو یا عکس، حجم و رزولوشن تصویر، محل ثبت تصویر توسط دوربین و ... برای مرورگرها قابل دستیابی و ذخیره است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

روشنک | 1397/07/28

چقدددرررر جااالببب. این همه اطلاعات رو میخوان چیکار آخه؟!!

اشتراک گذاری