نویسنده: موبویار

اندروید

همواره مضر بودن یا نبودن امواج تلفن همراه در محافل مختلف پزشکی، متخصصان حوزه ی تکنولوژی و یا حتی در عموم مردم جای بحث و اختلاف بوده است. هر از چند گاهی اخباری مبنی بر مضرات این امواج منتشر می شود اما برخی اخبار دیگر آن ها را رد می کند. در این مقاله میخواهیم ببینیم آیا امواج موبایل برای سلامتی مضر هستند و اگر جواب مثبت است چه تاثیرات مخربی می توانند داشته باشند.

امواج تلفن همراه

سوال اساسی اینجاست که اگر این امواج خطرناک نیست چرا در کشور آلمان در محل های نصب آنتن BTS، قیمت منازل تا 25 درصد کمتر از جاهای دیگر است؟ تعداد کثیری از دانشمندان آلمانی در سال 2004 میلادی طی نامه ای به نخست وزیر وقت، اعتراض خود را نسبت به بی توجهی در این زمینه به وی اعلام نمودند.

مطالعات انجام شده بر روی امواج تلفن همراه

طبق تحقیقات انجام شده عوارضی مثل سرطان زا بودن، ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن، کاهش قدرت باروری و قوای جنسی در آقایان، افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون، تغییر ساختار آنزیمی بزاق دهان، تأثیرات منفی بر روی خون و ادرار، تغییر عملکرد جذب مواد معدنی در بدن و افزایش سرعت گسترش تومورها، از جمله ضرر های امواج تلفن همراه است.

سرطان زا بودن امواج موبایل اثبات شده است و تحقیقات بسیاری این ادعا را تایید می کند. البته وجود دارد تحقیقاتی که تحقیق راجع به مضر بودن یا نبودن این امواج به نتیجه ی خاصی نرسیده اما هیچ تحقیقی را نمیتوانید بیابید که اثبات کرده باشد هیچ گونه ضرری از این امواج متوجه انسان نمی شود.

سود سرشار ناشی از صنعت تلفن های همراه باعث شده تا خیلی از این مطالعات نادیده گرفته شوند. شرایط تلفن های همراه شبیه به سیگار است. در مورد سیگار هم مدت ها طول کشید تا متوجه عوارض آن شوند اما پس از آن هم استفاده از آن ادامه یافته است.

گستره ی امواج تلفن همراه از 270 تا 1800 هرتز است و گستره ی امواج ارتباطی بین سلولهای بدن بین 10 تا 1000 هرتز می باشد. این همپوشانی بین امواج سبب می شود تا ايجاد اختلالاتی مثل ضعيف شدن سيستم دفاعي بدن ایجاد گردد.

مضرات امواج موبایل

مطابق تحقیقات جدید صحبت کردن با گوشی تلفن همراه تنها به مدت 2 دقیقه می تواند ساختار آنزیمی بزاق دهان را کاملا تغییر دهد. همچنین میدان های الکترومغناطيسي به خصوص آنهایی که با فرکانس سلول های بدن تداخل دارند، مانع جذب مناسب مواد معدنی شده و سرعت گسترش تومور ها را زیاد می کنند.

گزارش آژانس بین المللی تحقیقات (IARC) درباره سرطان

طبق این گزارش، تلفن های همراه و در کل، میدان های الکترومغناطیسی بسامدهای رادیویی (بی سیم) در طبقه بندی «2B» قرار دارند. این طبقه بندی به معنی امکان بروز سرطان در انسان است هرچند که این کلمه ی "امکان"هنوز "محتمل"نشده است و تاکنون هیچ ارتباط روشنی میان ابتلا به سرطان و امواج رادیویی الکترومغناطیسی پیدا نشده است با این وجود مطالعات بسیاری در این زمینه صورت گرفته که همگی گویای جذب امواج رادیویی موبایل توسط بدن انسان هستند.

مدیر IARCدر خصوص این آسیب ها گفت می توان با انجام تدابیری مثل استفاده از هندزفری یا ارسال پیامهای متنی از اثرات سوء آن کاست.

سال گذشته نیز تحقیقاتی توسط آژانس بین المللی تحقیقات سرطان تحت عنوان "اینترفن"انجام شده بود که نشان می داد تماس تلفنی به مدت بیش از نیم ساعت در روز در یک بازه ی زمانی 10 ساله می تواند خطر ابتلا به تومور مغزی «گلیوما» را به میزان ۴۰درصد بالا ببرد.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

سینا | 1397/07/30

دعا می کنم که تاثیر زیادی نداشته باشه این امواج و اثبات هم نشه که تاثیر داره, چون اینکه بدونی از یه چیز سرطان زا داری استفاده می کنی که شده قسمت مهمی از زندگیت, افکار و روحیت بهم میریزه

Ali | 1397/07/30

Vala harcheghadam bad bashe dg kasi tavajoh nemikone, motasefane ba zendegie hameye ma gereh khorde

Aa | 1397/08/03

همه این حرفا چرته! اگه سرطان زا بود تا الان نصف مردم دنیا باید سرطانی میشدن

اشتراک گذاری